آخرین مطالب

آمارها نشان می‌دهد

سواد هم سهم بچه پولدارها شد اجتماعی

سواد هم سهم بچه پولدارها شد

  بزرگنمایی:

سواد هم سهم بچه پولدارها شد
   
آمارها نشان می‌دهد سهم بچه پولدارها در قبولی در کنکور سراسری به‌خصوص در دانشگاه‌های برتر و رشته‌های پرطرفدار در چند سال اخیر افزایش‌یافته است. همین چند روز پیش یک مسئول شورای عالی انقلاب فرهنگی از اختلاف بسیار زیاد بین دهک‌های بالا و پایین اقتصادی، برای ورود به دانشگاه خبر داد.

سید جلال موسوی، مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد قبولی‌های کنکور 1401 گفت: 81درصد رتبه‌های زیر سه‌هزار دهک هشت تا 10 هستند. حدوداً 19درصد رتبه‌های زیر سه‌هزار هم برای هفت دهک بعدی است و جالب اینکه 48درصد از رتبه‌های زیر سه‌هزار فقط دهک 10 هستند.

وی با اشاره به رشته‌های پرطرفدار که سهم دهک‌های بالا شده است، ادامه داد: در گروه فنی‌ومهندسی دانشگاه صنعتی‌شریف 55.1درصد فقط از یک دهک یعنی دهک دهم هستند. بعد آن‌طرف دهک یکم صفر درصد، دهک دوم سه نفر! این فاصله خیلی زیاد است. در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی حدود 56درصد تنها دهک دهم قبول شدند. 

به‌عبارت دقیق‌تر از مجموع سه هزار و 211نفر که در این رشته‌ها قبول شدند، هزار و 806نفر تنها دهک دهم بوده‌اند، درحالی‌که از دهک اول تنها سه نفر و این میزان در دهک دوم به 11نفر می‌رسد.

 این نشان از اختلاف بسیار زیاد بین دهک‌ها برای ورود به دانشگاه است. در رشته کامپیوتر نیز از میان 662نفری که توانستند در این رشته رتبه زیر 3هزار نفر را به دست بیاورند، 411نفرشان دهک دهم بوده‌اند و از دهک اول و دوم حتی یک نفر قبول نشده‌ و تنها 7نفر از دهک سوم توانسته‌اند در این رشته قبول شوند.

موسوی ادامه داد: شاید عنوان شود که در رشته‌هایی مانند پزشکی یا کامپیوتر رقابت بسیار سنگین است، اما در علوم انسانی هم همین مسئله را شاهد هستیم. به‌طوری‌که از میان 281داوطلب زیر سه هزار که رشته روان‌شناسی را انتخاب کرده‌اند، 135نفرشان در دهک دهم قرار می‌گیرند و از دهک اول هیچ داوطلبی نداشتیم. از دهک دوم سه نفر و از دهک سوم نیز پنج نفر را داشتیم.

 دانشگاه‌های برتر و رشته‌های پرطرفدار سهم پولدارها
این اولین سالی نیست که بچه پولدارها در کنکور دست بالا دارند. در چند سال اخیر دانش‌آموزان قشر مرفه به‌واسطه دسترسی به امکانات آموزشی بهتر، سهم زیادی از قبولی در رشته‌های پرطرفدار و دانشگاه‌های برتر داشته‌اند. برای تحلیل کوتاهی از آمار رتبه‌های برتر کنکور کافی است نگاهی به 40نفر برتر کنکور در گروه‌‌های آزمایشی مختلف در سال‌های 99 و 1400 بیندازیم.

در کنکور سال 1400 از میان 40نفر برتر آزمون سراسری، 14داوطلب از تهران و 26نفر از مجموع بقیه شهرستان‌های کشور بودند و در کنکور سال 1399 این آمار به این صورت است که 11داوطلب از تهران و 29نفر از بقیه شهرستان‌ها بودند. 

