آخرین مطالب

وزیر امور خارجه: سریال گاندو دروغ است/ لاریجانی نماینده رهبری در موضوع چین است

وزیر امور خارجه: سریال گاندو دروغ است/ لاریجانی نماینده رهبری در موضوع چین است فرهنگی - سیاسی - بین الملل - اجتماعی - ویژه خبرنگاران واصحاب رسانه - صدای مردم

وزیر امور خارجه: سریال گاندو دروغ است/ لاریجانی نماینده رهبری در موضوع چین است

  بزرگنمایی:

وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از پخش سریال گاندو گفت : این سریال تلویزیونی از اول تا آخر دروغ بوده و موجب بی اعتمادی در کشور شده است.

به گزارش پایگاه خبری صبح ملت نیوز  به نقل از  ایرنا،‌ محمد جواد ظریف شامگاه چهارشنبه با پیوستن به کلاب هاوس به پرسش های افراد حاضر در این اتاق پاسخ داد.

ظریف درباره قرارداد ایران و چین اظهار داشت:‌ سال 1394 برجام عملیاتی شد و یکم بهمن ماه به اجرا در آمد. در آن تاریخ از مرحله نداشتن هیچ گونه مشارکت راهبردی به مرحله سوم رسیدیم و رییس جمهوری پیشنهاد 25 ساله را مطرح کرد.

وی افزود: ‌در این راستا، رفت و آمد هایی برای تدوین پیش نویس از سوی ایران انجام گرفت و نخستین پیش نویس را من به چین بردم که گسترده تر و بلندتر از پیش نویس کنونی بود. در نهایت سه دور رفت و برگشت انجام گرفت تا اینکه به نتیجه کنونی رسید.

ظریف ادامه داد : ‌متاسفانه برخی حرکت ها درباره این قرارداد در جامعه باعث ایجاد بی اعتمادی شده است همان طور که امروز از طریق سریال گاندو این موضوع به مخاطبان القاء‌ می شود. بسیار باعث تاسف است این سریال پیش از اینکه به من ضرر بزند به سیاست خارجی کشور ضربه وارد کرده و بستر بی اعتمادی را ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به سوال مدیر اتاق که گفت چرا شما از این مجموعه شکایت نکردید،‌ افزود : به اندازه کافی گرفتاری داریم که کاری انجام دهیم که می دانیم نتیجه ای ندارد،‌ من نمی خواهم بیش از این خودم را گرفتار کنم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد،‌ معتقدم ‌ تلویزیون رسمی کشور با بخش سریال گاندو به بی اعتمادی دامن زده است.

ظریف اظهار داشت :‌ بسیاری افراد در این شرایط موج سواری می کنند، من می دانم مردم برای کشور و ایران دلشان می سوزد وقتی می گویند ایران پایگاه نظامی نباید به کشوری دهد، هر کس به کسی پایگاه نظامی دهد باید به اشد مجازات محکوم شود چون قانون اساسی و میثاق ملی را نقض می کند.  

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا علی لاریجانی با وزیر خارجه چین ملاقات کرد،‌ گفت :‌ وی نماینده رهبری و ایران در موضوع چین است در زمان ریاستش در مجلس این مسئولیت را  داشت و پس از رفتن از خانه ملت این سمت از آقای لاریجانی گرفته نشد.

لاریجانی در محل آموزشکده وزارت خارجه دفتری دارد که کارهای مربوط به این موضوع را انجام می دهد همکاران ما هم به ایشان گزارش می دهند .

وی ادامه داد:‌ لاریجانی نقش ارزنده ای در پیشبرد کارها با چین داشته است و طرف چینی فقط درخواست ملاقات با بنده و رییس جمهوری را داشتند اما ما گفتیم که چون آقای لاریجانی نماینده ایران در این موضوع است، باید با او ملاقات کند.

ظریف خاطر نشان کرد:‌ دیدار آقای لاریجانی با وزیر خارجه چین، به هیچ وجه انتخاباتی نبود و بنده با آقای لاریجانی تلاش نکردیم هیچ اشتراک انتخاباتی ایجاد کنیم.

در ادامه فردی از آقای ظریف پرسید ،‌ در مورد پیشنهاد اخیر دولت بایدن در مورد اینکه همگام با ایران حاضرم به تعهدات برجامی برگردم،‌ نظر شما در خصوص مذاکره با آمریکا چیست، اظهار داشت:‌ آمریکا در ابتدا باید قدم های اول را بردارد همان طوری که رهبری بیان کرده اند، ‌پیشنهادی که آمریکا داده به هیچ وجه قابل قبول نیست. آمریکایی ها نمی توانند 4 سال تاریخ ایران را پاک کنند.

من روز گذشته ئوئیتی نوشتم که بر اساس آن به توئیت  سال 2019 آقای بایدن اشاره کردم که نوشته بود باعث تاسف است که وزارت خارجه آمریکا از ایران درخواست می کند که به قراردادی برگردد که ترامپ از آن خارج شده است، ‌این موضوع امروز هم در مورد بایدن صادق است ،‌ چون آمریکا کاری نکرده که ترامپ نکرده باشد و بایدن همان سیاست ها و فشارها را نسبت به ایران دارد.

وی تاکید:‌ رهبری معظم انقلاب صراحتا اعلام کرده اند ‌اگر آمریکا به برجام برگردد و به تعهداتش عمل کند ما هم به این معاهده باز می گردیم البته ما باید راستی آزمایی انجام دهیم و این راستی آزمایی باید هر چه سریعتر انجام شود، ‌ما با مجلس در تماس هستیم و مر قانون کشور را راعایت خواهیم کرد.

ظریف افزود :‌ هم اکنون قانون مجلس، ‌قانون کشور است و چه ما دوست داشته باشیم یا نه داشته باشیم،‌ موظف به اجرای آن هستیم همان طور که بایدن خود را متعهد می داند که قانون کنگره را اجرایی کند ،‌ نه خون کنگره آمریکا از خون مجلس ما پررنگ تر است و نه بایدن از ما کم قدرت تر است.

وزیر امور خارجه گفت :‌ اینکه آمریکایی ها تصور کنند،‌ مقررات و سیاست داخلی دارند و ما نداریم،‌ کاملا بیهوده است. آنها بیایید و تعهداتشان را اجرا کنند،‌ آن زمان ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

ما اعتقاد داریم بر اساس مذاکراتی که انجام دادیم،‌ اقدامات موقتی مشخص نیست که به نتیجه لازم برسد،‌ آمریکا باید کل تعهدات را انجام دهد ضمن اینکه مخالفتی نداریم که قدم موقتی برداشته شود. اما فکر می کنیم رسیدن به تفاهم،‌ در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود .
ظریف در پاسخ به سوالی در باره اینکه چرا طرف چینی برای انعقاد قرارداد با ایران جدیت نداشت، گفت :‌ من از روز اول که در مجلس صحبت کردم،‌گفتم که سیاستم این است که با تمام دنیا کار کنم، سیاست من، سیاست متوازن با همه دنیاست، برجام حل مشکل ما با غرب نبود. بلکه حل مشکل با روسیه و چین بود.

وی ادامه داد:‌ فراموش نکنیم در 6 قطعنامه شورای امنیت، روسیه و چین هم رای مثبت دادند و تنها در سال های اخیر بود که آنها رای منفی دادند که آن به دلیل زحمات این دولت بود.

ظریف افزود:‌ یادتان نرود در دولت قبل به 6 قطعنامه فصل هفتی، چین و روسیه رای مثبت دادند ولی امروز رای آنها منفی شد در حالی که حتی ما به رای منفی آنها نیاز نداشتیم و با رای ممتنع هم قطنامه ها شکست می خورد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد:  نگاه ما تعامل با تمام دنیاست. ما از سال 92 که سر کار آمدیم درخواست کردیم با چینی ها رابطه استراتژیک برقرار کنیم اما آنها تا سال 94 پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه ها قبلی زمینه را فراهم نمی کرد، ‌فراموش نکنید که آنها تا زمان انعقاد برجام هیچ دعوتنامه ای به کسی نداد. اولین دعوتنامه مربوط به مردادماه 94 به سردار شهید سلیمانی بود که بعد از برجام صورت گرفت.

وی اظهار داشت:‌ شاکله بروکراسی ایران گرایش به شرق نیست. وزیر خارجه و یا وزیر نفت نمی توانند آن را عوض کنند این موضوع دوران،‌ زمان و تجربه می خواهد. متاسفانه موانعی در این زمینه وجود دارد من اگر به سال 92 بر می گشتم هر کاری که امروز انجام دادم را دوباره تکرار می کردم،‌ تمام تلاشم این است که بر اساس منویات رهبری،‌ برجام را زنده کنم. تا یک روز هم مردم ایران بی جهت زیر تحریم نباشند.

وی درباره قرارداد با چین گفت :‌ برای اینکه بتوانیم رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ باید با اروپا رابطه خوبی داشته باشیم و اگر بخواهیم رابطه خوب با اروپا داشته باشیم باید رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ این باعث می شود تا ما از بهترین امکانات استفاده کنیم.

ظریف با بیان اینکه ما باید نگاه متوازن به شرق و غرب داشته و روابط خوبی با کشورهای همسایه داشته باشیم،‌ افزود :‌ با اروپا هیچ مشکلی نداشتیم اما این اروپایی ها بودند که یکی پس از دیگری،‌ ایران را ترک کردند . هم اکنون نیز با این کشورها در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حضورش در انتخابات ریاست جمهوری گفت :‌ در مورد سیاست داخلی ،‌ رسم وزارت خارجه نیست که دخالت کند، من نه در کمپین کسی شرکت می کنم و نه مسئولیت می گیرم. من کارمند مرکز تحقیقات استراتژیک بودم و در انتخابات به ستاد روحانی نرفتم تا اینکه سه بار به من اصرار کرد  تا ‌وزارت خارجه را پذیرفتم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم. ‌نه قصد شرکت در انتخابات را دارم و نه در ستاد کسی خواهم بود و نه به ستاد آقای لاریجانی می روم، بلکه نوکر مردم هستم.

ظریف اظهار داشت :‌ "خواهش می کنم همه چیز را انتخاباتی نکنید ،‌ به خدا قصد حضور در انتخابات را ندارم."

ظریف در پاسخ به رضا زاده نماینده مجلس که پرسید بهتر نبود از سال 92 روی شرق سرمایه گذاری می کردید گفت؛من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب.معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.این  چینی ها بودند که از سال 92 که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تاسال 94 به ما پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی کرد.روسیه تا تیر 94 هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد.  اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد 94 یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است. این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود. 

او افزود: سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.اگر امروز به سال 92 بر میگشتم عین همین کار را انجام می دادم. حتما سعی می کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام رازنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند. 

ظریف در پاسخ به جبرائیلی گفت: من مسلمان به شما می گویم اما به بی بی سی استناد می کنید.من از خودم برای کشور هزینه می کنم. مستندات شما درباره صحبت های من با البرادعی شبکه کفر بی بی سی است. من مسلمان به شما می گویم به البرادعی چه گفتم. او می خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من بخاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام . شما می خواهید همراهی بیشتری بکنم؟ بی بی سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می کنید. همانطور که خبرگزاری فارس صحبت های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بایدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری هندیجان: آغاز به کار مدیریت رواناب شهرستان هندیجان

حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

لزوم توجه به تفکیک وبازیافت زباله درشرایط کرونا ✍🏽رضا صمصام سخیراوی(کعبی)

درخشش شاعران جوان دزفولی در هشتمین جشنواره شعر استان خوزستان

نیازضروری پل ساسانی دزفول به پیمانکار بومی وکاربلد

وزیر نیرو: امیدواریم خوزستان امسال خاموشی نداشته باشد

رییس شورای شهر تهران خبر داد شرایط حاد کرونایی تهران/ شمار فوتی‌های تهران نزدیک 100 نفر در روز

استقراض دولت از بانک مرکزی دژپسند همچنان انکار می‌کند!

نیلاب شهری در زمان پارتیان (اشکانیان)

سرقت تلخ در جنوب ‎تهران !

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/ دادگاه "سرباز راهور و نماینده" به زودی برگزار می‌شود

سخنگوی دولت اعلام کرد اقدام خرابکارانه در نطنز را تلافی خواهیم کرد

کتاب کات، نه (فیلمنامه) اثر اسرافیل شیرازی

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم!

وقتی «معماری رومی» به جان شهرهای ایران می‌افتد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خبر داد توزیع یک میلیون بسته معیشتی در ماه رمضان توسط بسیج

قالیباف: اجرای دقیق اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق جلوی این معضل را می‌گیرد

رئیس ستاد انتخابات کشور : ثبت نام بیش از 240 هزار نفر داوطلب عضویت در شوراهای روستا قطعی شد

تجهیزات ایران‌ساخت حوزه پیش‌بالینی به دیگر کشورها می‌رود

وزیر دفاع: سازمان برنامه و بودجه باید درباره پرداخت فوق العاده مناطق جنگی پاسخگو باشد

کلیپ مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره مطبوعات و رسانه های خوزستان

به مناسبت هفتاد و پنجمین بزرگداشت قهرمان کوچک خلق شده توسط دو سنت اگزوپری نویسنده فرانسوی

وحید یامین‌پور چهره هنر انقلاب 99 شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است.

آیین تکریم و‌معارفه مدیرعامل جدید شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

تمدید مهلت ثبت نام متقاضیان تسهیلات کرونا تا پایان اردیبهشت 1400

ارجاع پرونده "کودتا در اردن" به دادستان کل/ همه متهمان به جز "حمزه" در دادگاه محاکمه می‌شوند

تجمع کارکنان شرکتی جهادکشاورزی درب استانداری خوزستان

افتتاح بیمارستان تامین اجتماعی دزفول در گیرودار وعده های ناتمام

تقدیر و تشکر مسولادن باشگاه فولاد از تلاش و همدلی تمامی بازیکنان فولاد

سازمان زیبا سازی شهر اهواز ،مناطق کم برخوردار «مناطق محروم» را در الویت های خود قرار دهد

ماه رمضان در فرانسه

انتصاب مدیر عامل جوان برای شرکت فولاد خوزستان تحولی برای فولاد کشور

اعلام وضعیت اضطراری در شهرستان دزفول / به صدا درآمدن آژیر خطر در سطح شهر دزفول (بهمراه کلیپ)

انتقاد قالیباف از نخست‌وزیر کره‌جنوبی/ رئیس مجلس: ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است

قول نخست‌وزیر کره جنوبی به علی لاریجانی

پیام و نتایج محرمانه بودن تغییرات در کتاب های درسی چیست؟

جلسه هیت دولت برگزار شد (مشروح اتفاقات مهم )

با حضور دکتر جهانگیری؛ شبکه ملی بهره وری ایران رونمایی شد

صالحی: برق اضطراری در نطنز راه‌اندازی شد/سالن‌های متعدد و پیشرفته در دل کوه می‌سازیم

در پی ادعای شریک ایلان ماسک آیا شبیه‌سازی دایناسورها ممکن است؟

در تشریح واکنش ایران به خرابکاری در سایت نطنز ظریف: در نطنز «تروریسم هسته‎ای» رخ داده است

کودک کار اهل قلعه چنان در حال راز و نیاز

هر 16 دقیقه یک نفر را در تهران از دست میدهیم

رئیس بیمارستان طبی کودکان در رادیو فرهنگ: ابتلای کودکان بیشتر از سهل انگاری والدین است/ فرهنگ سازی و‌آموزش به کودکان در رعایت والدین نیز نقش دارد

دکتر توکلی در رادیو فرهنگ :خانه شما بهترین پناهگاه شماست/ تا واکسینه شدن یک سوم جمعیت محدودیت ها ادامه دارد

آغاز برداشت کلزا درشهرستان امیدیه

آغار برداشت گندم از مزارع امیدیه

نخل‌هایی که با خُرخر سوسک‌ها می‌میرند!

مصدومیت یک محیط‌بان در برخورد با قاچاقچیان چوب در چهارمحال و بختیاری