آخرین مطالب

گفتگوبا دکتر نجف هدایت پژوهشگر آب و محیط زیست ،موانع پیش رو ی توسعه فضا های سبز شهری

گفتگوبا دکتر نجف هدایت پژوهشگر آب و محیط زیست ،موانع پیش روی توسعه فضا های سبز شهری فرهنگی - اجتماعی - گفتگوی ویژه - محیط زیست

گفتگوبا دکتر نجف هدایت پژوهشگر آب و محیط زیست ،موانع پیش روی  توسعه فضا های سبز شهری

  بزرگنمایی:


دکتر نجف هدایت پژوهشگر آب و محیط زیست که خود را شهروند دلسوز و مطالبه گر دزفول می نامند ، (چیزی که به واقع با نظرات کارشناسانه و رهنمودهای منطقی و قابل اجرا و عملکردهای به موقع خویش همواره نشان داده اند) درگفتگوی ویژه صبح ملت در مورد الزامات مدیریت بهینه منابع درعصر پسا مدرن ،ضرورت طرح کمربندی فضای سبز، سرمایه گذاری های کلان کشورهای خشک کم آب برای بیابان زدایی وافزایش سرانه پوششی سبزبه نکات ارزشمندی اشاره نموده اند که در ادامه توجه مخاطبان را به این گفتگو جلب می نماییم .

در ابتدا دکترنجف هدایت درگفتگو با خبرنگار صبح ملت  درپاسخ این پرسش که موانع پیش رو توسعه فضا های سبز شهری را چه می دانندو راهکار ایشان برای رفع این موانع چیست؟ بیان داشتند : در خصوص دیدگاه های رایج در مدیریت بهره برداری از منابع آب برای افزایش پوشش سبز گیاهی و توسعه اکوسیستم های پالاینده محیط باید اشاره نمود که احداث بوستان موسوم به "کنارستان" شاه خراسان در جنوب دزفول اقدامی بسیار ارزنده است که البته ماهیت ساماندهی دارد. اجرای این گونه طرح ها نشانگر ذهنیت مثبت مدیریت محترم شهری در بهبود بستر های زیست محیطی منطقه است که ضمنا تامین کننده نیازمندیهای رفاهی شهروندان می باشد. آقای هدایت در ادامه برای دستیابی هرچه بهتر توسعه ی این اکوسیستم توصیه هایی به مدیریت شهری داشتند، از جمله توجه خاص آنان به تداوم همین روند توسعه در ساماندهی و صیانت از عرصه جنگلی رو به قهقرای کوپیته موسوم به اراضی "درازاو سبیلی" واقع در شمال دزفول.

