آخرین مطالب

به مناسبت روز جهانی نابینایان

15 اکتبر یا 23مهرماه روز جهانی عصای سفید فرهنگی - اجتماعی - مقالات فرهنگی

15 اکتبر یا 23مهرماه روز جهانی عصای سفید

  بزرگنمایی:

«معلولیت محدودیت نیست.» شاید گوش خیلی از ما با این شعار بیگانه نباشد. ما می دانیم که پشتکار، اراده و انگیزه هر مانعی را از سر راه مسیر خوداتکایی بر می دارد، کاری که بسیاری از معلولین و نابینایان در سراسر دنیا انجام داده و می دهند نابینایانی که گرچه با چشم سر نمی بینند اما با چشم دل خوب می بینند و حس می کنند و به ما ثابت کرده اند که به راستی نابینایی محدودیت  نیست. به مناسبت روز عصای سفید می خواهم شما را با بعضی از افراد نابینا در سراسر دنیا و ایران آشنا کنم نابینایانی که با پشتکار و تسلیم نشدن در برابر مشکلات زندگی توانستند محدودیت ها را بردارند و تغییرات شگرفی در جهان ایجاد کنند.
*خالق عصای سفید*
جیمز بیگز
ماجرای عصای سفید از سال 1921 میلادی آغاز شد زمانی که جیمز بیگز، عکاس اهل شهر برستول انگلستان در اثر سانحه ای بینایی خود را از دست داد. او در جایی زندگی می کرد که اطرافش ترافیک و تردد خودروها زیاد بود. و به همین دلیل برای محافظت از خود در خیابان، از عصای سفید استفاده کرد تا به راحتی دیده شود. 
عصای سفید اینک ابزاری برای نابینایان است که ضمن یاری رساندن به آنها در یافتن مسیر و شناسایی راه به نمادی از استقلال آنان در تردد و انجام امور تبدیل شده است. این عصا که عمرش هنوز به صد سال ‌نرسیده به نماد نابینایان در دنیا تبدیل شده تا جایی که روز جهانی نابینایان را روز جهانی عصای سفید نامیده اند.
*اولین ‌نابینای ناشنوای فارغ‌التحصیل از دانشگاه*
هلن کلر (زاده 27 ژوئن 18801، درگذشته 1ژوئن 1968)
هلن، نویسنده، فعال اجتماعی و مدرس آمریکایی و نخستین فرد نابینا و ناشنوا یی بود که در دانشگاه تحصیل کرد، او هنگامی که هیجده ماه بیشتر از زندگی اش نمی گذشت در اثر ابتلا به بیماری منژیت، بینایی و شنوایی خود را از دست داد اما باعث نشد که دست از تلاش و کوشش بردارد. هلن کلر از زمانی که در دانشگاه «رادکلیف» دانشجو بود، نگارش را آغاز کرد و این حرفه را 50 سال ادامه داد. علاوه بر کتاب «زندگی من» یازده کتاب و مقالات زیادی در زمینه ی نابینایی و ناشنوایی، مسائل اجتماعی و حقوق زنان به رشته‌ی تحریر درآورد و از کنترل بارداری ناخواسته و حق رأی برای زنان حمایت می کرد.
 *خالق خط و کتابهای نابینایان*
لوئیس بریل (زاده 4ژانویه1809، درگذشته6ژانویه 1852)
مربی و معلم اهل فرانسه که در سن 3 سالگی به دلیل فرو رفتن درفش زین دوزی به هنگام بازی در کارگاه پدرش، چشم چپش  آسیب دید که باعث نابینایی این چشم شد  و به علت نفوذ عفونت به چشم راستش در سن 4 سالگی بینایی خود را کاملاً از دست داد. لوئی هیچ وقت پیامدهای ناشی از این حادثه را قبول نکرد و همیشه معتقد بود که او هم می تواند مثل هر انسان عادی دیگر زندگی کند.او خالق خط بریل است، خطی  که افراد نابینا می توانند از طریق آن بنویسند و بخوانند و امروزه در سرتاسر دنیا شناخته شده است.
*نابینایی که در کودکی حافظ قرآن شد*
 طه ‌حسین (زاده14نوامبر1889در مصر، در گذشته 28 اکتبر 1973)
 نویسنده و سخنور مصری و از پیشگامان جنبش نوگرایی در مصر بود. طه حسین بینایی‌اش را در بچگی در پی عفونت چشم از دست داد.طبق رسم آن زمان به مکتب خانه رفت و کل قرآن را حفظ نمود. 
طه حسین 61 عنوان کتاب تألیف،ترجمه و رمان نوشت که 7 مورد از این کتاب ها به زبان فارسی هم چاپ شده است کتاب خاطرات او با عنوان «الایام» به 12 زبان ترجمه شد. با آن که طه حسین نابینا بود اما می توان او را یکی از سیاستمداران، روشنفکران و نویسندگان کم نظیر در تاریخ دانست. او در روزهای پایانی عمر خود، جایزه ی حقوق بشر سازمان ملل را دریافت کرد.
*اولین دونده زن نابینای ماراتن*
مارلا رانیان (زاده 4ژانویه1969)
مارلا دونده آمریکایی دو ماراتن است. او تاکنون سه بار قهرمان ملی دو پنج هزار متر زنان شده و نخستین ورزشکار نابینایی است که به طور رسمی در مسابقات المپیک شرکت کرده است.
*نابینایان موفق ایرانی*

 *موسس انجمن ملی هدایت و حمایت نابینایان ایران*
محمد خزائلی(زاده در اراک1292، درگذشته 1353)
او در 18ماهگی بر اثر بیماری آبله بینایی خود را از دست داد ولی توانست با روش حفظ کردن معلومات تدریس شده در مدرسه و دانشگاه، به تحصیلات خود ادامه دهد و تا مقطع دکترا در رشته ادبیات و حقوق ادامه تحصیل دهد.
او در سال 1348«مجله روشندل» را برای اشاعه ی اخبار مربوط به نابینایان ایران و جهان منتشر نمود. از مؤسسات نابینایان کشورهای سیلان، هندوستان،فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، عربستان سعودی، جمهوری دموکراتیک آلمان، روسیه و اسپانیا با هدف گسترش فعالیت های نابینایان ایران بازدید نمود.‌وی عضویت «کمیته اجرایی خاورمیانه »در «شورای ملی رفاه نابینایان»،«اتحادیه بین المللی نابینایان» و «کمیته اجرایی کنفرانس بین المللی تربیت مبتلایان به نقص بینایی» را بر عهده داشته است.
محمد خزائلی علاوه بر تدریس در آموزشگاه های خود، در مراکز آموزش عالی کشور نیز به تدریس ادبیات فارسی اشتغال داشت و 39کتاب ارزنده تالیف کرد که اغلب آنها در دانشگاه ها و مدارس علمیه تدریس می شود.
*رهبر اکستر و نوازنده ‌ویولن*
علی جعفریان (زاده 1315در تهران- درگذشته 1392 شیراز)
علی جعفریان در سن 12 سالگی بر اثر حادثه‌ای بینایی اش را به طور کامل از دست داد اما این امر روی زندگی او تأثیر نگذاشت و در مدرسه ی نابینایان و به خط بریل شروع به تحصیل در رشته ی ادبی نمود و همزمان به تحصیل در هنرستان موسیقی پرداخت و دوره های ردیف موسیقی ایرانی مکتب استاد ابوالحسن صبا را طی 6 سال نزد حبیب الله بدیعی فرا گرفت، تا اینکه در سال 1345اولین فعالیت خود در کسوت آهنگساز را با سه آهنگ در رادیو و تلویزیون شروع کرد.
از اجراهای صحنه‌ای علی جعفریان می توان به دو کنسرت همنوازی ویولن و پیانو در آبان ماه 1370 و اردیبهشت ماه 1371 به همراه جواد معروفی در تالار های اقبال لاهوری و فجر دانشگاه شیراز اشاره نمود. او  با ‌تلاش و کوشش خود توانست در سال 1375 موفق به دریافت دیپلم افتخار از وزارت امور خارجه مکزیک به ‌پاس همکاری‌های هنری شد. از آثار منتشر شده ی وی می توان به آلبوم «افسانه» و آهنگ «قصه شمع» با صدای علیرضا افتخاری اشاره نمود. آخرین اثر وی «تا همیشه»با صدای سالار عقیلی نام دارد.
 *مشهورترین آهنگساز نابینای ایران* 
میر اسماعیل صدقی آسا حسینی (زاده 1329 در یزد، درگذشته 1396)
میر اسماعیل در سن 6سالگی ویولن را نزد حسینعلی وزیری تبار آموخت و خیلی زود در نوازندگی و آهنگسازی مشهور شد و با نام«وزیری نابینایان» در میان هنرمندان نابینا مشهور شد.از آثار ماندگاری که در آنان به نوازندگی پرداخت می توان به تصنیف مشهور سپیده معروف به «ایران ای سرای امید»و تصنیف معروف «از خون جوانان وطن لاله دمیده» از مجموعه سروده های عارف قزوینی اشاره نمود. میر اسماعیل صدقی در 30 سال آخر زندگی خود در آلمان در مراکز فرهنگی شهر کلن به عنوان آموزگار موسیقی، شاگردان زیادی پرورش داد.
*اولین مجری زن نابینای تلویزیون*
مسیح علایی (زاده‌ در تهران 22مهرماه1357)
مسیح در سن 10 سالگی به دلیل یک بیماری ژنتیک نور چشمانش به افول رفت و نابینا شد. او اولین مجری رسانه ی ملی است که با وجود نابینایی توانسته اجرای یک برنامه ی تلویزیونی ( نقطه های برجسته) را بر عهده بگیرد آن هم برنامه ای در حوزه معلولان که خانم مجری خودش از جنس آنها است.
 *برشی از گفته های مسیح علایی*
«مردم باید بدانند هر کاری که یک آدم عادی با حواس پنجگانه کامل انجام می دهد؛ یک معلول هم می تواند انجام دهد اما به روش خودش و این معلولیت برایش محدودیت نیست. همه می توانند از پله‌های زندگی بالا بروند. اما یکی باید عصا دستش بگیرد. یکی باید از سطح شیب دار بالا برود و دیگری هم ممکن است عصای سفید لازم داشته باشد.»
این ها تنها نمونه ای از زندگی افراد نابینایی بود که توانسته بودند با ابزار اراده به جنگ نابینایی خود بروند و آن را شکست دهند، امید است که الگویی باشند برای دیگر نابینایان.

