آخرین مطالب

سرباز یا ژنرال سیاسی

  بزرگنمایی:


یادداشتی به قلم : سید یاسین توانی
سید یاسین توانی در واژه شناسی فارسی واژه فرانسوی ژنرال، مترادف با کلمات فرمانده، پیشوا و رهبر و در تضاد با واژه سرباز به معنای (آن که سرخود را ببازد و آماده جانبازی می باشد) است. جایگاه فرماندهان و سربازان در فرهنگ ایرانی، اسلامی بر طبق آیه ٩5 سوره نساء تبیین شده است :  «وفضل الله المجهادین علی القاعدین اجراً عظیما، و خداوند مجاهدان را بر فرماندهان به اجر و ثوابی بزرگ برتری داده است.» و چه بسیار سرداران و فرماندهانی که در راه اعتلای دین و سربلندی میهن خود (سربازی) نمودند. شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه تراز و شاخص چنین مردانی است.
سرداری که خود را سرباز ولایت میدانست و در فرازی از وصیت نامه خود با فروتنی، این چنین می نویسند: "برادران و خواهران عزیز ایرانی من، مردم پر افتخار و سربلند که جان من و امثال من، هزاران بار فدای شما باد، کما اینکه شما صدها هزار جان را فدای اسلام و ایران کردید؛ از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولیّ فقیه، خصوصاً این حکیم، مظلوم!!، وارسته در دین، فقه، عرفان، معرفت؛ خامنه ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید. حرمت او را حرمتِ مقدسات بدانید." این فرمانده بزرگ که حتی دشمنانش و تحلیلگران سیاسی نظامی غربی با عناوین مختلف از او به عنوان مقتدرترین ژنرال جهان و طراح خاورمیانه (در نشریات نیوزویک  نیویورکر و ..) یاد میکردند، در آخرین سفارش خود به همسر گرامیشان میفرمایند : برسنگ مزارم بنویسید «سرباز قاسم سلیمانی». در مقابل چنین دیدگاهی، نگاه ارباب-رعیتی و ژنرال-گروهبانی بوده که سالها در کشور ما و در عرصه ها و سطوح مختلف مدیریتی جاری بوده است. مدعیان همیشه منتقدی که با تخریب سربازان راستین میهن، جز یاری و کمک به سپاه دشمن و تضعیف کشور و جبهه خودی، خروجی دیگری نداشته اند. تخریب اقدامات و شخصیت‌های پیش‌برنده کشور از عالی‌ترین سطوح همچون حمله به رویکرد استراتژیک حاج قاسم سلیمانی در سپاه قدس، شهید طهرانی مقدم در توسعه صنعت موشکی کشور، شهید سعید کاظم آشتیانی در جهاد دانشگاهی و موسسه رویان و شهید فخری‌زاده در  توسعه صنعت هسته ای کشور  و... تا سطوح پایین مدیریتی کشور (که خیلی راحت‌تر انجام میدهند) چه در پشت سرشان و چه در پیش رویشان، از شاخصه‌های ذاتی این تفکر لیبرالی، خالی از انصاف و خودهمه‌چیزدان‌پندار است. بطوریکه برخی از ترورهای شخصیتی این بزرگان هیچگاه از خاطر و ذهن مردم ایران پاک نمی شود. صنعت استراتژیک نفت و پتروشیمی ایران، نیز یکی از همین میدان ها و معرکه های نبرد است. در این عرصه نیز مدعیان خود‌ژنرال‌خوان، با حذف و تحقیر این طیف از دلیر مردان بی ادعا، باعث پس رفت و تضعیف این صنعت استراتژیک شده اند.
ژنرالهایی که خود را تئوریسین و متخصص دانسته اما با نگاه به خارج از مرزها و روی آوردن به خام فروشی و نداشتن عزم راسخ در توسعه دانش فنی داخلی، در دولت های مختلف چوب حراج به این صنعت حیاتی و مهم کشور زدند، و مانع از تحقق اهداف برنامه پنجم و ششم توسعه و دور شدن از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی در کشور شدند. طی سالیان گذشته مدعیان ژنرالی و البته پوشالی در صنعت نفت ایران، با حذف مدیران پاکدست و انقلابی  و تحقیر سرمایه انسانی ، موجبات پس رفت و تضعیف این صنعت استراتژیک شده اند.
ژنرالهایی که خود را تئوریسین و متخصص دانسته اما با نگاه به خارج از مرزها و روی آوردن به خام فروشی و نداشتن عزم راسخ در توسعه دانش فنی داخلی، در ادوار گذشته چوب حراج به سرمایه های این صنعت حیاتی و مهم کشور زدند، و مانع از تحقق اهداف برنامه پنجم و ششم توسعه و دور شدن از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی در کشور شدند. این روزها با روی کار آمدن دولت مردمی دو اصل را در پیشبرد اهداف خود بکار گرفتند؛ نخست حفظ عناصر منصوب خود در بخش‌های مختلف مدیریتی وزارت نفت به هرقیمت حتی با ظاهرسازی جدید و دوم تخریب مدیران شاخص انقلابی. به عنوان مثال میتوان به حملات هدفمند اخیر به مهندس مرتضی شاه میرزایی اشاره کرد. حملاتی که روز به روز رو به گسترش و با سازماندهی بیشتری در حال شکل گیری است. مدیری که الگوییی شایسته  در کار خالصانه ، ساده زیستی و انقلابی گری در صنعت نفت میباشد، و  نه خود را ژنرال صنعت نفت میداند و نه تئوریسین جهانی حوزه انرژی. او «سربازی» است که تحقق فرامین فرمانده و رهبر خود، در حوزه تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت با توسعه صنایع پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی، با تکیه بر توان داخلی و بهره گیری از تخصص  جوانان متعهد صنعت پتروشیمی و نفت ایران را در دستور کار خود قرار داده است. هر انسانی با کمی قدرت تحلیلی و شناخت از این صنعت  متوجه می‌شود که در مدت کوتاه دو سه ماهه نمی‌توان عملکرد یک مدیر در این سطح را را قضاوت کرد. آنهم از سوی افراد و یا اعوانی که هشت سال فرصت داشتند و دیدیم آنچه با این صنعت عظیم کردند.امروز بخشی از راه پیش روی شاهمیرزایی برنامه ریزی و کار در جهت اهداف پیش روی و بخشی دیگر اصلاح و بازسازی خرابه های سازمانی و تشکیلاتی و در راس آن فساد های سازمان یافته ای ست که به یادگار از تفکرات غربگرای حاکم بر این صنعت بجای مانده است. بهتر است تخریبگران این سرباز خستگی ناپذیر بدانند، شاه میرزایی نشان داده است در عرصه های مختلف مرد میدان است و هراسی از چنین تخریب هایی نداشته و ندارد و با تمام توان و بی توجه به حواشی در جهت نیل به اهداف عالیه پیش روی، به فضل خداوند متعال گام خواهد برداشت. در پایان روی سخنم با برخی دوستانی است که ندانسته جای نقد و تخریب را اشتباه گرفته اند : قد جاءِکُم بصائرمِن ربکم (سوره انعام، آیه ١٠4)، برادران مراقب باشید سرباز خودی را هدف نگرفته باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بیمارستان هندیجان خالی از بیماران کرونایی

پادکست ادبی صبح ملت ویژه برنامه ی بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری منتشرشد

ورکشاپ آموزشی نویسندگی به مناسبت چهارم خرداد در دزفول برگزار خواهد شد

رأی مجلس به شفافیت؛ ساز و کار مشخص شد

مسیر مبهم حضور بیرانوند در پرسپولیس

چند رباعی تقدیم به خیام/شاعر لحظه های گذران زندگی

چه کسانی و تا چه زمانی می‌توانند برای یارانه ثبت‌نام کنند؟

واردات خودروی اقتصادی به جای خودروی گران قیمت و تجملاتی

“فردوسی و شناخت هویت ملی” در « هفت اورنگ» رادیو فرهنگ

پخش «رقص گیسو » به یاد فریدون حافظی در رادیو فرهنگ

تلف شدن دومین توله یوز/علت مرگ در دست بررسی است

نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد 1401 دهه آخر خرداد اعلام می شود

گروگانگیری خونین در ایلام؛ 4 نفر کشته شدند

کاهش آب ورودی از دجله و فرات به تالاب‌ها عامل شکل‌گیری توده‌های گرد و غبار

ممانعت از ورود یک‌ محقق ایرانی-کانادایی به آمریکا

معاون استاندار تهران اعلام کرد: تعطیلی مدارس استان تهران/ دانشگاه‌ها و ادارات باز خواهند بود

اولین روز رقابت داوطلبان صندلی‌های ارشد آغاز شد

🇮🇷 به مناسبت 4 خرداد روزمقاومت و پایداری _ روز دزفول : (28 اردیبهشت لغایت 4 خرداد 1401)

همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دزفول برگزار شد

برگزاری کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر دزفول

مرز استانهای چهارمحال و بختیاری و خوزستان لرزید

دانشکده علوم قضایی شوشتراهاله ابهام

اسم و فامیل با " خ "

کمیسیون اصل 90 مجلس پیگیر دانشکده علوم قضایی شوشتر /آیا از انتقال این دانشکده جلوگیری می شود؟

روسیه از شورای کشورهای دریای بالتیک خارج شد

در جریان آغاز عملیات اجرایی 100 هزار واحد مطرح شد انتقاد رئیس‌جمهور نسبت به روند اجرای پروژه نهضت ملی مسکن

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد/آغاز رقابت داوطلبان از فردا

رئیس قوه قضاییه: کوتاه کردن فرآیند دادرسی یک ضرورت غیرقابل کتمان است

فشار خون چگونه بالا می رود ؟

یارانه کمک معیشتی به حساب متقاضیان بازبینی دهک بندی واریز شد

از امروز به مدت یک هفته اجرا می‌شود اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه/عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی

قدردانی بلینکن از قطر برای «نقش سازنده» آن در دیپلماسی با ایران

درمان با بوی اسکناس!

قالیباف قانون تغییر ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد

خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران

هشدار جدی مخبر به 《سوءاستفاده کنندگان و گرانفروشان 》

پیدا شدن پیکر دو نوجوان غرق شده در رودخانه "کلش طالشان "رشت

آدم های سمی

نمایش فیلم‌های برگزیده برای کودکان و نوجوانان در «روز پویانمایی»

ماجرای ناپدید شدن تپه های باستانی دزفول چه بود؟

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد آغاز تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی از خردادماه

خطیب‌زاده: چند قدم جلوتر از قبل از سفر مورا به تهران هستیم/ منتظر تصمیم سیاسی واشنگتن هستیم

حمله سالانه سگ‌ها به 200 هزار ایرانی

کرونا کم شد، 5هزار پرستار را بیکار کردند

با دستور رییس جمهور صورت گرفت واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان

افتخار فرج مدیرخانه مطبوعات خوزستان شد

هشدار نارنجی ؛ تاثیر توده گرد و خاک خارجی بر خوزستان

" منطقه امن" در شمال سوریه ؛ پروژه ای خطرناک برای منطقه

آغاز 158 پرواز حج از 17 فرودگاه کشور از 22 خردادماه

آیت‌الله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق به ملکوت اعلی پیوست.