آخرین مطالب

روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد

با افتتاح سامانه آب‌شیرین‌کن توسط معاون علمی رییس‌جمهوری: روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد اجتماعی - خوزستان - علمی وفناوری

با افتتاح سامانه آب‌شیرین‌کن توسط معاون علمی  رییس‌جمهوری: روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد

  بزرگنمایی:

با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و استاندار خوزستان، سامانه نمک زدا الکترولیز نمک طعام آب شرب با فناوری ایران ساخت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روستای شهید بهشتی شوش افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، ظهر روز دوشنبه 20 خردادماه با همراهی شریعتی استاندار خوزستان به روستای شهید بهشتی شهرستان شوش رفت و سامانه نمک زدا نمک طعام آب شرب به روش الکترولیز را افتتاح کرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در آیین افتتاح این پروژه با بیان این‌که توانمندی فعالان دانش بنیان کشور در حوزه نانوفناوری به کمک ساخت این محصول دانش بنیان آمده است، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها، حل اساسی ترین مشکلات مردم را در دستور کار دارند و نیازهای فناورانه کشور را به محصولات فناور و های‌تک که با محدودیت دسترسی مواجه بوده یا نمونه مشابه خارجی ندارد، تأمین می‌کنند.

ستاری با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری از طرح‌های فناور مشابه افزود: طرح‌های این چنینی با فناوری پیشرفته، مصرف انرژی کم‌تر و کیفیتی به مراتب بالاتر از طرح‌های مشابه، به زودی در 20 روستای دیگر استان خوزستان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: براساس قرارداد منعقد شده بین معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و آبفار خوزستان آب آشامیدنی با کیفیت برای  این خوزستان به ویژه روستاها تأمین می‌شود.

سامانه نمک‌زدا الکترولیز نمک طعام آب شرب، با فناوری ایران ساخت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری افتتاح و به بهره برداری رسیده است.با اجرای این پروژه،روزانه به طور متوسط  220 مترمکعب آب شرب در اختیار ساکنان روستاهای شهید بهشتی(شیخ‌علی) محمد صافی، شهرک مجاهدین و مزعل ضمدی شهرستان شوش قرار می‌گیرد.

 

فناوری ایران‌ساخت آب شیرین را به روستاهای خوزستان می‌برد

تفاهم نامه توسعه فناوری های نوین آب و رفع چالش های نمک زدایی آب های شور، لب شور و حذف کدورت آب میان ستاد توسعه فناوری های آب خشکسالی ومحیط زیست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، استانداری و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان منعقد شد.

این تفاهم نامه شناسایی روستاهای دارای مشکل شوری آب، نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه آب، حمایت از فناوری های نمک زدایی و تامین تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان را در دستور کار دارد.

در بخشی از متن این تفاهم‌نامه بر تأمین تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت، تأمین و بهره برداری از سیستم‎های تصفیه آب با فناوری نوین نمک‌زدایی، حمایت و مشارکت در ساخت و تولید سامانه‌های تصفیه آب برای رفع کدورت آب با بهره‌گرفتن از فناوری هایی مانند غشاهای سرامیکی در تصفیه خانه های روستایی و قابلیت استفاده از این سیستم در شرایط بحران اشاره شده است. 

«هم‌دلی» موتور محرک ایجاد «زیست‌بوم» است

 

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به افتخارآفرینی‌های مردم استان خوزستان اظهار کرد: پایگاه هوایی دزفول یکی از نمونه های بی نظیر ایستادگی است و در تیررس آماج حملات دشمن، به خوبی ایستادگی کرد.

وی افزود: ایستادگی و جان فشانی های نیروی هوایی شتاب حملات عراق را کاهش داد. چنین کار مهمی فقط با خلاقیت نیروی انسانی این دیار که جزو بهترین‌ها بودند اتفاق افتاد.

ستاری با تأکید بر این‌که باید با نگاهی دوباره به داشته‌هایمان مانند نوآوری نیروی انسانی، در رویکردمان نسبت به مفهوم توسعه بازنگری اساسی کنیم، افزود: توسعه با تکیه صرف منابع مالی ممکن نمی‌شود. فناوری و نوآوری قابل خریداری نیست و همین نگاه ناصواب نسبت به توسعه، موجب شده کشورهای غنی از منابع زیرزمینی در توسعه و پیشتازی ناکام باشند.

ستاری با بیان این‌که در رویکرد دانش‌بنیانی به اقتصاد و توسعه، فناوری آموختنی و غیر قابل خریداری است، ادامه داد: درآمد کم‌ زحمت حاصل از خام فروشی، غروری کاذب ایجاد و کشورهای متکی به چنین درآمدی را به «نفرین منابع» دچار می‌سازد. بنابراین باید نگاه‌ها از منابع محدود زیرزمینی برداشته، و به منابع فزاینده و ارزشمند نهفته در مغزهای جوانان تحصیل کرده و خلاق دوخته شود.

 

ستاری، وجود یک زیست‌بوم مساعد و مطلوب برای بروز و شکوفایی استعدادهای نهفته را نیاز مبرم این روزهای توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: این سال‌ها بیش از هر دوره دیگری در طول تاریخ کشورمان برای آموزش هزینه می‌کنیم، اما تجربه شیرین و درخشان بروز مفاخر و دانشمندان برجسته‌ای مانند ابن سینا، شیخ بهایی، ابن هیثم و مانند این افراد تکرار نمی‌شود، چراکه حلقه مفقوده برای پرورش و بالندگی چنین بزرگانی، وجود یک محیط مساعد است. صرف هزینه قطعاً مهم است اما در شکوفاشدن نوآوری و پیشرفت پایدار، جزو مؤلفه‌های پنجم یا ششم به شمار می‌رود.

رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌ بنیان با بیان این‌که کارآمدی و محصول شدن پژوهش، هنگامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد که بخش خصوصی، میدان‌دار پژوهش باشد، افزود: پژوهشگاه های دولتی نباید صرفاً استخدام باشد. برای حل مشکل کارآمدی پژوهش‌ها، لازم است محیطی را آماده کنیم که سرمایه‌گذار بخش خصوصی که نیازها و اولویت‌های متن جامعه را می‌شناسد، مشتاقانه پای خود را به این میدان پژوهش بگذارد.

وی از کارخانه نوآوری آزادی، شتابدهنده‌های بخش خصوصی و ناحیه نوآوری شریف به عنوان الگوهای موفق زایشگاه نوآوری و پرورش نطفه‌های کسب و کار گفت و ادامه داد: در پارک های علم و فناوری، شتابدهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری، میزان مشارکت بخش خصوصی حداقل 8 برابر دولت است. با چنین مدلی، پژوهش ها، به یک محصول موفق و رقابتی بدل می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، از ضرورت همراهی و هم‌دلی تمامی بخش‌های جامعه برای ایجاد زیست‌بوم مساعد فعالیت کارآفرینان جوان و خلاق استان‌ها گفت و افزود: ما باید به تاریخ کشوری که سابقه کارآفرینی و ارزش آفرینی با تکیه به نوآوری استوار بوده است، بازگردیم، مقدمه حرکت دوباره در این مسیر، تحولی جدی در نگرش ها نسبت به توسعه است. استان باید با نگاهی تازه، سرمایه انسانی جوان و خلاقیتش را به مثابه مهم‌ترین دارایی خود بشناسد و عزم خود را برای حمایت از او به کار ببندد.

کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی زمینه‌ساز سرمایه انسانی جوان و خلاق در استان

رییس بنیاد ملی نخبگان، تحول آفرینی کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی را بهانه ای برای ماندگاری جوانان خلاق در کشور ضمن ایجاد ارزش افزوده و اشتغال دانست و گفت: به عنوان رییس بنیاد نخبگان و یک فرد دانشگاهی، با جوانان سرو کار دارم و می دانم کسی به خاطر پول به آمریکا مهاجرت نمی کند بلکه به محیطی نیاز دارد تا توانمندی خودش را بروز دهد و کارآمد باشد. باید این حس در جوان خلاق ارضا شود و ایجاد یک محیط مساعد برای کارآفرینی، این حس را در او ایجاد خواهد کرد.

ستاری بیان کرد: دراین چند سال تلاش و ایستادگی کردم که بخش سنتی متوجه شود در مبارزه با نوآوری استارتاپ‌ها، میدان را واگذار می کند و راه ماندگاری‌اش در این است که  از این استارتاپ ها حمایت و بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کند. در این صورت، ارزش دانش و فناوری به خوبی نمایان می شود.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان،  سرآغاز این تحول را دانشگاه‎‌ها دانست و گفت: دانشگاه از اهرمی قدرتمند بهره مند است و با تغییر نگرش در پرورش و هدایت جوانان تحصیل کرده،  می‌تواند جامعه را دست خوش تحول سازد. خوشبختانه در سال های اخیر مشاهده می کنیم که دانشگاه ها به باور اهمیت اقتصاد دانش بنیان رسیده‌اند و از اقتصاد دانش بنیان و مفاهیم اقتصاد دانش بنیان صحبت می کنند.

ستاری با تأکید بر این که می بایست توسعه از درون زیست بوم بجوشد و بر مبنای ویژگی های بومی و نیاز استان باشد، ادامه داد: آن چه که موجب توسعه می شود، ظرفیت های بومی است و اقتصاد دانش بنیان بر اساس همین ظرفیت ها شکل می گیرد. خوزستان با بیش از 3هزار و 800  عضو هیات علمی و 190 هزار دانشجو، از ظرفیتی خارق العاده بهره مند است و باید برتری خود را نسبت به استانی فاقد چنین ظرفیتی، با کارآفرینی و خلق ارزش افزوده، نمایان کند.

گام تازه‌ای برای تأمین خوراک دام برداشته شد

در بخش دیگری از سفر یک روزه کاروان علمی و فناوری به استان خوزستان، کلنگ خط تولید صنعتی خوراک دام فرآوری شده از سرشاخه های نیشکر کارخانه کشت و صنعت کارون، با ظرفیت 50هزارتن در سال و مشارکت بخش خصوصی بر زمین زده شد.

در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و استاندار خوزستان در دانشگاه جندی شاپور دزفول، مراسم کلنگ زنی به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد.

ارزش غذایی بالاتر از کاه گندم، قیمت پایین تر و قابلیت نگهداری بالا، کاهش بیماری های متابولیکی  بخشی از مزایای این نوع خوراک دام  به شمار می رود.

 این روش تولید، از مزایایی چون برداشت سبز به جای برداشت سیاه(آتش زدن مزارع)، قابلیت حمل بهتر بهره می برد.

تامین بخشی از غذای سبک و سنگین برای تولید در 20 کارخانه 50هزار تنی به حجم یک میلیون تن در کشت و صنعت های نیشکر خوزستان، در افق پیش روی این برنامه است.

با ایجاد هر واحد 50 هزار تنی، 36 شغل مستقیم و 120 شغل غیرمستقیم ایجاد می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

دلایل و راهکارهای ترس کودکان از مدرسه

اعتراضات جهانی علیه تغییرات اقلیمی؛ دانش آموزان پیشتاز شدند

رییس جمهوری آمریکا در ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، بانک مرکزی کشورمان را در فهرست تحریم قرار داد.

صالحی: فناوری‌های نوین رسانه را دچار تغییر اساسی کرده است

بررسی اقدام‌های اقتصادی شرکت ملی نفت ایران در اهواز

سردار صفوی: ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست

دکتر واعظی: با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم

عکس و فیلم| وزیرآموزش و پرورش درب نمازخانه را پلمپ کرد؟!|

این تابو که می گویند! واقعاً چیست ؟ : ریشه شناسی واژه ی تابو tabu/taboo

روزنامه آمریکایی با حمله به تلفن همراه از مخاطبانش خداحافظی کرد

جرج گلن کمرون : استاد تاریخ باستان و زبان‌شناسی از تراز برتر

پاسخ به جعلیات تاریخی : آچینا اوپدرما یا آل حسینا بن درمه ؟

آمریکا دو دیپلمات هیات کوبا در سازمان ملل را اخراج کرد

وقوع تیراندازی در نزدیکی کاخ سفید

ائتلاف عربی عملیاتی را در شمال بندر الحدیده آغاز کرد

میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟

عماد اول مهر را ندید

فغانی داور لیگ استرالیا شد ، فغانی به استرالیا مهاجرت کرد

ریس شورای اسلامی شهرستان شوش: خدشه به جایگاه حقوقی شورای شهر شوش و سکوت مقامات مسئول

ده برگزیده کشور در بزرگترین رقابت علمی فناوری نانو معرفی شدند

اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن "پزشکی از راه دور" برای تلفن همراه

ماراتون برنامه‌نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

آدینه های شعر این هفته با ((جمال پناهی نژاد))

اسامی مردان و زنان در دزفول قدیم قسمت سوم : ​ارزش های نهفته در اسامی زنان قدیم

زمینه‌سازی آمریکا برای افزایش سطح رویارویی با ایران نوشته: احمد زیدآبادی

طراحی مهندسی برای یک شهر زیبا، سرزنده و با نشاط

خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکایی به چه کار دولت سعودی آمد؟!

پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی

با اشاره به افتتاح دانشکده مهندسی جنگ الکترونیک امیرنصیرزاده : ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی‌تر از گذشته خواهد شد

نرخ ارز واقعی مورخه 28 شهریورماه 1398

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

در گفت وگو با العالم موسوی:ایران اهل مدارا و گفت وگو و تعامل است/مسائل موشکی خط قرمز ماست

محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "اقدام جنگی" یا تحریک به جنگ؟

در جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال دنیا، ایران بدون تغییر جایگاه همچنان در رده بیست‌و‌سوم دنیا و رده نخست آسیا قرار دارد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) ابراز امیدواری کرد موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ایران هر چه زودتر حل شود.

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

نگاهی به لزوم تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فرهنگ و هنر کشور باید اقتصادی‌ شود

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه های نظارتی است

دکتر غلامی در آیین بازگشایی 50 کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان: حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ فرهنگ فارسی

دکتر واعظی در دیدار با وزیر بهداشت ترکیه: تهران و آنکارا می‌توانند در بخش سلامت مکمل هم باشند

فراخوان دوازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان مهر شهرستان دزفول با شعار «قصه، بازی، نمایش» برای برگزاری در بهمن ماه ٩٨ منتشر شد

ثبت 109 اثر منقول و غیر‌منقول در فهرست آثار ملی

مصوبات امروز هیت دولت

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش در سه ماهه اول سال: رشد سرمایه و تولید اقتصادی بدون نفت مثبت شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه: مطالبات کشاورزان گندم‌کار پرداخت شد

تجربه پررنج عباس میرزا /تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

رئیس‌جمهور در جلسه هیات‌دولت: ایران خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی است

توقیف اموال همسر عمر البشیر و 37 تن از اعضای نظام سابق

دیدار جمعی از موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب اسلامی