آخرین مطالب

حداقل سبد معیشت کارگری 1401

حداقل سبد معیشت به 17 میلیون و 350 هزار تومان رسید اقتصادی - سیاسی - اجتماعی

حداقل سبد معیشت به 17 میلیون و 350 هزار تومان رسید

  بزرگنمایی:

سال پیش در چنین روزی مراسم تنفیذ سید ابراهیم رییسی برگزار شد. رییس جمهوری که وعده کنترل قیمت ها و افزایش قدرت خرید مردم را داده بود. اما واقعا تا چه اندازه این اهداف محقق شده است؟

فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار به بازار می گوید: فاصله بین هزینه ها و درآمدهای خانوار ها به طرز وحشتناکی افزایش یافته و بالاترین مقدار خود بعد از جنگ جهانی دوم (در ایران) رسیده است. به گفته او، به واسطه ناکارآمدی دولت، اجرای نادرست سیاست های ارزی حداقل سبد معیشت خانوار بر اساس فرمول های وزارت اقتصاد به 17 میلیون و 350 هزار تومان رسیده این در حالی است که حداقل حقوق مصوب حدود 5 میلیون و 700 هزار تومان است. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که حداقل هزینه های خانوار حدود 3 برابر حداقل حقوق مصوب است.

 
حداقل سبد معیشت خانوار بر اساس فرمول های وزارت اقتصاد به 17 میلیون و 350 هزار تومان رسیده این در حالی است که حداقل حقوق مصوب حدود 5 میلیون و 700 هزار تومان است.
 
از رشد 327 درصدی روغن تا افزایش 188 درصدی بهای برنج مواد غذایی از جمله بخش هایی است که جهش های شدید قیمتی را تجربه کرده است.
 گزارش مرکز آمار نشان می دهد که قیمت گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در تیر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 86 درصد افزایش یافته است. بخشی از این رشد قیمت ها را می توان حاصل افزایش جهانی قیمت ها و بخشی را حاصل تغییر سیاست های ارزی دولت دانست.
 
برنج از جمله کالاهایی است که رشد قیمت آن در ماه های گذشته سرو صدای زیادی کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 188 درصد گران تر شده است. بررسی قیمت‌ ها در بازار نشان می‌ دهد قیمت هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط بین 80 تا 200 هزار تومان است، در حالیکه قیمت برنج های ایرانی در مدت مشابه سال گذشته بین 35 تا 50 هزار تومان به فروش می رفت. دولت حالا سعی دارد تا با سیاست هایی همچون آزاد سازی واردات در زمان فصل برداشت شرایط را برای تعدیل قیمت ها در بازار فراهم کند اما فعالین بازار امیدی به کنترل قیمت ها از این روش ندارند.
 
مرغ هم که در بعد از اصلاحات ارزی دستخوش گرانی ها شد، این روزها به قیمت 59 هزار تومان فروخته می شود. این در حالی است که قیمت مصوب مدت مشابه سال گذشته حدود 24 هزار و 500 تومان گزارش شده است. گزارش های مرکز آمار نشان می دهد که قیمت مرغ در تیر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 69.6 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. در این مدت قیمت روغن مایع با افزایش 327.5 درصد، روغن‌ نباتی جامد 285.8 درصد، از دیگر رکوردداران گرانی ها هستند.
 
بررسی نرخ‌ ها در تیر 1401 نسبت به سال قبل از آن نشان می‌ دهد که تورم نقطه به نقطه نان و غلات 101.1 درصد، گوشت و فرآورده گوشتی 65.7 درصد، گوشت قرمز، ماهی 41.4 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ 119.2 درصد، میوه و خشکبار 50.1 درصد، سبزیجات و حبوبات 71.6 درصد، شکر و مربا و عسل و شیرینی و قند و شکر 75.2 درصد، چای و قهوه و نوشابه 30.2 درصد و … بوده است و بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه تیر ماه 1401 برای خانوار های کشور به 40.5 درصد افزایش یافته و هزینه‌ های بیشتری به خانوارهای ایرانی تحمیل شده است.
 
قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل 188 درصد، روغن مایع 327 درصد، نان و غلات 101 درصد، گوشت مرغ 69 درصد افزایش یافته است.
 
قیمت مسکن در دولت سیزدهم رکورد زد

مسکن را یکی از رکورد داران رشد قیمت ها در یک سال اخیر می توان دانست. تازه ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن در تهران به حدود 45 میلیون( 44 میلیون و 840 هزار تومان) رسیده؛ این در حالی است که قیمت ملک در مدت مشابه سال گذشته حدود 30 میلیون تومان اعلام شده بود. به تبع رشد قیمت ها در بخش مسکن، اجاره بها هم افزایش بی سابقه ای را تجربه کرده است. آمار بانک مرکزی نشان می‌ دهد در یکسال گذشته نرخ رشد قیمت اجاره‌ بها برای نخستین بار در چند سال اخیر از نرخ رشد قیمت فروش مسکن در تهران پیشی گرفته و به حدود 1.4 درصد رسیده است. افزایش اجاره بها حالا بسیاری از پایتخت نشین ها را حاشیه نشین کرده است. گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی استان تهران حاکی از آن است که حدود چهار میلیون تهرانی، حاشیه‌ نشین هستند یا در بافت ناکارآمد زندگی‌ می‌ کنند.
 
تخته گاز خودرو و قیمت های نجومی در بازار

وزیر صمت، سال گذشته در چنین روزهایی بود که وعده کاهش 20 درصدی قیمت خودرو در کنار افزایش تولید و تیراژ و همچنین جمع‌ آوری بساط قرعه‌ کشی را داد و تاکید کرد این وعده‌ ها قابلیت تحقق را داراست؛ اما در عمل قیمت خودرو نه تنها با کاهش روبرو نشد بلکه تنها در یک سال افزایشی قابل توجه را تحمل کرد. حالا هر دستگاه پراید نزدیک به 205 میلیون تومان قیمت دارد این در حالی است که سال گذشته در چنین روزهایی هر دستگاه پراید به قیمت 140 میلیون تومان در بازار فروخته می‌ شد. این رشد عجیب نزدیک به 65 میلیون تومانی در حالی رخ داده است که وعده‌ های دولت سیزدهم بر کاهش نرخ تورم استوار بود و حالا افزایش قیمت‌ ها به پاشنه آشیل دولتی بدل شده است که زمانی با انتقاد از تورم بالا و قول مدیریت دقیق و درست، سکان اجرا را به دست گرفت.
 
در حال حاضر هر قطعه تمام سکه بهار آزادی به قیمت 14 میلیون و 800 هزار تومان در بازار معامله می شود که نشان دهنده رشد حدود 29 درصدی قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. جالب است که بدانید سکه در مدت مشابه سال قبل 3 میلیون و 400 هزار تومان ارزان تر از امروز بوده است. اما دلار هم از رشد قیمت ها بی نصیب نبوده است.
 
رشد قیمت ها در شرایطی در یک سال گذشته شرایط زندگی مردم را حسابی سخت کرده که درآمدهای نفتی دولت روزهای خوشی را سپری می کند. قیمت نفت در مدت مشابه سال گذشته حدود 70 دلار بوده حالا به حدود 100 دلار رسیده است. حتی در دوره ای قیمت نفت به حدود 140 دلار رسید و رکورد قیمتی سال های اخیر شکسته شد. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی هم در تازه ترین اظهارات خود گفته که مقدار وصول درآمدهای نفتی حدود 580 درصد افزایش یافته است. با این اوصاف درست در روزهایی که درآمدهای ارزی دولت افزایش یافته، هزینه های زندگی مردم روز به روز در حال افزایش است.

خبر:پویا چهارلنگی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پیونگ یانگ خطاب به گوترش: مراقب "کلمات خطرناک" باش!

دستانِ با صدا و چشمانِ شنونده مهمان ابا عبدالله حسین(ع) شدند

فرماندار شوش افزایش 4٠درصدی اعتبارات شهرستان شوش /مجمـوع اعتبارات شهرستان شوش از 900 میلیارد ریال گذشت

شمع‌ها در خانه هنرمندان ایران به یاد «سایه» گریستند

مجروح و زمین گیر شدن سارقان مسلح و زورگیر به ضرب گلوله پلیس دزفول

مردم صالح شهر از بی توجهی اداره برق نسبت به مشکلات حوزه برق این شهر گلایه مند هستند/ اداره برق پاسخگو باشد.

ممنوعیت اشتغال مشمولان غایب در سازمان‌های دولتی و خصوصی

ادعای پولتیکو درباره جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین

نقاش «دیوانه» را می‌شناسید؟

علیمردانی با «دیرین دیرین» خداحافظی کرد

خالق «دیرین دیرین»: مقاومت زیر این همه فشار عاقلانه نبود

سرمربی ایرانی العربی قطر

علائم ابتلا به ویروس لانگیا چیست؟

فرصت انتخاب رشته کنکوری‌ها امروز پایان می‌یابد

شگفتانه های معماری و تکنیک های بومی و کاروانسرای بی نظیر در نگارستان یزدان(بجستان)

بازدید سرزده فرماندار ویژه شهرستان دزفول از مرکز پلیس + 10

درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی

توضیحات مدیرکل در خصوص مسکن مهر، پل نظام مافی و پل ناجیان شهرستان شوش

درپی اعتراض ایرلاین‌ها به نرخ اعلامی وزیر قیمت پروازهای اربعین تغییر می‌کند؟

هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

اکران فیلم کمدی" کوزوو" به کارگردانی و نویسندگی : میثم هاشمی طبا

دلایل بحران کم آبی خوزستان چیست؟

درمان نابینایی با روش ابداعی دانشمند ایرانی

معرفی کتاب/ پرنده ی من

بازگشت دانشگاه پیام نور هندیجان در دفترچه انتخاب رشته 1401

برپایی شیدانه امام رضا (ع) در دزفول

غرق شدن 4 نفر از اعضای یک خانواده در رودخانه کارون

کشف 33 هزار گازوئیل قاچاق در هندیجان

به مناسبت روز ملی دریای خزر؛ آلودگی؛ زخمی بر پیکر دریای کبود

چین: تحریم‌های آمریکا 200 میلیارد دلار به ایران خسارت زده است

"شیائومی" از یک ربات انسان‌نما رونمایی کرد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان شوش منتشرشد

رادیو خبری صبح ملت ویژه ی شهرستان دزفول منتشر شد

سایه به آفتاب پیوست

رد و نشانی از علیار کریم‌پور مرد مسن مفقودی نشد!

صید میگوی ببری در صیدگاه بحرکان هندیجان آزاد شد

ما کودکان همیشه ی تاریخ، از ارسطو تا اتین کلاین

دختر خوزستان؛ در میان برترین های هندبال دنیا

رفتار سلطان محمود غزنوی با فردوسی

بیوگرافی شاعر پرآوازه ؛ هوشنگ ابتهاج

نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور

یک سیارک خطرناک به اندازه یک نهنگ آبی از کنار زمین عبور می‌کند

انتقال سند بعد از فوت موکل امکان پذیر است؟

تعیین روش هوشمندانه برای جبران خسارت حوادث طبیعی

پرداخت آنلاین مالیات نقل‌وانتقال خودرو، تنها از طریق سامانه‌های مالیاتی

استفاده 32 درصدی از ماسک در عزاداری‌های حسینی/ رشد افزایشی کرونا تا 2 هفته دیگر

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین

معاون مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات خبر داد برپایی موکب های اربعین ایران از 10 لغایت 23 صفر/ تاکید بر اسکان و وسائل

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین