آخرین مطالب

یادداشت سیدمحسن شفیعی با موضوع عوامل تهدید کننده بافت تاریخی

بافت تاریخی دزفول و آسیب های هویتی فرهنگی - اقتصادی - اجتماعی

بافت تاریخی دزفول و آسیب های هویتی

  بزرگنمایی:


یادداشت/
علیرغم اینکه پس از یک رخوت و خواب چندین و چند ساله، ارزش های نهفته در بافت تاریخی مورد توجه عموم مردم قرار گرفته اما خطرات و عوامل تهدید کننده بافت تاریخی نیز دو چندان شده است.

نخست آنکه علیرغم شعارها و ادعاهای بسیاری که از سوی افراد مختلف در زمینه حفظ و صیانت از بافت تاریخی سر داده می شود عوارض تخریب و نابودی بافت تاریخی جلوه های جدیدی پیدا نموده که از آن جمله می‌توان به تعمیر و بازسازی برخی بناها با عنوان کاربری  گردشگری اشاره نمود. بارزترین این بناها سفره خانه عبید زاکانی می‌باشد که بر اساس یک ادعای نه چندان موثق و تنها براساس یک نقل قول، خانه ایی در بافت تاریخی تخریب و یک رستوران گردشگری در آن ساخته می شود که با پس زمینه ای از چند طاق و قوس و ساخت یک گنبد فانتزی داعیه بازسازی، احیا و مرمت خانه های تاریخی را دارد.

اهداف سوداگرایانه و کاسب مآبانه نهفته در این بنا بحدی بود که صدای رئیس میراث فرهنگی استان را نیز درآورد و ظاهراً دستور تخریب گنبد فانتزی این بنا نیز از طرف ایشان صادر شده است.
اما متاسفانه سفره خانه عبید زاکانی یک استثنا نیست و چنین وارونه نویسی های مرمتی در سایر بناهای گردشگری در بافت تاریخی در دست تکرار است.

نیم نگاهی به این بنای در حال ساخت نشان می دهد که هیچ نشانی از معماری تاریخی شهر دزفول در این بنا بچشم نمی آید و طراح آن با سرهم کردن چند طاق و قوس که هیچ نسبتی با طاق و قوس های معماری دزفول ندارند کاریکاتوری از یک معماری سنتی برای این بنا نقاشی کرده است. 
از سایر جنبه های معمارانه بنا شامل ترکیب حجم، پر و خالی بودن دیواره ها و نسبت بازشوها، تناسبات، جهت گیری اقلیمی، روابط فضایی درونی و روابط همسایگی، ارتباط با محیط و دهها عامل دیگر موثر در طراحی و یا احیای یک بنا با پیش زمینه تاریخی که بگذریم، از جنبه های سبک شناسی مرمتی نیز این بنا هیچ حرفی برای گفتن ندارد چرا که این بنا اصولاً در مقوله های بازسازی، مرمت، احیا، باززنده سازی، حفاظت و... جای نمی گیرد.
در صورت عدم برنامه ریزی درست برای چنین بناهایی باید منتظر ماند تا با رونق فعالیت چنین سفره خانه هایی چندین بنای تاریخی اطراف آن باید ویران شود و کوچه های تاریخی نابود گردد تا دسترسی سواره، پارکینگ مراجعه کنندگان، دسترسی خدماتی و... تامین شود، درست مانند اتفاقاتی که هم اکنون در اطراف این بنا می توان مشاهده نمود. سپس برای پاسخگویی به مراجعین بیشتر این بنا نیز دوباره تخریب و با ظرفیت و امکانات بیشتر مجددا از نو ساخته شود. 
این به معنی نابودی هرچه بیشتر بافت تاریخی و ایجاد یک چرخه نوسازی و تخریب مداوم است نتیجه آن تخریب فرسایشی اما محتوم بافت تاریخی است.

اما نکته دیگر در خصوص صیانت از بافت تاریخی دزفول تعیین الویت ها و چشم انداز برای این بافت تاریخی است. اقدامات موضعی و بازسازی های موردی تخریب بیشتر بافت را بدنبال خواهد داشت.
متاسفانه در نبود یک مرکز علمی و دانشگاهی که رسالت آن ثبت و تدوین ارزش های ساختاری، اجتماعی و فرهنگی بافت تاریخی باشد که بتواند برنامه ای جامع برای بافت تاریخی تهیه و تدوین نماید، برنامه های سازمان های دولتی و نهادهای عمومی راه را برای تخریب بیشتر فراهم می‌آورد. 

اینکه سازمان میراث فرهنگی پس از سال ها تنها به فکر ثبت منظر فرهنگی ساحل رودخانه افتاده به معنی واقعی کلمه نادیده گرفتن ارزش های اجتماعی و تاریخی نهفته در این بافت تاریخی است.
واگذاری احیای بافت تاریخی به سازمان ها و نهادهایی که سال هاست نشان داده اند که توان مالی، فکری و علمی لازم را برای صیانت از بافت تاریخی دزفول را ندارند و تنها بر اثر موج اجتماعی بوجود آمده همرنگ جماعت شده اند از نگاه علاقمندان و دوستداران بافت تاریخی پنهان نمانده‌ است. نگاهی به کارنامه این سازمان ها و نهادها در چند دهه اخیر به خوبی گویای نقش بارز آنان در تخریب روزافزون بافت تاریخی است. 
بیشتر طرح های تخریبی گسترده در بافت تاریخی که دهها خانه و کوچه تاریخی دزفول را نابود نموده است، یا مستقیما توسط این نهادها و سازمان ها و با مجوز آنان صورت گرفته و یا با چشم پوشی و نادیده گرفتن خطاهای دیگران راه را برای تخلفات دیگران و تخریب بیشتر بافت تاریخی هموار ساخته اند.
وانگهی به صراحت باید اعلام کرد که این سازمانها و نهادها حتی از اجرای کامل وظایف خود ناتوان هستند. 
عدم تامین بودجه برای تدوین طرح های جامع و ارائه راهکارهای علمی و تخصصی سبب شده است که با کناره گیری افراد آگاه به مشکلات بافت تاریخی،  افرادی غیر متخصص و ناآگاه وارد میدان شده و تصورات ناصواب و غیر تخصصی خود را با عناوینی فریبنده ای همانند گردشگری، توانمندسازی و ... مطرح نمایند که نتایج آن همانا تخریب بیش از پیش این بافت تاریخی خواهد بود.
هدف اصلی و غایی این گونه افراد را که همانا تامین منافع فردی و یا محفلی است را میتوان در ارجاع کارها به افراد و نهادهای غیر متخصص جستجو نمود که صرفا بدلیل آشنایی و یا تعاملات پشت پرده از انجام کارهای علمی دوری جسته و نهادهای شبه علمی و غیر مرتبط را برای ایجاد یک شخصیت شبه علمی وجه المصالحه قرار میدهند.
راه اندازی شهرداری بافت تاریخی تنها راه برون رفت از این وضعیت اسفناک و تنها راه نجات بافت تاریخی است.
متاسفانه شورای شهر و شهرداری همچنان چشم انتظار رسیدن پاسخ نامه ای از تهران هستند تا در صورت موافقت با تأسیس شهرداری بافت تاریخی به فکر چاره باشند.
 همانگونه که برای تصمیم گیری برای طرح قایم چندین هفته است که منتظر رسیدن کارشناسان بانک ... هستند.
همانگونه که برای جذب سرمایه گذار برای پروژه بالارود (طاووس) منتظر جذب سرمایه گذار هستند.
همانگونه که برای هر کار جزیی منتظر رسیدن فرامین از تهران هستند./انتهای پیام
چهارشنبه 3 آذر


نظرات شما

admin-magz

عبدالامیر مقدم نیا

المان عبیدزاکانی دلمشغولی برای طرح یک حرف، یک بحث، یک ... خوب اما بعد عرض نکردم! بابا عبیدزاکانی

۱۴۰۰/۰۹/۰۴

admin-magz

محمد فخرمجدیان

سایت صبح ملت نیوز شده مرکز انتشار تخیلات بی پایه و اساس و بدون برسی اساتید بیکار و واتساپی که هیچگونه کار اجرایی تو این شهر نداشتند و حال بخاطر اینکه به فراموشی سپرده نشن عرض اندامی به پروژه های دزفول میکنن که مطرح بِشن متاسفانه..از متن پیداست این سید محسن شفیعی فقط دهان گشادی دارند چون اگر فقط کمی خرد و عقل داشتند با تحقیق صحبتی میکردند نه با عکسی از راه دور! با مهملات عجیب و غریب که فقط میتونه زاییده ذهن یک ناآگاه باشد مردم دزفول سخنگو نیاز ندارن ولی پیشرفت و شغل میخواهند دلیل عقب ماندگی شهر هم همینه که این خشک مغز ها دایه دلسوزتر از مادر شدن شماها رو تو بافت دزفول بیارن اول راه خانه گم میکنید دوم از ترس قالب تهی...حال که رونقی دارد میگیرد مخالفت کنید تا انشاالله اندک سرمایه گذاران هم فرار کرده و دوباره به دست مهاجرین تخریب کامل و حلبی آباد سازی و محل توزیع مواد مخدر باشد که این شایسته برای این اساتید هست و آن موقع کر و لال متاسفانه این نویسنده با پول و حقوق این نظام زندگی میکنن ولی مخالف سیاست های نظام قدم برمیدارند وای به این رسانه که شده صدای دهان گشاد مغرضان به دزفول

۱۴۰۰/۰۹/۰۴

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هک کردن بیت‌کوین با رایانه‌های کوانتومی!

رییس اتحادیه مشاوران املاک: بانک ها برای خانه‌های خالی خود قیمت های نجومی تعیین می‌کنند

تصادف مرگبار در گلوگاه مازندران

بایدن به شرق اروپا نیرو می‌فرستد/تلاش‌های دیپلماتیک انگلیس برای مهار "حمام خون" در اوکراین

مذاکره تهران، کراچی و اربیل بر سر گردشگر

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت :سهم دولت از صندوق توسعه ملی کاهش پیدا کرد

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد :بی قانونی در حوزه رمزارز موجب هدایت کاربران ایرانی به صرافی های مشکوک خارجی می شود

تولد 135 سالگی ایفل!

تولد 135 سالگی ایفل!

ابعاد تازه کشتار پرندگان مهاجر در شمال: گردش مالی بازار سیاه 300 میلیارد تومان است

کیوان ساکت: در ساخت موسیقی دوزبانه به المان‌های جهانی توجه شود

فیلم‌های فجر به روایتی دیگر

سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت مشخص شد

بی توجهی به دستور دادستان! اختلال در ترخیص کامیون‌های دپو شده/ بانک‌ها کم‌کاری کردند

بایدن به شرق اروپا نیرو می فرستد

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اذعان کرد: مقدم بر اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح نظام اداری است و بدون آن اصلاح نظام اقتصادی میسر نخواهد شد.

هیات همگانی شهرستان ایذه قهرمان اولین دوره مسابقات مینی فوتبال استان خوزستان

جشنواره ی که نماد اشرافیت و باند بازی به قلم محمدرشیدپور

آغاز عملیات رفع کم‌آبی روستاهای ماهور برنجی علیا، سفلی و میدان

رادیو شوش منتشرشد

انتخابات انجمن خوشنویسان شهرستان دزفول برگزار شد

حضور رئیس‌جمهور بر مزار میرزا کوچک خان جنگلی

وزیر اقتصاد اعلام کرد اختصاص اولین خط اعتباری روسیه برای نیروگاه سیریک

داوران جشنواره فیلم فجر در 40 دوره برگزاری

اعلام محل برگزاری نمایش‌های خیابانی جشنواره تئاتر فجر

دستمزد کارگران روزهای پایانی سال اعلام می شود؟

واکنش نماینده تهران به هک شدن شبکه یک سیما

رادیوخبری خوزستان منتشر شد

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

صعود تاریخی شاگردان اسکوچیچ به جام‌ جهانی 2022

لزوم جذب کارکنان مشتری مدار در بخش های خدماتی

رایزنی آمریکا با چین علیه روسیه

اردوغان: دلیل تعلیق صادرات گاز ایران به ترکیه بدهی معوقه نبود

هشتادمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش عازم آب‌های آزاد و بین المللی شد

صدور قبوض برق بهمن ماه با قیمتهای جدید

چند ساعت قبل از رویارویی با ایران عراق از ایران به AFC شکایت کرد

محسنی اژه‌ای: مدیریت‌ مسائل در جنگ اقتصادی باید متفاوت از شرایط صلح باشد

دستور دادستان کل کشور برای صدور سریع‌تر کیفرخواست عاملان ترور سردار سلیمانی

غلامعلی رجایی گفت :فرودستان در جامعه ی ایران تحت فشار های شدید اقتصادی و معیشتی هستند

دیپلم افتخار «جایزه بچلدر» آمریکا برای کتاب ایرانی

آیین رونمایی از پوستر چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول به همراه رونمایی از 2 جلد کتاب منتشر شده نمایش نامه کودک و نوجوان دزفول

بایدن، شخص پوتین را تهدید کرد / "هیچ نیروی آمریکایی به اوکراین اعزام نمی‌شود"

شهروندان این استان‌ها بالاترین نرخ تورم را تحمل کرده‌اند

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در رادیو جوان : برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از نهم تا دوازدهم بهمن ماه/

اثرات سیگار تا سه نسل بعد ادامه دارد!

سیمان خوزستان قهرمان مسابقات قهرمانی فوتبال کارگران خوزستان شد

مالیات جدید خودرو چطور محاسبه می‌شود؟

بیت کوین بخریم یا طلا ؟

رتبه ایران در بین کشورهای «مهاجر فرست»

بانک مرکزی: متوسط قیمت مسکن در تهران به متری 33 میلیون تومان رسید