بر اساس آمار ورودی‌های سال تحصیلی 98-99، حدود 87 درصد معدل‌های پایین به دهک‌های 8 و 9 و 10 اختصاص دارد درحالی‌که میزان قبولی‌های کنکور همین سال با رتبه پایین‌تر از 3هزار به همین 3دهک اختصاص دارد. فقط دانشگاه‌های برتر سهم پولدارها نیست، بلکه رشته‌های پرطرفدار هم سهم آن‌هاست. با نیم‌نگاهی به رشته‌های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی متوجه می‌شویم که 86درصد قبولی‌های رشته‌های پرطرفدار متعلق به سه دهک بالای اقتصادی بوده و سهم هفت دهک دیگر در قبولی رشته‌های پرطرفدار تنها 14درصد بوده است.

حتی اگر به مدارسی که رتبه‌های برتر کنکور در آن درس‌خوانده‌اند هم توجه کنیم، می‌بینیم در کنکور سراسری سال 1400 بیشتر داوطلبانی که موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند در مدارس تیزهوشان، غیردولتی و نمونه دولتی تحصیل‌کرده‌اند. آمار نشان می‌دهد از میان 30نفر رتبه برتر گروه‌های آزمایشی علوم تجربی، علوم ریاضی و علوم انسانی 20نفر در مدارس سمپاد تحصیل کرده‌اند.

 رتبه‌های برتر کنکور به امکانات آموزشی دسترسی بیشتری دارند
با بررسی آمار رتبه‌های برتر کنکور در چند سال گذشته به این نتیجه می‌رسیم که تعداد بیشتر رتبه‌های برتر در مدارس غیرانتفاعی تحصیل‌کرده‌ و از امکانات آموزشی خوبی برخوردار بودند. با توجه به نتایج قبولی در دانشگاه‌ها، می‌توان گفت میزان دسترسی به امکانات آموزشی تعین کننده قبولی در دانشگاه‌ها و رشته‌های پرطرفدار است، نه میزان زحمت و هوش دانش‌آموزان. ناگفته پیداست بی‌عدالتی در ورود به دانشگاه، به بازار کار نیز کشیده می‌شود. قشر کم‌برخوردار که به خاطر عدم دسترسی به امکانات آموزشی کنکور را به بچه پولدارها باخته‌اند، در آینده بازار کار را نیز به آن‌ها می‌بازند.

 بدیهی است فارغ‌التحصیلان رشته‌های پرطرفدار و دانشگاه‌های برتر در دسترسی به فرصت‌های شغلی نیز شانس بیشتری دارند، بنابراین این قشر پولدار در آینده پولدارتر می‌شوند و آن قشر فقیر و کم برخوردار در بازار کار نیز به خاطر رشته و دانشگاه رتبه پایین فرصت چندانی نصیبشان نمی‌شود و احتمال اینکه این قشر از جامعه به خاطر عدم دسترسی به فرصت‌های شغل پول‌ساز، همچنان در دهک‌های پایین اقتصادی باقی بمانند، زیاد است.

 آیا مصوبه جدید کنکور عدالت آموزشی را برقرار می‌کند
این اختلاف‌های چند سال اخیر در قبولی کنکور و چنبره بچه پولدارها به دانشگاه‌ها و رشته‌های پرطرفدار باعث شده است که مسئولان فرهنگی کشور آستین بالا بزنند و تغییراتی را در کنکور ایجاد کنند. بر اساس تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور از سال آینده با سبک و سیاق تازه‌ای اجرایی شود و آنچه تا کنون به‌عنوان تست محور رتبه‌بندی دانش آموزان بود تا حدود زیادی به حاشیه برود.

 بر اساس این مصوبه سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌آموزان از 100درصد به 40‌درصد کاهش یافت و 60درصد سهم سنجش توان علمی دانش‌آموزان نیز بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می‌شود. کنکور نیز سالی دو بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار خواهد.

