آخرین مطالب

ناخرسندی از«سهم نظامی‌ها در دولت» یا خرسندی؟ اجتماعی

ناخرسندی از«سهم نظامی‌ها در دولت» یا خرسندی؟

  بزرگنمایی:

امید کاجیان/ رستم قاسمی، محسن رضایی، حسین دهقان وسعید محمد از جمله اسم‌هایی بودند که در دوران انتخابات ریاست جمهوری مطرح شدند. برخی پیش از اعلام رسمی نتایج بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند، عده ای رد صلاحیت شدند و محسن رضایی هم نتوانست رای بیاورد. در همان دوران موضوع حضور یک رئیس جمهور نظامی در ساختار مطرح شد. برخی از ارزشیان از چنین موضوعی استقبال کردند و بعضی هم این نکته را امر منفی قلمداد می کردند.


انتخاب رئیسی به‌عنوان رئیس دولت سیزدهم در ابتدا با این موضوع مطرح شد که ممکن است به دلیل شرایط خاص انتخابش ، او یک کابینه فراجناحی از هر دوجناح تشکیل دهد ، حتی برخی اصلاح طلبان نیز به این مسئله امید داشتند. اما در نهایت آنچه در کابینه و اعضای تیم دولت بیش از همه به چشم می‌آمد، حضور مدیران ارشد دولت‌های نهم و دهم، افراد مستقر در آستان قدس رضوی یا قوه قضائیه و همین‌طور افرادی با سوابق جدید و قدیم نظامی بود. حضور نظامیان اما دراین ساختار بار دیگر این نکته را مطرح کرد که هرچند یک چهره نظامی به عنوان رئیس جمهور در راس ساختار دولت نیست اما در نهایت این گروه به شکل بی سابقه ای در بدنه دولت نفوذ و حضور یافته‌اند که همان نگاه سابق را نسبت به دولت سیزدهم در اذهان متبادر می سازد. برخی از چهره‌های تیم دولت هم اگر چه شاید سوابق نظامی به آن شکل نداشته باشند اما به هرصورت در برخی فضاهای امنیتی حضور داشته‌اند. بعضی از این چهره‌ها نیز درگذشته در لیست تحریم‌ها بوده‌اند.

یکی از چهره‌های سرشناس نظامی دولت رئیسی قطعا که محسن رضایی است. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور. کسی که به سرلشکر پاسدار شهره است و یکباراز 58 تا 76 و بعدهم از سال 94 در رخت نظامی مشغول به فعالیت بوده است. کاندیدای ریاست جمهوری که حالا به معاون ریاست جمهوری قناعت کرده است. مسعود میر کاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه که سابقه وزارت در دولت احمدی‌نژاد را هم داشته، عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مدیرعاملی اتکا متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1376 تا 1380و بعد از آن هم مشاور وزیر دفاع بوده است. سید عزت‌ا... ضرغامی وزیر میراث فرهنگی. او هم اگر چه با عنوان رئیس سابق صداو سیما شناخته می شود اما فعالیت سیاسی خود را در سپاه پاسداران شروع کرد و در دولت هفتم به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتقل شد و معاون وزیر دفاع در امور مجلس آن وزارت هم بود. محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز زمانی در وزارت دفاع برو بیایی داشته و رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی و معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع بوده است. سید محمد حسینی معاون امور مجلس از جمله دیگر چهره‌های دراین حوزه است. رستم قاسمی که هم‌اکنون وزیر راه و شهرسازی در دولت سیزدهم است یکی دیگر از چهره‌های نامی نظامی در کابینه دولت به شمار می‌آید او هم فعالیت خود را در سپاه پاسداران آغاز کرد. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود ، معاون مهندسی قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیا ومعاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران. در سویی دیگر محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در سوابقش معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان را نیز دارد یا سید صولت مرتضوی معاون اجرائی رئیس‌جمهور که مدیرکل اقدامات تأمینی سازمان زندان‌ها، مدیرکل امور اداری و مالی سازمان زندان‌ها نیز بوده است. محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم هم در دهه شصت سابقه حضور در سپاه راداشته است. غلامحسین اسماعیلی نیز یک چهره شناخته شده در قوه قضائیه است که به هرروی در زمانی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به شمار می‌آمده است. طبیعتا البته که حضور برخی وزرا مانند وزیردفاع نیز که باید از چهره‌های نظامی استفاده شود چیز عجیبی نیست. فرهاد رهبر هم که دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور ایران است در دولت سید محمد خاتمی به سمت معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات منصوب شد، یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز وی در زمان ریاست دانشگاه تهران ایجاد گیت‌های امنیتی و مطرح کردن احتمال تعیین یونیفرم برای دانشجویان دانشگاه بود. البته دراین میان یکی دیگر از چهره‌های مورد بحث کابینه رئیسی، احمد وحیدی است که وزیر کشور ایران در دولت سیزدهم، شده است. او جانشین فرمانده در نیروی انتظامی، رئیس شورای امنیت کشور نیز بوده است. 


 استانداران 
انتخاب او به عنوان وزیر کشور از دید عده‌ای، بخش دیگری از انتصاب‌ها چهره‌هایی با سوابق نظامی را موجب شده است. انتخاب استانداران که این روزها بعضا مورد پرسش قرار گرفته است. هرچند در این میان یکی از بحث برانگیزترین این انتصاب‌ها، انتصاب استاندار آذربایجان شرقی بود که در مراسم معارفه‌اش ماجرای آن سیلی زدن به گوش او پیش آمد. عابدین خرم از فرماندهان نظامی همان استانداری است که بیش از همه انتصابش با حاشیه روبه روشد. یعقوب‌علی نظری یکی دیگر از چهره‌ها با سوابق نظامی هم به عنوان استاندار خراسان رضوی برگزیده شد. احمد محمدی زاده استاندار بوشهر هم رئیس گروه مدیریت و فرماندهی مرکز راهبردی سپاه پاسداران بوده و پیش از آن فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوشهر، معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران و دستیار و مشاورعالی وزیر نفت در دولت دهم (رستم قاسمی) را در کارنامه خود دارد. مهدی دوستی، استاندارهرمزگان فعالیت خود را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز کرد و پیش‌تر مجری طرح ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود. فرهاد زیویار، استاندار لرستان نیز دبیر کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت و مدیر کلی امور سیاسی و امنیتی ریاست جمهوری 1388-1385 بوده است . سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان هم مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان شمالی و همشهری رحمانی فضلی را داشته است. ابراهیم رئیسی همچنین حسن کاظمی قمی را به عنوان نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان منصوب و معرفی کرد. وزیر جهاد کشاورزی نیز در حکمی، محسن کاظمینی فرمانده پیشین سپاه تهران را به عنوان قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی منصوب کرد. کاظمینی سال ها پیش به فرماندهی سپاه محمد رسول‌ا... تهران منصوب شد و تا سال 96 در این سمت بود. سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران، نیز با حکم رئیسی در سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری‌صنعتی و ویژه برگزیده شد. این اسامی تنها بخشی از آن چیزی است که امروز در دولت سیزدهم می‌گذرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

این عادات ضریب هوشی را پایین می‌آورد؛ از فرو رفتن در فکر تا گلایه کردن بدون فایده

به مناسبت بازگشایی مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول

خوزستان من به قلم مهری کیانوش راد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشر شد

فیلم داستانی*خیانت یا خجالت*در مرحله پایانی فیلمبرداری قرار گرفت.

خروج همه شهرهای ایران از وضعیت قرمز کرونا

مازوت سازی ممنوع شد

اجباری شدن نسخه نویسی الکترونیکی از اول دی ماه

برنامه معاونت علمی برای جذب نخبگان بین اللملی

اقدامات "هشدار" چین در تضاد با لفاظی های صلح آمیز است

رادیوشوش منتشرشد

اجرای طرح ترافیک چه تاثیری بر مرگ‌ومیر کرونا دارد؟

ماجرای عروسک‌های عجیب تلویزیون چیست؟

باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

افزایش 6 برابری صدور ویزا برای رونق صنعت گردشگری ایران

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

مدیر عالی حرم مطهر رضوی: شرایط زیارت در روضه منوره و اماکن متبرکه حرم رضوی تسهیل می‌شود

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در شهرستان دزفول برگزارشد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی: زیر ساخت‌های گردشگری دریایی باید فراهم شود

خانه قهرمان ملی، پاتوقی برای معتادان

ساخت پلاستیک زیستی از پوست گوجه فرنگی

باغچه‌بان؛ آموزگار گل‌های خاموش ایران زمین

وانگ یی: نشست به اصطلاح "دموکراسی" آمریکا مایه تفرقه است

ژنرال اماراتی متهم به شکنجه، رئیس اینترپل شد

کشف محموله 30 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در "شوش"

نشست مسؤلین شهرستان دزفول با مردم در مصلی امام علی (ع)

داستانک

شروط برقراری «حقوق» برای والدین بیمه شده متوفی

4 آذر 65

تحریم های داخلی مهمترین گره زنجیره تولید ثروت است/مشکل بورس را نمی توان دستوری حل کرد

واکنش ظریف به حکم یک دادگاه بین المللی علیه بحرین به نفع ایران

وزیر کشور: مشکل کم‌آبی و بیکاری چهارمحال و بختیاری با اتحاد مسئولان حل خواهد شد

«روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» افزایش 86 درصدی معاینات همسرآزاری روانی/"دَمِ تازه" فرهنگ مردسالارانه در پاندمی کووید 19

استقبال ایران از شروع فعالیت دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی

پایان عصر مرکل: دولت ائتلافی "چراغ راهنمایی" در آلمان سر کار می‌آید

معرفی کتاب " داستان کوتاه در ایران " اثر فاخر دکتر حسین پاینده

گروسی: مذاکراتم با ایران درباره مسائل باقی‌مانده پادمانی بی‌نتیجه ماند

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

دلار 29 هزار تومان شد

بافت تاریخی دزفول و آسیب های هویتی

بایدن دست به دامن رئیس جمهور چین شد

هیات ایرانی برای گفتگو با مقامات طالبان به هرات سفر می‌کند

آخرین تلاش پدر ومادر برای نجات 《آرمان 》+ عکس

روایت یک نماینده از حقوق های نجومی : افرادی داریم که بالای 200 میلیون دریافتی دارند

تجمع مردم شهرکرد در اعتراض به کمبود و سوء مدیریت آب

احتمال حمله سایبری به سیستم اطلاعاتی سد های کشور

احتمال حمله سایبری به سیستم اطلاعاتی سد های کشور

معاون امور سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری اعلام نمود: آمار میزان بهره‌مندی روستاهای کشور از زیرساختهای اولیه را بیان نمود

مخالفت کانون وکلا با استارت آپ‌های حقوقی

تدریس با زبان اقوام مختلف ایرانی به کتاب های درسی راه پیدا می کند؟