آخرین مطالب

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت در نشست خبری با خبرنگاران: شناسایی 20 صنعت ارزبر در ایران برای بومی کردن

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت در نشست خبری با خبرنگاران: شناسایی 20 صنعت ارزبر در ایران برای بومی کردن اقتصادی - اجتماعی

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت در نشست خبری با خبرنگاران: شناسایی 20 صنعت ارزبر در ایران برای بومی کردن

  بزرگنمایی:

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: تاکنون 679 بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام کردند و نیازهای علمی فناورانه خود را مطرح و ثبت کرده اند. همچنین از ابتدای امسال 204 نیاز بنگاه ها و 251 پروژه فناورانه و علمی در سامانه تاپ ثبت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از  شاتا، برات قبادیان در نشست خبری با خبرنگاران که در راستای پویش پاسخگویی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه، امروز شنبه برگزار شد با بیان این مطلب، افزود: سه پروژه اساسی در سال 1398 در برنامه کاری داریم که رابطه صنعت و دانشگاه مهمترین محور آن با اجرای طرح تاپ است. تاپ به اختصار طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار خوانده می شود.

وی با بیان اینکه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری در این سه حوزه مربوط به صنعت ، معدن و تجارت در موضوعات حاکمیتی، راهبردی و نظارتی کار می‌کند، تصریح کرد: چهار دفتر آموزش و پژوهش، مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته، دفتر توسعه و کاربرد فناوری و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی در بدنه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری فعالیت دارند.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت موضوع بهره وری در بخش صنعت و معدن و تجارت را دیگر طرح امسال دانست و بیان کرد: صنعت و معدن و تجارت بیش از 30 درصد gdpکشور را به خود اختصاص داده است. همچنین موَضوع انقلاب چهارم صنعتی را دنبال می کنیم که کمتر در رابطه با تحولات آینده کار کردیم و با توجه به اینکه انقلاب چهارم صنعتی تمام ابعاد زندگی آحاد بشر را رقم خواهد زد که باید وارد این حوزه شویم.

قبادیان اضافه کرد: این انقلاب حاصل جرقه هایی در ذهن یک نفر بوده که باعث تحول در دنیا شده است و انقلاب چهارم صنعتی نیز که عمدتا بحث سایبر فیزیک و آی تی و هوش مصنوعی است، نیز بر همین منوال است و با طرح تاپ، موتور محرکه انقلاب چهارم صنعتی که نیروی متخصص و با دانش است را فراهم می کنیم.

شناسایی 20 صنعت ارزبر برای بومی شدن آن ها

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به مشکلات تحریم ها ، 20 صنعت ارزبر را که بیشترین میزان ارز را برای ورود فناوری آن اختصاص می دادیم شناسایی کردیم و در سال 98 به سمت بومی شدن فناوری های آن ها می رویم.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت با اشاره به اینکه طرح تاپ می تواند متحول کننده صنعت و ارتباطات و همکاری های صنعت و دانشگاه و صنعت و جامعه باشد، گفت: تبدیل نقاط ضعف طرح های گذشته به نقاط قوت در طرح تاپ دیده شده است و این طرح 2 بخش دارد که یک بخش آن تقاضا است و تمامی بنگاه های تجاری و معونی و صنعتی را شامل می شود و سامانه آن امسال برای ثبت نام بنگاه ها و معرفی نیازهایشان فعال شده است.

قبادیان ادامه داد: تامین تقاضای فناورانه بنگاه ها بخش دوم تاپ است که باید نیاز بنگاهها از طریق شرکت های دانش بنیان و فناور تامین شود.

ثبت نام 679 بنگاه در سامانه تاپ تاکنون/ ثبت 204 نیاز بنگاه ها و 251 پروژه فناورانه و علمی از ابتدای امسال

وی با بیان اینکه استاد تاپ، دانشجو تاپ و سرباز تاپ برای تامین نیازهای فناورانه و علمی بنگاه ها پیش بینی شده است، تصریح کرد: تاکنون 679 بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام کردند و نیازهای علمی فناورانه خود را مطرح و ثبت کرده اند. همچنین از ابتدای امسال 204 نیاز بنگاه ها و 251 پروژه فناورانه و علمی در سامانه تاپ ثبت شده است.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکترا داریم، گفت: اگر 5 درصد از اینها را به سمت تاپ هدایت کنیم حداقل پنجاه هزار مساله فناورانه و علمی صنعت و معدن و تجارت حل می شود.