باوجوداینکه کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گویند برای این مصوبه سال‌ها مطالعه داشته آن را از زوایای مختلف بررسی و ارزیابی کرده‌اند، اما منتقدان این مصوبه بر این باورند که این مصوبه کنکوری دانش‌آموزان مناطق محروم را محروم‌تر می‌کند. آنان می‌گویند این تغییرات صرفاً مافیای کنکور را به مدارس می‌کشاند و تأثیر مثبتی بر سهم دانش‌آموزان مناطق محروم در کنکور نمی‌گذارد و حتی عدالت آموزشی را به‌شدت با چالش روبه‌رو می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

دستانِ با صدا و چشمانِ شنونده مهمان ابا عبدالله حسین(ع) شدند

فرماندار شوش افزایش 4٠درصدی اعتبارات شهرستان شوش /مجمـوع اعتبارات شهرستان شوش از 900 میلیارد ریال گذشت

شمع‌ها در خانه هنرمندان ایران به یاد «سایه» گریستند

مجروح و زمین گیر شدن سارقان مسلح و زورگیر به ضرب گلوله پلیس دزفول

مردم صالح شهر از بی توجهی اداره برق نسبت به مشکلات حوزه برق این شهر گلایه مند هستند/ اداره برق پاسخگو باشد.

ممنوعیت اشتغال مشمولان غایب در سازمان‌های دولتی و خصوصی

ادعای پولتیکو درباره جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین

نقاش «دیوانه» را می‌شناسید؟

علیمردانی با «دیرین دیرین» خداحافظی کرد

خالق «دیرین دیرین»: مقاومت زیر این همه فشار عاقلانه نبود

سرمربی ایرانی العربی قطر

علائم ابتلا به ویروس لانگیا چیست؟

فرصت انتخاب رشته کنکوری‌ها امروز پایان می‌یابد

شگفتانه های معماری و تکنیک های بومی و کاروانسرای بی نظیر در نگارستان یزدان(بجستان)

بازدید سرزده فرماندار ویژه شهرستان دزفول از مرکز پلیس + 10

درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی

توضیحات مدیرکل در خصوص مسکن مهر، پل نظام مافی و پل ناجیان شهرستان شوش

درپی اعتراض ایرلاین‌ها به نرخ اعلامی وزیر قیمت پروازهای اربعین تغییر می‌کند؟

هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

اکران فیلم کمدی" کوزوو" به کارگردانی و نویسندگی : میثم هاشمی طبا

دلایل بحران کم آبی خوزستان چیست؟

درمان نابینایی با روش ابداعی دانشمند ایرانی

معرفی کتاب/ پرنده ی من

بازگشت دانشگاه پیام نور هندیجان در دفترچه انتخاب رشته 1401

برپایی شیدانه امام رضا (ع) در دزفول

غرق شدن 4 نفر از اعضای یک خانواده در رودخانه کارون

کشف 33 هزار گازوئیل قاچاق در هندیجان

به مناسبت روز ملی دریای خزر؛ آلودگی؛ زخمی بر پیکر دریای کبود

چین: تحریم‌های آمریکا 200 میلیارد دلار به ایران خسارت زده است

"شیائومی" از یک ربات انسان‌نما رونمایی کرد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان شوش منتشرشد

رادیو خبری صبح ملت ویژه ی شهرستان دزفول منتشر شد

سایه به آفتاب پیوست

رد و نشانی از علیار کریم‌پور مرد مسن مفقودی نشد!

صید میگوی ببری در صیدگاه بحرکان هندیجان آزاد شد

ما کودکان همیشه ی تاریخ، از ارسطو تا اتین کلاین

دختر خوزستان؛ در میان برترین های هندبال دنیا

رفتار سلطان محمود غزنوی با فردوسی

بیوگرافی شاعر پرآوازه ؛ هوشنگ ابتهاج

نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور

یک سیارک خطرناک به اندازه یک نهنگ آبی از کنار زمین عبور می‌کند

انتقال سند بعد از فوت موکل امکان پذیر است؟

تعیین روش هوشمندانه برای جبران خسارت حوادث طبیعی

پرداخت آنلاین مالیات نقل‌وانتقال خودرو، تنها از طریق سامانه‌های مالیاتی

استفاده 32 درصدی از ماسک در عزاداری‌های حسینی/ رشد افزایشی کرونا تا 2 هفته دیگر

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین

معاون مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات خبر داد برپایی موکب های اربعین ایران از 10 لغایت 23 صفر/ تاکید بر اسکان و وسائل

جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ تا امارات؛ چهار هلی‌کوپتر 54 سرنشین

رنگرز: ورزش از درون خود رییس را انتخاب می کند/ از بازی با ملوان می‌توانیم میزبان باشیم