آخرین مطالب

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ شرکت‌های دانش‌بنیان 110 خدمت دریافت می‌کنند

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ شرکت‌های دانش‌بنیان 110 خدمت دریافت می‌کنند اقتصادی - سیاسی - اجتماعی

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ شرکت‌های دانش‌بنیان 110 خدمت دریافت می‌کنند

  بزرگنمایی:

بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسته‌‎ای جامع شامل 110 خدمت و حمایت تدارک دیده است که در سال 1398 به شرکت‌های دانش بنیان عرضه شد، این معاونت در نظر دارد تا سبد اقلام حمایتی خود را در سال جدید (1399) متنوع‌تر سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این قانون موضوعات مهمی همچون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت‌های گمرکی و مالیاتی گنجانده شده است. حمایت‌های فراهم شده در سایه قانون مزبور که در همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌ها، فراهم شده است در مجموع 110 عنوان مجزا را در بر می‌گیرد. بسیاری از این خدمات نیز به صورت مستقل در مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه می‌شود.

 

مالیات

مشمولیت معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان در خصوص درآمد ناشی از فروش کالا و خدمات دانش بنیان، یکی از این معافیت‌های مالیاتی است. بر اساس این قانون موارد متعددی مانند، معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری از جمله دیگر اجزاء پیش بینی شده در این بسته است.

 

 

تسهیلات گمرکی

معافیت گمرکی فعالان مجاز اقتصادی، تسهیل امور گمرکی  و مشاروه  در زمینه گمرک از جمله اقلام مندرج در این بسته است. واردات تجهیزات و ماشین آلات خط تولید، لوازم آزمایشگاهی،تست و کنترل کیفیت،نمونه اولیه کالاها با هدف مهندسی معکوس،....  از جمله دیگرمواردی است که بر اساس قوانین و مقررات می‌تواند، مشمول معافیت‌های در نظر گرفته شده، برابر این قانون گردد. 

 

حمایت‌های بیمه‌ای

این حمایت که بر اساس تفاهم نامه‌های منعقده میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان‌ها و شرکت‌های بیمه ایران و دانا موارد متعددی را در بر می‌گیرد. بخشودگی جرائم بیمه، معافیت از پرداخت حق بیمه قراردادها( در بازه زمانی مشخصی از سال و بر اساس اعلام قبلی)  از جمله این موارد است. همچنین مطابق توافق معاونت علمی و فناوری و شرکت‌های بیمه‌ای، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از انواع بیمه نامه‌ها اعم از درمان، مسئولیت،..... برخوردار شوند.

 

تسهیلات نظام وظیفه

بر اساس تفاهم نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروهای مسلح، افراد کلیدی و فعال در شرکت‌های دانش بنیان در صورت دارا بودن شرایط و برابر قوانین و آیین نامه‌ها می‌‎توانند از این تسهیلات بهره‌مند گردند. آیین نامه اجرایی و شرایط برخورداری از این خدمت، از سوی معاونت علمی و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان اطلاع‌رسانی میشود.

 

حمایت‌های استقرار

این بسته خدمتی چند نوع حمایت متفاوت را در بر می‌گیرد. بر اساس تفاهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران، دفاتر شرکت‌های دانش بنیان  می‌توانند از برخی تسهیلات مانند استقرار در مناطق مسکونی برخوردار شوند. دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در محدوده شهرای دارای محدودیت استقرار بخشی از تسهیلات مندرج در این بسته خدمتی است.

 

حمایت‌های ساخت داخل

بر اساس این ردیف حمایتی شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات خاصی در زمینه توسعه بازار  ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و تولید دریافت می‌کنند. بر اساس این خدمت ممنوعیت‌های خاصی برای واردات کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی در نظر گرفته می‌شود. این شرکت‌ها در صورت حضور در نمایشگاه تولیدات ایران ساخت نیز از تسهیلات خاصی بهره‌مند می‌شوند.

 

توسعه بازار

بر اساس این سرفصل حمایتی، تلاش شده است تا در راستای «رفع نیازهای فناورانه صنایع بزرگ» با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان عمل شود. فروش اقساطی مواد و کالاهای دانش بنیان، معرفی محصولات شرکت های دانش بنیان،..... بخش دیگری از این سرفصل خدمتی را تشکیل می‌دهد.

 

صادرات

بسته حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خود شامل 12 خدمت مجزا می‌شود. تهیه گزارش تحقیقات بازارهای بین الملی، منتورینگ و مشاوره، اخذ گواهینامه و مجوزهای صادراتی، یارانه سود تسهیلات صادرات، ..... از جمله این موارد است. حمایت از شرکت در نمایشگاه‌های خارجی نیز بخشی از  این خدمت را شامل می‌شود.

 

بورس و فرابورس

 به منظور دسترسی گسترده‌تر شرکت‌های دانش بنیان به ابزارهای مالی نوین، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه ورود و استفاده این شرکت‌ها از بازار سرمایه را تسهیل کرده است. حمایت از ورود شرکت‌ها به بورس و ارائه خدمات مشاوره در این زمینه از جمله، جزئیات پیش‌بینی شده در این بسته مجزای حمایتی است.

 

برنامه توسعه کسب و کار

از جمله برجسته‌ترین خدمات مندرج در این بسته  خدمات مشاروه ارائه شده توسط مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که در 52 موضوع ارائه می‌شود. کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان نیز برای توسعه و گام برداشتن به سمت مرحله بعدی نیاز به یک برنامه مدون و مبتنی بر برنامه‌ریزی دارد. بر این اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بهره‌گیری از کارشناسان و خبرگان هر حوزه در این زمینه خدمات مختلفی را به مدیران شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌کند. برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان و ارائه مشاوره‌های مدیریتی از جمله این خدمات است که به صورت مداوم در طول سال به این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

 

ترویج

شرکت‌های دانش بنیان از امتیازات خاصی مانند امتیاز اضافه پخش تشویقی در آگهی‌های صدا‌و سیما و حمایت از ترویج فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در رسانه‌ها برخوردار هستند.

 

تسهیلات مالی

بر اساس این خدمت، حسب همکاری معاونت علمی و فناوری و صندوق توسعه ملی، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از طریق بانک‌های حامل از تسهیلات و خط اعتباری تخصیص یافته از سوی این صندوق برای توسعه زیست بوم بهره‌مند شوند.

 

صندوق نوآوری و شکوفایی

این صندوق به عنوان نهاد مالی همکار معاونت علمی و فناوری ریاست جموری تسهیلات مالی مختلفی را به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌کند. تسهیلات قبل از تولید صنعتی، تسهیلات تولید صنعتی، تسهیلات استقرار موقت، تسهیلات تامین محل کار، ..... از جمله این تسهیلات است. این صدوق همچنین ضمانت نامه نیز ارائه می‌کند.

 

دانشگاه و پژوهش

امتیاز ارتقای مرتبه اعضای هیئت‌های علمی، مشارکت در تاسیس و اداره شرکت‌های دانش‌بنیان توسط دانشگاه‌ها، استفاده از بودجه پژوهشی دستگاه‌های اجرایی، از جمله خدمات تخصیص یافته ذیل این سرفصل است.

 

 

منابع انسانی

آسیب شناسی و ارتقای منابع انسانی، تسهیلات اشتغال دانش آموختگان برتر «طرح شهید تهرانی مقدم» و کارآموزی استعدادهای برتر در شرکت‌های دانش بنیان از جمله عناوین تعریف شده در ذیل این خدمت است.

 

سایر خدمات

 

خدماتی که در هیچ کدام از این سرفصل‌ها جای نگرفته‌اند در سرفصلی جداگانه تحت نام سایر خدمات دسته بندی شده‌اند. بسته حمایت از شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت و بسته حمایت از شرکت‌های دانش بنیان حوزه کشاورزی از این جمله هستند. در مجموع 110 خدمت و مجزا و تفکیک شده به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌شود. این تمام خدمات و تسهیلاتی نیست که معاونت علمی و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌کند، به صورت موردی نیز این معاونت خدمات و تسهیلات متعددی را برای کارسازی و تسهیل امور شرکت‌ها عرضه می‌کند تا فرایند کار برای آنها در مسیر رشد آسانتر شود. علاقه مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهری به آدرس  http://daneshbonyan.isti.ir/  مراجعه کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

