آخرین مطالب

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض بین الملل

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض

  بزرگنمایی:

مدیر سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا با افشای جزئیات جدیدی تاکید کرد، حین تحقیات اف‌بی‌آی هیچ خیانت و هیچ کودتایی صورت نگرفت و تمام ادعاهای دونالد ترامپ دروغ است.

به گزارش ایسنا، جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی و معاون سابق دادستان کل آمریکا در مطلبی برای واشنگتن پست نوشت: زمانی که دونالد ترامپ درباره خیانت و فساد در اف‌بی‌آی یاوه سرایی می‌کند  مردم عادی وسوسه می‌شوند تا سخنان رئیس‌جمهور را نادیده بگیرند؛ من این وسوسه را درک می‌کنم. من هم هدف بسیاری از این یاوه سرایی‌های او هستم، و حتی من هم سعی می‌کنم او را نادیده بگیرم.

اما نباید اینگونه باشیم چون همزمان میلیون‌ها تن از انسان‌های خوب آنچه را که رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید، باور می‌کنند. در اوقات عادی، این نادیده گرفتن درست است اما نه الان که رئیس‌جمهوری ما یک دروغگوست که اهمیتی نمی‌دهد چه خسارتی به نهادهای حیاتی وارد می‌کند. ما باید دروغ‌های او را که اف‌بی‌آی فاسد است و مرتکب خیانت شده است، اینکه ما از کمپین ترامپ جاسوسی کردیم و تلاش داشتیم تا دونالد ترامپ را شکست دهیم، فریاد بزنیم. ما باید به طور دائم به حقایق بازگردیم.

روسیه تلاشی گسترده برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری 2016 انجام داد. تا جایی که می‌توانم بگویم، تنها یک رهبر آمریکا وجود دارد که هنوز این حقیقت را انکار می‌کند. اف‌بی‌آی شاهد بود که این حمله از اواسط ژوئن 2016 آغاز شد؛ با افشای اولین دسته از ایمیل‌های سرقتی. در اواخر ژوئیه، زمانی که ما به سختی تلاش داشتیم تا حجم این تلاش را درک کنیم، متوجه شدیم که یکی از مشاوران سیاست خارجی ترامپ هفت هفته پیش از آنکه ما بفهمیم، از این اقدامات اطلاع داشته است.

آن مشاور در آوریل 2016 با یک عامل روسیه در لندن صحبت کرد و متوجه شد که روس‌ها اطلاعاتی "کثیف" علیه هیلاری کلینتون در هزاران ایمیل به دست آوردند و روس‌ها می‌توانند به کمپین ترامپ از طریق انتشار اطلاعات مخرب علیه کلینتون کمک کنند. البته هیچکس از کمپین ترامپ این مطلب را به ما نگفت (یا حتی درباره رویکردهای روسیه)؛ ما باید این حقیقت را ماه‌ها بعد متوجه می‌شدیم! از طریق یک سفیر.

اما زمانیکه ما در اواخر ژوئیه متوجه این مطلب شدیم، اف‌بی‌آی باید چه کار می‌کرد؟ نادیده می‌گرفت؟ به کمپین ترامپ می‌گفت؟ به مطبوعات اطلاع می‌داد؟ نه. تحقیق کرد تا متوجه حقایق شود. ما نمی‌دانستیم چه چیزی حقیقت دارد. شاید اصلا ربطی به آن نداشت یا شاید آمریکایی‌ها توطئه و همدستی عمیقی با روس‌ها داشتند. برای پی بردن به آن، اف‌بی‌آی باید انتظارات را برآورده می‌کرد و تحقیقات انجام می‌داد.

من به عنوان مدیر اف‌بی‌آی مصمم بودم که این کار باید با دقت، محتاطانه و حرفه‌ای انجام شود. ما فرایند را آغاز کردیم. اگر موردی وجود نداشت، نمی‌خواستیم به آمریکایی‌ها انگ بزنیم. اگر موردی وجود داشت، نمی‌خواستیم که آمریکایی‌های فاسد مطلع شوند که روی آنها تمرکز کردیم. بنابراین آن را محرمانه نگاه داشتیم. این جزو رویکردهای اف‌بی‌آی به تمام پرونده‌های ضد اطلاعاتی است.

