آخرین مطالب

عسگری:شفافیت اطلاعات منافع برخی را به خطر می اندازد

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت :به عقب ماندگی در هوشمندسازی کشاورزی دچار هستیم/ اقتصادی - اجتماعی - حوزه کار وکارگری ، کار آفرینی

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت :به عقب ماندگی در هوشمندسازی کشاورزی دچار هستیم/

  بزرگنمایی:

در غیرمحرمانه مطرح کرد:

خرد:به عقب ماندگی در هوشمندسازی کشاورزی دچار هستیم/عسگری:شفافیت اطلاعات منافع برخی را به خطر می اندازد

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه شفافیت اطلاعات منافع برخی را به خطر می اندازد، اضافه کرد: اگر بخش کشاورزی هوشمندساز داشته باشیم، دست بسیاری از واسطه ها، سودجویان و سوداگران کوتاه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی برنامه «غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع «هوشمندسازی کشاورزی» با حضور محمد جواد عسگری نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ؛ حسینی فرازمند دبیر ستاد هوشمند سازی کشاورزی؛ابوالفضل روحانی معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی و مهرزاد خرد مدیر مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی ایران » شانزدهم مهرماه از شبکه دو سیما پخش شد.

هوشمندسازی بخش کشاورزی باید سرعت بیشتری بگیرد

عسگری نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس  گفت: کشاورزی محور توسعه است و امنیت غذایی یکی از مباحث مهم بین المللی، منطقه ای و ملی است.

وی افزود: در مجلس این آمادگی به طور ویژه وجود دارد تا در کمیسیون ها راه در این مسیر هموار شود که در این راستا برای رسیدن به نقطه ای مطلوب، قوانین مندرس به روز شده است.

وی افزود: متاسفانه در هوشمندسازی بخش کشاورزی دچار عقب افتادگی شده ایم و آن هم برگرفته از عدم خودباوری در کشور است و متاسفانه به دلیل وقفه های ایجاد شده به این مهم دست پیدا نکرده ایم.

عسگری معتقد است؛ هوشمندسازی بخش کشاورزی باید سرعت بیشتری بگیرد تا به نقطه مطلوب برسد. تمام دستگاه های متولی باید پای کار باشند و در راستای رسیدن به هدف کمک کنند.

وی افزود: اخیرا اقدامات خوبی در بخش جهاد کشاورزی انجام شده است که می بایست زودتر صورت می گرفت. 

عسگری با اشاره به اینکه مدیریت مزرعه در گرو هماهنگی و همراهی با فضای هوشمندسازی بخش کشاورزی است، اضافه کرد: بزرگترین چالش و مشکل نظام این است که افراد متولی این حوزه با فضای رانت و فساد مرتبط هستند.

وی با بیان اینکه شفافیت اطلاعات منافع برخی را به خطر می اندازد، اضافه کرد: اگر بخش کشاورزی هوشمندساز داشته باشیم، دست بسیاری از واسطه ها، سودجویان و سوداگران کوتاه خواهد شد.

عسگری با بیان اینکه مقداری به هوشمندسازی کشاورزی رسیده ایم، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از باغداران، زارعین و دامداران پیش رو کشور با استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها یا بهره گیری از سیستم های دیگر کشورها به بخش کشاورزی هوشمند ورود کرده اند. وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه های متولی مانند وزارت ارتباطات و فناوری مکلفند که در این راستا فضاسازی کنند تا به نقطه مطلوب برسیم.

وی تاکید کرد: حتما باید به سمت هوشمند سازی بخش کشاورزی پیش رفت تا از خسارت جبران ناپذیری که در راستای فضای بارش، گرما، سرما و تگرگ صورت می گیرد، جلوگیری کند.

