آخرین مطالب

غلامرضا بکتاش عنوان کرد فضای مجازی عمو نوروز را قورت می‌دهد

غلامرضا بکتاش عنوان کرد فضای مجازی عمو نوروز را قورت می‌دهد فرهنگی - اجتماعی - صدای مردم

غلامرضا بکتاش عنوان کرد فضای مجازی عمو نوروز را قورت می‌دهد

  بزرگنمایی:

غلامرضا بکتاش با تاکید بر این‌که وقتی به یک فرهنگ نپردازیم، فراموش می‌شود، با بررسی ضرورت پرداختن به سنت‌های ایرانی در شعر کودک و نوجوان از این‌که ما حتی حاجی فیروز و عمو نوروزمان را هم از دست داده‌ایم و فضای مجازی روزبه‌روز همه این‌ها را قورت می‌دهد، می‌گوید.

این شاعر کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص جایگاه آیین‌ها و سنت‌های ایرانی در ادبیات و به‌ویژه شعر کودک و نوجوان در سال‌های اخیر اظهار کرد: هنگامی که قرار است از سنت حرف بزنیم، باید سنت‌شکنی را کنار بگذاریم اما امروزه همه آدم‌ها می‌خواهند سنت‌شکن باشند. می‌گویند و مدعی هستند که «سنت‌شکنیم» اما در خانه‌های‌شان فضای سنتی درست می‌کنند. این فضای سنتی نشان می‌دهد که ما به دنبال اصلیم و هنوز از اصل نیفتاده‌ایم؛ آدم‌ها چند نوع هستند و برخی‌های‌شان هم به این شکل‌اند.

او سپس گفت: کودکان و نوجوانان امروز عید را دوست دارند و شعر کودک و نوجوان هم سرشار از نوروز است؛ یعنی از میان آداب و رسوم کهن ما بیشتر از هر چیز به عید نوروز پرداخته است. مناسبت‌های دیگر هم که اجازه نمی‌دهند فرصتی برای باقی آیین‌ها و رسوم بماند. بنابراین آن‌چه در شعر کودک و نوجوان خیلی‌خیلی پررنگ است، عید نوروز و بهار است.

بکتاش با اشاره به جای خالی چهارشنبه سوری در شعر کودک و نوجوان بیان کرد: نوجوانان امروز می‌خواهند چهارشنبه‌سوری را به شکل مدرن برگزار کنند، پس از انواع ترقه‌ها استفاده می‌کنند و با شیطنت برای خودشان دردسر درست می‌کنند، اما ما در چهارشنبه‌سوری که بمب منفجر نمی‌کنیم؛ چهارشنبه‌سوری می‌تواند با یک شمع روشن و خاموش شود. متاسفانه ما با بی‌نظمی‌هایی که از عده‌ای از افراد شلوغ‌کار دیده‌ایم، این رسم را تلخ کرده‌ایم؛ یعنی انگار همه آن شب باید از بیمارستان سوانح سوختگی سر درآوریم! هرچند که بهتر است بیش از هر چیز خانواده‌ها مواظب باشند اما آن‌چه بیش از همه در شعر کودک و نوجوان دیده می‌شود، عید نوروز است.

این منتقد شعر کودک و نوجوان افزود: یعنی ما برای چهارشنبه‌سوری خیلی کم شعر داریم و به نظر من این باید جدی گرفته شود چون نوجوان امروز به هیجان سنت می‌رسد اما به خود سنت علاقه‌ای ندارد، یعنی آتش را دوست دارد اما چهارشنبه‌سوری را دوست ندارد، یا چهارشنبه‌سوری را فقط به خاطر آتش دوست دارد و اصلا فلسفه آن را نمی‌داند. علاوه‌بر این، وقتی می‌خواهیم به مناسبت‌ها بپردازیم، باید حواس‌مان باشد که رنگ و بوی نصیحت نگیرد چون نوجوانان به شدت از نصیحت فراری هستند.

غلامرضا بکتاش سپس درباره حضور آیین‌های غیرایرانی در ادبیات کودک و نوجوان در قیاس با سنت‌های ایرانی گفت: ما حتما باید از واژه «ولنتاین» استفاده کنیم، نمی‌شود یک روز به یکدیگر گل هدیه بدهیم و هر لحظه آن روز عشق و دوستی و محبت باشد. به نظرم انگار این یک جور کلاس شده که آن‌چه را از دیگر مردم جهان در فضای مجازی می‌بینیم، خیلی برای خودمان بزرگ می‌کنیم و می‌خواهیم با آن پز بدهیم. نمی‌خواهم بگویم که ایران و اروپا فرق دارند اما وقتی خودمان فرهنگ غنی‌ای داریم چرا باید آن را فراموش کنیم؟

او در ادامه اظهار کرد: تقویم ما سراسر روزهای خوب است، البته مناسبت‌های تکراری هم داریم، مناسبت‌هایی که ممکن است خسته‌کننده باشند، اما آیا در روز طبیعت واقعا کسی به محیط زیست هم توجه می‌کند؟ ما در آن روز جنگل را می‌سوزانیم؛ یا در روز صنعت شیشه‌گری اصلا کسی به صنعت‌گر شیشه توجه نمی‌کند یا در روز شعر و ادب هیچ اتفاقی در شعر و ادب این کشور نمی‌افتد و همین‌طور می‌شود که ما حتی عمو نوروزمان را هم از دست می‌دهیم و بابانوئل جای آن را می‌گیرد و ما بیشتر کاج تزیین می‌کنیم. به‌عنوان یک مسلمان آیین‌های‌مان را کنار می‌گذاریم و شب کریسمس کاج تزئین می‌کنیم و جشن می‌گیریم، چون جهان با این آیین همگام‌تر است؛ یعنی همه اروپایی‌ها در خانه‌های‌شان به این رسم می‌پردازند اما ما حتی حاجی فیروز و عمو نوروزمان را هم از دست داده‌ایم و فضای مجازی روزبه‌روز همه این‌ها را قورت می‌دهد. وقتی به یک فرهنگ نپردازیم فراموش می‌شود؛ وگرنه عمو نوروز خوب است، حاجی فیروز خوب است، ننه سرما خوب است، عید نوروز خوب است. 

بکتاش در پایان با اشاره به لزوم حمایت نهادها در برگزاری سنت‌های ایرانی بیان کرد: نوجوان به فرهنگ اهمیت می‌دهد ولی دستش خالی‌ است. نهادها سرتاسر یک بلوار را ماهی و تنگ آب می‌گذارند ولی تنگ آب و ماهی دیگر در خانه‌ها نیست و عده‌ای می‌گویند که اصلا چرا باید ماهی در خانه باشد؛ می‌گویند در سال صدها تن گندم به سبزه تبدیل می‌شود، برای همین گفته‌اند که دیگر سبزه هم سبز نکنید چون گندم نداریم؛ به همین ترتیب همه چیز را حذف می‌کنیم و کم‌کم آیین‌ها از بین می‌روند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

عزتی که با عزتی از دست رفت...! به قلم ؛ علیرضا نظری و فعالان دانشجویی

مطلبی از نصرالله دارابی دزفولی در خصوص دفاع از گویش دزفولی

مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره مطبوعات و رسانه های خوزستان

وزیر بهداشت: هفته آتی نقشه کشور به مراتب قرمزتر و حتی به سمت سیاهی خواهد رفت

جدول زمان بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

آخرین وضعیت واریز بخش دوم سود سهام عدالت

کمالوندی: علت قطعی برق حادثه " نطنز" در دست بررسی است

شکایت دکتر علیرضا ورناصری از وزارت نیرو به کمیسیون اصل ٩٠ مجلس*

هاشمی: واکسن، راه حل اصلی پس از گذشت بیش از یک سال از شیوع کروناست

طرح جدید مجلس برای سقط جنینی که مشکل جسمی یا ژنتیک دارد

وزارت راه و شهرسازی به سوالات شهروندان در خصوص درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان پاسخ می‌دهد: 8 نکته کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان/امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد

دکتر روحانی در آیین رونمایی و بهره برداری از دستاوردهای هسته ای؛ یکی از آثار پرافتخار برجام این بود که فناوری هسته‌ای را در ایران به طور کامل قانونی کرد و حق ملت ایران را بازستاند

باز آ فرینی بانکداری مبتنی بر نسل 4

متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی تا 28 فروردین می توانند ثبت نام کنند

🔺عفت مرعشی:قبل از انقلاب خواب دیدم شیخ اکبر، شاه شده

برخی از روستاها در تابستان هیچ گونه منبع تامین آب نخواهند داشت/ ائمه جماعت واقعیت های آب را با مردم در میان بگذارند

وداع غم انگیز استاد و‌پیش کسوت خوشنویسی دزفول بر اثر کرونا

افزایش آمار ابتلا و موارد فوت در دزفول/ انتقال بخش اطفال به بیمارستان آیت الله نبوی

آغاز یک شروع

هیئت های اعزامی وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و کمیسیون جهاد کشاورزی به حوزه ی انتخابیه ی مسجدسلیمان در استانداری خوزستان تشکیل جلسه دادند

جامعه اطلاعاتی آمریکا: چین ابرقدرت جهانی تا 2040

یادادشت میلاد ملحانی ـکارنامه سیاه شهرداران و شورای شهر اهواز در حافظه مردم

آوایی رو در رو با مشکلات شهر امام

امروزه حکم عالم بی عمل زنبور بی عسل نیست

چرایی فروش یکجای پروژه قائم

سفارش اینترنتی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان از فردا

درخواست برخورد قضایی با روحانی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد موج سنگین کرونا در اغلب استان‌های کشور / علل شکل‌گیری خیز چهارم بیماری

پاسخ به سوالات متداول درباره درج اطلاعات همه چیز درباره ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان

پایان بلاتکلیفی افزایش نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی و زمان اجرای آن

روحانی : تمام تلاش ما این بود وارد موج چهارم کرونا نشویم

دانشگاه بین المللی چابهار

درخواست کارگردان انگل از همکارانش: نسبت به خشونت علیه آسیاتباران واکنش داشته باشید.

تردید در ازدواج، تردید در سعادت جامعه است.

قاب در قاب

قانون جدیدچک

وقتی زمین در حسرت جرعه ای آب له له می زند

تذکر دکتر علیرضا ورناصری به وزیر نیرو در مجلس هیئتی از سوی وزارت نیرو، وزارت جهاد و کشاورزی، کمیسیون جهاد و کشاورزی را به حوزه ی انتخابیه ی کشاند

یادادشت غلامعلی رجایی،شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا

هوای خوزستان خاکی می شود

شاهزاده فیلیپ ، همسر الیزابت دوم ، درگذشت.

تجلیل از مدیرعامل آبفا برای کسب رتبه در تحقق رفتار مطلوب سازمانی

طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان در هرمزگان آغاز شد

ثبت درخواست متقاضیان واحدهای تولیدی استان در سامانه اینترنتی ستاد تسهیل

تقدیر مقام عالی وزارت از عملکرد و رتبه سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان

سخنرانی دکتر اسرافیل شیرازی با موضوع نقد عرضه و تقاضا در رویداد اهواز

پیتزای 300 میلیون دلاری!

عارف: اصلاح طلبان در دام عملیات روانی رقیب قرار نگیرند

گزارش معاون وزارت امور خارجه از مذاکرات وین؛ عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است

توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آزادی نفت‌کش کره‌ای