مریم کاظم پور


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

این عادات ضریب هوشی را پایین می‌آورد؛ از فرو رفتن در فکر تا گلایه کردن بدون فایده

به مناسبت بازگشایی مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول

خوزستان من به قلم مهری کیانوش راد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشر شد

فیلم داستانی*خیانت یا خجالت*در مرحله پایانی فیلمبرداری قرار گرفت.

خروج همه شهرهای ایران از وضعیت قرمز کرونا

مازوت سازی ممنوع شد

اجباری شدن نسخه نویسی الکترونیکی از اول دی ماه

برنامه معاونت علمی برای جذب نخبگان بین اللملی

اقدامات "هشدار" چین در تضاد با لفاظی های صلح آمیز است

رادیوشوش منتشرشد

اجرای طرح ترافیک چه تاثیری بر مرگ‌ومیر کرونا دارد؟

ماجرای عروسک‌های عجیب تلویزیون چیست؟

باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

افزایش 6 برابری صدور ویزا برای رونق صنعت گردشگری ایران

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

مدیر عالی حرم مطهر رضوی: شرایط زیارت در روضه منوره و اماکن متبرکه حرم رضوی تسهیل می‌شود

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در شهرستان دزفول برگزارشد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی: زیر ساخت‌های گردشگری دریایی باید فراهم شود

خانه قهرمان ملی، پاتوقی برای معتادان

ساخت پلاستیک زیستی از پوست گوجه فرنگی

باغچه‌بان؛ آموزگار گل‌های خاموش ایران زمین

وانگ یی: نشست به اصطلاح "دموکراسی" آمریکا مایه تفرقه است

ژنرال اماراتی متهم به شکنجه، رئیس اینترپل شد

کشف محموله 30 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در "شوش"

نشست مسؤلین شهرستان دزفول با مردم در مصلی امام علی (ع)

داستانک

شروط برقراری «حقوق» برای والدین بیمه شده متوفی

4 آذر 65

تحریم های داخلی مهمترین گره زنجیره تولید ثروت است/مشکل بورس را نمی توان دستوری حل کرد

واکنش ظریف به حکم یک دادگاه بین المللی علیه بحرین به نفع ایران

وزیر کشور: مشکل کم‌آبی و بیکاری چهارمحال و بختیاری با اتحاد مسئولان حل خواهد شد

«روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» افزایش 86 درصدی معاینات همسرآزاری روانی/"دَمِ تازه" فرهنگ مردسالارانه در پاندمی کووید 19

استقبال ایران از شروع فعالیت دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی

پایان عصر مرکل: دولت ائتلافی "چراغ راهنمایی" در آلمان سر کار می‌آید

معرفی کتاب " داستان کوتاه در ایران " اثر فاخر دکتر حسین پاینده

گروسی: مذاکراتم با ایران درباره مسائل باقی‌مانده پادمانی بی‌نتیجه ماند

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

دلار 29 هزار تومان شد

بافت تاریخی دزفول و آسیب های هویتی

بایدن دست به دامن رئیس جمهور چین شد

هیات ایرانی برای گفتگو با مقامات طالبان به هرات سفر می‌کند

آخرین تلاش پدر ومادر برای نجات 《آرمان 》+ عکس

روایت یک نماینده از حقوق های نجومی : افرادی داریم که بالای 200 میلیون دریافتی دارند

تجمع مردم شهرکرد در اعتراض به کمبود و سوء مدیریت آب

احتمال حمله سایبری به سیستم اطلاعاتی سد های کشور

احتمال حمله سایبری به سیستم اطلاعاتی سد های کشور

معاون امور سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری اعلام نمود: آمار میزان بهره‌مندی روستاهای کشور از زیرساختهای اولیه را بیان نمود

مخالفت کانون وکلا با استارت آپ‌های حقوقی

تدریس با زبان اقوام مختلف ایرانی به کتاب های درسی راه پیدا می کند؟