آخرین مطالب

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟ سیاسی

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟

  بزرگنمایی:

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 28 خرداد 1400 توانست با 18 میلیون رای به ریاست دولت سیزدهم برسد و طبق رسم ادوار اخیر، در 12 مرداد، مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد. مراسمی که به دلیل شرایط کرونایی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد.

تا کنون 13 بار مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری برگزار شده و رئیسی که در سیزدهمین تنفیذ، حکم خود را از رهبر انقلاب دریافت کرد دوران پر فراز و نشیبی را در این 13 دوره پشت سر گذاشته است. رئیسی 23 آذر 1339 در محله نوغان مشهد به دنیا آمده، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه جوادیه مشهد گذرانده و تحصیلات حوزوی خود را در مدرسه نواب و پس از آن در مدرسه آیت‌الله موسوی‌نژاد شروع کرده است. او در سال 1354 برای تکمیل تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم و مدرسه آیت‌الله‌العظمی بروجردی رفته و مدتی هم در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت‌الله پسندیده تحت نظر امام خمینی  (ره) اداره می‌شد، تحصیل کرده است.

1358؛ دوران آموزش در زمان تنفیذ بنی‌صدر

اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 5 بهمن 1358 برگزار شد و سید ابوالحسن بنی‌صدر در این انتخابات با کسب بیش از 10 میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری بنی‌صدر در 15 بهمن 1358 به دلیل وضعیت جسمانی رهبر فقید انقلاب اسلامی در بیمارستان قلب تهران با حضور اعضای شورای انقلاب که پس از کناره‌گیری دولت موقت، اداره کشور را بر عهده داشتند و سایر مقامات کشوری و لشگری برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
مراسم تنفیذ سید ابوالحسن بنی‌صدر در بیمارستان قلب تهران

در این سال رئیسی 19 ساله علاوه بر گذراندن دروس حوزوی، در دوره‌های کادرسازی آیت‌الله سید محمد بهشتی حاضر بود.

1360؛ دادیاری در زمان تنفیذ رجایی

با عزل زودهنگام بنی‌صدر از ریاست جمهوری در سال 1360، دومین دوره انتخابات در دوم مرداد 1360 برگزار شد و محمدعلی رجایی با کسب بیش از 12 میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. مراسم تنفیذ حکم رجایی توسط امام خمینی (ره) با حضور مقامات کشوری و لشگری و در حالی که نزدیک به یک سال از تهاجم صدام به ایران می‌گذشت در حسینیه جماران برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
مراسم تنفیذ محمدعلی رجایی در جماران

رئیسی که از سال 1359 وارد دستگاه قضایی کشور شده بود، در سال 1360 و در 21 سالگی به عنوان دادیار کرج فعالیت داشت.

1360؛ دادستانی کرج در اولین تنفیذ آیت‌الله خامنه‌ای

پس از ترور و شهادت محمدعلی رجایی در شهریور 1360، سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 10 مهر 1360 برگزار شد و آیت‌الله سید علی خامنه‌ای با کسب نزدیک به 16 میلیون رای به عنوان سومین رئیس‌جمهور برگزیده شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در 17 مهر 1360 توسط امام خمینی (ره) با حضور مقامات کشوری و لشگری در جماران برگزار شد. در این مراسم آیت‌الله خامنه‌ای که در 6 تیر مورد سوءقصد قرار گرفته بود، با دست بانداژشده حاضر بود.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ آیت‌الله خامنه‌ای در جماران

رئیسی در این زمان با حکم علی قدوسی دادستان وقت کل انقلاب اسلامی به عنوان دادستان کرج در دستگاه قضایی خدمت می‌کرد. او در تابستان 1361 در حالی که 22 سال داشت، همزمان با دادستانی شهر کرج، مسئولیت دادستانی شهر همدان را هم عهده‌دار شد. حضور همزمان رئیسی در این دو مسئولیت، برای مدتی ادامه یافت تا اینکه به عنوان دادستان استان همدان معرفی شد و از سال 1361 تا 1363، در این سمت حضور داشت.

1364؛ جانشینی دادستان انقلاب تهران در دومین تنفیذ آیت‌الله خامنه‌ای

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 25 مرداد 1364 برگزار شد و این بار هم آیت‌الله خامنه‌ای با کسب بیش از 12 میلیون رای برای دومین بار به ریاست جمهوری برگزیده شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط امام خمینی (ره) در 13 شهریور 1364 و با حضور مقامات در جماران برگزار شد. این آخرین باری بود که رهبر فقید انقلاب حکم یکی از روسای جممهور را تنفیذ می‌کردند.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
دومین مراسم تنفیذ آیت‌الله خامنه‌ای در جماران

رئیسی در سال 1364 در دوران ریاست آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی‌اردبیلی بر دستگاه قضا، به عنوان جانشین دادستان وقت انقلاب تهران (علی رازینی) منصوب شد و در همان دوران، امام خمینی (ره) با احکام ویژه و مستقیم، او را برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی در برخی استان‌ها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان مامور کردند.

1368؛ جانشینی دادستان انقلاب تهران در زمان تنفیذ هاشمی‌رفسنجانی

با درگذشت امام خمینی (ره) در خرداد 1367، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از سوی نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به رهبری انقلاب اسلامی رسیدند و انتخابات پنجم ریاست جمهوری در 6 مرداد 1368 برگزار و اکبر هاشمی‌رفسنجانی با کسب بیش از 15 میلیون رای به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. مراسم تنفیذ حکم هاشمی‌رفسنجانی توسط رهبر انقلاب در 12 مرداد 1368 و در جماران برگزار شد. این آخرین باری بود که مراسم تنفیذ در جماران برگزار می‌شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ هاشمی‌رفسنجانی در جماران

رئیسی در این مراسم تنفیذ همچنان جانشین دادستان وقت انقلاب تهران (مرتضی اشراقی) بود اما در تابستان 1368 و با حضور آیت‌الله محمد یزدی در راس قوه قضاییه، رئیسی با حکم یزدی به سمت دادستان کل تهران منصوب شد و از سال 1368 تا 1373 به مدت پنج سال این مسئولیت را بر عهده داشت.

1372؛ دادستانی کل تهران در دومین تنفیذ هاشمی‌رفسنجانی

ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 21 خرداد 1372 برگزار شد و هاشمی‌رفسنجانی این بار با کسب بیش از 10 میلیون رای برای بار دوم به ریاست جمهوری رسید. در 12 مرداد 1372 مراسم تنفیذ حکم هاشمی برای اولین بار در حسینیه امام خمینی (ره) دفتر رهبر انقلاب با حضور مقامات کشوری و لشگری برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
دومین مراسم تنفیذ هاشمی‌رفسنجانی در حسینیه امام خمینی

رئیسی در دومین تنفیذ هاشمی‌رفسنجانی، همچنان دادستان کل تهران بود. او در سال 1373 به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و تا 1383 یعنی 10 سال این سمت را بر عهده داشت.

1376؛ ریاست سازمان بازرسی کل کشور در اولین تنفیذ خاتمی

در دوم خرداد 1376 هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و سید محمد خاتمی با بیش از 20 میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. اولین مراسم تنفیذ حکم خاتمی در 12 مرداد 1376 در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد و مقامات کشوری و لشگری و مهمانان خارجی در آن حضور داشتند.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ خاتمی در حسینیه امام خمینی

رئیسی که در سال 1373 به ریاست سازمان بازرسی کل کشور رسیده بود در اولین مراسم تنفیذ خاتمی در سال 1376 در این سمت حضور داشت. باز کردن بعضی از پرونده‌های جنجالی مفاسد اقتصادی از جمله اقدامات وی در دوران ریاستش بر سازمان بازرسی کل کشور بود. رئیسی همچنین در سال 1376، به پیشنهاد برخی از اعضای مؤثر جامعه روحانیت مبارز از جمله آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی و تصویب شورای مرکزی جامعه روحانیت به عضویت شورای مرکزی این تشکل روحانی اصولگرا درآمد.

1380؛ ریاست سازمان بازرسی کل کشور در دومین تنفیذ خاتمی

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 18 خرداد 1380 برگزار شد و خاتمی این بار با بیش از 21 میلیون رای برای بار دوم به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد. دومین مراسم تنفیذ حکم خاتمی در 11 مرداد 1380 در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب اسلامی با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
دومین مراسم تنفیذ خاتمی در حسینیه امام خمینی

در سال 1380 که خاتمی برای دومین بار تنفیذ شد، رئیسی همچنان رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود. در دوران ریاست آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی بر قوه قضاییه، رئیسی در سال 1383 به عنوان معاون اول دستگاه قضا انتخاب شد و 10 سال هم در این سمت حضور داشت که پنج سال آن در دوران ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی بود.

1384؛ معاون اولی قوه قضاییه هاشمی‌شاهرودی در اولین تنفیذ احمدی‌نژاد

با برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که برای اولین بار در دو مرحله در 27 خرداد و 3 تیر 1384 برگزار شد، محمود احمدی‌نژاد با کسب بیش از 17 میلیون رای به ریاست جمهوری اسلامی ایران رسید. اولین مراسم تنفیذ حکم احمدی‌نژاد توسط رهبر انقلاب در 12 مرداد 1384 با حضور سران قوا، مقامات کشوری و لشگری و مهمانان خارجی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در حسینیه امام خمینی

در اولین تنفیذ احمدی‌نژاد در سال 1384، یک سال از دوران معاون اولی رئیسی در قوه قضاییه به ریاست آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی می‌گذشت.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در حسینیه امام خمینی

1388؛ معاون اولی قوه قضاییه هاشمی‌شاهرودی و نمایندگی مجلس خبرگان در دومین تنفیذ احمدی‌نژاد

انتخابات  1388 در 22 خرداد برگزار شد و محمود احمدی‌نژاد با بیش از 24 میلیون رای به ریاست دولت دهم رسید. دومین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در 12 مرداد 1388 در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد. مراسمی که برخی از مقامات از جمله هاشمی‌رفسنجانی رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور سابق در آن حضور نداشتند.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
دومین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در حسینیه امام خمینی

در دومین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در سال 1388، رئیسی همچنان معاون اول قوه قضاییه بود. رئیسی همچنین از سال 1385 و در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران به عنوان نماینده مردم خراسان‌جنوبی به عضویت این مجلس درآمده بود. رئیسی از سال 1391 هم با حکم رهبر انقلاب به عنوان دادستان ویژه روحانیت منصوب شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
رئیسی در دومین مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد در حسینیه امام خمینی

 

1392؛ معاون اولی قوه قضاییه آملی‌لاریجانی و دادستانی ویژه روحانیت در اولین تنفیذ روحانی

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 24 خرداد 1392 برگزار شد و حسن روحانی با کسب بیش از 18 میلیون رای به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور انتخاب شد. مراسم تنفیذ حکم روحانی از سوی رهبر انقلاب اسلامی در 12 مرداد 1392 در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور سران قوا، اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر مقامات کشوری و لشگری و مهمانان خارجی برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
اولین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی

با ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی بر قوه قضاییه، رئیسی همچنان سمت خود را به عنوان معاون اول دستگاه قضا حفظ کرد و در اولین مراسم تنفیذ روحانی، 9 سال از معاون اولی رئیسی در دستگاه قضایی می‌گذشت. او در این دوران همچنان دادستانی ویژه روحانیت و نمایندگی مجلس چهارم خبرگان رهبری را هم بر عهده داشت. رئیسی از اسفند 1394 پس از درگذشت آیت‌الله عباس واعظ‌طبسی، با حکم رهبر انقلاب به تولیت آستان قدس رضوی (ع) رسید و تا اسفند 1397 در این سمت حضور داشت.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
رئیسی در اولین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی

1396؛ تولیت آستان قدس رضوی و رقیب انتخاباتی روحانی

انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 برگزار شد و روحانی این بار با کسب نزدیک به 24 میلیون رای برای بار دوم به ریاست جمهوری برگزیده شد. دومین مراسم تنفیذ حکم روحانی در 12 مرداد 1396 در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب و با حضور مقامات کشوری و لشگری و مهمانان خارجی برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
دومین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی

در دومین مراسم تنفیذ روحانی در سال 1396، رئیسی که به عنوان یکی از کاندیداها با روحانی رقابت می‌کرد با وجود کسب بیش از 15 میلیون رای، نتوانست روحانی را شکست دهد و به عنوان رقیب انتخاباتی و البته تولیت آستان قدس رضوی (ع) در مراسم تنفیذ حاضر بود. رئیسی همچنین در این دوران به عنوان نماینده خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری، سمت نایب‌رئیسی این مجلس را هم بر عهده داشت.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
رئیسی در دومین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی

1400؛ تنفیذ با بیش از 18 میلیون رای

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 28 خرداد 1400 برگزار شد و این بار سید ابرهیم رئیسی که از اسفند 1397 با حکم رهبر انقلاب به ریاست قوه قضاییه منصوب شده بود، با کسب بیش از 18 میلیون رای به ریاست قوه مجریه رسید. مراسم تنفیذ حکم رئیسی توسط رهبر انقلاب اسلامی و در شرایط کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در 12 مرداد 1400 در حسینیه امام خمینی (ره) و با حضور مقامات کشوری و لشگری و مهمانان خارجی برگزار شد.

رئیسی در 12 تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟
مراسم تنفیذ رئیسی در حسینیه امام خمینی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پیونگ یانگ خطاب به گوترش: مراقب "کلمات خطرناک" باش!

دستانِ با صدا و چشمانِ شنونده مهمان ابا عبدالله حسین(ع) شدند

فرماندار شوش افزایش 4٠درصدی اعتبارات شهرستان شوش /مجمـوع اعتبارات شهرستان شوش از 900 میلیارد ریال گذشت

شمع‌ها در خانه هنرمندان ایران به یاد «سایه» گریستند

مجروح و زمین گیر شدن سارقان مسلح و زورگیر به ضرب گلوله پلیس دزفول

مردم صالح شهر از بی توجهی اداره برق نسبت به مشکلات حوزه برق این شهر گلایه مند هستند/ اداره برق پاسخگو باشد.

ممنوعیت اشتغال مشمولان غایب در سازمان‌های دولتی و خصوصی

ادعای پولتیکو درباره جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین

نقاش «دیوانه» را می‌شناسید؟

علیمردانی با «دیرین دیرین» خداحافظی کرد

خالق «دیرین دیرین»: مقاومت زیر این همه فشار عاقلانه نبود

سرمربی ایرانی العربی قطر

علائم ابتلا به ویروس لانگیا چیست؟

فرصت انتخاب رشته کنکوری‌ها امروز پایان می‌یابد

شگفتانه های معماری و تکنیک های بومی و کاروانسرای بی نظیر در نگارستان یزدان(بجستان)

بازدید سرزده فرماندار ویژه شهرستان دزفول از مرکز پلیس + 10

درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی

توضیحات مدیرکل در خصوص مسکن مهر، پل نظام مافی و پل ناجیان شهرستان شوش

درپی اعتراض ایرلاین‌ها به نرخ اعلامی وزیر قیمت پروازهای اربعین تغییر می‌کند؟

هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

اکران فیلم کمدی" کوزوو" به کارگردانی و نویسندگی : میثم هاشمی طبا

دلایل بحران کم آبی خوزستان چیست؟

درمان نابینایی با روش ابداعی دانشمند ایرانی

معرفی کتاب/ پرنده ی من

بازگشت دانشگاه پیام نور هندیجان در دفترچه انتخاب رشته 1401

برپایی شیدانه امام رضا (ع) در دزفول

غرق شدن 4 نفر از اعضای یک خانواده در رودخانه کارون

کشف 33 هزار گازوئیل قاچاق در هندیجان

به مناسبت روز ملی دریای خزر؛ آلودگی؛ زخمی بر پیکر دریای کبود

چین: تحریم‌های آمریکا 200 میلیارد دلار به ایران خسارت زده است

"شیائومی" از یک ربات انسان‌نما رونمایی کرد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان شوش منتشرشد

رادیو خبری صبح ملت ویژه ی شهرستان دزفول منتشر شد

سایه به آفتاب پیوست

رد و نشانی از علیار کریم‌پور مرد مسن مفقودی نشد!

صید میگوی ببری در صیدگاه بحرکان هندیجان آزاد شد

ما کودکان همیشه ی تاریخ، از ارسطو تا اتین کلاین

دختر خوزستان؛ در میان برترین های هندبال دنیا

رفتار سلطان محمود غزنوی با فردوسی

بیوگرافی شاعر پرآوازه ؛ هوشنگ ابتهاج

نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور

یک سیارک خطرناک به اندازه یک نهنگ آبی از کنار زمین عبور می‌کند

انتقال سند بعد از فوت موکل امکان پذیر است؟

تعیین روش هوشمندانه برای جبران خسارت حوادث طبیعی

پرداخت آنلاین مالیات نقل‌وانتقال خودرو، تنها از طریق سامانه‌های مالیاتی

استفاده 32 درصدی از ماسک در عزاداری‌های حسینی/ رشد افزایشی کرونا تا 2 هفته دیگر

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین

معاون مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات خبر داد برپایی موکب های اربعین ایران از 10 لغایت 23 صفر/ تاکید بر اسکان و وسائل

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین