آخرین مطالب

اولین فیلم بلند داستانی مرجان اشرفی زاده در دزفول به نمایش در آمد

حضور"آبجی عطی" در جمع دوستدارانش فرهنگی - اجتماعی - هنر و رویدادها

حضور"آبجی عطی" در جمع دوستدارانش

  بزرگنمایی:

یادداشت/

مریم مفتوح

 فیلم آبجی به کارگردانی خانم مرجان اشرفی زاده بارها در جشنواره های مختلف  حائز رتبه های برتر و موفق به کسب جوائز متعدد شده است . آبجی اولین تجربه کارگردان در سینمای بلند داستانی است اما می توان به قاطعیت گفت که در این تجربه ی نیزخوش درخشیده اند.

اگرچه شاید یک بدشناسی باشد برای سرنوشت  فیلمی که بیش از سه سال است ازاکران اولیه اش گذشته ، برای همین است که احساس می شود از حرکت سریع اتفاقات و حوادث زمانه که خواه ناخواه در دید هنری و احساسی مخاطب تاثیر می گذارد عقب مانده ای ، و این عقب ماندگی توام با درک حس و حال کارگردان ، بازیگران و عواملی  بود که تا تنور هنرمندیِ شان داغ بوده در انتظار نتیجه و بازتاب و تاثیرِ فیلم شان لحظه شماری کرده اند.

فیلم، خوش ساخت ، روان و باور پذیر است ،. اتفاقات درست در پی هم رخ می دهند، هم شخصیت های داستان در جای خودشان هستند، و هم بازیگران برای نقش های خود درست انتخاب شده اند، موضوع فیلم نه تنهاکلیشه ای نیست ،بلکه فیلمی است با موضوعی بکر وتازه .

مبالغه ای در بازی هیچکدام از کاراکترها دیده نمی شود و کارگردان بخوبی توانسته است نقش را به آنان تفهیم کرده و از بازیگران بازی های خوبی بگیرد ، این است که بی اغراق می توان گفت که کفه ی امتیازات این فیلم نسبت به نواقصش سنگین تر است.

محور داستان ، حول روابطی می چرخد که در حوزه ی قدرت فهم و عمل زنان است و البته که خانم اشرفی زاده بعنوان یک زن با درکی درست و تیزبینی خاص زنانه گی خود بخوبی توانسته اند لطایف ، احساسات ، دغدغه ها و غرایز زنان را به خوبی  تصویر بکشند.  

بارها در فیلم ها و سریال های ایرانی دیده ایم که وقتی گره و مشکلی برای کاراکتر ها رقم می خورد تقریبا بمانند اینکه زلزله ای رخ داده باشد ، همه پریشان ، ناامید ، سردر گم و دستپاچه اند ، بطوری که نه تنها موضوع اصلی فیلم در حاشیه می رود بلکه این سردرگمی و پریشان حالی به بیننده هم منتقل می شود، و در واپسین لحظات پایان فیلم معجزه وار همه چیز ختم به خیر می شود، بدون اینکه راه های رفته برای حل گره هیچگونه تدبیر و آموزشی برای تماشاگران به دنبال داشته باشد . اما البته در این فیلم بغیر از پایان خوش معجزه مانند فیلم، عدم بزرگنمایی مشکلات و گرفتاری هر سه فرزند خانواده و بیماری مادر ،و .. و عدم پرخاشگری  نسبت به اشتباهات فرزندان و یا سرزنش آنان و.. از نکات مثبت اخلاقی و تربیتی است که در این فیلم شاهدش هستیم .

در فیلم آبجی با اینکه پایان خوش فیلم با آن سبک و سیاق غیر واقعی و خیلی رویایی بنظر می رسد اما در طول فیلم شاهد دستپاچگی ، ندانم کاری و بی تدبیری نیستیم و شخصیت ها کاسه ی چه کنم چه کنم  در دست نمی گیرند . بلکه همگی با رفتاری منطقی توام با آرامش ( آرامشی که می توان گفت از سوی مامان طلا به دیگران منتقل شده بود ) در مسیر حل گره پیش می روند .

نکته ی مثبت دیگری را که می توان مطرح کرد ،بازی درخشان خانم ها  گلاب آدینه در نقش مامان طلا و معصومه قاسمی پور در نقش آبجی است .

اگر چه دغدغه ها ،تدبیرها ،مهربانی ها و صبوری مادرانه خانم آدینه در نقش هایی که بعنوان مادر اجرا نموده اند اینجا نیز تکرار شده  اما این بار این مادر، آن مادرِ فیلم های قبلی ایشان  نیست ، بلکه جنس این مادرانه گی با سایر مادرانه هایش متفاوت بوده، و بیننده را وادار می کند تا با تمام وجود دلواپسی و دردمندی او را حس کند .

و نیز با توجه به رابطه ی تنگا تنگ بین دختر و مادر ، که از نیاز شدید به هم رقم خورده بود ، این رابطه دست و پاگیر و اعصاب خُردکن نیست بلکه موقعیتی سرشار از عشق و محبت و صفا و صمیمیت مابین شان برقرار کرده بطوری که تماشاگرقادر بود هر لحظه خود را با هر دو همذات پنداری کرده  و انسانیت خود را محک بزند.

خانم قاسمی پور در نقش آبجی همان دختر معلول ذهنی خانواده هم با درک درست نقش شان ، بازی خوب و قابل قبولی ارائه داده اند که بنظر نگارنده اوج بازی ایشان در رویارویی با مادرش در صحنه ای بود که منجر به مرگ (چنین بنظر رسید ) مادر شد .

درگیر شدن با مادری که بسیار عزیزش داشته و تنها تکیه گاهش در زندگیش می باشد برای عشقی که در وجود آبجی جوانه زده  نکته ی اوج ماجرایی است که در واقعیت نیز در نمونه هایی بمانند وضعیت آبجی بارها مشاهده شده است که گویا یک معلول ذهنی نیز در درک مفهومی از عشق ، عشقی از نوع تعلق خاطر نسبت به جنس مخالف تقریبا با یک آدم سالم فرقی ندارد ، کسی چه می داند که گرما بخشی عشق حتی معلولیت ذهنی نیز سرش نمی شود و نمی شود کتمانش کرد و یا با آن مبارزه کرد.

بازیِ که تا کنون در کمتر فیلم و سریالی از خانم ها دیده شده نقش خاله با بازی خانم شیرین یزدان بخش به عنوان زنی است که دغدغه های مسایل مختلف جهان و کشورش را دارد، روزنامه می خواند و اخبار سیاسی را دنبال می کند ، ونسبت به حوادث ومشکلات جامعه و کشورش حساس بوده و سرنوشت سیاسی کشورش برایش مهم است و نه تنها هیچ فرصتی را برای دنبال کردن  این گونه مسایل از دست نمی دهد بلکه مایل است تا با اطرافیان خود مطرح کرده وپیرامون آن ها به گفتگو بنشیند، و این در حالی است که بر خلاف نقش هایی که غالبا از زن جامعه ی ایرانی نشان داده می شود، (زنانی همواره ناامید ،شاکی از زمین و زمان ، غُرّغُرو* ، با دید محدودی که از چهار چوب امورات  منزل نمی گذرد )، مشکلات دور و برش را خیلی بزرگ نمی کند ، و با خونسردی و آرامش برای رفع مشکلات زندگی راه حل می جوید .

بازی باورپذیر و عالی بابک حمیدیان در نقش مهندس جعفر اگرچه کم دیالوگ و کوتاه بود اما حمیدیان نشان داده است که فرق نمی کند نقش اول فیلمی باشد و یا حضوری کوتاه مدت داشته باشد ، اثری را که باید بگذارد می گذارد و شگفتی می آفریند. و نکته ی زیرکانه ای که می توان آن را مورد توجه قرار داد اشاره به مهندس نامیدن نقش جعفر بود که کارگر ساده ی ساختمانی است.

و همچنین خانم پانته آ پناهی ها که مثل همیشه بازی خوب و روان و باورپذیری را از خود به نمایش گذاشته و کاملا توانستند از عهده ی نقش بر آیند و در صحنه ی معذرت خواهی از مادر، استیصال کسی را که نمی تواند شرایطی را برغم مخالفت با آن بپذیرد ولی همچنان دوست دارد خوب باشد و مورد قضاوت ناصحیح قرار نگیرد را به خوبی به نمایش می گذارد.

 در کنار نکات مثبت بسیار فیلم " شُشتَه چِیدَه "* آبجی چند نکته را می توان اشاره کرد و آن اینکه در شروع فیلم تا دقایقی چند تماشاگردر یک نوع سردرگمی از ارتباط بین شخصیت ها، و دیالوگ هایی که تا حدودی نامشخص و نامفهوم می نمود بسر می برد.

اگرچه نگرانی مادر و این احساس که مرگ او بزودی فرا می رسد و دختر معلولش تنها و بی کس می ماند محور اصلی داستان بود و به نظر می رسید که این اتفاق خواهد افتاد ، اما گویا کارگردان دلش نمی آمد که اتفاقی را که خود محور و اساس داستانش قرار داده است به انجامش برساند برای همین در آخر همه چیز ختم بخیر شد اتفاقی که در واقعیت کمتر شاهد آن هستیم بنظر می رسد یا باید مرگ مادر اتفاق می افتاد و یا می بایست پایان بندی فیلم را به عهده ی تماشاگر وا می گذاشت تا تلنگر اساسی که همواره در چنین ماجراهایی در عالم واقع دیده می شود ایجاد گردد ..برای این منظور وقتی درِ خانه پشت سر آبجی بسته شد و او تنها و سردرگم در خیابان تنها ماند بهتر بود که فیلم به پایین می رسید و یا در صحنه ی پایانی در جمع همه شخصیت ها در خانه ی سالمندان دیگر مادری وجود نمی داشت و در آخرین صحنه دوربین روی مادر زوم نمی گردید .

در آخر ضمن سپاس و تبریک اختصاصی خدمت خانم اشرفی زاده این کارگردان عزیر کشورمان و آرزوی موفقیت های هر چه بیشتر برای ایشان و همچنین تبریک به همه ی عوامل تولید فیلم آبجی تماشای این فیلم را به همه علاقمندان به هنر سینما و دوستداران درام های اجتماعی و خانوادگی توصیه می کنم ./ انتهای پیام

دوشنبه 8 آذر 1400

*غُرّغُرو : غرولند کردن ، دائم ایراد گرفتن

شُشُتَه چِیدَه : به گویش دزفولی و در اطلاح یعنی چیزی بسیار خوب و نیکو به معنای  شسته چیده ، مرتب و با نظم

 

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هک کردن بیت‌کوین با رایانه‌های کوانتومی!

رییس اتحادیه مشاوران املاک: بانک ها برای خانه‌های خالی خود قیمت های نجومی تعیین می‌کنند

تصادف مرگبار در گلوگاه مازندران

بایدن به شرق اروپا نیرو می‌فرستد/تلاش‌های دیپلماتیک انگلیس برای مهار "حمام خون" در اوکراین

مذاکره تهران، کراچی و اربیل بر سر گردشگر

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت :سهم دولت از صندوق توسعه ملی کاهش پیدا کرد

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد :بی قانونی در حوزه رمزارز موجب هدایت کاربران ایرانی به صرافی های مشکوک خارجی می شود

تولد 135 سالگی ایفل!

تولد 135 سالگی ایفل!

ابعاد تازه کشتار پرندگان مهاجر در شمال: گردش مالی بازار سیاه 300 میلیارد تومان است

کیوان ساکت: در ساخت موسیقی دوزبانه به المان‌های جهانی توجه شود

فیلم‌های فجر به روایتی دیگر

سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت مشخص شد

بی توجهی به دستور دادستان! اختلال در ترخیص کامیون‌های دپو شده/ بانک‌ها کم‌کاری کردند

بایدن به شرق اروپا نیرو می فرستد

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اذعان کرد: مقدم بر اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح نظام اداری است و بدون آن اصلاح نظام اقتصادی میسر نخواهد شد.

هیات همگانی شهرستان ایذه قهرمان اولین دوره مسابقات مینی فوتبال استان خوزستان

جشنواره ی که نماد اشرافیت و باند بازی به قلم محمدرشیدپور

آغاز عملیات رفع کم‌آبی روستاهای ماهور برنجی علیا، سفلی و میدان

رادیو شوش منتشرشد

انتخابات انجمن خوشنویسان شهرستان دزفول برگزار شد

حضور رئیس‌جمهور بر مزار میرزا کوچک خان جنگلی

وزیر اقتصاد اعلام کرد اختصاص اولین خط اعتباری روسیه برای نیروگاه سیریک

داوران جشنواره فیلم فجر در 40 دوره برگزاری

اعلام محل برگزاری نمایش‌های خیابانی جشنواره تئاتر فجر

دستمزد کارگران روزهای پایانی سال اعلام می شود؟

واکنش نماینده تهران به هک شدن شبکه یک سیما

رادیوخبری خوزستان منتشر شد

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

صعود تاریخی شاگردان اسکوچیچ به جام‌ جهانی 2022

لزوم جذب کارکنان مشتری مدار در بخش های خدماتی

رایزنی آمریکا با چین علیه روسیه

اردوغان: دلیل تعلیق صادرات گاز ایران به ترکیه بدهی معوقه نبود

هشتادمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش عازم آب‌های آزاد و بین المللی شد

صدور قبوض برق بهمن ماه با قیمتهای جدید

چند ساعت قبل از رویارویی با ایران عراق از ایران به AFC شکایت کرد

محسنی اژه‌ای: مدیریت‌ مسائل در جنگ اقتصادی باید متفاوت از شرایط صلح باشد

دستور دادستان کل کشور برای صدور سریع‌تر کیفرخواست عاملان ترور سردار سلیمانی

غلامعلی رجایی گفت :فرودستان در جامعه ی ایران تحت فشار های شدید اقتصادی و معیشتی هستند

دیپلم افتخار «جایزه بچلدر» آمریکا برای کتاب ایرانی

آیین رونمایی از پوستر چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول به همراه رونمایی از 2 جلد کتاب منتشر شده نمایش نامه کودک و نوجوان دزفول

بایدن، شخص پوتین را تهدید کرد / "هیچ نیروی آمریکایی به اوکراین اعزام نمی‌شود"

شهروندان این استان‌ها بالاترین نرخ تورم را تحمل کرده‌اند

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در رادیو جوان : برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از نهم تا دوازدهم بهمن ماه/

اثرات سیگار تا سه نسل بعد ادامه دارد!

سیمان خوزستان قهرمان مسابقات قهرمانی فوتبال کارگران خوزستان شد

مالیات جدید خودرو چطور محاسبه می‌شود؟

بیت کوین بخریم یا طلا ؟

رتبه ایران در بین کشورهای «مهاجر فرست»

بانک مرکزی: متوسط قیمت مسکن در تهران به متری 33 میلیون تومان رسید