آخرین مطالب

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد. سیاسی - بین الملل

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

  بزرگنمایی:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی عصر روز دوشنبه در نشست خبری در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های داخلی از سایت شهید احمدی روشن گفت: از امروز در سایت نطنز 4 برابر طرفیت قبلی که تولید اورانیوم غنی شده داشتیم، تولید خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه «آیا در فرصت 60 روزه از سقف 300 کیلوگرم عبور خواهیم کرد؟»، گفت: ما به زودی از این سقف در کمتر از چند هفته عبور می‌کنیم. ما قبلاً علاوه بر غنای 3.67 روی غناهای دیگر هم کار می‌کردیم و تولیدات داشتیم اما از این به بعد تمرکزمان روی غنای 3.67 است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه «چه تغییرات فنی دیگری انجام شده که ظرفیت تولیدات چهار برابری شده است، در حالی که در چارچوب برجام همچنان قرار داریم؟»، اظهار کرد: تغییرات فنی را ایجاد کردیم که ظرفیت ما را در تولید اورانیوم با غنای 3.67 چهار برابر می‌کند و مقدار باقیمانده تا سقف 300 کیلو ظرف چند هفته تکمیل می‌شود اما اجازه دهید فعلاً در رابطه با این تغییرات فنی ایجادشده چیزی نگویم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که «چه زمانی غنی‌سازی 20 درصدی در دستور کار قرار می‌گیرد؟»، خاطرنشان کرد: ما براساس نیاز فنی غنای خود را تغییر می‌دهیم. همچنین براساس دستور مقامات کشور این ظرفیت می‌تواند به 20 درصد تغییر کند و همانطور که آقای صالحی قبلاً گفتند ظرف چهار روز می‌توانیم تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد را شروع کنیم. اینکه در نطنز انجام شود یا در فوردو نیازمند بررسی در کمیته نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی است. البته ما نظرات فنی خود را به مقامات می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که «لغو اجرای پروتکل الحاقی در چه گامی از گام‌های کاهش تعهدات ایران قرار دارد؟»، تصریح کرد: ما پروتکل الحاقی را داوطلبانه و در قالب برجام اجرا می‌کنیم. البته تعهد داریم بعد از هشت سال آن را به تصویب برسانیم و طرف مقابل هم بعد از هشت سال ارزیابی جامع ارائه کند که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است.

این مقام سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «آیا اقدامات ایران تحت نظارت آژانس انجام می‌شود؟»، گفت: اقدامات ایران تحت نظارت آژانس و با اطلاع آنها انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که «تصمیم ایران برای خروج از پروتکل الحاقی در چه مرحله‌ای انجام می‌شود؟»، اظهار کرد: فعلاً برنامه‌ای برای خروج از پروتکل الحاقی نداریم. ممکن است در گام‌های بعدی این مساله وجود داشته باشد و در میان‌مدت این اتفاق بیفتد. البته در صورتی که مجلس شورای اسلامی و مقامات کشور تصمیم بگیرند، تعهدات پادمانی یا پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «برخی منتقدان معتقدند اقدامات ایران در گام اول به آن دلیل انجام شده است که آمریکا آنها را تحریم کرده است»، گفت: آمریکا دنبال این است با عدم خرید یا فروش آب سنگین، صنعت هسته‌ای ما را تعطیل کند. ما طبق برجام مازاد 130 تن آب سنگین را باید به فروش برسانیم اما وقتی آنها از ما نخرند یا اجازه انبار ندهند، ما به تولیدات خود اضافه می‌کنیم و این خلاف سیاست آنهاست. بنابراین اینگونه نیست که ما مجبور شده باشیم این اقدامات را انجام دهیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه «اروپایی‌ها معتقدند اگر آژانس بگوید ایران به تعهدات برجامی‌اش پایبند نبوده نقض برجام صورت گرفته است، در حالی که ایران چنین نظری ندارد»، تصریح کرد: اروپایی‌ها خوب می‌دانند اقدامات ما چه معنایی دارد و آن را درک می‌کنند. اگرچه در ادبیاتشان ممکن است این مساله قدری تفاوت داشته باشد. بعلاوه آژانس ناظر است، نه قاضی و فقط مطالب را باید گزارش کند اما ربطی به آژانس ندارد که بگوید اقدامات مطابق با برجام بوده است یا نه.

کمالوندی ادامه داد: ما براساس بند 26 برجام اقدامات مرتبط با کاهش تعهدات را انجام می‌دهیم و این موضوع کاملاً روشن است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه «ایران چند گام را در برنامه کاهش تعهداتش دارد؟»، تصریح کرد: این مساله به نظر مسئولان کشور برمی‌گردد. با توجه به اطلاعاتی که وزارت خارجه در تعامل با اروپا به مسئولان ارائه می‌دهد نظرات جمع‌بندی می‌شود. ما فعلاً این دو گام را پیش‌بینی کرده‌ایم اما هر چه جلوتر برویم طبیعی است اقدامات ما تشدید خواهد شد. در عین حال آماده‌ایم به محض اینکه اروپایی‌ها وظایفشان را طبق برجام انجام دادند به تعهدات قبلی خود بازگردیم. امیدواریم در همین دو ماه در گام نخست اروپایی‌ها اقدامات مفید را انجام دهند اما اگر موفق به این کار نشوند، معنایش این است که قادر به انجام این کار نیستند و ما اقدامات دیگر را در پیش خواهیم گرفت. البته ما امیدواریم اروپا مستقیم یا غیرمستقیم در این چارچوب اعلام ضعف نکند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «مازاد اورانیوم غنی‌شده بیش از 300 کیلوگرم را چه خواهید کرد؟»، گفت: فعلاً تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است و صرفاً برنامه انباشت آن را در نظر داریم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در رابطه با دیدگاه روسیه و چین نسبت به ایران در این مرحله اظهار کرد: آنها با ما همراه خواهند بود و امیدواریم با توجه به روابط خوبی که با این دو کشور داریم با اقدامات ایران همراهی کنند؛ کمااینکه تا الان هم همراهی کرده‌اند و اقدامات ایران را قابل درک دانسته‌اند.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به بازدید خبرنگاران و رسانه‌های داخلی از قلب صنعت هسته‌ای ایران (سایت غنی‌سازی نطنز) گفت: امروز دیدید که فعالیت‌های ما در همه ابعاد به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی به خوبی کار می‌کند و آنچه که طرف مقابل دنبال آن بود یعنی غنی‌سازی صفر، محقق نشده است. ما براساس بند 26 برجام و برای ایجاد توازن در حوزه تعهدات بعد از صبر استراتژیک یک‌ساله، بخشی از تعهدات خود را به طور کلی یا جزئی اجرا نخواهیم کرد.

وی افزود: منتظریم ببینیم در این 60 روز چه می‌شود. آنچه مد نظر ماست اجرای تعهدات طرف مقابل و پیدا کردن راه‌حل برای خنثی‌کردن تحریم‌های آمریکاست. چنانچه این اتفاق نیفتد، گام بعدی یعنی غنی‌سازی بیش از 3.67 و بازگشت به راکتور قدیمی اراک در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کمالوندی گفت: ممکن است برخی بگویند باید زودتر این اقدامات را انجام می‌دادیم اما انجام این اقدامات در شرایط فعلی این حسن را دارد که هیچ کس در سطح داخلی و بین‌المللی نمی‌تواند به ما خرده‌ای بگیرد. ما صبر کردیم و قدم امروز براساس حقوقی است که طبق برجام برای ما وجود دارد. ما معتقدیم حقوق ایران باید در یک کفه ترازو به خوبی قرار بگیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اقدامات مرتبط به کاهش تعهدات در چارچوب برجام است و فرصتی است برای طرف‌های مقابل که تعهدات خود را به خوبی انجام دهند. ما بنا نداریم از برجام خارج شویم یا نقض تعهد کنیم. از این‌رو قدم‌های بعدی‌مان هم در چارچوب برجام خواهد بود.

وی اظهار کرد: همانطور که امروز دیدید و مهندسان ما توضیح دادند، صرفاً با یک مقدار تغییرات فنی تولید اورانیوم 3.67 را چهار برابر کردیم و این امکان وجود دارد که این میزان بیشتر هم بشود. ما در گام‌های بعدی سراغ سانتریفیوژهای پیشرفته خواهیم رفت و این نوید را می‌دهیم که نسل جدید از جمله ماشین‌های نسل 6 را نیز استفاده کنیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: امکاناتی که امروز در بازدید خود دیدید، به سمت صنعتی‌شدن با سرعت پیش می‌رود. سالن مونتاژ سانتریفیوژ ظرفیت تولید 60 ماشین از نوع جدید را دارد. یعنی رسیدن به حداقل 190 هزار سو امر بسیار سهل و در دسترسی است. این در حالی است که ما در برنامه بلندمدت ظرفیت 270 سو را در دستور کار داریم و این ظرفیت هم کاملاً منطقی و براساس امکانات ماست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران به دنبال برنامه غیرصلح‌آمیز نیست و این مساله را با بازرسی‌های بسیار و 14 گزارشی که تاکنون آژانس منتشر کرده، ثابت کرده است. ما به لحاظ بازرسی‌ها بیشترین میزان را در بین کشورهای تحت بازرسی به خود اختصاص داده‌ایم.

 

وی اظهار کرد: اتهاماتی که از طرف برخی افراد مثل نتانیاهو مطرح می‌شود دیگر رنگ باخته است و حقانیت ایران براساس گزارش‌های آژانس ثابت شده است.

کمالوندی همچنین به خبرنگاران و رسانه‌های داخلی برای بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک قول داد و افزود: تا دو هفته دیگر از این کارخانه بازدید خواهید کرد و در جریان روند کار قرار خواهید گرفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در رابطه با تولید سوخت خاطرنشان کرد: براساس نیاز خودمان برنامه بلندمدت تولید سوخت داریم. ما در جایگاهی هستیم که می‌توانیم بگوییم در آینده یکی از چند کشور تولیدکننده سوخت نیروگاهی خواهیم شد. ساخت نیروگاه‌های دو و سه بوشهر در وضعیت خوبی است و سه چهار ماه از برنامه جلوتر هم هستیم. همانطور که دیدید آمریکا با وجود صلح‌آمیز بودن نیروگاه‌های هسته‌ای، آن را تحریم کرد و حتی مرکز نظام ایمنی کشور و شرکت تولیدکننده رادیودارو را هم تحریم کرد. خوشبختانه ایران در این زمینه‌ها تولیدکننده و حتی در بخش‌هایی صادرکننده است.

کمالوندی گفت: دشمن برخلاف آنچه ادعا می‌کند در مسائل انسانی فشار آورده است و کاملاً دروغ می‌گوید که در این زمینه‌ها اعمال فشار نمی‌کند. ان‌شاءالله در آینده در این زمینه‌ها خبرهای خوشی به مردم خواهیم داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با افزایش چهار برابری میزان تولید اورانیوم غنی‌شده در نطنز نیز اظهار کرد: این ظرفیت با تعداد سانتریفیوژ موجود (5060) امکان‌پذیر شد و قابلیت افزایش با همین تعداد را نیز دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها در بیان، مخالف تحریم هستند و تلاش‌هایی برای برداشتن موانع از سر راه ایران انجام می‌دهند اما ما معتقدیم به لحاظ عملی ایران باید از اقدامات اروپا بهره‌مند شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

دلایل و راهکارهای ترس کودکان از مدرسه

اعتراضات جهانی علیه تغییرات اقلیمی؛ دانش آموزان پیشتاز شدند

رییس جمهوری آمریکا در ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، بانک مرکزی کشورمان را در فهرست تحریم قرار داد.

