آخرین مطالب

جاذبه گردشگری دنیا

مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت کشور: دستورالعمل تورهای سافاری و آفرود در بیابان لوت در دست تدوین است

مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت کشور گفت: مسیرهای تورهای سافاری و آفرود هنوز نهایی نشده اند و دستورالعمل در حال نوشتن است که برای خانه های بوم گردی و ضوابط و اردوهای گردشگری نیز هست، اینکه افرادی که تور آفرود میبرند دارای چه مشخصه هایی باید باشند .

پیشگامی خیران دزفولی در مرمت و حفظ میراث فرهنگی خوزستان

نماینده موسسه خیریه محبان راه نیک نجات دزفول گفت: ورود خیران دزفولی به مباحث میراث فرهنگی و تلاش برای مرمت و بازپیرایی آثار تاریخی به سرمایه‌گذاران فرهنگی جرأت ریسک پذیری تازه ای می دهد.

مسئول بافت تاریخی در دزفول کیست؟

چند هفته پیش خبر ساخت آرامگاه عبید زاکانی با ویژگی های خاص آن توسط افرادی که خود را دلسوز فرهنگ، ادبیات و تاریخ این شهر میدانند از جهاتی برای بسیاری تعجب آور بود و صد البته برای افرادی که با مرمت شهری و دخالت های نابجا آشنایی دارند قابل پیش بینی و امری بدیهی بود. نتیجه آنکه پس از چند هفته تعارف بالاخره مدیر کل میراث فرهنگی استان دستور تخریب آن را صادر نمود.

در گفتگوی ویژه با علیرضا قادرپناه نماینده انجمن دوستی ایران و هند در دزفول مطرح شد/برگ برنده ایران داشته ها و ارزش های فرهنگی است که می تواند دنیا را متحیر سازد

نماینده انجمن دوستی ایران و هند در دزفول به تلاش این انجمن برای معرفی این شهر به جهانیان با دعوت از سفرا و همچنین نمایندگان سازمان ملل در تهران جهت رایزنی و عقد قراردادهای خواهر خواندگی بین دزفول و سایر کشورها اشاره نموده و اظهار داشتند: در حالی که بهترین فرصت ها در این جهت برای شهرمان فراهم بود اما متاسفانه مسئولین امر از این فرصت ها استفاده نکردند....مثلا در سفر سفیر هند به دزفول که با همیاری و مساعدت آقای سیدان رییس انجمن دوستی ایران و هند میسر گردید قرار بود بین حیدر آباد هند و دزفول خواهر خواندگی ایجاد شود که باز هم متاسفانه ​به دلیل عدم استقبال از این طرح و عدم پیگیری مسئولین وقت ​در حد یک حرف باقی ماند....

ماجرای بزکوهی که یک خرس را کشت.

یک بز کوهی بعد از به صلابه کشیدن یک خرس گریزلی ۷۰ کیلوگرمی در کوه های راکی کانادا که احتمالاً تلاش کرده بود به بز حمله برد، به پیروزی جالب توجهی دست یافته است.

کشتار احتمالی پرندگان زنبورخوار در حاشیه کارون

عبدالحسین کریمی در خصوص تلف شدن این پرندگان اظهار کرد: در تماس اعضای انجمن حمایت از محیط زیست شهرستان گتوند مبنی بر تلف شدن تعداد تقریبا ۵۰ قطعه پرنده در حاشیه رودخانه کارون، محیط‌بانان این اداره سریعا به محل مراجعه و بررسی موضوع، جمع‌آوری علل و عوامل دخیل در این حادثه را در دستور کار قرار دادند.

پروژه قائم/ سازه ای ناموزون به قیمت نابودی میراثی گرانبها

مقارن با سال ۱۰۵۰ هجری قمری و حضور خاندان آقامیر در محله مسجد ( مسجد جامع شهر دزفول ) مجموعه ی محله ی کوچکی بنام اتاق آقامیر با معماری گرم و خشک ، شکل گرفت که مسکن این خانواده ی بزرگ شد .

نگاهی نو در مبحث گردشگری با نام گردشگری هنرهای تزئینی در ابنیه تاریخی

به عنوان دومین گام در راستای احیای حیات فرهنگ و هویت دزفول از نگاه هنر و هنرمندان تاریخی در ابنیه تاریخی دزفول؛ سمیه شیرین جانی طراح و پژوهشگر معماری و شهرسازی با رویکردی نو به مسئله گردشگری هنرهای تزئینی در ابنیه تاریخی برای نخستین بار ضرورت چنین مبحثی را در حوزه گردشگری و گردش رَوی در کشور مطرح کرده که این مهم را در شهر دزفول بدلیل داشتن این پتانسیل که بهره مند از هنرهای تزئینی و آئینی متنوع در زمینه نقاشی،خط و آجرچینی و... می باشد با همیاری اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی دزفول و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی و اوقاف و سایر انجمن های مردم نهاد در دزفول با حضور دکتر نظام الدین امامی فر استادیار دانشکده هنر دانشگاه شاهد در مکان دو بقعه تاریخی دزفول به عنوان نمونه یعنی بقعه متبرکه رودبند و بقعه علمدار امام حسن(ع) در مسجدصعصعه به بحث و تفسیر گذاشته است.

مزار یا سفره خانه عبید

تحقیق و کاوش پیرامون نقاط تاریک و روشن ، تاریخ فرهنگ و هنر ، نشانه ای از رشد و بالندگی مردمی است که بدنبال پیشینه و هویت خود می گردند ، این مهم ابتدا با جمع آوری مدارک و شواهد مستند طرح ، و در قالب سوال و فرضیه در محیط های علمی و مجلات معتبر علمی و پژوهشی مطرح شده ، آنگاه بحث و دیدگاههای مختلف در مورد صحت و سقم مطالب بحث می شود که البته می دانیم در نوشتار تاریخی و نظریات مطرح شده هیچ قطعیتی وجود نداشته و بقول معروف " تاریخ را تاریخ نویسان می نویسند " ...

آتشی دوباره به جان سالند دزفول

. آتش دوباره در جنگل های ارتفاعات سالند در شهرستان دزفول زبانه کشیده است. علیرضا فتح اللهی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول اظهار کرد: آتش سوزی از بعد از ظهر امروز در منطقه شرق سالند کوه در محدوده ارتفاعات تیت، ملا و دیگوله آغاز شده است.

کارگاه هایی که باعث رونق گردشگری شده است و جای خالی آن در دزفول Pdf

کوچه مازاری ها، اولین گذرگاه فرهنگ و هنر ثبت شده در ایران است که قدمت برخی کارگاه های فعال در آن به بیش از ۷۰۰ سال می رسد. واژه ی «مازاری» در لغت به معنای چرخ نورد است که اشاره به حرکت آسیاب گونه برای سایش برگ های حنا دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشترگفت : سنگ تاریخی آسیاب به موزه سنگ انتقال یافت

علیمحمد چهارمحالی روز یکشنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۰ عنوان کرد: در گذشته مشاغل فراوانی در شوشتر وجود داشته است که هر کدام در نوع خود از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.مشاغلی همچون حجاری،آسیابانی،عصاری و بسیاری شغل دیگر که اقتصاد شهر شوشتر بر پایه آنها به تکامل و پویایی می رسیده است. 🔺وی افزود: کار عصاری تهیه انواع روغن ها و غیره است که به وسیله چرخش سنگی بزرگ برروی محصولاتی چون دانه های روغنی باعث تولید انواع روغن ها می شده است.

نخستین دوره جامع گردشگری Pdf

به منظور آشنایی کلیه شهروندان با ظرفیت های مختلف گردشگری وصنایع دستی شهرستان دزفول مرکز آموزشی گردشگری کاشفان صنعت با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دزفول و انجمن کهن دژ به مناسبت هفته گردشگری نخستین دوره جامع گردشگری را برگزار مینماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شوشتر خبر داد: آغاز به کار مرمت خانه تاریخی زاهدی دربافت کهن

علیمحمد چهارمحالی روز پنجشنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ بیان کرد: از روز گذشته، در ادامه مرمت دیگر خانه های تاریخی شهرستان، مرمت و ساماندهی این خانه زیبا در دستور کار قرار گرفته و آغاز به کار نمود.این بنا که مربوط به دوره قاجاریه می باشد در محله تاریخی کوره شهرستان شوشتر در همجواری با چندین خانه ی قدیمی دیگر قرار دارد.وی افزود: این بنا دارای یک تارمه بزرگ با ستون های سنگی و سقف تیر پوش در ضلع جنوبی خانه و چندین اتاق با فرم های مختلف می باشد. خانه زاهدی در چهار طبقه به مانند بسیاری از خانه های شوشتر که شامل همکف، طبقه اول و نیز دو طبقه در زیر زمین، شامل شبستان و شوادان می باشد.

ابهام در ثبت جهانی بادگیر با روی کار آمدن طالبان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به انتخاب کشور افغانستان درخصوص ثبت اشتراکی فناوری بادگیر در آثار ناملموس جهان، نوسانات سیاسی در این کشور را محتمل در تصمیم‌گیری در این رابطه دانست.

پدر علم آب‌شناسی کشور مطرح کرد بسته شدن کلیه چاه‌ها تنها راه علاج بخشی تخت جمشید از رخداد فرونشست و فروچاله

دکتر عزت الله رییسی، استاد گروه آب شناسی دانشگاه شیراز و پدر علم آب شناسی کشور در نشست مجازی آسیب‌شناسی بحران فرونشست‌ها و ماموریت نوآوران و استارت‌آپ‌ها با بیان اینکه فرونشست با فروچاله متفاوت است، افزود: فرونشست به دلیل برداشت بی رویه آب از لایه‌های رسی رخ می‌دهد که در این شرایط آب سطحی که به زمین نفوذ می‌کند از لایه‌های رسی عبور می کند و آب ذخیره شده در زیر این لایه به عنوان ستون لایه خاک عمل خواهد کرد.

ثبت ملی “خوراک های سمنانی” سوژه « هفت اورنگ» رادیو فرهنگ شد

در برنامه "هفت اورنگ" چهارشنبه ۳ شهریور ماه با مسئول ثبت میراث ملی استان سمنان در خصوص ثبت ملی “خوراک های سمنانی” گفتگو گو می شود. دربرنامه هفت اورنگ که به معرفی ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس ایران زمین اختصاص دارد، امروز با« هانی رستگاران»؛ مسئول ثبت میراث ملی استان سمنان و پژوهشگر فرهنگ عامه گفت و‌گو می شود ،محور این گفت و‌گو‌ مساله ثبت ملی “خوراک های سمنانی” است

آخرین مطالب

نامه سرگشاده پژوهشگر آب و محیط زیست به محضر ریاست جمهوری محترم ایران/تحلیلی بر سیاست گذاری کلان در عرصه منابع طبیعی پایه کشور

تمام ایرانی‌ها حداقل یک بار کرونا گرفته‌اند

آخر الزمان به روایت هالیوود !

هکر های مزدور بزرگترین تهدید برای امنیت سایبری

جزئیات زمان اجرای قانون جدید چک

کدام کشورها مشتری نفت ایران هستند ؟

حواس پرتی گروگانگیر ، گروگان را نجات داد

آمار نگران کننده باروری در ایران

نخستین جنگنده روس در شرق سوریه مستقر شد

جانسون : چک سفید امضا به طالبان نمیدهیم

انهدام یک گروه تروریستی در آذربایجان غربی

دم خروس زبان مان لال«تبانی»

اژه ایی : از این همه مشکل در خوزستان شرمنده شدیم

همه جایگاه های سوخت کشور وارد مدار شدند

معاون سیاسی وزیر خارجه: هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکایی‌ها به برجام فراهم نشده است/با 1+4 گفت‌وگو داریم

وزیر بهداشت: نَه تاجریم و نَه سیاستمدار/نمی‌توانیم درمان مردم را معطل تصمیم این و آن کنیم

رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان زنجان تاکید کردند لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

برخورد قانونی با هرگونه نرخ افزایش کرایه تاکسی

جزئیات وام جهش تولید مسکن /کلانشهرها 400 ومراکز استانها 350 میلیون

شهردار تهران حکم انتصاب دامادش را لغو کرد

زندانیان آمریکایی قبل از اعدام چه غذایی سفارش دادند؟

درخواست چین از بانک جهانی برای کمک به افغانستان

وزیر کشور : دشمن برای آبان ماه برنامه داشت

علی باقری : هنوز زمینه بازگشت آمریکایی ها به برجام فراهم نشده است

هاشم پور: شهرداری، اهواز نیاز به یک حسابرس کارکشته و خبره دارد

عربستان از آمریکا درخواست کمک کرد

معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور با شیوخ، خوانین و معتمدین عشایر و طوایف دیدارکرد

اعزام کشتی گیر ملی پوش پر افتخار بهبهانی به مسابقات جهانی

بازدید ‌میدانی سید ابراهیم رئیسی از پمپ بنزین میدان فردوسی تهران

مدیر باشگاه ورزشی و مدرسه فوتبال توحید الوان خبرداد: ورزشکار نونهال شوشی به فولاد خوزستان پیوست