نجف هدایت درادامه گفتگو با خبرنگار صبح ملت اشاره نمودند که این عرصه دست ساز پوشش جنگلی را چند دهه پیش ، دست اندرکاران اداره کشاورزی و منابع طبیعی با کلیه متعلقات و ملحقات زیر ساختی پشتیبان آن ، شامل تلمبه خانه قدرتمند و خطوط لوله کشی مطابق با الزامات توسعه پایدار درآن اراضی عریان و قابل فرسایش احداث نمودند.
ایشان همچنین این عمل را یکی از اقدامات مهم زیرساختی در عرصه های جنگلی پسا انقلاب شمال خوزستان دانسته وبیان داشتندکه هدف از مطالعه و اجرای چنین پروژه هایی ،کاهش فرسایش لایه شکننده خاک آن اراضی (بدلیل شیب تند) از یکسو و پوشش متراکم آن توسط کاشت گونه های سازگار با اقلیم و خاک منطقه از دیگر سوی بود. این طرح جنگلی دست ساز  با هدف ایجاد سامانه قدرتمندی برای جذب گاز های سمی موجود در هوا و تولید اکسیژن طراحی و اجرا گردید. 
هدایت در این مورد اضافه نمودند که این طرح جنگلکاری ، از دیدگاه برنامه ریزان آن ، ایجاد یک ریه طبیعی بود تا به تصفیه هوا (به ویژه در فصول حمله ریز گردهای معلق در هوا با منشاء برون مرزی) و تلطیف کیفیت محیط زیست جمعیت های متراکم اسکان یافته در "دزفول شهر" کارساز باشد.
آقای هدایت در ادامه  تقویت و غنای بوم گاه ها را که بستر های مناسب برای موجودات زنده منطقه بوده است را از دیگر اهدافِ طراحان و مجریان پارک جنگلی کوپیته برشماردند. 
نجف هدایت در خصوص سایر مواهب پارک جنگلی در دامنه های زاگرس مرکزی گفتند: از دیگر مواهب این پارک جنگلی، تاخیر در جریان روان آب حاصل از بارش های شدید است که باعث سهولت در تغذیه آب تجدید پذیر به آبخوان ها ی قرار گرفته در حوضه آبریز دز می گردد. و سپس ادامه دادند ملاحظه بفرمایید که در همین پهنه دزفول بزرگ ، استحصال منابع آب زیر زمینی (برخلاف توصیه های طرح مطالعاتی شبکه دز) در چند دهه گذشته روندی شتابنده و بمراتب بیش از ظرفیت طبیعی (تغذیه به سفره های زیرزمینی) بخود دیده است. معنی ساده این ، یعنی کسر بودجه منابع آب زیرزمینی که تداوم چنین روندی  رژیم طبیعی حاکم بر این منابع  را ناپایدار خواهد نمود.
هدایت با ابراز تاسف از آنچه اتفاق افتاده است عرض کردند که  خیلی راغب نیستند که بیش از این به پیامد های برگشت ناپذیر این سوء مدیریت برای منطقه و کشور بپردازند !
واما دکتر هدایت در خصوص ضرورت طرح کمربند فضای سبز شهری که از مباحث بسیار مهم و ضروری برای توسعه است بیان داشتند که در پرداختن به این مبحث ، باید نظرتان را به تراکم جمعیتی در سازه های بلند مرتبه ای معطوف دارم که بصورت شتابنده در عرصه هایی از اراضی سابق کشاورزی مشرق شهر در حال احداث می باشند . اگر چه این حقیر کارشناس شهرسازی نمی باشم ولی همان خرده آشنایی  با اصول بهره برداری از اراضی قابل کشت می تواند تصویری از تبعات تغییر کاربردی شتابنده در آنها را در ذهن ترسیم نماید  ! بر اساس اصل "حاصل جمع صفر" (Zero-sum principal) ) ، هر چه از سطح پوشش سبز گیاهی کاسته شود ، بهمان اندازه باید در انتظار بروز پیامد های زیست محیطی "بشدت مخل نظم طبیعت" در آن عرصه ها بود!  

نجف هدایت سپس  با ابراز تاسف از تغییر کاربری اراضی کشاورزی دزفول گفتند : ما از یکسو شاهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی دزفول ( هشتاد و شش هکتار، بهاران ، فرهنگ شهر، کوی آزادگان، نوبهار، نوفرهنگ) با هدف ایجاد سرپناه (آنهم از جنس متراکم و کاملا غیره متجانس با اقلیم، فرهنگ و معماری منطقه )  برای جمعیت فزاینده بومیان و مهاجرین می باشیم . از دیگر سوی ، ما بندرت مایلیم سهم آبرومندی از فضای سبز پالاینده هوا را برای رفاه و بهبود وضعیت زیستی هموندان و گردشگران تخصیص دهیم ! نتایج اِعمال چنین شیوه منسوخ و بیروح شهرسازی قطعا با استاندارد های متعارف "توزیع عادلانه فضای سبز شهری" فاصله قابل توجهی دارد! از اینرو لازم است تا شهرسازان و برنامه ریزان مسؤل در مدیریت شهری با وسواس و عنایت ویژه ای به این مؤلفه از کیفیت زیست شهری بپردازند . 
آقای نجف هدایت  با دردمندی از بی توجهی های صورت گرفته اشاره کردند که  " اکنون که الویت تخصیص بودجه در طرح کمربند فضای سبز شهر فعلا کمرنگ شده است ، آیا وقت آن نرسیده تا از محضر مبارک مدیریت شهری و شورای محترم ناظر بر عملکرد آن در خصوص دورنمای جایگزین طرح کمربند سبز مغفول مانده در دزفول شهر برای تنویر هموندان مطالبه گر کسب اطلاع گردد؟" 
هدایت با توجه به ناچیز  بودن سرانه فضای سبز شهری در ایران و بویژه دزفول نسبت به میانگین سهم جهانی آن، از مدیریت شهری می پرسند چرا با وجود دسترسی به منابع سرشار آب مورد نیاز برای توسعه و تقویت عرصه های حیات بخش اینهمه کوتاهی مشاهده میشود؟
هدایت با مقایسه اکوسیستم دزفول با برخی از کشورهای کم آب بیان داشتند دزفول زمین که از شرایط حاد کم آبی شبه جزیره عربستان و بخشهایی از شبه قاره هند رنج نمی برد که باید در سهم فضای سبز از آنها عقب تر باشد. هنگامی که هزینه بسیار نازل تر اجرای این قبیل کار ها در دزفول را نسبت به طرح های مشابه در امارات، قطر و عربستان قیاس نمایید بهتر متوجه دغدغه های کارشناسان توسعه پایدار خواهید شد. 

 هدایت در مورد مطلوبیت فضاهای سبز نزد مردم و استفاده ی مردم از این فضاها اشاره استقبال فوق العاده شهروندان را از پارک های خانواده ، دولت ، دووه ، گله گه و فضا های مفرح در بلوار آزادگان و حتی میدان ورودی به شهر نرسیده به پل دوم را نشان از مطلوبیت فضا های سبز و پوشش های گیاهی سازگار با اقلیم منطقه دانست که بشکرانه دسترسی دائم به منابع آب آنهم با نازلترین هزینه می توان اقداماتی در راستای تلطیف چهره شهری از یکسو و پاسخگویی به نیاز های رفاهی شهروندان و حتی گردشگران از دیگر سوی  بعمل آورد! 

نجف هدایت  بیان داشتند آنچه خیلی از کشورها برای این کار ندارند تامین آب پایدار است که برای دزفول زمین موضوعیت ندارد. فقط عزم مدیران را در رفع چالش های اجرائی و قانونی می طلبد که اگر احیانا دست دولت برای اینکار تهی باشد جماعت خلاق، ایثارگر و خیر محیط دوستی در جغرافیای فرهنگی دزفول بزرگ پیدا می شود که داوطلب پر نمودن این خلاء باشند . 

ایشان سپس ضمن اشاره به نقش پررنگ خیّرین در دزفول بیان داشتند ، مگر نه همین خیرین مدرسه ساز و خیرین درمانی در دزفول بوده اند که در استان ششم پیشرو بوده اند ؟ چرا نباید بستر های مشارکت خیرین گردشگری و محیط زیست را نیز فراهم نمود؟ بهمان اندازه که مدرسه و درمانگاه زیرساخت های توسعه بشمار می آیند ، مشارکت در ایجاد زیر ساخت های گردشگری و رفاهی نیز حائز اهمیت می باشد!  اجازه دهیم تا شهروندان بستر های سخت افزاری و نرم افزاری را برای فراهم نمودن این عرصه های رفاهی فراهم نمایند . اگر نظام دیوانسالاری منابع ضروری برای این کارها را دراختیار نداشته باشد حتی المقدور حمایت و پشتیبانی لازم را از شهروندان متعهد به تامین چنین امکانات رفاه عمومی  community welfare ) )دریغ ننماید. راهکار های کاربردی و اجرائی برای این قبیل خدمات شهروندی وجود دارد که در صورت آمادگی مدیریت شهری می توان متعاقبا آنانرا به بحث گذاشت.
دکتر هدایت در پاسخ به این سوال که  آیا تجربه کشور های خشک در افزایش عرصه های سبز قابل استفاده است ؟ پاسخ دادند : اشاره به مطلب جالبی شد! ما شاهد گزارشاتی از کشور های خشک و کم آبی مثل عربستان، چین، امارات و هندوستان در اجرای طرح های توسعه پوشش سبز گیاهی دو منظوره می باشیم. یکی ایجاد ریزکلیما (  (microclimate)و مقابله با بیابانزایی (desertification) ) و دیگری تولید محصولات غذائی در مقیاس نسبتا خرد. برخی از آنها با کمک و تعدادی نیز بدون توسل به بودجه دولت های متبوع دستاورد های قابل توجهی در این زمینه داشته اند.  

ما خوشبختانه در سرزمینی اسکان داریم که نه از چالش کم آبی مثل عربستان، امارات ، شمال چین و بخشی از شبه قاره هند رنج میبریم و نه مثل برخی از این ممالک مجبوریم متوسل به استخدام کارشناسان خارجی و پرداخت هزینه های گزافی برای اجرای اینگونه طرح های توسعه-محور باشیم. 

 لذا هنگامیکه که غرس چند ده میلیون اصله از درختان سازگار با محیط در سرزمین های حشک کشور های چین و هند توسط جماعت عمدتا بومی ، چهره پوششی آن پهنه های جغرافیایی را بطور قابل توجهی دگرگون نموده است متوجه استعداد های بالقوه کشور و دزفول در تبدیل عرصه های مشابه به زیست بوم های فوق العاده جذاب ، مفرح و حیات بخش میشویم.."

دکتر هدایت در پاسخ به این پرسش که آیا ساماندهی هوشمندانه منابع سرشار موجود نمی تواند ما را مانند کشور های یاد شده در بهبود مبلمان شهری، غنابخشی به محیط زیست و ارتقاء کیفیت بوم گاه ها یاری دهد؟ گفتند بنظر این حقیر، اسباب کار عمدتا فراهم می باشد . لذا اراده و عزم عمومی نقش تعیین کننده ای خواهد داشت . اگر نظری به کارنامه موفقیت آمیز هموطنان در عرصه های متفاوت خدمات حرفه ایشان در درون و برون مرز ها بیافکنید ، به وضوح قادر خواهید بود تا در خصوص ظرفیت ها کم بدیل و توانمندیهای خلاق آنان قضاوت نمایید. جای هیچ شکی باقی نخواهد ماند که در صورت پشتیبانی از اندیشه های بارور این هموندان متخصص و متعهد ، آنان خواهند توانست جهان را با دستاورد هایشان بحیرت بیاندازند ! شهروندان سرمایه هایی ارزشمند کشور بشمار می آیند که اگر امکاناتی در اختیار داشته باشند خدماتشان قطعا به افزایش تولید ناخالص ملی، بهبود رفاه عمومی و ارتقاء امنیت منطقه کمک خواهد نمود. 

نجف هدایت در ادامه ی گفتگو با خبرنگار صبح ملت  به  مؤلفه های نرم افزاری برای بهره وری بهینه از سخت افزار ها در رسیدن به توسعه پایداری که مد نظر است اشاره نموده وتاکید نمودند توسعه و شکوفایی بدون اتکاء به مبانی و اصول علمی بی معنی است. شما استحضار دارید که لازمه توسعه پایدار،توسل به یافته های علمی است که از مطالعات پژوهشی کاربردی قابل استخراج می باشد. آنانکه با مفهوم تحقیق و توسعه R&D )  ) آشنا می باشند واقفند که آن بر رابطه تنگاتنگ بین پژوهش کاربردی و توسعه دلالت دارد . اینها بعنوان دو سوی سکه پایداری شناخته می شوند ! 
از اینرو تمام کارهای توسعه - محور باید تابع مطالعات جامع توجیهی باشد . این یک اصل مسلم در مدیریت مدبرانه منابع در عصرپسا دیجیتالی است که باید مدیران هوشمند و برنامه ریزان با درایت آنها را ملکه ذهن خود قرار دهند.


توضیح : "دزفول زمین" بر وزن ایران زمین و توران زمین بوده که نظر مخاطبین را به یک پهنه جغرافیای فرهنگی معطوف میدارد که حدود آن به محدوده شناخته شده در برگیرنده بافت نو و قدیم شهر تحدید نمی شود . مفهومی تقریبا همسنگ  با "دزفول بزرگ" ( Greater Dezful) است که واژه زمین آن را می توان همانند پسوند land در اسکاتلند، ایرلند، انگلند ، ایسلند، دوچلند ، نیوزیلند و....متصور بود. 


مریم مفتوح / صبح ملت 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هجوم گسترده ملخ های صحرایی به کشور از حدود 10 روز آینده

پیش‌بینی دبیر کانون صرافان درباره قیمت ارز

روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا: ناچاریم محدودیت ها را تا ماه ها ادامه دهیم

چوپانی شغلِ دارنده نشان طلای کشتی فرنگی آسیا و برنز جهان

درخواست مخبر ویژه سازمان ملل از آمریکا برای تحریم بن سلمان

ضربه کاری بایدن به بن سلمان؛ نقش ولیعهد در ترور مرموز تایید شد!

خبر خوش برای استقلالی‌ها

ناگفته‌های اژه‌ای از پرونده زم، بازجویی از مهدی هاشمی، دادگاه کرباسچی و...

سوریه درباره تشدید تنش ها پس از حملات آمریکا هشدار داد

زن در آیینه ، گالری عزت الله انتظامی

دیپلمات‌های روس برای ترک کره شمالی از واگن‌های دستی استفاده کردند!

مناظره علمی مارکتینگ؛ انتی مارکتینگ

سرقت وحشتناک از یک خبرنگار در پخش زنده.

کلاس مقدماتی بازیگری سینما در آپادانا

معرفی کتاب نمایش نامه گرگ عاشق فریبا آقاپور

رادیو صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشر شد

نتانیاهو: تنها راه مقابله با ایران تحریم و تهدید نظامی است

فعلاً برای سفر نوروزی بلیط رزرو نکنید

رادیو خبری صبح ملت ویژه شهرستان شوش منتشرشد

افزایش 35 درصدی حقوق کارکنان دولت جدی شد

پیش بینی یک انقلاب در ایران

تاکید مدیرشبکه بهداشت درمان هندیجان:شهروندان هندیجانی هشدارهای بهداشتی بخصوص کروناراجدی بگیرند

واعظی: با بهبود شرایط بین المللی شرایط به سرعت در حال تغییر است

واکنش ایران به برخی اخبار منتشرشده درباره چگونگی وقوع درگیری‌هایی در مرز مشترک ایران و پاکستان

رادیو صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

قسمت دوم : مضامین نقاشی های دیواری، مضامین شمایلهای دیواری بقعه رودبند

واکنش پلیس به خبر ممنوعیت تردد در نوروز.

خوزستان ثروتمند اما در عین حال فقیر

"یادگار خون سرو"خواننده: وحیدتاج شعر :هوشنگ ابتهاج (نما آهنگ )

هشدار ارتش چین به آمریکا: منطقه را نا امن نکنید

🔺مدل موی نخست‌وزیر انگلیس سوژه شد

🔺سردار رحیمی: جریمه‌های کرونایی به خزانه دولت واریز می‌شود و ربطی به پلیس ندارد

ماجرای جنجال «شکارچی» دو زنه در اینستاگرام چیست؟

تعجب ایتالیایی ها از تخریب خانه احمد محمود‌ در شهر اهواز

وزیر ورزش و جوانان در جمع صمیمی ملی پوشان کشتی ایران : به کسب نتیجه تاریخی در المپیک بسیار امیدوارهستم

دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول صاحب یک چمن مصنوعی اختصاصی فوتبال شد

نقاشی ناشناخته ای از ون گوگ در فرانسه کشف شد

آینه صبر با نگاهی به شعر زینبی ویژه برنامه وفات حضرت زینب (س)از رادیو فرهنگ

مردها عمدتا گریه نمی کنند.(کلیپ ویژه روزمرد )

خلع ید و رفع تصرف 22 هکتار از اراضی ملی شهرستان هندیجان

علی مطهری برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام کاندیداتوری کرد.

مراسم افتتاح آزادراه غدیر روحانی: ملت مردانه و علی وار مشکلات را تحمل کردند

برخورد ناشایست‌ عوامل اجرائیات‌ شهرداری اهواز با خبرنگاری که ناچار به سبزی فروشی شد‌(کلیپ تصویری )

پادکست صبح ملت به عشق مولا منتشر شد

الهیات می‌تواند الهیات بماند؛ اگر ...

کتاب پژوهشگر دزفولی اثر برگزیده سال

وضعیت اسف بار پارک جنگلی لاله دزفول

ساماندهی شغلی 2150 نیروی انسانی بومی در شرکت پالایش نفت بندرعباس

پیش بینی مقام بهداشت جهانی درباره پایان شیوع کرونا

کتاب جنایت و مکافات