آخرین مطالب

اولین فیلم بلند داستانی مرجان اشرفی زاده در دزفول به نمایش در آمد

حضور"آبجی عطی" در جمع دوستدارانش فرهنگی - اجتماعی - هنر و رویدادها

حضور"آبجی عطی" در جمع دوستدارانش

  بزرگنمایی:

یادداشت/

مریم مفتوح

 فیلم آبجی به کارگردانی خانم مرجان اشرفی زاده بارها در جشنواره های مختلف  حائز رتبه های برتر و موفق به کسب جوائز متعدد شده است . آبجی اولین تجربه کارگردان در سینمای بلند داستانی است اما می توان به قاطعیت گفت که در این تجربه ی نیزخوش درخشیده اند.

اگرچه شاید یک بدشناسی باشد برای سرنوشت  فیلمی که بیش از سه سال است ازاکران اولیه اش گذشته ، برای همین است که احساس می شود از حرکت سریع اتفاقات و حوادث زمانه که خواه ناخواه در دید هنری و احساسی مخاطب تاثیر می گذارد عقب مانده ای ، و این عقب ماندگی توام با درک حس و حال کارگردان ، بازیگران و عواملی  بود که تا تنور هنرمندیِ شان داغ بوده در انتظار نتیجه و بازتاب و تاثیرِ فیلم شان لحظه شماری کرده اند.

فیلم، خوش ساخت ، روان و باور پذیر است ،. اتفاقات درست در پی هم رخ می دهند، هم شخصیت های داستان در جای خودشان هستند، و هم بازیگران برای نقش های خود درست انتخاب شده اند، موضوع فیلم نه تنهاکلیشه ای نیست ،بلکه فیلمی است با موضوعی بکر وتازه .

مبالغه ای در بازی هیچکدام از کاراکترها دیده نمی شود و کارگردان بخوبی توانسته است نقش را به آنان تفهیم کرده و از بازیگران بازی های خوبی بگیرد ، این است که بی اغراق می توان گفت که کفه ی امتیازات این فیلم نسبت به نواقصش سنگین تر است.

محور داستان ، حول روابطی می چرخد که در حوزه ی قدرت فهم و عمل زنان است و البته که خانم اشرفی زاده بعنوان یک زن با درکی درست و تیزبینی خاص زنانه گی خود بخوبی توانسته اند لطایف ، احساسات ، دغدغه ها و غرایز زنان را به خوبی  تصویر بکشند.  

بارها در فیلم ها و سریال های ایرانی دیده ایم که وقتی گره و مشکلی برای کاراکتر ها رقم می خورد تقریبا بمانند اینکه زلزله ای رخ داده باشد ، همه پریشان ، ناامید ، سردر گم و دستپاچه اند ، بطوری که نه تنها موضوع اصلی فیلم در حاشیه می رود بلکه این سردرگمی و پریشان حالی به بیننده هم منتقل می شود، و در واپسین لحظات پایان فیلم معجزه وار همه چیز ختم به خیر می شود، بدون اینکه راه های رفته برای حل گره هیچگونه تدبیر و آموزشی برای تماشاگران به دنبال داشته باشد . اما البته در این فیلم بغیر از پایان خوش معجزه مانند فیلم، عدم بزرگنمایی مشکلات و گرفتاری هر سه فرزند خانواده و بیماری مادر ،و .. و عدم پرخاشگری  نسبت به اشتباهات فرزندان و یا سرزنش آنان و.. از نکات مثبت اخلاقی و تربیتی است که در این فیلم شاهدش هستیم .

در فیلم آبجی با اینکه پایان خوش فیلم با آن سبک و سیاق غیر واقعی و خیلی رویایی بنظر می رسد اما در طول فیلم شاهد دستپاچگی ، ندانم کاری و بی تدبیری نیستیم و شخصیت ها کاسه ی چه کنم چه کنم  در دست نمی گیرند . بلکه همگی با رفتاری منطقی توام با آرامش ( آرامشی که می توان گفت از سوی مامان طلا به دیگران منتقل شده بود ) در مسیر حل گره پیش می روند .

نکته ی مثبت دیگری را که می توان مطرح کرد ،بازی درخشان خانم ها  گلاب آدینه در نقش مامان طلا و معصومه قاسمی پور در نقش آبجی است .

اگر چه دغدغه ها ،تدبیرها ،مهربانی ها و صبوری مادرانه خانم آدینه در نقش هایی که بعنوان مادر اجرا نموده اند اینجا نیز تکرار شده  اما این بار این مادر، آن مادرِ فیلم های قبلی ایشان  نیست ، بلکه جنس این مادرانه گی با سایر مادرانه هایش متفاوت بوده، و بیننده را وادار می کند تا با تمام وجود دلواپسی و دردمندی او را حس کند .

و نیز با توجه به رابطه ی تنگا تنگ بین دختر و مادر ، که از نیاز شدید به هم رقم خورده بود ، این رابطه دست و پاگیر و اعصاب خُردکن نیست بلکه موقعیتی سرشار از عشق و محبت و صفا و صمیمیت مابین شان برقرار کرده بطوری که تماشاگرقادر بود هر لحظه خود را با هر دو همذات پنداری کرده  و انسانیت خود را محک بزند.

خانم قاسمی پور در نقش آبجی همان دختر معلول ذهنی خانواده هم با درک درست نقش شان ، بازی خوب و قابل قبولی ارائه داده اند که بنظر نگارنده اوج بازی ایشان در رویارویی با مادرش در صحنه ای بود که منجر به مرگ (چنین بنظر رسید ) مادر شد .

درگیر شدن با مادری که بسیار عزیزش داشته و تنها تکیه گاهش در زندگیش می باشد برای عشقی که در وجود آبجی جوانه زده  نکته ی اوج ماجرایی است که در واقعیت نیز در نمونه هایی بمانند وضعیت آبجی بارها مشاهده شده است که گویا یک معلول ذهنی نیز در درک مفهومی از عشق ، عشقی از نوع تعلق خاطر نسبت به جنس مخالف تقریبا با یک آدم سالم فرقی ندارد ، کسی چه می داند که گرما بخشی عشق حتی معلولیت ذهنی نیز سرش نمی شود و نمی شود کتمانش کرد و یا با آن مبارزه کرد.

بازیِ که تا کنون در کمتر فیلم و سریالی از خانم ها دیده شده نقش خاله با بازی خانم شیرین یزدان بخش به عنوان زنی است که دغدغه های مسایل مختلف جهان و کشورش را دارد، روزنامه می خواند و اخبار سیاسی را دنبال می کند ، ونسبت به حوادث ومشکلات جامعه و کشورش حساس بوده و سرنوشت سیاسی کشورش برایش مهم است و نه تنها هیچ فرصتی را برای دنبال کردن  این گونه مسایل از دست نمی دهد بلکه مایل است تا با اطرافیان خود مطرح کرده وپیرامون آن ها به گفتگو بنشیند، و این در حالی است که بر خلاف نقش هایی که غالبا از زن جامعه ی ایرانی نشان داده می شود، (زنانی همواره ناامید ،شاکی از زمین و زمان ، غُرّغُرو* ، با دید محدودی که از چهار چوب امورات  منزل نمی گذرد )، مشکلات دور و برش را خیلی بزرگ نمی کند ، و با خونسردی و آرامش برای رفع مشکلات زندگی راه حل می جوید .

بازی باورپذیر و عالی بابک حمیدیان در نقش مهندس جعفر اگرچه کم دیالوگ و کوتاه بود اما حمیدیان نشان داده است که فرق نمی کند نقش اول فیلمی باشد و یا حضوری کوتاه مدت داشته باشد ، اثری را که باید بگذارد می گذارد و شگفتی می آفریند. و نکته ی زیرکانه ای که می توان آن را مورد توجه قرار داد اشاره به مهندس نامیدن نقش جعفر بود که کارگر ساده ی ساختمانی است.

و همچنین خانم پانته آ پناهی ها که مثل همیشه بازی خوب و روان و باورپذیری را از خود به نمایش گذاشته و کاملا توانستند از عهده ی نقش بر آیند و در صحنه ی معذرت خواهی از مادر، استیصال کسی را که نمی تواند شرایطی را برغم مخالفت با آن بپذیرد ولی همچنان دوست دارد خوب باشد و مورد قضاوت ناصحیح قرار نگیرد را به خوبی به نمایش می گذارد.

 در کنار نکات مثبت بسیار فیلم " شُشتَه چِیدَه "* آبجی چند نکته را می توان اشاره کرد و آن اینکه در شروع فیلم تا دقایقی چند تماشاگردر یک نوع سردرگمی از ارتباط بین شخصیت ها، و دیالوگ هایی که تا حدودی نامشخص و نامفهوم می نمود بسر می برد.

اگرچه نگرانی مادر و این احساس که مرگ او بزودی فرا می رسد و دختر معلولش تنها و بی کس می ماند محور اصلی داستان بود و به نظر می رسید که این اتفاق خواهد افتاد ، اما گویا کارگردان دلش نمی آمد که اتفاقی را که خود محور و اساس داستانش قرار داده است به انجامش برساند برای همین در آخر همه چیز ختم بخیر شد اتفاقی که در واقعیت کمتر شاهد آن هستیم بنظر می رسد یا باید مرگ مادر اتفاق می افتاد و یا می بایست پایان بندی فیلم را به عهده ی تماشاگر وا می گذاشت تا تلنگر اساسی که همواره در چنین ماجراهایی در عالم واقع دیده می شود ایجاد گردد ..برای این منظور وقتی درِ خانه پشت سر آبجی بسته شد و او تنها و سردرگم در خیابان تنها ماند بهتر بود که فیلم به پایین می رسید و یا در صحنه ی پایانی در جمع همه شخصیت ها در خانه ی سالمندان دیگر مادری وجود نمی داشت و در آخرین صحنه دوربین روی مادر زوم نمی گردید .

در آخر ضمن سپاس و تبریک اختصاصی خدمت خانم اشرفی زاده این کارگردان عزیر کشورمان و آرزوی موفقیت های هر چه بیشتر برای ایشان و همچنین تبریک به همه ی عوامل تولید فیلم آبجی تماشای این فیلم را به همه علاقمندان به هنر سینما و دوستداران درام های اجتماعی و خانوادگی توصیه می کنم ./ انتهای پیام

دوشنبه 8 آذر 1400

*غُرّغُرو : غرولند کردن ، دائم ایراد گرفتن

شُشُتَه چِیدَه : به گویش دزفولی و در اطلاح یعنی چیزی بسیار خوب و نیکو به معنای  شسته چیده ، مرتب و با نظم

 

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اعلام محدودیت های ترافیکی روز عاشورا در اهواز

پرداخت وام 150 میلیونی سربازی؛ مشمولان چه کسانی هستند ؟

جستجوی شهاب‌سنگی که سال 2014 به زمین برخورد کرد

پیروزی ارزشمند تیم ملی شطرنج ایران برابر تیم ملی فرانسه در دور هشتم المپیاد جهانی شطرنج

آموزش و پرورش: بالغ بر 600 هزار دانش‌آموز از تحصیل بازمانده‌اند

توضیح درباره قطعی برق در برخی شهرهای خوزستان

انتقاد سخنگوی وزارت خارجه از "مدعیان دروغین حقوق بشر"

امام جمعه گتوند در اجتماع بزرگ عزاداران حسینی گفت: تاسوعا یک مکتب است؛ مکتب عباس درس آموز و ولایت پذیری و ولایت محورست.

روایت جالب ورود اولین بوقلمون‌ به ایران

بالغ بر 600 هزار دانش آموز از تحصیل باز مانده اند

شعر عاشورا

آیدین !! و قوانین خدا

معاون اموربین الملل وزارت دفاع با استاندار خوزستان دیدار کرد.

در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی( ع) بیش از 13 هزار زائر ایرانی از مرزهای خوزستان خارج شدند.

مرگ دسته‌جمعی ماهیان در دریاچه نمک ماهشهر/ از آب دریاچه نمونه‌گیری شد

کندی اینترنت ADSL خانگی صدای مردم صالح شهر را در آورده است

آورد 7میلیارد مترمکعبی سیلاب‌های مرداد/ 350میلیون مترمکعب آب در سدها ذخیره شد

بازگشت هواپیمای هما به فرودگاه امام به دلیل نقص فنی

توزیع سود سهام عدالت 2 یا 3 بار در سال می‌شود

روند اجرایی شدن قانون رتبه بندی معلمان شروع شده است

طرح تعریض جاده دزفول _ شوشتر تکمیل می شود

رئیسی: جهانیان شب گذشته بار دیگر شاهد خوی تجاوزگری صهیونیست‌ها بودند

انتقاد کاربران به تعرفه‌ آگهی‌ در «دیوار»/ هزینه آگهی مجازی از اجاره دفترکار پیشی گرفت

سیر نزولی زندانیان بدهکار مهریه در ایران/ نحوه محاسبه مهریه تغییر خواهد کرد؟

رقابت بوکسور زن ایرانی‌الاصل استرالیا در مسابقات با حجاب اسلامی/رحیمی: ایمان بخشی از وجود من است

دو یزید خوش‌عاقبت و بدعاقبت عاشورا که بودند؟

اذعان بانک مرکزی انگلیس به مواجهه این کشور با شوک تورمی بزرگ و رکود طولانی

رشد 30 درصدی خرید تضمینی گندم/ در آستانه خودکفایی مجدد گندم هستیم

خیز دولت و مجلس برای مقابله با تلفات ناشی از سیل

شرایط مناسبی از نظر کرونا نداریم/ تاسوعا و عاشورا مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند

کدام علائم جسمی در بهبودیافتگان کرونا تا 150 روز ادامه دارد؟

کلید هیات فوتبال خوزستان کجاست؟

استراتژی های شکست خورده آمریکا در برابر ایران

جریمه فنرباغچه از سوی یوفا به خاطر پوتین!

تصادف مرگبار خودرو با عزاداران/٣ فوتی، ١٩ مصدوم

استفاده 25 درصدی از ماسک در کشور / تهران در پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل بهداشت فردی

بالا رفتن از پله‌ها راهی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز

فهرست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

معرفی کتاب/ چگونه کتاب بخوانیم

10 هزار متر مربع از زمین های ملی شوشتر با حکم قضایی رفع تصرف شد

برگزاری تور گردشگری مذهبی در شب هفتم ماه محرم در دزفول

مراسم عصرِ شعرِ عاشورائی در رباط کریم( تهران) برگزار شد

1800 مگاوات وارد مدار می‌شود/تقاضای برق باز هم رکورد زد

هشدار نارنجی تندباد و رگبار و خاک در خوزستان

نقدی بر نمایشنامه ی شرقاوی

نظارت مداوم بر ریه‌ها با کمک یک جلیقه

تغییرات جدید کنکور 1402 اعلام شد

اجرای 7 مجلس تعزیه خوانی در اندیمشک و دزفول

اجرای مجلس تعزیه خوانی «شهادت حر بن ریاحی» در شوش

مدیر آموزش وپرورش شهرستان شوش اعلام کرد: