آخرین مطالب

اتحاد واشنگتن و ریاض در لبه پرتگاه سیاسی - بین الملل

  بزرگنمایی:

به گزارش تابناک، سایت تحلیلی دفنس وان در طی مقاله ای با قلم «یوری فریدمن» به بررسی روابط امریکا و عربستان سعودی پرداخته در این مقاله آقای فریدمن ادعا می کند که در صورت انتخاب رئیس جمهور دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا، روابط واشنگتن – ریاض بر لبه پرتگاه قرار خواهد گرفت.

و اینک متن مقاله:

تلاشی در واشنگتن خواهان اصلاح روابط واشنگتن – ریاض بوده این در حالی است که رئیس جمهور ترامپ بزرگترین نیروی مقاومت در برابر تغییر و اصلاح این روابط است.

با توجه به هزینه فاجعه آمیز انسانی مداخله نظامی عربستان در جنگ داخلی یمن و قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار واشنگتن پست توسط مقامات سعودی، به نظر می رسد کنگره تلاش می کند تا هر هفته رژیم سعودی را مورد سرزنش قرار دهد. این در حالی است که کاخ سفید اقدامات کنگره را مسدود کرده و همچنان از شاهزاده سعودی محمد بن سلمان حمایت نموده و او مبارزه خود با ایران را تشدید می کند. شمارش معکوس مشارکت ایالات متحده-عربستان سعودی می تواند آغاز شود اگر یک دموکرات در سال 2020 به عنوان رئیس جمهور امریکا انتخاب شود.

تقریباً تمام قانونگذاران دموکرات، همراه با چندین نماینده جمهوریخواه کنگره و لابیگران، تحلیلگران و مقامات سابق، رابطه با عربستان سعودی ها را به نقطه ای سوق می دهند که بازدید از واشنگتن دی سی توسط محمد بن سلمان و خانواده اش غیر قابل تصور باشد. قانونگذاران ایالات متحده به طور مداوم تلا ش می کنند تا فروش اسلحه به پادشاهی سعودی را محدود کنند و محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد دولت عربستان را به علت مرگ جمال خاشقچی محاکمه کنند. در حال حاضر عربستان به حمایت دولت ترامپ تکیه نموده اما از موقعیت متزلزل خود نیز خبر دارد.

در ماه مه، دولت ترامپ از قدرت اضطراری برای دور زدن کنگره و فروش میلیاردها دلار سلاح به عربستان سعودی استفاده کرد که این مهم نشان دهنده این واقعیت است که دولت نمی تواند مجوز کنگره را جهت فروش سلاح به عربستان به آسانی بگیرد. در ماه اوریل نیز دولت ترامپ قطعنامه پایان دادن به حمایت واشنگتن از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد. اکثر نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان از این قطعنامه حمایت کرده بودند.

باید گفت که ترامپ در اولین سفر خود به خارج از کشور به عنوان رئیس جمهور، به عربستان سعودی سفر نمود و در طی این سفر از اتحاد واشنگتن - ریاض حمایت نمود زیرا دولت او و دولت عربستان سعودی از قدرت نظامی ایران هراس دارند.

واقعیت این است که انگیزه دولت ترامپ جهت ادامه ارتباط قوی با عربستان سعودی فقط فروش اسلحه به این کشور می باشد همانطور که ترامپ خطاب به اعضای کنگره گفته است: شما افرادی هستید که خواهان قطع عربستان هستید. ما تاکنون میلیاردها دلار اسلحه به عربستان سعودی فروخته ایم. من نمی خواهم این مبلغ را از دست بدهم.

به نظر می رسد وفاداری رییس جمهور به ریاض بخشی از میل او به تغییر سیاست خارجی اوباما است کسی که تلاش کرد با ایران آشتی کند و به همین دلیل مورد انتقاد قرار گرفت. اوباما در مورد معامله هسته ای با ایران مذاکره کرد و در رابطه با اتحاد با عربستان سعودی شدیداً تردید داشت.

البته، اکثر آمریکایی ها از زمان حملات 11 سپتامبر نظرات منفی نسبت به عربستان داشته اند و دو سوم مردم در حال حاضر مخالف ارتباط با رژیم سلطنتی سعودی هستند. قتل جمال خاشقچی و دست داشتن مقامات سعودی در این قتل باعث شده اکثر سیاستمداران و مردم امریکا مخالف ارتباط با رژیم سعودی باشند و حتی بسیاری از شرکت ها و بانک های امریکایی دیگر حاضر به پذیرش سرمایه های عربستانی ها نیستند. می توان گفت که قتل جمال خاشقچی بسیار بیشتر از حادثه 11 سپتامبر بر دیدگاه مردم و سیاستگذاران امریکایی نسبت به عربستان سعودی تاثیر گذاشته است.

اما سعودیها مبالغ هنگفتی را صرف افزایش نفوذ خود بر واشنگتن از طریق لابی گری و ارتباط با افراد درون کابینه ترامپ و رسانه های امریکایی می کنند.

با توجه به اینکه واشنگتن به ریاض به عنوان یک وزنه سیاسی و ژئوپلتیک در خاورمیانه تاکید کرده اند، روسای جمهور امریکا چه دموکرات و چه جمهوریخواه در موارد نقض حقوق بشر و سرکوب سیاسی یک گذرگاه امن و ازاد به عربستان سعودی داده اند. اما چندین نامزد انتخابات 2020 از جمله جو بایدن، کوری باکر و الیزابت وران مخالفت خود را در مورد ادامه ارتباط با عربستان سعودی به وضوح مطرح کرده اند.

آنها معتقد هستند که ایالات متحده امریکا در صورت ادامه اتحاد با عربستان هزینه های زیادی خواهد پرداخت زیرا عربستان کشوری است که ثبات در خاورمیانه را از بین برده و تلاش می کند جنگی میان ایران و امریکا در این منطقه بحرانی از جهان رخ دهد. این کاندیداهای دموکرات همچنین خواهان پاسخگو بودن محمد بن سلمان به علت قتل جمال خاشقچی بوده و وی را مقصر این حادثه می دانند. آنها مقامات عربستان را به علت نقض حقوق بشر، جنگ یمن، بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه، تقابل بدون دلیل با ایران و...... سرزنش می کنند.

بنابراین اگر فردی دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده امریکا انتخاب شود، در اتحاد واشنگتن – ریاض تغییراتی رخ خواهد داد و احتمال دارد این اتحاد در لبه پرتگاه قرار گیرد.

 

علیرضا رشنو


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

وجود هر گونه بیماری پوستی در بیمارستان روانپزشکی تکذیب شد

تغذیه گروه های آسیب پذیر در بحران خوزستان را جدی بگیریم

دکتر روحانی در جلسه با مدیران ارشد بخش مسکن کشور: کاهش دغدغه مردم در بخش مسکن، در توسعه اشتغال و رشد اجتماعی کشور هم تأثیرگذار است

رییس جمهور آمریکا به توقیف کشتی انگلیسی در خلیج فارس واکنش نشان داد.

پس از ورود به ونزوئلا ظریف: آمریکا هر جا پا می‌گذارد ناامنی ایجاد می‌کند

تولید رایانه 35 دلاری که در کف دست جا می شود

حق امتیاز اپل برای دوربینی روی بند اپل واچ

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!

تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

آتش‌نشانان پشت درهای بسته ساختمان‌های ناایمن

راهکارهای مناسب برای غلبه بر نگرانی

خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بدحجاب در فضای مجازی

انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به شهرآفتاب با موافقت دولت

رصد آنلاین زباله‌های پایتخت و نصب GPS روی خودروهای حامل

جواد حسینی برای وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهد شد

دلایل ایجاد "بیماریهای دستگاه تناسلی"

چگونه می توانیم در اینستاگرام به یک اینفلوئنسر تبدیل شویم؟

زلزله در کمین تهران

خدمات عمومی بر روی تلفن همراه مردم میسر شد

هشدار پلیس فتا به شهروندان درباره خرید و فروش اینترنتی

برنامه جدید مهران مدیری برای شبکه خانگی

معاون میراث فرهنگی کشور: حفاظت از بافت تاریخی یزد در ارتقای امنیت ملی تأثیرگذار است

یوتیوب به تنهایی یک سوم از ترافیک جهانی اینترنت موبایلی را می بلعد

دیکتاتوری که محبوب شد"

"تحریم برای اقتصاد ایران همچون سرماخوردگی برای یک بیمار سرطانی است" نوشته: دکتر مسعود نیلی

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.

کمبود فضای آموزشی، چالش جدی آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز

کشتی انگلیسی توقیف شده، اصل عبور بی ضرر در تنگه هرمز را رعایت نکرد

دکتر واعظی در بازدید از نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید

اسکولیوز رایج‌ترین اختلال ستون فقرات است

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

مهمترین ترکیبات غذایی ضد سرطان

کبد چرب چیست ؟

دانستنی هایی درباره گرمازدگی

مراقبت از کلیه ها

الگوهای اقتصاد مقاومتی در ایران

روش هایی برای افزایش بازدید کننده و فالوور در اینستاگرام

گام به گام بازاریابی سبز

ماهیت جدید بحران در عصر حاضر

به گزارش سازمان ملل متحد 820 میلیون نفر از گرسنگی شدید رنج می برند

قتل عام مردم اصفهان توسط تیمور لنگ/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

فیس اپ خطرناک است

خواص پیاز در مقابل سرطان

سکنجبین بهترین نوشیدنی تابستان برای بدن

غذای مضر برای کبد

تابستان و معضل کودکان کار

بسوی دشت بهشت

انتقاد معاون وزیر ارتباطات از وزارت علوم

بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان در دو دهه اخیر

ایران رییس بنیاد علمی اکو