آخرین مطالب

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه علمی وفناوری - ویژه بانوان

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

  بزرگنمایی:

ناسا فهرستی از 9 زن را ارائه داده است که احتمالا فضانورد ماموریت ماه، از میان آنها انتخاب خواهد شد که نام "یاسمین مقبلی"، فضانورد ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شود. در این گزارش، به معرفی این زنان می‌پردازیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، بیش از نیم قرن از نخستین قدم گذاشتن انسان روی ماه می‌گذرد؛ زمانی که "نیل آرمسترانگ" (Neil Armstrong) این کلمات جاودانه را به زبان آورد: "این یک قدم کوچک برای انسان و یک جهش بزرگ برای نوع بشر است."

11 آمریکایی دیگر که همگی از میان مردان بودند، از جمله "باز آلدرین" (Buzz Aldrin)، "آلن شپرد" (Alan Shepard) و "یوجین سرنان" (Eugene Cernan) در این مسیر پیش رفتند.

ناسا در حال حاضر، در حال برنامه‌ریزی برای فرود آوردن نخستین زن در ماه است و قصد دارد این کار را در کمی بیش از سه سال انجام دهد. ناسا فهرست 9 نفره این زنان را اعلام کرده است.

در میان این زنان، یک فارغ‌التحصیل "دانشگاه کمبریج" (University of Cambridge)، یک کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا و یک بازیکن سابق راگبی "دانشگاه باث" (University of Bath)  که در مسابقات لیگ برتر زنان انگلیس بازی کرده است،دیده می‌شوند.

با توجه به این که موشک "آرتمیس I" یا (Artemis I) بدون سرنشین ناسا قرار است اواخر این ماه پرتاب شود و نخستین ماموریت از سه ماموریت پیچیده‌ای به شمار می‌رود که راه را برای بازگشت انسان به ماه هموار می‌کند، شمارش معکوس برای فرستادن نخستین زن به ماه رسما آغاز شده است.

در این گزارش، به معرفی زنانی می‌پردازیم که برای ماموریت سفر به ماه معرفی شده‌اند.

"کایلا بارون" (Kayla Barron)

زادگاه: ریچلند، واشنگتن

سن: 34 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 176 روز و دو ساعت و 39 دقیقه

کایلا بارون به مدت پنج سال فضانورد ناسا بوده اما دومین جوانی به شمار می‌رود که برای برنامه فرود روی ماه آرتمیس در سال 2025 انتخاب شده است.

او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی هسته‌ای از "دانشگاه کمبریج" دریافت کرده است. همچنین این زن 34 ساله جزو نخستین گروه زنانی بود که افسر جنگ زیردریایی شدند.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

بارون به عنوان عضوی از ماموریت "کرو3" (Crew-3) شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) که در نوامبر 2021 پرتاب شد، در ایستگاه فضایی بین‌المللی خدمت کرد. او طی سفر به عنوان مهندس پرواز کار کرد و یک پیاده‌روی فضایی شش و نیم ساعته را برای جایگزینی آنتن ارتباطی که خراب شده بود، انجام داد.

بارون در ماه مارس سال جاری و پس از گذراندن تقریبا 177 روز در مدار، به زمین بازگشت.

او پیشتر درباره آرزوهای آینده خود گفته بود: وقتی شب ها بیرون می‌ایستم و ماه را می‌بینم، سعی می‌کنم خودم را تصور کنم که روی ماه ایستاده‌ام و به زمین نگاه می‌کنم.

"اسکات ساکس" (Scott Sax)، پدر بارون به عنوان مهندس پروژه برای وزارت انرژی آمریکا کار می‌کند اما همیشه آرزوی کار کردن برای ناسا را در سر داشته است. دختر او زمانی که در سال 2017 و در 29 سالگی برای پیوستن به ناسا انتخاب شد، به این آرزو پی برد.

"کریستینا کخ" (Christina Koch)

زادگاه: گرندرپیدز، میشیگان

سن: 43 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 328 روز و 13 ساعت و 58 دقیقه

کریستینا کخ که رکورددار طولانی‌ترین پرواز فضایی یک زن است، طی سفر خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی بین سال‌های 2019 تا 2020، 328 روز را در مدار گذرانده است. این رکورد از رکورد قبلی 288 روزه "پگی ویتسون" (Peggy Whitson) فراتر رفت.

کخ و یک زن فضانورد دیگر به نام "جسیکا میر" (Jessica Meir)، چند ماه پیش نخستین پیاده‌روی فضایی کاملا زنانه را به پایان رساندند.

کخ به طور کلی، شش راهپیمایی فضایی انجام داده است که مجموعا 42 ساعت و 15 دقیقه زمان برده و سه پیاده‌روی فضایی کاملا زنانه را شامل می‌شود.

پس از رکوردشکنی ماموریت ایستگاه فضایی بین‌المللی، نام کخ در فهرست تأثیرگذارترین افراد سال 2020 تایم قرار گرفت.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

کخ از سنین جوانی قصد داشت که فضانورد شود و به "راکت کلوپ" (Rocket Club) مدرسه راهنمایی خود پیوسته بود.

این زن 43 ساله قبلا در "ایستگاه جنوبگان آمونسن - اسکات" (Amundsen–Scott South Pole Station) و "پایگاه پالمر" (Palmer Station) کار کرده است و در تجهیز "فضاپیمای جونو" (Juno spacecraft) و کاوشگرهای "ون آلن" (Van Allen) نیز مشارکت داشت.

کخ پس از انتخاب شدن برای برنامه آرتمیس گفت: آنچه آرتمیس نشان می‌دهد، برای من این است که ناسا متعهد به پاسخگویی به درخواست بشریت برای کاوش توسط همه و برای همه است. ما نمونه‌ای از موفقیت شما هستیم که در هر بخش از جهان، سیاره و بشریت کمک می‌کنید.

"نیکول مان" (Nicole Mann)

زادگاه: پتالوما، کالیفرنیا

سن: 45 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 0

نیکول مان، یک سرهنگ در سپاه تفنگداران دریایی و یک خلبان آزمایشی سابق است که 47 ماموریت جنگی را انجام داده است. وی در مجموع، بیش از 2500 ساعت زمان پرواز را در 25 هواپیمای مختلف ثبت کرده است. دوستان و خدمه مان، او را دوک صدا می‌زنند؛ لقبی که گفته می‌شود در واقع، علامت تماس او در سپاه تفنگداران دریایی بوده است.

تقریبا یک دهه پیش، مان یکی از هشت نامزدی بود که از بین بیش از 6300 متقاضی برای آموزش به عنوان فضانورد ناسا انتخاب شدند.

مان پس از اتمام دوره آموزشی فضانوردی خود در سال 2015 قرار بود در نخستین پروازهای سرنشین‌دار فضاپیمای "استارلاینر" (Starliner) شرکت "بوئینگ" (Starliner) حضور داشته باشد اما در سال 2021، او برای حضور در ماموریت "کرو5" (Crew-5) اسپیس ایکس منصوب شد که قرار است ماه آینده همراه با مان به عنوان فرمانده ماموریت، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شود.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

مان در مصاحبه‌ای با "نشنال جئوگرافیک" (National Geographic)، به پسر هشت ساله خود اشاره کرد و گفت: ما همیشه بیرون می‌نشینیم و دوست داریم به ستاره‌ها و به ماه نگاه کنیم اما اکنون فکر می‌کنم که هر کدام از ما با نوری متفاوت و برقی متفاوت در چشمان خود آن را می‌بینیم. امیدوارم روزی پسرم بتواند پرواز مادر خود و راه رفتن او روی ماه را تماشا کند.

"آن مک‌کلین" (Anne McClain)

زادگاه: اسپوکن، واشنگتن

سن: 43 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 203 روز و 15 ساعت و 16 دقیقه

مک‌کلین، یک خلبان سابق بالگرد ارتش و کهنه‌سرباز است. این زن 43 ساله در مسابقات لیگ برتر بانوان انگلیس، راگبی بازی می‌کند و این ورزش را به خاطر فراهم کردن سختی، صلابت و تمرکز ذهنی، برای موفقیت به عنوان فضانورد لازم می‌داند.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

او ابتدا قرار بود نخستین راهپیمایی فضایی کاملا زنانه را در کنار کریستینا کخ در مارس 2019 انجام دهد اما مشکلات مربوط به اندازه لباس فضایی باعث شد که این ماموریت به او محول نشود.

در سال 2019، مک‌کلین توسط ناسا مورد بازجویی قرار گرفت و از آن چه به عنوان نخستین جنایت فضایی شناخته می‌شد، تبرئه شد. او توسط همسرش به دسترسی نادرست به سوابق بانکی در حین ماموریت شش ماهه در ایستگاه فضایی بین‌المللی متهم شده بود. "سامر وردن" (Summer Worden)، همسر سابق مک‌کلین، پس از تبرئه شدن او از هرگونه تخلف، به اظهارات نادرست در برابر مقامات فدرال متهم شد.

"جسیکا میر" (Jessica Meir)

زادگاه: کربو، مین

سن: 45 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 204 روز و 15 ساعت و 19 دقیقه

جسیکا میر برای نخستین بار در سن پنج سالگی، رویای فضانورد شدن را داشت. وی در مصاحبه‌ای با مجله تایم گفت: از ما خواسته شد تا تصویری را از آن چه در بزرگسالی به آن تبدیل می‌شویم، ترسیم کنیم. من به وضوح به یاد دارم که فضانوردی را با لباس فضایی کشیدم که روی سطح ماه در کنار پرچم آمریکا ایستاده بود.

همچنین میر در 13 سالگی، در یک اردوی فضایی جوانان در "دانشگاه پردو" (Purdue University) شرکت کرد که دانشگاه نیل آرمسترانگ بود.

او پیش از انجام آموزش‌های فیزیولوژیکی، آموزش بقا، کلاس‌های پرواز و طیف گسترده‌ای از آموزش‌های فنی در مراکز فضایی سراسر جهان، نهایتا در سال 2013 برای پیوستن به ناسا انتخاب شد.

میر پس از پرتاب به فضا با "سایوز ام‌اس-15" (Soyuz MS-15) در 25 سپتامبر 2019، به عنوان مهندس پرواز در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای اکسپدیشن‌های 61 و 62 خدمت کرد. ورود او، دوره‌ای غیرمعمول را در ایستگاه رقم زد زیرا 9 نفر در ایستگاه بودند. این در حالی بود که ایستگاه فضایی بین‌المللی برای پشتیبانی از شش خدمه در یک زمان طراحی شده است.

همچنین میر، نخستین راهپیمایی فضایی کاملا زنانه را در کنار کریستینا کخ در اکتبر 2019 انجام داد.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

پیش از فضانورد شدن، حرفه میر به عنوان یک دانشمند، بر فیزیولوژی حیوانات در محیط‌های ناملایم متمرکز بود.

وقتی از میر پرسیده شد از این که نخستین زنی است که روی ماه قدم می‌گذارد، چه حسی دارد، گفت: من بسیار هیجان‌زده و خوش‌شانس خواهم بود که نخستین زن روی ماه باشم. من باید برای مدتی طولانی فکر کنم که نخستین کلمات من پس از قدم گذاشتن بر سطح ماه چه خواهد بود. من با افتخار به عنوان نماینده بشریت در این گام بزرگ رو به جلو برای اکتشاف خدمت خواهم کرد.

"یاسمین مقبلی" (Jasmin Moghbeli)

زادگاه: بالدوین، نیویورک

سن: 39 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 0

مقبلی مادر دو دختر دوقلو است.او اوایل سال جاری در توییتی نوشت: بسیار سپاسگزارم که مادر این دو هستم که در قلب من جای دارند و هرگز در آوردن لبخند روی لبهای من کوتاهی نمی کنند.

او در ماه مارس، به عنوان فرمانده مأموریت "کرو7" (Crew-7) به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شد. انتظار می‌رود این ماموریت زودتر از سال 2023 و با موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس از مجتمع پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود. این نخستین پرواز فضایی برای مقبلی خواهد بود که در سال 2017 فضانورد ناسا شد.

مقبلی، مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه "ام‌آی‌تی" (MIT) گرفت و در آنجا ورزش‌های والیبال و بسکتبال را نیز دنبال می‌کرد.

او به عنوان یک خلبان، بیش از 150 ماموریت را انجام داده و 2000 ساعت زمان را در بیش از 25 هواپیمای مختلف گذرانده است.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

رویای مقبلی برای فضانورد شدن به کلاس ششم بازمی‌گردد؛ زمانی که او گزارشی درباره "والنتینا ترشکووا" (Valentina Tereshkova)، فضانورد روسی و نخستین زن در فضا تهیه کرد. او گفت به خاطر می‌آورد که مادرش در تهیه لباس فضایی به او کمک می‌کرد تا آن را برای ارائه گزارش خود در کلاس بپوشد.

"کیت روبینز" (Kate Rubins)

زادگاه: ناپا، کالیفرنیا

سن: 43 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 300 روز و یک ساعت و 31 دقیقه

کیت روبینز با پرتاب فضاپیمای روسی سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی در 7 جولای 2016، شصتمین زنی شد که در فضا پرواز کرده است.

او در طول ماموریت خود، نخستین فردی بود که DNA را در فضا توالی‌یابی کرد.

در طول دو پرواز خود، او در مجموع 300 روز را در فضا گذرانده است که چهارمین دوره طولانی‌مدت یک فضانورد زن آمریکایی به شمار می‌رود.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

روبینز که یک میکروبیولوژیست و همچنین فضانورد ناسا است، مدرک دکتری زیست‌شناسی سرطان دارد و خود را در توییتر، "شکارچی سابق ویروس" می‌نامد.

او وقتی جوانتر بود، رویای فضانورد شدن را نداشت، بلکه بیشتر روی بررسی و ریشه‌کن کردن ویروس‌ها متمرکز بود. این دقیقا همان کاری بود که او پس از دریافت مدرک خود از "دانشگاه کالیفرنیا-سن دیگو" و "دانشگاه استنفورد" انجام داد.

روبینز بعدها در مورد درمان‌ ویروس‌های "ابولا" (Ebola) و "لاسا" (Lassa) تحقیق کرد و در عین حال توانست به ایجاد مدل عفونت آبله کمک کند.

روبینز در جدیدترین سفر خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی، روی یک آزمایش قلبی کار کرد تا بررسی کند که تغییرات گرانش چگونه بر سلول‌های قلبی-عروقی در سطوح سلولی و بافتی تأثیر می‌گذارند.

نتایج پژوهش‌های او می‌توانند درک جدیدی را در مورد مشکلات قلبی در زمین ارائه دهند، به شناسایی درمان‌های جدید کمک کنند و به حمایت از توسعه معیارهای غربالگری برای پیش‌بینی خطرات قلبی-عروقی پیش از پرواز فضایی بپردازند.

"جسیکا واتکینز" (Jessica Watkins)

زادگاه:‌ لافایت، کلرادو

سن: 34 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: در حال حاضر در فضا به سر می‌برد.

جسیکا واتکینز در حال حاضر به عنوان متخصص در مأموریت "کرو4" (Crew-4) ناسا که در 27 آوریل 2022 پرتاب شد، به ایستگاه فضایی بین‌المللی خدمت می‌کند.

او در "مرکز تحقیقات ایمز" (Ames Research Center) و "آزمایشگاه پیش‌رانش جت" (JPL) ناسا کار کرده است و همچنین، یکی از اعضای گروه علمی "آزمایشگاه علمی مریخ" (Mars Science Laboratory) و "کنجکاوی" (Curiosity) بود.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

واتکینز، مدرک کارشناسی علوم زمین‌شناسی و علوم محیطی را از دانشگاه استنفورد و دکترای زمین‌شناسی را از "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس" (UCLA) دریافت کرد.

او سفر خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی، در توییتر ثبت کرده است. واتکینز در توئیت ماه ژوئن نوشت: به همان اندازه که زمین زیباست، به نظر می‌رسد که نمی‌توانم چشمانم را از ماه بردارم.

همچنین، او تصاویری از خود در حال انجام دادن لوله‌کشی فضایی برای تعمیر یک توالت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به اشتراک گذاشت و در توئیتی جداگانه اضافه کرد: یکی از بخش‌های مورد علاقه من پیرامون قرار گرفتن در مدار، مشاهده ویژگی‌های زمین‌شناسی روی زمین از منظر سیاره‌ای است.

"استفانی ویلسون" (Stephanie Wilson)

زادگاه: بوستون، ماساچوست

سن: 55 سال

مدت زمان سپری‌کرده در فضا: 42 روز و 23 ساعت و 46 دقیقه

استفانی ویلسون، به دومین زن سیاهپوست تبدیل شد که در فضا حضور یافته و یکی از کهنه‌سربازان سه ماموریت شاتل فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال‌های 2006، 2007 و 2010 است.

او ارشدترین فضانورد زن آفریقایی-آمریکایی ناسا به شمار می‌رود که بیش از 42 روز در مدار بوده است. اگر ویلسون به عنوان نخستین زن انتخاب شود، عنوان مسن‌ترین فردی را نیز دریافت می کند که روی ماه قدم گذاشته است.

او در گروه 18 نفره آرتمیس، بیش از هر شخص دیگری فضانورد بوده و بیش از همه آنها به جز یکی از آنها پرواز کرده است.

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

ویلسون، مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم مهندسی از "دانشگاه هاروارد" و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی هوافضا از "دانشگاه تگزاس" دریافت کرد.

ویلسون در مورد احساس خود در مورد احتمال حضور در این ماموریت گفت: من قطعا از این که در میان گروه قرار می‌گیرم، هیجان‌زده هستم و مشتاقانه منتظرم که نخستین زن، هر کدام از گزینه‌ها باشد و زنانی که برنامه آرتمیس را برای ادامه مطالعات ما در مورد ماه دنبال می‌کنند، با فرودگر روی سطح ماه فرود بیایند. ما امیدواریم یک پایگاه قمری در ماه بسازیم و سفر خود را از آزمایشگاه مداری "Gateway" ادامه دهیم.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بورل: از تدابیر محدودکننده علیه ایران استفاده خواهیم کرد

ویس کرمی: مسئولان با صبر با دانشجویان رفتار کنند/بد مطالبه کردن به مرگ مطالبه‌گری می‌انجامد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی: زمین لرزه خوی 280 مصدوم برجای گذاشت

آنچه مردم با اغتشاش و آشوب از دست می‌دهند/ شعارهای کف خیابان، بوی معضلات اقتصادی نمی‌دهد

حواشی مجمع انتخاب رییس هیات فوتبال خوزستان/ از غیبت بنی‌تمیم تا خوشحالی قنبرزاده!

فرمانده انتظامی کردستان خبر داد؛ آزادی 150 نفر از افراد کم تقصیر در اغتشاشات کردستان

پس از سه نوبت بازشماری؛ «زاهدی وفا» از مجلس رای اعتماد نگرفت

قالیباف: رئیس‌جمهور سریعا وزیر پیشنهادی کار را معرفی کند

شکایت 475 میلیون دلاری ترامپ از سی‌ان‌ان: به من گفتند هیتلر!

کرملین: روسیه سیاست واضحی در استفاده از تسلیحات اتمی دارد

سخنگوی دولت: حقوق دریافتی کارکنان و بازنشستگان افزایش خواهد یافت

سرپرست پژوهشگاه فضایی خبر داد آزمون محموله زیرمداری بلوک انتقال مداری "سامان" با موفقیت انجام شد

نماینده اهواز: در پیگیری مهار آتش هورالعظیم سهل‌انگاری شده است

قالیباف: سخنان رهبری مرزبندی بین مردم و آشوبگران را مشخص کرد

افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی با مصرف غلات تصفیه شده

رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه‌های نیروهای مسلح: درگذشت دختر جوان دل ما را هم سوزاند/دنبال ایران دوران پهلوی هستند

تلاش‌های ناکام روحانی برای تشکیل «هاید پارک» ایرانی / دولت رئیسی قانون «تجمعات اعتراضی» را به مرحله اجرا می رساند ؟

سعید زیباکلام : آقای رئیسی ! پیشنهاد شما برای تبدیل دانشگاه ها و حوزه به مکان اعلام اعتراض ، خلاف اصل 27 قانون اساسی است

توهین به شخص قابلیت پیگیری قضایی دارد

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران مطرح کرد؛ ثبت دقت اصابت 99 درصدی در حمله به اقلیم شمال عراق

کنعانی: رسانه‌های مدعی حقوق بشر زمان حمله گروه‌های تروریستی به شهرهای ایران کجا بودند؟

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور: خانواده "مهسا امینی" حاضر به شرکت در جلسات مجلس نشده‌اند

دور گروهی جام ملت‌های فوتسال آسیا به روایت آمار/ طیبی به دنبال تکرار آقای گلی

تصاویر منتخب هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران

توضیح صالح‌آبادی درباره دلارهای آزاد شده

کتاب «شطرنج» از کدام شاعر قدیمی ایران است؟

خاندوزی در نشست با خبرنگاران خبر داد پرداخت 70 هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته در 6 ماه اول امسال

وضعیت مبهم کنسرت ارکستر ملی

چرایی افزایش اجاره مسکن

وزیر فرهنگ: هنرمندان پیشکسوت وحدت ملی ایجاد کنند

کلاس‌های دانشگاه شریف تا اطلاع ثانوی"مجازی"شد/تنها تردد دانشجویان دکتری به دانشگاه بلامانع است

رضازاده خبر داد سفر هیاتی از کمیسیون امنیت ملی به زاهدان/ اکثر بازداشتی‌ها در اتفاقات اخیر آزاد شدند

با تفکیک حساب‌های تجاری از شخصی صورت می‌گیرد خداحافظی با دوران کارت به کارت!

مرگ دختر جوان حین عمل زیبایی/عوامل کلینیک جسد را آتش زدند!

گزارش «اعتماد» از رویکرد دولت‌ها در قبال اطلاع‌رسانی مطبوعات از اعتراضات مردم 25 سال روزنامه‌نگاریِ رو به افول

مرندی: تحریم‌های جدید علیه ایران بی معنی است

سفر ایرانی‌ها به دو شهر عراق متوقف شد

ادعای سازمان‌ملل: باقر نمازی ایران را ترک کرد

درپی مذاکرات با یکی از کشورهای منطقه انجام می‌شود آزادسازی میلیاردها دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران

روایت مردِ بی‌رحمِ کشتی ایران از آوردگاه بلگراد/ هدف‌گذاری عموزاد برای 4 طلای المپیک

سکه کانال عوض کرد/ طلا در مرز حساس قرار گرفت

دفاع تمام قد عزت الله ضرغامی از اینترنت:« اینترنت آمده تا انقلاب اسلامی را نجات دهد»

حمله تند عباس عبدی به اصولگرایان تندرو/ حرفهایی که در باره حوادث روزهای اخیر می زنید، نشان دهنده عجز و حقارت و جهل تان است!

روزنامه اطلاعات: اگر می خواهید بغض جامعه سر باز نکند، با مردم حرف بزنید

کشف نقاب طلایی 3 هزار ساله در مقبره اشراف در چین

حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان آزاد شد

«سالمندی»، «افسردگی» و عمری که به «سَر» رسید؟

تاریخ سازی ژاوی در لالیگا

وزیر دفاع آلمان در سفر غیرمنتظره به اوکراین، قول ارسال تسلیحات بیشتر داد

افروغ: حذف روشنفکران و نخبگان،‌ اعتراضات را خیابانی می‌کند