آخرین مطالب

شعر وادبیات

برگزاری سومین نشست انجمن ادبی کتابخانه ی دکتر پور مهدی دزفول ویژه ی نقد و بررسی رمان مرشد و مارگریتا

سومین نشست انجمن ادبی کتابخانه ی دکتر پور مهدی ویژه ی نقد و بررسی رمان "مرشد و مارگریتا" روز گذشته جمعه ۲۴شهریور در محل این کتابخانه و با حضور نویسندگان، شعرا،دوستداران و علاقه مندان به کتاب وکتابخوانی برگزار گردید.

نویسنده و فیلمساز معروف ایرانی درگذشت

نویسنده و فیلم‌ساز بنام ایرانی، دیروز (سه‌شنبه، ۳۱ مردادماه) در خانه‌اش در انگلستان و در کنار خانواده‌اش درگذشت.

ای کاش به جای شعر دنبال موسیقی می‌رفتم!

«یکی از افسوس‌های من هنوز هم در این آخر عمر این است که ای‌ کاش به جای شعر، یک اتفاقی می‌افتاد و من دنبال موسیقی می‌رفتم. شاید کمتر کسی باور کند ولی من وقتی یک ساز تنها را می‌شنوم، همراه این ساز، هزار آهنگ به عنوان هارمونی و کنترباس و کنترپوان و غیره در ذهنم ساخته می‌شود...»

به بهانه ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛ کتاب‌هایی که خبرنگاران را جاودان کرد

حرفه خبرنگاری شباهت‌های زیادی به نویسندگی دارد، هر دو با کلمه سروکار دارند؛ اما تفاوت بزرگی در میان است، کتابِ نویسندگان سال‌ها در کتابخانه می‌ماند اما خبر در پایان روز بی‌ارزش می‌شود.

خالو کریم

داستان کوتاه «خالو کریم » به قلم سید محمد شاهزاده صفوی

بخشی از کتاب/ آدمیزاد حکایتی است...

در این دنیا، همه چیز دست خود آدم است، حتی عشق، حتی جنون، حتی ترس… آدمیزاد می تواند اگر بخواهد کوه ها را جا به جا کند…

انجمن های هنری دیروز و امروز ؟

کاسه صبر ما هم لبریز شد! اگر چه خیلی مایل نبودم چیزی بگویم و چیزی بنویسم ، اما متاسفانه روند هنری انجمن ها هر روز دستخوش تحولات غیر هنری و ضعیف است که کاسه صبر ما را هم لبریز کرد.

کتاب کودک «خانه‌های جعبه معبه‌ای»نوشته: راضیه مقدمی نیا منتشر شد.

از انجا که کودکان  در دنیای امروزی نیاز به شناخت و درک بالایی از مسائل روزمره، با زبانی شیرین و‌گویا دارند کتاب‌ها می‌توانند یکی از منابع غنی و تاثیرگذار بر دنیای کودکان در جهت آگاه سازی باشند.

کنسرت رازِ راه در برج آزادی به صحنه می‌رود.

کنسرت دونوازی «رازِ راه» با حضور صائب و رشید کاکاوند در برج آزادی برگزار می‌شود. صائب کاکاوند آهنگساز، نوازنده تار و سه‌تار با همراهی رشید کاکاوند نوازنده سازهای کوبه‌ای، کنسرتی را با عنوان «رازِ راه» در سالن برج آزادی به صحنه می‌برند.

موسس خانه ادبیات کودک و نوجوان در دزفول : ادبیات کودک بر خلاف ظاهر و آنچه تصور می شود بسیار ریز و دقیق است .

به مناسبت درگذشت مهدی آذر یزدی خالق کتاب زیبای «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» گفتگویی با موسس خانه ادبیات کودک و نوجوان در دزفول . به گزارش خبرنگار صبح ملت ، راضیه مقدمی نیا موسس خانه ادبیات کودک و نوجوان در دزفول برای ۱۸ تیرماه روز درگذشت مهدی آذر یزدی گفت: ۱۸ تیرماه به مناسبت درگذشت مهدی آذر یزدی خالق کتاب زیبای «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» در کشور به‌عنوان روز ادبیات کودک و‌نوجوان نامگذاری شده. وی ادامه داد: ادبیات کودکان برخلاف ظاهر و آنچه تصور می‌شود بسیار ریز و دقیق است که نیاز به مهارت و دقت نظر زیادی دارد‌. مقدمی نیا افزود :گرامی‌داشتن این روز می تواند فرصت مناسبی جهت آسیب شناسی این نوع ادبیات و توجه هرچه بیش‌تر به نیازهای این قشر از مخاطبان باشد. موسس خانه ادبیات کودک و نوجوان دزفول در خصوص شروع به کار فعالیت خود گفت : خوش‌بختانه در دزفول با شروع به کار، «خانه ادبیات کودک و نوجوان» که بیش از ده سال از فعالیتش می‌گذرد توانسته‌ایم با وجود محدودیت‌ها علاوه بر آموزش تخصصی نوجوانان با نویسندگی و آشنا کردن‌شان با ادبیات ایران و جهان، این نویسندگان را از دزفول و‌ حتی حومه شناسایی و آثار آن‌ها را به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ نهاد و ارگانی در قالب کتاب به چاپ برسانیم که نهایتا دو‌ مجموعه کتاب با نام‌های «قلم شکلاتی»  و «کرونا هیولا می‌شود» شده به چاپ برسانیم. راضیه مقدمی نیا تصریح کرد: جلد سوم این مجموعه در حال جمع‌‍آوری هست که به‌زودی منتشر خواهد شد. علاوه بر آن نویسندگان بزرگ‌سال این انجمن توانسته‌اند در حوزه کودک و نوجوان بیش از بیست جلد کتاب به چاپ برسانند که خود گامی بزرگ در جهت ارتقا آثار بومی در این حیطه هست. وی در در پایان گفت : برای فعالیت در این حیطه‌ی ارزشمند از هیچ نهادی و یا ارگانی دست یاری نمی‌طلبم. چون معتقدیم قلم قدرت قوی دارد که با هیچ نیرویی نمی‌توان آن را متوقف کرد و از حرکت وا داشت. این روز را به تمامی فعالان حوزه ادبیات کودک ناشران، ویراستاران، تصویر سازان و‌علی الخصوص نویسندگان تبریک می‌گوییم.

مردی با شلوار صورتی به قلم سید محمد شاهزاده صفوی؛

ظهر بود و چه بارانی می‌بارید .به قدر یک چُرت قیلوله طول کشید که آب دور تا دور روستا را فرا گرفت. روستای ما پایین کوه بود و با پنجاه سال سن، هیچگاه شاهد جاری شدن سیل در روستایمان نبودم...

غروب هنر پرده کشی با طلوع آثار استاد مهدی طالعی نیا

مهدی طالعی نیا متولد ۱۳۵۲ و نقاش قهوه‌خانه‌ای و پژوهشگر در حوزه هنر عامیانه پرده کشی است. او فارغ‌التحصیل نقاشی از دانشکده هنر یزد ۱۳۸۱ و استادکار وزارت میراث فرهنگی تهران است.

بخشی از کتاب/ صبر را یک قدرت بدانیم، نه یک ضعف

تنها زمانی صبور خواهیم شد که صبر را یک قدرت بدانیم، نه یک ضعف. و آنچه ویرانمان می‌کند، روزگار نیست بلکه حوصله‌ی کوچک و آرزوهای بزرگ‌مان است.

کتاب نویسنده دزفولی یکی از منابع دومین جشنواره ملی «در پناه نخل » شد . Pdf

دومین جشنواره ملی «در پناه نخل » در دو رده سنی کودک و بزرگ سال برگزار می شود . این جشنواره از طرف نهاد عمومی کتابخانه های کشور؛ برای علاقه مندان با توجه به توانایی خود می توانند شرکت کنند . یکی از موارد قابل توجه این جشنواره حضور یک کتاب از نویسنده دزفولی«راضیه مقدمی نیا » به نام «پوتین عمو سرباز» با موضوع مقاومت سربازان و مردم شهید پرور شهرستان دزفول است . که این داستان زیبا برای مخاطب کودک و نوجوان به تصویر می کشند . همچنین «پوتین عمو سرباز» به عنوان نمایشنامه تئاتر در جشنواره ملی نمایشنامه «فانوس» جز آثار انتخاب شده بوده است .