خرد مدیر مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی ایران همچنین درباره کشاورزی هوشمند توضیح داد: پیوند میان داده و فناوری نوآورانه میان بخش کشاورزی، «کشاورزی هوشمند» نامیده می شود. در راستای تحقق استفاده از اهداف فناوری های نوآورانه و پیوند آن با داده و منطبق آن با مباحثی که در دنیا در بخش کشاورزی مطرح می باشد، ما نیز در این خصوص طراحی و برنامه ریزی کرده ایم تا وارد گام چهارم تحول در بخش کشاورزی شویم.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی هوشمند در آغاز راه هستیم، افزود: در وزارت راه و کشاورزی زیرساخت های اصلی توسعه کشاورزی هوشمند فراهم شده است. به همت وزارت جهاد کشاورزی مرکزی در ساختمان مرکزی وزارت کشاورزی تحت عنوان «مرکز پایش ومدیریت هوشمند بخش کشاورزی» ایجاد شده که این مرکز بر اساس تجربیات کشورهای پیشرفته دنیا با استفاده از بهترین تکنولوژی های موجود با هدف یکپارچه سازی و ذخیره و تحلیل و نهایتا به اشتراک گذاری اطلاعات بخش کشاورزی میان تولید کنندگان بخش کشاورزی، کارشناسان و برنامه ریزان دایر شده است.

مدیر مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی ایران اضافه کرد: فرایند هوشمندسازی بخش کشاورزی نیازمند دو فاز می باشد تا به مرحله بلوغ کامل برسد.

وی افزود: برای رصد کردن اطلاعات بخش کشاورزی باید بدانیم که اطلاعات مربوط به کدامین مزرعه است، بنابراین؛ نیازمند آن هستیم که اطلاعات ژئودیتابیس (Geodatabase) و مکان مرجع باشد.

خرد عنوان کرد: بدون شک وزارت جهاد کشاورزی مصمم است که در حمایت از مردم کشور تکنولوژی های نوین را در مزارع و واحدهای تولیدی منتقل سازد و دارایی و اموال را مستند ساخته و امید است که در مدت زمان کوتاهی اسناد اراضی کشاورزی را تهیه کرده و در اختیار مردم قرار دهد. یقینا با استفاده از ظرفیت های خوب نیروی انسانی وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری سازمان ثبت احوال و اسناد کشور و اهتمامی که وزیر کشور نسبت به این مسئله دارد امید است که در اولین فرصت بتوانیم اسناد اراضی کشور مردم را تقدیم کنیم.

هنوز به سیستم یکپارچه ای دست پیدا نکرده ایم

فرازمند دبیر ستاد هوشمند سازی کشاورزی در ادامه این برنامه خاطرنشان کرد: کشاورزی هوشمند منجر به ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی خواهد شد، لیکن هنوز به سیستم یکپارچه ای دست پیدا نکرده ایم و هنوز اطلاعات کامل نشده است.

وی با اشاره به اینکه در بحث تقسیم بندی جهانی کشاورزی به 4نسل سنتی، استفاده از ماشین آلات، کشاورزی اتوماسیون دقیق کشاورزی  و نسل کشاورزی هوشمند تقسیم می شود، گفت: در حال حاضر طبق برآورد انجام شده کشور ایران میان نسل دوم و سوم می باشد و هنوز به نسل چهار نرسیده است و راه بسیاری تا رسیدن به این نسل وجود دارد و دچار عقب ماندگی در بخش هوشمندسازی بخش کشاورزی هستیم.

فرازمند خاطر نشان کرد: یکی از مباحثی که باید اهتمام ویژه ای به آن داشت، بحث تولید در همه حوزه ها به خصوص بخش کشاورزی است بنابراین؛ کشاورزان توجه بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند. همچنین شرکت های استارت آپ و فناوری نوین باید در حوزه کشاورزی ورود کنند تا بتوان قدم خوبی را در راستای هوشمند سازی بخش کشاورزی برداریم.

در خصوص بحث هوشندسازی کشاورزی دید مناسبی نداریم

روحانی معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در ادامه گفت: هنوز نتوانسته ایم در بحث هوشمندسازی به عنوان یک سیستم یکپارچه اجزاء را به همدیگر وصل کنیم. قسمتی از کار انجام شده لیکن به معنای کامل بودن آن نیست.

وی با بیان اینکه در خصوص بحث هوشندسازی کشاورزی دید مناسبی نداریم، افزود: سنسورسازی به معنای هوشمندسازی نیست. بحث هوشند یک اکوسیستم است و باید به طراحی تمام آن بپردازیم.

روحانی افزود: در بخش کشاورزی یک شخص می تواند کاری بسیار عالی انجام دهد، لیکن این بدان معنا نیست که صنعت کشاورزی در کشور هوشمند شده است.

گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضاابراهیمی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 و تکرار آن شنبه ها ساعت 13:30 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

گزارشی تصویری از کنسرت امیرتتلو

خروج قطار از ریل در سوادکوه

مدیرشبکه بهداشت درمان هندیجان خبرداد: هشدار تغییر رنگ بندی هندیجان از آبی به زرد

مطالبه خسارت دیه و مازاد بر آن در تصادفات منتهی به فوت در صورتیکه راننده متواری و شناسایی وی میسر نباشد

صلح عمری

معرفی آثار در ژانرها و سبک‌های مختلف از رادیو فرهنگ /هدف «چاپ‌خانه» کتابخوان کردن مردم است

صدای مخاطب صبح ملت نیوز

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان کشوری از امروز

ضرغامی در افتتاح موزه خودروهای تاریخی: باید زیر میز زد و تفکرات را عوض کرد

در گفت‌وگو با دبیرکل جدید اکو امیر عبداللهیان: بزودی مذاکرات هسته‌ای با 4+1 از سرگرفته می‌شود

دزفول به مرحله نیمه نهایی پایتخت کتاب ایران رسید

صیغه بارداری 40 میلیون تومان

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: در برابر موج احتمالی کرونا مواجهه انفعالی نداشته باشیم

اولین خبرنگار تمام عیار ایرانی

رونالدو: هنوز زمان خداحافظی ام نرسیده است

گروسی: آژانس دائما پیگیر تحولات مذاکرات احیای برجام است/بازرسی آژانس در ایران بسیار قوی است

فرانسه به دنبال کاوش در دریاها

اولین خبرنگار تمام‌عیار ایرانی

چه مشاغلی در گروه مشاغل سخت وزیان آور قرار میگیرند ؟

استقلال کار سختی در لیگ دارد !

راز جنجالی جدایی مقانلو از پرسپولیس

داعش مسئولیت انفجار دکل انتقال برق کابل را بر عهده گرفت

پوتین : زمان به رسمیت شناختن طالبان نزدیک است

آمریکا:سرکرده ارشد القاعده در سوریه کشته شد

رادیوخبری صبح ملت‌ ویژه شهرستان شوش منتشرشد

اعضای هیات ورزش ناشنوایان شهرستان شوش معرفی شدند

اثر عصاره درخت زبان گنجشک در محافظت از آلزایمر

بازیگر خاطره ساز سینمای ایران بالاخره از زندان آزاد شد

وزیر دولت رئیسی سکته قلبی کرد

دانش آموزان باید دو روز در هفته به کلاس حضوری بروند

رادیوخبری صبح ملت‌ ویژه استان خوزستان منتشرشد

رادیوخبری صبح ملت‌ ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

حق فوتبال را پایمال نکنید!

حق فوتبال را پایمال نکنید

پیش بینی 《آبان 》بسیار خشک و کم بارش برای کشور

بخشنامه دولت: از فردا ، از حضور کارمندانی که حداقل یک دوز واکسن را نزده اند،جلوگیری شود

سیلاب جان 2 نفر را در استان گیلان گرفت

استاندار هرمزگان: بساط مدیریت ناکارآمد در هرمزگان باید جمع شود

پیش‌بینی «آبان» بسیار خشک و کم‌بارش برای کشور

رئیسی در فرودگاه پارس آباد: متحول کردن کشاورزی و رونق گردشگری از برنامه‌های دولت برای استان اردبیل است

روسیه : زیر دریایی های اتمی استرالیا خطر آفرین است

سعود نفت تا کجا ادامه خواهد یافت ؟

نامه ایی که طناب دار را از گردن قاتل برداشت

رئیس پلیس راهور: کروکی ها تا 2 ماه آینده الکترونیکی می شود

از سکته ریاض به آی سی یوی اهواز

طارمی دونده ترین مهاجم لیگ قهرمانان اروپا 2021

دیجامه شاهکار امیرعلی میر دریکوندی در مسیر اسکار

آیین افتتاح سینمای دیجیتالی شوش برگزار شد

اردوغان:ایران از تنش با جمهوری آذربایجان پرهیز خواهد کرد

هفته نامه رامهرمزنامه شماره 165 همراه با فایل پی دی اف