آخرین مطالب

شورای شهر- شهرداری و شرکا

جای خالی شهروندان در روند تصمیم گیری های شهری فرهنگی - اجتماعی - خوزستان - جاذبه گردشگری دنیا - صدای مردم

جای خالی شهروندان در روند تصمیم گیری های شهری

  بزرگنمایی:


در چند ماه گذشته خبرها در خصوص بافت تاریخی دزفول رشد چشم گیری داشته است در هفته گذشته مهندس آستی عضو شورای شهر در جلسه شورای شهر بر ضرورت تشکیل شهرداری بافت تاریخی تاکید داشتند. موضوعی که دو روز بعد توسط دیگر عضو مهندس معمار شورای شهر تلویحا رد شد. مهندس چمن آرا در مصاحبه ای شرایط تشکیل شهرداری بافت تاریخی را مناسب ندانسته و امکان تشکیل آن را در شرایط فعلی  رد میکند در عین حال ایشان با بیان اینکه چند ماه پیش وی خود این پیشنهاد را در شورا مطرح کرده به طور ضمنی به مخالفت دیگر اعضای شورا در آن زمان نیز اشاره ای دارد.
صرف نظر از اینکه چه کسی پیشنهاد تشکیل بافت تاریخی را در شورا به پیش ببرد و نهایی کند این موضوع که بافت تاریخی به دغدغه مسئولین تبدیل شده است جای بسی تشکر و تبریک دارد و صد البته  جای دلهره و دل نگرانی. 
از سویی دیگر دانشکده اصول دین که زمانی نه چندان دور جایگاه خود را در کنار خانه های ویران شده در اطراف سبزقبا جستجو میکرد و برای یافتن فرهنگی جدید برای جایگزینی در بافت قدیم تلاش مینمود امروزه در کنار مبانی دینی و اصول دین کلاسهای احیای معماری سنتی برگزار مینماید.  

ماجرا از آن جا آغاز شد که جناب آقای حسنوند نماینده محترم اندیمشک در بازدیدی که از خانه تیز نو داشته اند حساسیت و واکنش برخی را سبب میشود همان کسانیکه که پیش از این هیچ وقعی به بافت تاریخی نداشتند و آن را معضلی برای شهر می‌دانستند. مخالفت ها با واگذاری خانه تیزنو به یکباره به دفاع از کل بافت قدیم تبدیل میشود و جلسات احیای پل قدیم با حضور همه تازه علاقمندان به آثار تاریخی در بالا و پایین پل در شرق و غرب رودخانه به صورت شبانه روزی در سه نوبت صبح و ظهر و بعد از نماز مغرب و عشا تشکیل میشود بحث های داغ و فوق تخصصی مرمتی تا حتی تغییر نام خیابان و تغییر ناودان های پل بین "نو دانشمندان علوم مرمتی و مهندسان همه فن حریف " بالا می گیرد. تسویه حساب های کارشناسان میراث با همکاران به صدر خبرهای شهر آمده و در هر کوی و برزنی اخبار پل قدیم نقل محافل میشود و نجات و احیای پل قدیم به اولین دغدغه شیفتگان حضور در صدر اخبار کانال ها و رسانه ها تبدیل میشود.
خبر آمد خبری در راه است.
اما با دور شدن رقیب از شهر بر حسب شنیده ها ظاهرا یک نامه از طرف شهرداری دزفول برای تشکیل شهرداری بافت تاریخی به وزرات کشور ارسال شده است. موضوعی که رسما اعلام نشده مبادا که خلل و خساراتی در معاملات شرکای شهرداری و سایر سینه چاکان نورسیده بافت تاریخی وارد شود.
اما با بازدید مجدد شهردار از بافت تاریخی و در خواست ایشان از مالکان در خصوص واگذاری خانه های تاریخی به شهرداری بار دیگر تب بافت تاریخی بالا  میگیرد. وی که در پیشنهاد سخاوت مندانه خود حتی حاضر به واگذاری زمین و ساختمان نو ساز به مالکان بافت تاریخی شده بود از هر سوی مورد انتقاد واقع میشود.
نخست از سوی رسانه ها که این همه پول و اعتبار و زمین و ساختمان را شهرداری در کجا ذخیره نموده است و چرا با این همه منابع 170 میلیارد تومان بدهی بالا آورده است .
کارنامه مردود شهرداری ها ... در تخریب بافت تاریخی پروژه قایم و دهها پروژه ورشکسته ی دیگر که لیست آن در کانال ها ردیف شده کافی بود تا صلاحیت فنی اقتصادی مدیریتی علمی و... شهرداری به زیر سئوال برود.  
دومین اعتراض از سوی دانشگاهیان بود که چنین روشی در مرمت و احیای بافت های تاریخی قابل قبول نیست و بهتر است شهرداری اگر واقعا منابعی در اختیار دارد صرف بازسازی و مرمت بافت تاریخی نماید و آن را به صورت وام در اختیار ساکنین و مالکین قرار دهد.
بهر جهت بافت تاریخی که تا پیش از این تنها در گروه های معدودی مانند بازاریان برای انباری و یا پاساژ سازی مورد توجه بود و یا مریدان ""این آقا سبزقبا "" و یا اون یکی  ""آقا سبزقبای پشتی "" خواستگار آن بودند به ناگاه چنان ارج و قربی یافته است که صدای شرکای شهرداری و شورای شهر را در آورده است و امروز از قیمت های بالای میلیاردی و نجومی خانه های تاریخی گله مندانه خبر داده اند. که فلان خانه تاریخی را نیز به چند برابر قیمت هم نمی فروشند.
بهر جهت آنانی که در چند ماه گذشته به برنامه ریزی برای  بافت تاریخی مشغول بوده و دیگران را به کیسه دوختن برای بافت تاریخی متهم میکردند کم وبیش به پایان مرحله پنهانکاری نزدیک میشوند. هم انتخابات پیش روی است هم تمامی خانه های قابل معامله شناسایی و در شرف معامله هستند. اگر شهرداری بودجه ای ندارد یا بدهی چند میلیاردی دارد باکی نیست شرکای شهرداری و رقابای شرکای شهرداری توان و اعتبار لازم را دارند. شهرداری بافت تاریخی در همین نزدیکی است علیرغم اینکه امکانات اعتبار و امکانات لازم برای تشکیل آن فعلا وجود ندارد اما در زمان مقتضی همه چیز مهیا خواهد شد حوصله نمایید تنها چند خانه دیگر مانده که اونها هم باید معامله شوند شهرداری بافت تاریخی به موقع مناسب دایر میگردد.
بهر جهت خبر داده اند که ""انقلاب گردشگری ""در راه است و نتایج آن ارزش افزوده بسیاری دارد بسیار بیشتر از تبدیل زمین های کشاورزی کمربند سبز به زمین های شهری. حال اگر برای شهر آب نداشته باشد برای شرکای شهرداری نان بسیار خوش طعمی خواهد داشت. 

علی میرزایی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

عزتی که با عزتی از دست رفت...! به قلم ؛ علیرضا نظری و فعالان دانشجویی

مطلبی از نصرالله دارابی دزفولی در خصوص دفاع از گویش دزفولی

مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره مطبوعات و رسانه های خوزستان

وزیر بهداشت: هفته آتی نقشه کشور به مراتب قرمزتر و حتی به سمت سیاهی خواهد رفت

جدول زمان بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

آخرین وضعیت واریز بخش دوم سود سهام عدالت

کمالوندی: علت قطعی برق حادثه " نطنز" در دست بررسی است

شکایت دکتر علیرضا ورناصری از وزارت نیرو به کمیسیون اصل ٩٠ مجلس*

هاشمی: واکسن، راه حل اصلی پس از گذشت بیش از یک سال از شیوع کروناست

طرح جدید مجلس برای سقط جنینی که مشکل جسمی یا ژنتیک دارد

وزارت راه و شهرسازی به سوالات شهروندان در خصوص درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان پاسخ می‌دهد: 8 نکته کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان/امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد

دکتر روحانی در آیین رونمایی و بهره برداری از دستاوردهای هسته ای؛ یکی از آثار پرافتخار برجام این بود که فناوری هسته‌ای را در ایران به طور کامل قانونی کرد و حق ملت ایران را بازستاند

باز آ فرینی بانکداری مبتنی بر نسل 4

متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی تا 28 فروردین می توانند ثبت نام کنند

🔺عفت مرعشی:قبل از انقلاب خواب دیدم شیخ اکبر، شاه شده

برخی از روستاها در تابستان هیچ گونه منبع تامین آب نخواهند داشت/ ائمه جماعت واقعیت های آب را با مردم در میان بگذارند

وداع غم انگیز استاد و‌پیش کسوت خوشنویسی دزفول بر اثر کرونا

افزایش آمار ابتلا و موارد فوت در دزفول/ انتقال بخش اطفال به بیمارستان آیت الله نبوی

آغاز یک شروع

هیئت های اعزامی وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و کمیسیون جهاد کشاورزی به حوزه ی انتخابیه ی مسجدسلیمان در استانداری خوزستان تشکیل جلسه دادند

جامعه اطلاعاتی آمریکا: چین ابرقدرت جهانی تا 2040

یادادشت میلاد ملحانی ـکارنامه سیاه شهرداران و شورای شهر اهواز در حافظه مردم

آوایی رو در رو با مشکلات شهر امام

امروزه حکم عالم بی عمل زنبور بی عسل نیست

چرایی فروش یکجای پروژه قائم

سفارش اینترنتی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان از فردا

درخواست برخورد قضایی با روحانی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد موج سنگین کرونا در اغلب استان‌های کشور / علل شکل‌گیری خیز چهارم بیماری

پاسخ به سوالات متداول درباره درج اطلاعات همه چیز درباره ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان

پایان بلاتکلیفی افزایش نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی و زمان اجرای آن

روحانی : تمام تلاش ما این بود وارد موج چهارم کرونا نشویم

دانشگاه بین المللی چابهار

درخواست کارگردان انگل از همکارانش: نسبت به خشونت علیه آسیاتباران واکنش داشته باشید.

تردید در ازدواج، تردید در سعادت جامعه است.

قاب در قاب

قانون جدیدچک

وقتی زمین در حسرت جرعه ای آب له له می زند

تذکر دکتر علیرضا ورناصری به وزیر نیرو در مجلس هیئتی از سوی وزارت نیرو، وزارت جهاد و کشاورزی، کمیسیون جهاد و کشاورزی را به حوزه ی انتخابیه ی کشاند

یادادشت غلامعلی رجایی،شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا

هوای خوزستان خاکی می شود

شاهزاده فیلیپ ، همسر الیزابت دوم ، درگذشت.

تجلیل از مدیرعامل آبفا برای کسب رتبه در تحقق رفتار مطلوب سازمانی

طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان در هرمزگان آغاز شد

ثبت درخواست متقاضیان واحدهای تولیدی استان در سامانه اینترنتی ستاد تسهیل

تقدیر مقام عالی وزارت از عملکرد و رتبه سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان

سخنرانی دکتر اسرافیل شیرازی با موضوع نقد عرضه و تقاضا در رویداد اهواز

پیتزای 300 میلیون دلاری!

عارف: اصلاح طلبان در دام عملیات روانی رقیب قرار نگیرند

گزارش معاون وزارت امور خارجه از مذاکرات وین؛ عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است

توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آزادی نفت‌کش کره‌ای