قبادیان با اعلام اینکه تطبیق نیازهای بنگاه ها و برآورده کردن نیازها از طریق صاحبان علم و فناوری، در سیستم تاپ انجام می شود، افزود: طرح تاپ رابطه صنعت و دانشگاه را تسهیل و نیازهای بنگاه ها را برآورده می کند و به تولید کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: در سطح ملی، بنگاه ها هنوز نتوانسته اند نیازهای خود را در سامانه ای ثبت و برآورده کنند که تاپ این کار را انجام خواهد داد و به جذب فارغ التحصیلان در بنگاه ها هم کمک خواهد کرد.

معرفی 5 استان برتر در طرح تاپ/ثبت بیشترین نیاز فناورانه در البرز

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با بیان اینکه نفوذ و رسوخ فناوری به بنگاه ها با اجرای طرح تاپ رقم خواهد خورد و این یکی از بزرگترین طرح هایی است که در 100 سال اخیر اجرا می شود، گفت: اواخر سال گذشته به صورت نمادین از تاپ در تهران رونمایی کردیم و 5 استان برتر به لحاظ اهمیتی که به طرح تاپ داده اند و بیشترین ثبت نام بنگاه ها را داشته اند، استان های مرکزی، البرز، زنجان، قم و تهران هستند و بیشترین نیاز در استان البرز ثبت شده است.

قبادیان با بیان اینکه تاپ خاص وزارت صمت نیست و ملی است، افزود: تاپ در نفت و نیرو و کشاورزی و دادگستری و.. می تواند نقش بازی کند و بهترین جای آن شورای عالی عطف می توانست باشد‌.

وی گفت: بیشترین ارتباط را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در تاپ خواهیم داشت. همچنین با ستاد کل نیروهای مسلح به خاطر ثبت نام سرباز تاپ ها نیز ارتباط تنگاتنگی خواهیم داشت.

حدود 3 هزار بنگاه واحد r&d دارند

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با بیان اینکه اولویت ما در طرح تاپ به خاطر دانش پایه بودن طرح، بنگاه هایی است که واحد r&d دارند، اضافه کرد: حدود 3 هزار و 106 بنگاه واحد r&dدارند که بخش بیشتر آن ها در همین سالها مجهز به این واحد شدند و 700 بنگاه از 3 هزار و 106 بنگاه دارای واحد r&dدر مرحله اول برای همکاری با طرح تاپ اعلام آمادگی کرده اند.

قبادیان با اعلام اینکه محصول تولیدی از لحاظ کیفیت و قیمت باید رقابت پذیر باشد، گفت: کیفیت استاندارد و قیمت قابل قبول محصولات تولیدی و صادراتی از اهداف طرح تاپ هست.

وی ادامه داد: تاپ با طرح های قبلی مانند خود اشتغالی و بنگاه های زودبازده و... تفاوت دارد و در 100 سال اخیر بی سابقه بوده است و برای ورود سرباز تاپ ها شروطی مانند معدل و.. در نظر گرفته ایم و فقط منابع انسانی نخبه می توانند در آن ورود کنند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه تاپ، نه ردیف بودجه ارزی دارد و نه ریالی، تصریح کرد: بخش خصوصی آماده به عهده گرفتن تمام طرح تاپ است و از ویژگی های تاپ این است که بار مالی بر دوش دولت نخواهد گذاشت.همچنین طرح تاپ در شرایطی اجرا می شود که بودجه دانشگاهها به خصوص دولتی سخت شده است و صنعت به خاطر تحریم ها نمی تواند فناوری را وارد کند.

قبادیان با اعلام اینکه به خاطر تحریم ها می توانیم حداکثر استفاده را از طرح تاپ بکنیم، گفت: در بودجه سال 97 پیش بینی شد که 40 درصد از بودجه تحقیقاتی شرکتهای دولتی برای r& dدر صندوقی ذخیره شود و برای اولین بار، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هزینه ورود اساتید را به صنعت در چارچوب طرح تاپ می دهد. همچنین اساتید و سربازها و دانشجوهای ارشد و دکترای طرح تاپ، بودجه خود را از دستگاه های ذیربط دارند.

انعقاد 100 قرارداد در 3 روز برگزاری نمایشگاه هفته ملی پژوهش پارسال

وی با اعلام اینکه 19 سال است که هفته ملی پژوهش را برگزار می کنیم و 18 سال به کالاهایی که باید تبلیغ شوند اختصاص داشت، بیان کرد: سال گذشته برای اولین بار به مدت 3 روز نمایشگاه نیاز فناورانه را داشتیم و 100 بنگاه شرکت کننده 900 نیاز را اعلام کردند و 100 قرار داد به ارزش 130 میلیارد تومان در این سه روز در نمایشگاه قرار داد بسته شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

وجود هر گونه بیماری پوستی در بیمارستان روانپزشکی تکذیب شد

تغذیه گروه های آسیب پذیر در بحران خوزستان را جدی بگیریم

دکتر روحانی در جلسه با مدیران ارشد بخش مسکن کشور: کاهش دغدغه مردم در بخش مسکن، در توسعه اشتغال و رشد اجتماعی کشور هم تأثیرگذار است

رییس جمهور آمریکا به توقیف کشتی انگلیسی در خلیج فارس واکنش نشان داد.

پس از ورود به ونزوئلا ظریف: آمریکا هر جا پا می‌گذارد ناامنی ایجاد می‌کند

تولید رایانه 35 دلاری که در کف دست جا می شود

حق امتیاز اپل برای دوربینی روی بند اپل واچ

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!

تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

آتش‌نشانان پشت درهای بسته ساختمان‌های ناایمن

راهکارهای مناسب برای غلبه بر نگرانی

خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بدحجاب در فضای مجازی

انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به شهرآفتاب با موافقت دولت

رصد آنلاین زباله‌های پایتخت و نصب GPS روی خودروهای حامل

جواد حسینی برای وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهد شد

دلایل ایجاد "بیماریهای دستگاه تناسلی"

چگونه می توانیم در اینستاگرام به یک اینفلوئنسر تبدیل شویم؟

زلزله در کمین تهران

خدمات عمومی بر روی تلفن همراه مردم میسر شد

هشدار پلیس فتا به شهروندان درباره خرید و فروش اینترنتی

برنامه جدید مهران مدیری برای شبکه خانگی

معاون میراث فرهنگی کشور: حفاظت از بافت تاریخی یزد در ارتقای امنیت ملی تأثیرگذار است

یوتیوب به تنهایی یک سوم از ترافیک جهانی اینترنت موبایلی را می بلعد

دیکتاتوری که محبوب شد"

"تحریم برای اقتصاد ایران همچون سرماخوردگی برای یک بیمار سرطانی است" نوشته: دکتر مسعود نیلی

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.

کمبود فضای آموزشی، چالش جدی آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز

کشتی انگلیسی توقیف شده، اصل عبور بی ضرر در تنگه هرمز را رعایت نکرد

دکتر واعظی در بازدید از نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید

اسکولیوز رایج‌ترین اختلال ستون فقرات است

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

مهمترین ترکیبات غذایی ضد سرطان

کبد چرب چیست ؟

دانستنی هایی درباره گرمازدگی

مراقبت از کلیه ها

الگوهای اقتصاد مقاومتی در ایران

روش هایی برای افزایش بازدید کننده و فالوور در اینستاگرام

گام به گام بازاریابی سبز

ماهیت جدید بحران در عصر حاضر

به گزارش سازمان ملل متحد 820 میلیون نفر از گرسنگی شدید رنج می برند

قتل عام مردم اصفهان توسط تیمور لنگ/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

فیس اپ خطرناک است

خواص پیاز در مقابل سرطان

سکنجبین بهترین نوشیدنی تابستان برای بدن

غذای مضر برای کبد

تابستان و معضل کودکان کار

بسوی دشت بهشت

انتقاد معاون وزیر ارتباطات از وزارت علوم

بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان در دو دهه اخیر

ایران رییس بنیاد علمی اکو