آخرین مطالب

اکران آنلاین را با شکست مواجه کردند تا محدوده اکران در سالن‌ها باقی بماند / موفقیت اکران آنلاین تحولات گسترده‌ای در سینمای ما ایجاد می‌کند که گویا برای مدیران خوشایند نیست. فرهنگی - اجتماعی - گفتگوی ویژه - هنر و رویدادها - حسین احمدی پور

اکران آنلاین را با شکست مواجه کردند تا محدوده اکران در سالن‌ها باقی بماند / موفقیت اکران آنلاین تحولات گسترده‌ای در سینمای ما ایجاد می‌کند که گویا برای مدیران خوشایند نیست.

  بزرگنمایی:

علیرضا داوودنژاد معتقد است اکران آنلاین می‌تواند تحولات گسترده مثبتی در سینمای ایران ایجاد کند که برای مدیران سینما خوشایند نیست و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که این طرح موفق نباشد.

علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما به خبرنگاران اظهار داشت : سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و در این یک سال مدیریت سینما چه دولتی و چه صنفی به شکل دردناکی ناکارآمد و ضعیف عمل کردند. سینمای ما یک سال را در رکود کامل پشت سر گذاشت و در حالیکه پیش‌تر تعداد زیادی فیلم در صف اکران بودند پس از پایان سال 99 این تعداد دو برابر شده و این در حالی است که هیچ فکری برای رهایی از این وضعیت که بن بستی در نمایش فیلم هاست نشده و کماکان نمی‌شود؛ اگر اوضاع بر همین منوال پیش برود قطعاً سال 1400 به مراتب سال سخت‌تری برای سینمای ایران خواهد بود.

داوودنژاد تصریح کرد: طرح اکران آنلاین با وجود پتانسیل خوبی که داشت در کشور ما به یک طرح شکست خورده تبدیل شد چرا که به دنبال شکست دادن آن بودند. متأسفانه جریانی در سینمای ما وجود دارد که در برابر اتفاقات خوب برای جریان تولید و نمایش موفق فیلم های داخلی می‌ایستد و این جریان در برابر موفقیت طرح اکران آنلاین هم ایستاد تا فیلم‌ها برای اکران در سینماها در صف بمانند و زمان بازگشایی سینماها شاهد رقابتی گلادیاتوری بین صاحبان آثار باشیم تا سالن‌ها بتوانند حداکثر امتیاز را در دست داشته و برنامه اکران سینمای ایران را دربست در اختیار بگیرند.

او افزود: با این وضعیت، هر زمان که شاهد بازگشایی سالن‌های سینما باشیم، سینماها به دلیل تعداد زیاد فیلم‌هایی که در صف اکران هستند به قدرتی می‌رسند که می‌توانند به راحتی برای فیلم‌ها تصمیم‌گیری کنند و هر فیلمی را در هر زمانی، به هر اندازه که دلشان می‌خواهد اکران کرده و بعد از پرده سینما پایین کشیده و سراغ فیلم بعدی بروند. در واقع برای رسیدن به این آرزو است که تلاش شد اکران آنلاین در سینمای ایران موفق نباشد و با شکست روبرو شود. به این ترتیب در پسا کرونا با جریانی از یک فیلم سوزی گسترده مواجه خواهیم شد.

این کارگردان در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: در زمانی نه چندان دور وزارت ارشاد برای اعمال قدرت و جهت‌دهی سینمای ایران ابزارهای بیشتری داشت، ابزار و وسایل مختلف برای تولید آثار، مواد خام و... از جمله ابزارهای در اختیار وزارت ارشاد بودند که انحصار آن‌ها به این وزارتخانه قدرت می‌داد و در واقع از ابزارهای قدرت به حساب می‌آمدند اما امروز وزارت ارشاد بیشترین قدرت خود را از سالن‌ها می‌گیرد و تنها همین ابزار برایش باقی مانده است؛ پس تلاش می‌کند تا این ابزار را هم به واسطه تغییر شرایط از دست ندهد. یکی از اصلی‌ترین تهدیدها برای از دست رفتن این قدرت اکران آنلاین به حساب می‌آید که به همین دلیل متأسفانه مدیریت سینمای کشور در برابر آن ایستاده و سعی دارد همچنان امکان نمایش آثار سینمایی در محدوده اکران بر پرده سینماها باقی بماند.

کارگردان فیلم سینمایی «کلاس هنرپیشگی» خاطرنشان کرد: تمام درآمد اصلی سینمای ایران در اکران فیلم‌ها محدود به نهایتاً 100 سالن می‌شود که اکثر این سالن‌ها در تهران هستند و چند سالن نیز در برخی شهرستان‌ها است که فروش نسبتاً بالایی دارد. متأسفانه مدیریت سینمای کشور ترجیح می‌دهد بازار سینمای ایران در این محدوده باقی بماند تا مبادا قدرت خود را از دست بدهد. اگر پروژه اکران آنلاین در سینمای ایران شکست نمی‌خورد، می‌شد از آن به عنوان یک امکان فوق‌العاده در نمایش گسترده آثار سینمای کشور حتی در نقاط مختلف دنیا استفاده کرد. قطعاً با تأمین امنیت در اکران آنلاین میزان مخاطبان رسمی سینمای ایران بسیار بیشتر از انچه در این صد سالن فیلم ها را می بینند خواهد شد.

داوودنژاد در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: با موفقیت اکران آنلاین، به مرور شاهد تحولات گسترده‌ای در سینمای ایران خواهیم بود که در کنار بیشتر شدن میزان مخاطبان، طبیعتاً اکران آنلاین می‌تواند نمایش فیلم‌های ایرانی را محدود به کشور خودمان نکند و به مرور تحولات بیشتری چون بالا رفتن آمار تولید و تنوع بیشتر در فیلم‌ها را شاهد خواهیم بود. استمرار این وضعیت قطعاً جذب نیروی بیشتر و فراهم شدن امنیت شغلی و مسائل دیگر را به همراه خواهد داشت که به طور کل منجر به تحولی سازنده در سینمای ایران می‌شود، سینمای ایران باید انحصار  نمایش درسالن را بشکند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید از این اتفاق استقبال کند اما متأسفانه تا امروز مدیریت سینمای ایران گرفتار نوستالژی اکران فیلم‌ها در سالن‌های سینما مانده و قصد دارد به همین مسیر ادامه دهد.

این کارگردان درباره ادامه مسیر مدیریت سینمای ایران در سال 1400 گفت: متأسفانه آنچه که شاهد هستیم حاصل یک ذهنیت بسته در مدیریت سینما است که بعید می‌دانم در چند ماه آینده در آن شاهد تحولی باشیم که بخواهد برای سینمای ایران مفید و سازنده باشد. ما هنوز نتوانستیم یک شورای صنفی نمایش آنلاین را در وزارت ارشاد به سرانجام برسانیم  و در قدم‌های اول ان مانده ایم در حالیکه ارشادبه دنبال ایین نامه اکران فیلم در سالن های بسته است! به همین دلیل بعید است در چند ماه آینده اتفاقات خاصی رخ دهد. تامین امنیت برای این بازار و تلاش جدی برای معرفی و تبلیغ این بازار و همچنین مخاطب سازی گسترده برای ان ضرورت هایی ست که بعید می. دانم این مدیریت به ان پاسخ بدهد.

داوودنژاد درباره برگزاری سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر در سال 1399 گفت: برگزاری جشنواره فیلم فجر می‌توانست اتفاق مثبتی برای سینمای ایران باشد. باید تبلیغات گسترده‌ای برای فیلم‌ها صورت می‌گرفت و اگر شرایطی فراهم بود که آثار به صورت آنلاین نمایش داده شوند قطعاً جشنواره‌ای پربار و خوب را شاهد بودیم اما متأسفانه اینگونه نشد و در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا جان همه ما در خطر است جشنواره را به صورت حضوری برگزار کردند که به نظر هدف از برگزاری آن تنها هزینه کردن بودجه‌ چند میلیارد تومانی بود که برای برگزاری این جشنواره تعریف کرده بودند. البته نباید نا گفته بماند که به هر حال بر گزاری جشنواره بهتر از تعطیل ان است.

کارگردان فیلم سینمایی «مرهم» در پایان درباره وضعیت سینمای ایران در حوزه توقیف و سانسور تصریح کرد: بهترین راه برای زمین زدن سینما این است که نگذارند از واقعیت‌های جامعه بگوید و اجازه ندهند سینماگر با الهام گرفتن از آنچه که مشاهده می‌کند به خلق اثر بپردازد. این روش همیشه در همه جای دنیا راهی برای نابودی سینماهای بومی و ملی بوده چرا که چاره‌ای جز تقلید از اثار وارداتی نمی گذارد و نهایتا به باز تولید  کلیشه های تجاری و سیاسی می انجامد و سینما را به مسیر تکرار و ملال و رکود و ورشکستگی می کشاند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بایدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری هندیجان: آغاز به کار مدیریت رواناب شهرستان هندیجان

حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

لزوم توجه به تفکیک وبازیافت زباله درشرایط کرونا ✍🏽رضا صمصام سخیراوی(کعبی)

درخشش شاعران جوان دزفولی در هشتمین جشنواره شعر استان خوزستان

نیازضروری پل ساسانی دزفول به پیمانکار بومی وکاربلد

وزیر نیرو: امیدواریم خوزستان امسال خاموشی نداشته باشد

رییس شورای شهر تهران خبر داد شرایط حاد کرونایی تهران/ شمار فوتی‌های تهران نزدیک 100 نفر در روز

استقراض دولت از بانک مرکزی دژپسند همچنان انکار می‌کند!