صالحی: فناوری‌های نوین رسانه را دچار تغییر اساسی کرده است

بررسی اقدام‌های اقتصادی شرکت ملی نفت ایران در اهواز

سردار صفوی: ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست

دکتر واعظی: با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم

عکس و فیلم| وزیرآموزش و پرورش درب نمازخانه را پلمپ کرد؟!|

این تابو که می گویند! واقعاً چیست ؟ : ریشه شناسی واژه ی تابو tabu/taboo

روزنامه آمریکایی با حمله به تلفن همراه از مخاطبانش خداحافظی کرد

جرج گلن کمرون : استاد تاریخ باستان و زبان‌شناسی از تراز برتر

پاسخ به جعلیات تاریخی : آچینا اوپدرما یا آل حسینا بن درمه ؟

آمریکا دو دیپلمات هیات کوبا در سازمان ملل را اخراج کرد

وقوع تیراندازی در نزدیکی کاخ سفید

ائتلاف عربی عملیاتی را در شمال بندر الحدیده آغاز کرد

میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟

عماد اول مهر را ندید

فغانی داور لیگ استرالیا شد ، فغانی به استرالیا مهاجرت کرد

ریس شورای اسلامی شهرستان شوش: خدشه به جایگاه حقوقی شورای شهر شوش و سکوت مقامات مسئول

ده برگزیده کشور در بزرگترین رقابت علمی فناوری نانو معرفی شدند

اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن "پزشکی از راه دور" برای تلفن همراه

ماراتون برنامه‌نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

آدینه های شعر این هفته با ((جمال پناهی نژاد))

اسامی مردان و زنان در دزفول قدیم قسمت سوم : ​ارزش های نهفته در اسامی زنان قدیم

زمینه‌سازی آمریکا برای افزایش سطح رویارویی با ایران نوشته: احمد زیدآبادی

طراحی مهندسی برای یک شهر زیبا، سرزنده و با نشاط

خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکایی به چه کار دولت سعودی آمد؟!

پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی

با اشاره به افتتاح دانشکده مهندسی جنگ الکترونیک امیرنصیرزاده : ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی‌تر از گذشته خواهد شد

نرخ ارز واقعی مورخه 28 شهریورماه 1398

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

در گفت وگو با العالم موسوی:ایران اهل مدارا و گفت وگو و تعامل است/مسائل موشکی خط قرمز ماست

محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "اقدام جنگی" یا تحریک به جنگ؟

در جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال دنیا، ایران بدون تغییر جایگاه همچنان در رده بیست‌و‌سوم دنیا و رده نخست آسیا قرار دارد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) ابراز امیدواری کرد موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ایران هر چه زودتر حل شود.

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

نگاهی به لزوم تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فرهنگ و هنر کشور باید اقتصادی‌ شود

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه های نظارتی است

دکتر غلامی در آیین بازگشایی 50 کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان: حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ فرهنگ فارسی

دکتر واعظی در دیدار با وزیر بهداشت ترکیه: تهران و آنکارا می‌توانند در بخش سلامت مکمل هم باشند

فراخوان دوازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان مهر شهرستان دزفول با شعار «قصه، بازی، نمایش» برای برگزاری در بهمن ماه ٩٨ منتشر شد

ثبت 109 اثر منقول و غیر‌منقول در فهرست آثار ملی

مصوبات امروز هیت دولت

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش در سه ماهه اول سال: رشد سرمایه و تولید اقتصادی بدون نفت مثبت شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه: مطالبات کشاورزان گندم‌کار پرداخت شد

تجربه پررنج عباس میرزا /تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

رئیس‌جمهور در جلسه هیات‌دولت: ایران خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی است

توقیف اموال همسر عمر البشیر و 37 تن از اعضای نظام سابق

دیدار جمعی از موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب اسلامی