‏مهربان: شرایط خوبی داریم

بازیکنان مبتلا به کرونای استقلال دو رقمی شد

بازیکنان مبتلا به کرونای استقلال دو رقمی شد

«و چه زیباست رقص قلم»/نوشته ندا سعادتی نسب

آمار جوی روزانه استان خوزستان

چرا باید کسب و کارهای سنتی شوشتر و گتوند به مدرن تبدیل شوند؟

پوتین به اهتزار پرچم دگرباش جنسی در سفارت ایالت متحده در مسکو واکنش نشان داد

بارانی: هنوز هم مخالف برگزاری مسابقات هستم/ امیدوارم سایپا را شکست داده و یک پای فینال باشیم

آخرین مهلت برای بدهکاران لیگ برتر هندبال بانوان

آزار و سرقت از قربانیان توسط جوان شیطان صفت

شوک کرونایی به فولاد/تست ١6 بازیکن مثبت اعلام شد

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 99/04/14

موضوع : عکاسی مفهومی با حضور هادی دهقانپور

ارتقاء توافق اعضای شورا برای بازگشت شهردار از 4نفر به ٧ نفر

منتخب حضور در جشنواره بین المللی فیلم آمریکا شد

آیا شما اهل قلم هستید؟صاحب قلم واقعی کیست؟به چه کسانی قلم سوار میگویند؟

بازداشت ٩ زن و مرد برای رمزگشای از انفجار کلینیک

ماسک اجباری فشار کرونا بر خانواده ایرانی

هیولا در مسیر منتهی به خانه

حمید بهداروندی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند

روایت دوربین صبح ملت نیوز از نمایشنامه خوانی مادرخانه به کار گردانی :حمید عبدالحسینی

رودخانه کرخه زیر سلطه متخلفان صید غیرمجاز

اخبار تکمیلی از حادثه ریزش معدن گیلانغرب/١ کشته و 6 مصدوم

تیراندازی و درگیری مسلحانه در دزفول و آسیب به خودروهای عبوری

کیم جونگ اون از کنترل کامل و از بین رفتن کووید 19 خبر داد

منم رعنا

دزفول یک قرن پیش را بهتر ببینید

اینفودمی یا اپیدمی اطلاعات غلط بدتر از کرونا است

‏ژاوی پیشنهاد سرمربیگری بارسلونا را پذیرفت

‏پسر بد والیبال راهی لیگ یونان شد

‏برگزاری المپیک قطعی نیست

‏روی امتیاز بازی با تراکتور حساب کرده‌ایم

‏میلیچ: استقلالی‌ها حق دارند

‏فکر کردم راموس از مسی تقلید می‌کند

نامه جمعی از وکلا برای عدم بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال + نامه

دعای مطربان ​

ریزش معدن در گیلانغرب کرمانشاه

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور: نوآوری برای اجرای طرح‌های عمرانی مناطق شهری و روستایی مورد توجه باشد

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با توجه به ضرورت تداوم خدمات دولت به مردم ، موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحرانی نیستیم

وزیر دفاع در دیدار با خانواده شهید سرلشکر نامجو: راهبرد شهید سرلشکر نامجو، تفکر مقاومت فعال، انقلابی و ایستادگی در برابر نظام سلطه بود

در جلسه رئیس جمهور با استانداران اعلام شد برنامه های جدید دولت برای تحقق شعار جهش تولید

دستور قاضی آمریکایی برای مصادره نفتکش های ارسالی ایران به ونزوئلا

آسیاب های آبی شوشتر

نگاهی به کتاب «امام رضا(ع)، مأمون و موضوع ولایتعهدی»

مورینیو: یک نفر در یک اتاق فوتبال را اداره می‌کند!

لیونل مسی در آستانه ترک بارسلونا

ای خوشا موسم میلاد رضا

حمیدیه صادرکننده سرطان میشود

تداوم قدرت پوتین تا2036 ممکن شد

دفاعیات تاجگردون در قبال گفته های زاکانی