نیلاب شهری در زمان پارتیان (اشکانیان)

سرقت تلخ در جنوب ‎تهران !

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/ دادگاه "سرباز راهور و نماینده" به زودی برگزار می‌شود

سخنگوی دولت اعلام کرد اقدام خرابکارانه در نطنز را تلافی خواهیم کرد

کتاب کات، نه (فیلمنامه) اثر اسرافیل شیرازی

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم!

وقتی «معماری رومی» به جان شهرهای ایران می‌افتد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خبر داد توزیع یک میلیون بسته معیشتی در ماه رمضان توسط بسیج

قالیباف: اجرای دقیق اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق جلوی این معضل را می‌گیرد

رئیس ستاد انتخابات کشور : ثبت نام بیش از 240 هزار نفر داوطلب عضویت در شوراهای روستا قطعی شد

تجهیزات ایران‌ساخت حوزه پیش‌بالینی به دیگر کشورها می‌رود

وزیر دفاع: سازمان برنامه و بودجه باید درباره پرداخت فوق العاده مناطق جنگی پاسخگو باشد

کلیپ مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره مطبوعات و رسانه های خوزستان

به مناسبت هفتاد و پنجمین بزرگداشت قهرمان کوچک خلق شده توسط دو سنت اگزوپری نویسنده فرانسوی

وحید یامین‌پور چهره هنر انقلاب 99 شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است.

آیین تکریم و‌معارفه مدیرعامل جدید شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

تمدید مهلت ثبت نام متقاضیان تسهیلات کرونا تا پایان اردیبهشت 1400

ارجاع پرونده "کودتا در اردن" به دادستان کل/ همه متهمان به جز "حمزه" در دادگاه محاکمه می‌شوند

تجمع کارکنان شرکتی جهادکشاورزی درب استانداری خوزستان

افتتاح بیمارستان تامین اجتماعی دزفول در گیرودار وعده های ناتمام

تقدیر و تشکر مسولادن باشگاه فولاد از تلاش و همدلی تمامی بازیکنان فولاد

سازمان زیبا سازی شهر اهواز ،مناطق کم برخوردار «مناطق محروم» را در الویت های خود قرار دهد

ماه رمضان در فرانسه

انتصاب مدیر عامل جوان برای شرکت فولاد خوزستان تحولی برای فولاد کشور

اعلام وضعیت اضطراری در شهرستان دزفول / به صدا درآمدن آژیر خطر در سطح شهر دزفول (بهمراه کلیپ)

انتقاد قالیباف از نخست‌وزیر کره‌جنوبی/ رئیس مجلس: ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است

قول نخست‌وزیر کره جنوبی به علی لاریجانی

پیام و نتایج محرمانه بودن تغییرات در کتاب های درسی چیست؟

جلسه هیت دولت برگزار شد (مشروح اتفاقات مهم )

با حضور دکتر جهانگیری؛ شبکه ملی بهره وری ایران رونمایی شد

صالحی: برق اضطراری در نطنز راه‌اندازی شد/سالن‌های متعدد و پیشرفته در دل کوه می‌سازیم

در پی ادعای شریک ایلان ماسک آیا شبیه‌سازی دایناسورها ممکن است؟

در تشریح واکنش ایران به خرابکاری در سایت نطنز ظریف: در نطنز «تروریسم هسته‎ای» رخ داده است

کودک کار اهل قلعه چنان در حال راز و نیاز

هر 16 دقیقه یک نفر را در تهران از دست میدهیم

رئیس بیمارستان طبی کودکان در رادیو فرهنگ: ابتلای کودکان بیشتر از سهل انگاری والدین است/ فرهنگ سازی و‌آموزش به کودکان در رعایت والدین نیز نقش دارد

دکتر توکلی در رادیو فرهنگ :خانه شما بهترین پناهگاه شماست/ تا واکسینه شدن یک سوم جمعیت محدودیت ها ادامه دارد

آغاز برداشت کلزا درشهرستان امیدیه

آغار برداشت گندم از مزارع امیدیه

نخل‌هایی که با خُرخر سوسک‌ها می‌میرند!

مصدومیت یک محیط‌بان در برخورد با قاچاقچیان چوب در چهارمحال و بختیاری