و این اولین ایراد به لفاظی ترامپ درباره "خیانت" است. اگر ما "دولت پنهان" لابی‌های کلینتون بودیم که می‌خواستیم جلوی او را بگیریم، چرا ما آن را محرمانه نگاه داشتیم؟ چرا پیتر استرزوک، بازرس اف‌بی‌ای که ادعا می‌شود مهره اصلی توطئه خیانت‌آمیز برای توقف ترامپ بوده است، به کسی نگفت؟ او جزو معدود کسانی بود که از موضوع تحقیقات ما اطلاع داشت.

ما تحقیقات کردیم ولی درباره استراتژی این کمپین اطلاعاتی جمع‌آوری نکردیم. ما از کمپین کسی جاسوسی نکردیم. ما بررسی کردیم که آیا آمریکایی‌های دخیل در این کمپین با روس‌ها برای دریافت کمک تماس داشتند یا خیر. تا اواخر اکتبر، بازرسان فکر می‌کردند دلیلی برای دریافت حکم دادگاه فدرال و انجام شنود الکترونیک از کارتر پیج، مشاور سابق کمپین ترامپ دارند. پیج دیگر با این کمپین کار نمی‌کرد اما دلیلی وجود داشت که باور کنیم او به عنوان عامل دولت روسیه فعالیت می‌کرد. ما از یک قاضی فدرال خواستیم تا مجوز شنود علیه او را بدهد و بعد وارد عمل شدیم و تمامی اینها بدون افشای ماهیت کارمان بود و در نظر داشته باشید که این برای اواخر اکتبر بود و هرگونه افشاگری می‌توانست برای نامزدی ترامپ بسیار آسیب‌رسان باشد. این بدترین توطئه دولت بود.

اما صبر کنید، این ایده توطئه بی‌صداتر می‌شود. 28 اکتبر پس از مشورت درباره دو گزینه وحشتناک، به این نتیجه رسیدم که چاره‌ای جز مطلع کردن کنگره درباره گشودن دوباره تحقیقات مرتبط با ایمیل‌های کلینتون ندارم. فکر کردم که پنهان کردن این حقیقت -آن هم پس از اینکه مکررا و آن هم با قسم به کنگره تاکید کردم که تحقیقات تمام شده است- بدتر از گفتن حقیقت به کنگره می‌شود. من تصمیمی گرفتم که ویلیام بار آن را ستود و هیلاری کلینتون 11 روز بعد آن را مقصر شکست خود دانست.   

پیتر استرزوک، معمار ادعایی توطئه خیانت‌آمیز برای متوقف کردن ترامپ، نامه‌ای را که برای کنگره نوشتم تنظیم کرد و هنوز هم چیزهایی دیگری وجود دارد تا این ادعای توطئه را خاموش کرد. در کانون ادعای "فساد" علیه اف‌بی‌آی خیلی شنیدیم که اندرو مک‌کیب، معاون اف‌بی‌آی به بازرسان داخلی درباره یک افشاگری به رسانه‌ها در اواخر اکتبر 2016 دروغ گفته است. مک‌کیب بابت این اخراج شد. حال آن افشاگری چه بود؟ چیزی برای متوقف کردن کمپین ترامپ بود؟ خیر. مک‌کیب مجاز بود تا اعلام کند اف‌بی‌آی به صورت فعال تحقیقاتی از بنیاد کلینتون دارد؛ مساله‌ای که برای کلینتون زیان‌بار بود.

دلیلی وجود داشت که رسانه‌ها وقت چندانی روی مساله "خیانت" و "فساد" نگذاشتند. تئوری توطئه بی‌معنا بود. اف‌بی‌آی برای گرفتن دونالد ترامپ نیامده بود. نیامده بود تا هیلاری کلینتون را بگیرد. آمده بود تا تمام تلاشش را برای بررسی مسائل جدی به کار ببندد و همزمان از میان یک میدان مین سیاسی معیوب بگذرد.

اما ادامه دهید و اگر اجبار دارید از بازرسان تحقیق کنید. وقتی آن تحقیقات تمام شد، متوجه خواهید شد که کار به صورت مناسبی انجام شد و تنها روی کشف حقیقت ادعاهای جدی تمرکز داشت. هیچ فسادی در کار نبود. هیچ خیانتی در کار نبود. هیچ تلاشی برای کودتا وجود نداشت. اینها دروغ است. تنها مردمان خوبی هستند که تلاش می‌کنند تا حقیقت را کشف کنند، تحت شرایطی بی‌سابقه."


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

دلایل و راهکارهای ترس کودکان از مدرسه

اعتراضات جهانی علیه تغییرات اقلیمی؛ دانش آموزان پیشتاز شدند

رییس جمهوری آمریکا در ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، بانک مرکزی کشورمان را در فهرست تحریم قرار داد.

صالحی: فناوری‌های نوین رسانه را دچار تغییر اساسی کرده است

بررسی اقدام‌های اقتصادی شرکت ملی نفت ایران در اهواز

سردار صفوی: ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست

دکتر واعظی: با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم

عکس و فیلم| وزیرآموزش و پرورش درب نمازخانه را پلمپ کرد؟!|

این تابو که می گویند! واقعاً چیست ؟ : ریشه شناسی واژه ی تابو tabu/taboo

روزنامه آمریکایی با حمله به تلفن همراه از مخاطبانش خداحافظی کرد

جرج گلن کمرون : استاد تاریخ باستان و زبان‌شناسی از تراز برتر

پاسخ به جعلیات تاریخی : آچینا اوپدرما یا آل حسینا بن درمه ؟

آمریکا دو دیپلمات هیات کوبا در سازمان ملل را اخراج کرد

وقوع تیراندازی در نزدیکی کاخ سفید

ائتلاف عربی عملیاتی را در شمال بندر الحدیده آغاز کرد

میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟

عماد اول مهر را ندید

فغانی داور لیگ استرالیا شد ، فغانی به استرالیا مهاجرت کرد

ریس شورای اسلامی شهرستان شوش: خدشه به جایگاه حقوقی شورای شهر شوش و سکوت مقامات مسئول

ده برگزیده کشور در بزرگترین رقابت علمی فناوری نانو معرفی شدند

اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن "پزشکی از راه دور" برای تلفن همراه

ماراتون برنامه‌نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

آدینه های شعر این هفته با ((جمال پناهی نژاد))

اسامی مردان و زنان در دزفول قدیم قسمت سوم : ​ارزش های نهفته در اسامی زنان قدیم

زمینه‌سازی آمریکا برای افزایش سطح رویارویی با ایران نوشته: احمد زیدآبادی

طراحی مهندسی برای یک شهر زیبا، سرزنده و با نشاط

خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکایی به چه کار دولت سعودی آمد؟!

پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی

با اشاره به افتتاح دانشکده مهندسی جنگ الکترونیک امیرنصیرزاده : ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی‌تر از گذشته خواهد شد

نرخ ارز واقعی مورخه 28 شهریورماه 1398

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

در گفت وگو با العالم موسوی:ایران اهل مدارا و گفت وگو و تعامل است/مسائل موشکی خط قرمز ماست

محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "اقدام جنگی" یا تحریک به جنگ؟

در جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال دنیا، ایران بدون تغییر جایگاه همچنان در رده بیست‌و‌سوم دنیا و رده نخست آسیا قرار دارد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) ابراز امیدواری کرد موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ایران هر چه زودتر حل شود.

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

نگاهی به لزوم تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فرهنگ و هنر کشور باید اقتصادی‌ شود

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه های نظارتی است

دکتر غلامی در آیین بازگشایی 50 کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان: حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ فرهنگ فارسی

دکتر واعظی در دیدار با وزیر بهداشت ترکیه: تهران و آنکارا می‌توانند در بخش سلامت مکمل هم باشند

فراخوان دوازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان مهر شهرستان دزفول با شعار «قصه، بازی، نمایش» برای برگزاری در بهمن ماه ٩٨ منتشر شد

ثبت 109 اثر منقول و غیر‌منقول در فهرست آثار ملی

مصوبات امروز هیت دولت

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش در سه ماهه اول سال: رشد سرمایه و تولید اقتصادی بدون نفت مثبت شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه: مطالبات کشاورزان گندم‌کار پرداخت شد

تجربه پررنج عباس میرزا /تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

رئیس‌جمهور در جلسه هیات‌دولت: ایران خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی است

توقیف اموال همسر عمر البشیر و 37 تن از اعضای نظام سابق

دیدار جمعی از موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب اسلامی