جایگاه ویژه ی سه المان شمع ،گل ، پروانه در شعر و عرفان و ادبیات کلاسیک

در دهه ی چهل و پنجاه خورشیدی یکی از طرح های رایجی که دزفولی ها به مدد آهنگران درب و پنجره ساز خوش ذوق برای در های ورودی منازلشان می ساختند استفاده از المان شمع و گل و پروانه بود . سه نشانه ای که از دیرباز جایگاه ویژه ای در شعر و عرفان و ادبیات کلاسیک ما داشته اند . دزفول در روزگاران نچندان دور در کنار مدارس دینی و حوزه های علمیه به تردد عرفا و خانقاه نشینان شهره بوده است .

آخرین مطالب

برگزاری سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هندیجان

پادزهر رکود مسکن

40 پروژه عمرانی در شهرستان دزفول آغاز به کار کرد

نمایشگاه ایسه میاکه در گالری فیوز

رئیس آتش نشانی شوش از مهار به موقع آتش سوزی در یک پارکینگ منزل مسکونی خبر داد.

نمایش« آن در من» در اردبیل به روی صحنه رفت .

برگزاری کارگاه جامع اصول کارآزمایی بالینی مطلوب از سوی پژوهشگاه ابن‌سینا و مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

«طهران، سیاه و سفید» در موزه عکسخانه شهر

معاون نظارت تاکسیرانی تهران خبر داد ثبت اطلاعات 3000 تاکسی پایتخت در طرح «لاگ هوشمند»/تاکسی‌های غیر فعال شناسایی شدند

شاسی بلند جدید تویوتا در راه است

رییس اتاق بازرگانی اهواز: زمان فعالیت تجاری در مرزهای شلمچه و چذابه افزایش می‌یابد

«فردوس کاویانی» درگذشت

اهواز میزبان اولین دوره شطرنج بین‌المللی "جام نیشکر"

ماجرای فوت پسربچه هشت ساله در سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر چه بود؟

نمایش«دایره و دلقک» در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه رفت .

رونمایی پوستر فیلم " دست پخت مامان " شقایق عوض‌زاده

تار و تاریخ دو مدال طلا برای ایران به ارمغان آورد

هیئت دیپلماتیک سوریه به ریاست کنسول این کشور وارد ریاض شد

رئیسی در پیام تبریک به شی جین پینگ مطرح کرد برنامه همکاری جامع 25ساله؛ چراغ راه آینده همکاری‌های ایران و چین

اعلام برگزیدگان بیست‌ و دومین جشن حافظ؛ «پوست شیر» جوایز را درو کرد!

فرماندار شوش: طرح زیر گذر شهر شوش به دزفول با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری تهیه و بزودی به مرحله اجرا خواهدرسیدـ

برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2024 میلادی معرفی شدند/«شریف» برترین ایرانی

ورود نخستین خودروی عراقی به منطقه آزاد اروند

نشست گفتمانی شناسایی و پژوهشگری دزفول بزرگ

سرگیجه خودرویی در تعطیلات!

معاون علمی ‌فناوری رئیس جمهور: جایزه مصطفی(ص) نشان مرجعیت علمی و افتخار ملی ایران اسلامی است

آلودگی‌های نفتی بلای جان دریای خزر/ لزوم همکاری 5 کشور حاشیه‌ خزر

نفس کشیدن بر مردمان کوی سیاحی منطقه 6 اهواز حرام شد

مولانا و چرخشی بر مدار عشق

نمایش «این مرد بالشی یا اون مرد بالشی»به روی صحنه رفت.