آخرین مطالب

یادداشت احسان سید آقایی در پی تخریب خانه ی تاریخی علیداد قاسمی به منظور بازسازی

بافت تاریخی دزفول و بازگشت بولدوزرها فرهنگی - اجتماعی - خوزستان - تاریخ - جاذبه گردشگری دنیا - صدای مردم

بافت تاریخی دزفول و بازگشت بولدوزرها

  بزرگنمایی:

یادداشت/

احسان سید آقایی

هفته پیش یکی دیگر از خانه های تاریخی تخریب گردید. خانه علیداد قاسمی.

خانه ای که سالها تحت تدابیر و روش های مرمتی سرپا نگه داشته بود، اما از دوسال پیش مالکان آن بخت و اقبال آن را چنین رقم زده بودند که ویران شود.

در تخریب خانه های تاریخی هماهنگی، همراهی و همدلی مسئولین شهری مثال زدنی است. بر خلاف منابع طبیعی و جنگلبانی که سایه همدیگر را با تیر میزنند پای تخریب و ویرانی بافت تاریخی که به میان می‌آید همه مسئولین با هم یکدل و یکصدا می‌شوند.

اول از همه شهرداری با تمام تجهیزات و امکانات لجستیکی، بیل مکانیکی و کامیون و... در حد یک گردان مکانیزه در این جشن ویرانگری حاضر گشته بود. تدابیر گسترده تری همانند فیلمبردار و پهپاد و... هم در صحنه حاضر بوده است.

میراث فرهنگی و دادستانی هم کارشناسان و ناظران خود را گسیل کرده بودند تا تخریب کاملا قانونی و کارشناسانه صورت گیرد. از سایر ادارات و نهادها نیز میهمانانی محترم دعوت شده بودند. برای ویران کردن شهر و خانه های تاریخی همه پای کار هستند اما برای پیشگیری و بازسازی و... بودجه نیست.

شهرداری بر علیه شهر

بنا به یک قانون نانوشته در شهر دزفول، شهردار خوب کسی است که ویرانی و تخریب بیشتری در بافت تاریخی از خود بجای بگذارد. تمامی شهرداران چند دهه اخیر به بهانه های مختلف همانند توانمند سازی، توسعه، پیشرفت، تجاری سازی و... سعی در ویرانی و تخریب هر چه بیشتر بافت تاریخی داشته اند.

شهردار جدید نیز پس از چند ماه دید و بازدیدهای اولیه، به عنوان اولین اقدام اجرایی تخریب و ویرانی خانه علیداد قاسمی را در کارنامه خود ثبت نموده است. ایشان با شعار شهر هوشمند، نشان داد که برنامه ای هوشمندانه و هدفمندانه برای تخریب بافت تاریخی در دست اقدام دارد و البته برخی اعضای محترم شورای شهر هم که اغلب با شعار حفظ بافت تاریخی و شهرداری بافت تاریخی در انتخابات شرکت نموده و انتخاب شدند نیز در این هوشمندی و هدفمندی با شهردار همراه و همدل هستند. تمرکز تمامی تخریب ها در یک محدوده خاص به هیچ عنوان اتفاقی نیست. شعار شهرداری بافت تاریخی پیش کش این عزیزان باشد بیش از این در این بافت ارزشمند جولان ندهید.

پس از جنگ تحمیلی و ویرانی های ناشی از آن که بهانه ای برای جولان تجهیزات راهسازی همانند لودر و بولدوزر در بافت تاریخی فراهم شده بود چنین لشکر کشی های مکانیزه ای در بافت تاریخی بی سابقه بوده است. پیشتر تخریب ها به صورت موضعی و محدود و با ابزاری همچون بیل و کلنگ صورت میگرفت، اما اینک..........

 بازگشت بیل مکانیکی و لودر و... در بافت تاریخی را  باید از افتخارات شهردار جدید و مدیر نابلد میراث فرهنگی قلمداد کرد. ماشین آلاتی که تنها تردد آنان در بافت تاریخی  تن و پیکر خانه های تاریخی را به رعشه وا میدارد چه برسد به تخریب و ویرانی و تلنبار کردن آوار در کوی و برزن.

 

ثبت افتخارات جدید بنام میراث فرهنگی، میراث فرهنگی در برابر میراث فرهنگی

در تاریخ سی ساله میراث فرهنگی و هشتاد ساله حفظ آثار تاریخی در ایران سابقه نداشته که کارشناسان میراث فرهنگی بر تخریب یک بنای تاریخی به صورت برنامه ریزی شده نظارت داشته باشند. معمولا ادارات میراث فرهنگی در تمامی شهرهای تاریخی همانند شیراز و یزد و کاشان و تبریز و...با چنین رخدادهایی مخالفت نموده و هیچگاه مسیولیت سازمانی و حرفه ای آن را بعهده نمیگیرند. در بدترین شرایط  پس از تخریب اعلام میکند که تخریب بدون اطلاع، مجوز و یا موافقت میراث فرهنگی صورت گرفته است، اما طنز ماجرا این جا است که رئیس میراث فرهنگی اعلام میکند که این تخریب زیر نظر کارشناسان این اداره صورت گرفته است. درست مانند پزشکی که اعلام کند حال بیمار وخیم بود، زیر نظر کارشناسان خودمان او را کشتیم.

چند ماه پیش وقتی که بحث تغییر ریاست میراث فرهنگی مطرح بود اعلام شد که هیچ یک از کارشناسان این اداره حاضر به پذیرش این مسئولیت نشده اند بناچار همای سعادت را بر دوش یک غیر متخصص نشانده اند. این امر فرصتی طلایی برای سو استفاده کنندگان فراهم آورده تا بر پایه بلا تکلیفی میراث فرهنگی تخلفات و تخریب های گسترده خود را تسریع کنند.

طبیعی است که در چنین وضعیتی شاهد وقوع تخلفات انباشته شده در سالهای اخیر خواهیم بود. تخریب ها و تخلفات متعددی که در سالیان گذشته امکان بروز نداشت و هیچ مالک، سرمایه گذار، کارشناس و یا مدیری جرئت انجام آن را نداشت، در این ایام بسرعت و به بهانه های مختلف همانند ایمنی و تهدید جان همسایگان و... بر پایه ناآگاهی مدیران و فرصت طلبی برخی افراد موفق به اخذ تاییدیه تخریب خواهند شد. بعید به نظر میرسد امضای هیچ کدام از کارشناسان خبره میراث فرهنگی در برگه کارشناسی این تخریب ثبت شده باشد، هر چه هست مسیولیت این تخریب مستقیما به عهده سرپرست و مشاوران تازه کار او نوشته خواهد شد.

به نظر می‌رسد برخی شبه کارشناسان که پنهانی شیوه تخریب فرسایشی بناهای تاریخی را به مالکین و یا سرمایه گذاران آموزش میدهند به اندازه کافی با مقررات و قوانین میراث فرهنگی آشنایی داشته و این فرصت طلایی را برای اخذ مجوزهای تخریب و... از مدیران ناآشنای میراث فرهنگی از دست نخواهند داد.

نمونه عینی آن بناها و خانه های رها شده در اطراف خانه صنیعی است که در نوبت تخریب و ویرانی قرار گرفته اند. مسدود شدن کوچه ها و معابر و تابلوها و بنرهای هشدار و... همه و همه نشانگر اقدامات برنامه ریزی شده برای تخریب این بخش از بافت تاریخی است که اتفاقا از نظر دسترسی، دید و منظر، تاریخ و قدمت بناها و همچنین فرم و کالبد بناها دارای ویژگیهای منحصر بفردی است.

 قطعا در ماه های آینده که روند تخریب های برنامه ریزی شده نهایی شود در این منطقه شاهد ظهور یک محور تجاری جدید، بنای خاص مذهبی و یا مرکز گردشگری بسیار خاص خواهیم بود. همین بی تفاوتی، عدم مسیولیت پذیری و بی توجهی است به مسایل جاری در شهر و بافت تاریخی است که در آینده صدها مشکل اجتماعی فرهنگی و ... را به وجود میاورد. البته در آن زمان نمایندگان محترم شورای شهر احتمالا فرصت خواهند داشت با مخالفت با این طرح گردشگری یا آن بنای مذهبی داعیه دلسوزی سر دهند و خود را در صدر اخبار شهری قرار دهند.

هر کارشناس میراث فرهنگی که حداقل دانش و تخصص حرفه ای را داشته باشد بر این نکته واقف است که ویران کردن و تخریب به معنای نابودی و پاک کردن اثر است و تا رسیدن به آن مرحله ده ها روش و اقدام پیشگیرانه بایستی صورت پذیرد و صد البته کشتن بیمار کار هیچ پزشکی متعهد و دلسوزی نیست. کاش مسیولین دلسوز شهری هم از هم اکنون به فکر جلوگیری از مشکلات جدید در بافت تاریخی و شهر باشند./ انتهای پیام

پایگاه خبری صبح ملت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

درمانی تازه برای سرطان سینه

فرماندار دشت آزادگان: خروج انفرادی و کاروانی زائران عتبات از مرز چذابه ممنوع است

اختیارات ادارات کل به دستگاه‌های شهرستانی واگذار می‌شود؟

حمله سایبری ناکام به شرکت فولاد خوزستان/ خط تولید فعال است

اعزام به حج با لاتاری!

معاون اجتماعی قوه قضاییه خبر داد ثبت 850 هزار پرونده "سرقت" در یک سال/ 300 هزار نفر دستگیر شدند

امیرعبداللهیان: از بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در پایتخت دو کشور حمایت می‌کنیم

هشدار رئیس شورای شهر دزفول در مورد ریزش دیواره ساحل غربی رودخانه دز

رویای نتانیاهو برای تصدی نخست وزیری نقش بر آب شد

مصوبه قبلی سهام عدالت منتفی شد

وزیر راه و شهرسازی خبر داد ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن از 15 تیرماه

در کنفرانس مطبوعاتی مشترک رئیسی و الکاظمی بیان شد تسهیل سفر زائران ایرانی به عراق

توقیف موتور قهرمان موتورسواری کشور

اعتراض به «حراج ملی»: خروج این آثار از کشور جرم است

انتشار لیست ساختمان های ناایمن مصلحت نیست

آغاز طرح ضربتی بررسی ایمنی مراکز مهم شهری دزفول

در ستایش اخلاق آب!

یادادشت عادل سعیدی ،خانه ملت، جای قوم گرایی و سمت گرایی نیست

فرماندار اهوازخبر داد اسکان ساکنان ساختمان عدالت اهواز در یک مدرسه

غوغای مزاحمت تلفنی در اورژانس تهران؛ در یک هفته 5 هزار تماس مزاحم!

به هوای یارانه حسابتان خالی نشود!

قطر میزبان احتمالی مذاکرات احیای برجام

مخالفت وزارت گردشگری با فروش بلیت هواپیما به دلار: پیگیریم

از پیگری تا نتیجه یک مطالبه

بورل : بن بست مذاکرات وین را حل کردیم

اخطاریه مدیریت بحران خوزستان نسبت به وقوع گرد و خاک

آغاز پیش فروش نمایش «کروات زیبا»به کارگردانی "زهرا کتیرایی"در تماشاخانه هیلاج

رسانه ملی نسبت به شیوع مجدد بیماری کرونا هشدار دهد

یونان: به سخت‌ترین شکل به ترکیه پاسخ می‌دهیم

جوانی از دهستان مرغا فاتح مسابقات کشوری شد

تمرکز ثروت کشور در تهران؛ توزیع نامناسب ثروت، چالش مهاجرت منابع مالی و انسانی

برترین های سبک ووینام استان خوزستان انتخاب شدند

تاکید معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار اهواز بر توزیع عادلانه تجهیزات ورزشی

دانشجوی 83 ساله دزفولی و تشویق افراد به تحصیل

معرفی دوره های مهندس دریانی

رییس پلیس پیشگیری فراجا به ایسنا خبر داد ورود پلیس به امنیت ساختمان‌ها/ شرط جدید برای صدور پایان کار

دادستان کل کشور بخشنامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و کالای ایرانی را ابلاغ کرد

بررسی وضعیت نانوایان شهرستان دزفول

درخواست 15 سازمان آمریکایی از بایدن برای حفظ برجام

به روز رسانی می‌شود زلزله‌ 5/6 ریشتری در بندر چارک هرمزگان/تیم‌های ارزیاب اعزام شدند

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران خبرداد کشف بیش از 24 تن چوب تاغ در شهریار

بهادری جهرمی: اجرای طرح اصلاح اقتصادی، بخشی از تورم را کاهش می‌دهد

بررسی چگونگی و چرایی جلب توجه خیرین به حوزه ترویج کتابخوانی در کتاب بان رادیو فرهنگ

بررسی ابیاتی از شاهنامه به روایت دکترابراهیمی دینانی در «شب های فرهنگ»

رسانه چینی : ظهور کانال لجستیک بین المللی جدید در دریای خزر

تغییرات حداقلی در بازار سکه و طلا

نصب 211 مه‌پاش و احداث 107 استخر آب برای گاومیش‌های کرخه

بقعه ی شیخ اسماعیل قصری در دزفول منتظر قدوم علاقمندان به حافظ و مولوی

کوهنوردان ایرانی به قله آرارات در کشور ترکیه صعود کردند

اخذ مجوز دو رشته کارشناسی ارشد جدید برای موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان