آخرین مطالب

معاون پارلمانی رییس جمهور: منابع اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه قابل وصول و پایدار نیست

معاون پارلمانی رییس جمهور: منابع اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه قابل وصول و پایدار نیست اقتصادی - سیاسی - اجتماعی - صدای مردم

معاون پارلمانی رییس جمهور: منابع اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه قابل وصول و پایدار نیست

  بزرگنمایی:

معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان اینکه منابعی که نمایندگان برای اجرای طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی تعیین کرده‌اند قابل وصول و پایدار نیست،‌ گفت: تیم اقتصادی دولت در حال چاره اندیشی برای تامین منابع این طرح هستند.

به گزارش پایگاه خبری  صبح ملت نیوز به نقل از ایرنا، حسینعلی امیری روز یکشنبه در گفت و گویی درباره طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی گفت: از آغاز شیوع کرونا در کشور، دولت برای حمایت از خانوارهایی که از کرونا به نحوی آسیب دیدند و افرادی که مشاغل‌شان را از دست دادند برنامه‌های حمایتی خود را آغاز کرد.

وی تاکید کرد: قطعا اگر تحریم‌های شدید تحت قطعنامه‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی برما تحمیل نمی‌شد دولت بهتر می توانست از خانوارهایی که براثر کرونا آسیب دیدند و مشاغل‌ خود را از دست دادند و بنگاه‌هایی که منجر به تعطیلی شدند، حمایت کند و دست دولت بازتر بود.

معاون پارلمانی رییس جمهوری یادآور شد: همه می‌دانند که شرایطی که جنگ اقتصادی تمام عیار و هیات حاکمه نابخرد آمریکا که روزهای پایانی را طی می‌کنند به ما تحمیل کردند دست دولت را برای ارائه خدمات بهتر باز نگذاشت.

امیری با اشاره به تصویب طرح الزام دولت به پرداخت یارانه به کالاهای اساسی گفت: طرح‌هایی که نمایندگان تهیه می‌کنند توسط معاونت پارلمانی برای بررسی آثار، تبعات و قابلیت اجرا داشتن و همچنین عدم مغایرت با اصول قانون اساسی به دستگاههای اجرایی ارائه می‌شود.

 دولت به دلیل بار مالی با طرح الزام به پرداخت یارانه موافق نبود

وی یادآورشد: از نظر قانون اساسی طرح‌هایی که بار مالی دارند در مجلس قابل طرح نیستند. در عین حال دولت از طرح‌هایی که نمایندگان در جهت ارتقای سطح زندگی مردم و حل مشکلات آنها باشد استقبال می‌کند اما طرحی که در مجلس نمایندگان تهیه کردند دارای بار مالی بود از این منظر دولت با این طرح موافق نبود.

امیری گفت: وقتی این طرح به دولت ارائه شد بحث‌های مفصلی به ویژه با تیم اقتصادی و وزیران اقتصادی دولت صورت گرفت و هرکدام از منظر کارشناسی مطالب مهمی را درباره آن مطرح کردند و براساس آن نظر دولت به مجلس اعلام شد و نماینده دولت هم در مجلس درباره آثار و تبعات و عوارض این طرح و دلایل دولت مطرح کرد.

وی با بیان این که نمایندگان از تهیه این نوع طرح‌ها نظر خیر دارند و ما هم از این بابت از آنها تشکر می کنیم، گفت:‌ طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی ابتدا در شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت و به مجلس برگردانده شد. اشکالات این طرح در ادامه در مجلس و در کمیسیون برنامه و بودجه مجددا مورد بررسی قرار گرفت و منابعی برای اجرایی شدن طرح تعیین کردند.

 منابعی که مجلس مشخص کرده قابل وصول و پایدار نیست

به گفته معاون پارلمانی رییس جمهوری، نمایندگان مجددا به این طرح رای دادند.و در حال حاضر وزیران اقتصادی و بخش‌های دیگر اقتصادی دولت در حال چاره اندیشی برای تامین منابع طرح هستند چرا که از منظر آنها منابعی که مجلس مشخص کرده هم قابل وصول نیست و هم منابع پایداری ندارد.

وی با بیان این که دولت مصوبات متعددی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و بنگاه‌های اقتصادی ناشی از کرونا داشته است، ادامه داد: ارائه بسته معیشتی ماهانه 100 هزار تومان به یک سوم افراد جامعه تا پایان سال که از محل صرفه جویی‌ها پرداخت خواهد شد و دستورالعمل‌ها ابلاغ شده و در حال اجرا است از جمله برنامه های دولت برای حمایت از معیشت خانوارهاست.

امیری گفت: علاوه بر این دولت تسهیلات بانکی در قالب وام یک میلیون تومانی برای اقشار آسیب پذیر فراهم کرده که این وام هم 30 ماهه است و بازپرداخت آن هم 35 هزارتومان است که از حساب از سرپرست خانوار کم می‌شود. در کنار آن کسانی که کارمند و بازنشسته و تحت حمایت پوشش نهادهای حمایتی نیستند مشمول دریافت یارانه از 200 هزارتومان تا 600 هزارتومان هستند. خانوار یک نفره 200 هزارتومان، دونفره 300 هزار تومان، 3 نفره 400 هزارتومان، 4 نفره 500 هزارتومان و خانوار 5 نفر و به بالاتر 600 هزارتومان پرداخت می‌شود.

وی افزود:دولت13 خرداد سال جاری ثبت نام در سامانه کارا را برای دریافت تسهیلات اعلام کرد که با توجه به ادامه شیوع کرونا چند مرحله تمدید شد. به طوری که 313 هزار بنگاه اقتصادی تسهیلاتی به مبلغ 6247 میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: دولت همچنین در این مدت به 990 هزار نفر بیمه بیکاری پرداخت کرد و 62 هزار نفر هم در روزهای آینده بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد.

امیری تاکید کرد: کرونا نه تنها کشور ما بلکه کل دنیا را تحت تاثیر قرارداد و تاثیر منفی و تعطیلی از بنگاه‌های اقتصادی در دنیا که ناشی از کرونا است یک امر قابل انکار است، کشور ما هم مستثی نبوده است. بنابراین در حدی که امکانات و منابع اجازه داده دولت برای حمایت کسب و کارها اقداماتی انجام داده است.

وی ادامه داد: ما ناچاریم و حتما تنها راه این است که همدل و همراه باشیم و برادرانه در قوای سه گانه کار کنیم و این همدلی و همراهی کارایی نظام جمهوری اسلامی را بالا می‌برد و مردم را امیدوارتر می کند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان این که ما با مجلس ارتباط خوبی داریم و همیشه رییس جمهوری تاکید بر ارتقاء تعامل دولت با مجلس دارد، گفت: تلاش ما این است که مسائل را در قوای سه گانه خارج از بروکراسی حل و فصل کنیم اما گاهی با یک تنگناهای قانونی مواجه می‌شویم و به شرایطی می‌رسیم که مرزهای قانون و قانونگذار تعیین کرده است که از آنجا باید به نظرات کارشناسی رجوع کنیم که به مرزهای وظایف و اختیارات می رسیم.

 پایان بررسی تبصره های لایحه بودجه99 کل کشور در دولت 

امیری همچنین در پاسخ به سوالی درباره ارائه لایحه بودجه 99 کل کشور به مجلس گفت:رسیدگی به لایحه بودجه سال آینده در دولت شروع شده است و جلسات متعددی در چند شیفت برای بررسی لایحه بودجه 1400 برگزار می شود. تا امروز بررسی تبصره‌ها تمام شده و تلاش این است که در این هفته بررسی بودجه به پایان برسد و رییس جمهوری تاکید دارند که تا 15 آذر لایحه به مجلس ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به حادثه ترور شهید محسن فخری زاده از دانشمندان هسته ای و دفاعی گفت: شهید فخری زاده از یک گذشته درخشانی برخوردار بوده و پرونده بسیار زرینی دارد و در دوران دفاع مقدس هم یکی از رزمندگان پرتلاش و فعال بود و بعد از جنگ هم در بخش‌های دفاعی و صنعتی کشور فعالیت می‌کرد.

 معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد: شهید فخری زاده در صنعت دفاعی کارهای فوق العاده‌ای انجام داد و با شروع کرونا وزیر دفاع گزارشی از تولید کیت‌های تشخیص کرونا در دولت ارائه کرد که اجرای آن با سازمانی است که شهید فخری زاده مسئولیت‌آن را بر عهده داشت.

امیری گفت: حتما دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و مسوولین در جهت مجازات عاملین و آمرین و ادامه راه این شهید کمر همت بستند و راه این شهید ادامه پیدا خواهد کرد. تجربه هم ثابت کرده که هر زمان عاملان مزدور بیگانه در جهت حذف عناصر شریف و دانشمندان کشورمان آمدند نه تنها راهشان متوقف نشد بلکه دوستان و همکارانشان با تلاش و جدیت بیشتری راه آنان را ادامه دادند.

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

عبدالرحمن چکشی / محقق زبان و ادبیات فارسی

بیشترین آمار ابتلا به کرونا در شرق اهواز مربوط به کدام مناطق است؟

مراسم تشییع شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در دزفول

ابتلای 17 نفر به هپاتیت A در روستای لالب باغملک

نتایج پورموسوی خیره‌کننده است / باید مراقب دلالان و باج‌گیران بود

استاندار خبر داد افزایش 2 برابری بستری‌های کرونا در خوزستان / بروز بیماری اسهالی در 2 شهرستان

استخدام مدیر شبکه‌های اجتماعی برای دفاع از "ایلان ماسک"!

«دانش سنتی لنج‌سازی و دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس» را در فهرست میراث معنوی در خطر یونسکوقرارگرفت

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: تاکید بر نقش حمایتی دولت از بازار سرمایه و بورس

وزیر بهداشت: برخی هنوز بی‌توجهی و لجبازی می‌کنند

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت: دو پیروزی بزرگ ملت ایران؛ 99 قمری

اعلام‌جرم دادستانِ قوه‌قضاییه علیه وزیر ارتباطات به‌دلیل عدم‌اجرای حکم فیلترینگ‌ اینستاگرام

وزیر اقتصاد در آستانه استعفا

دخالت های شخص رئیس جمهور، دلیل نابسامانی بورس

اختصاص اعتبارات عمرانی وزارت نفت با پیگیری های دکتر علیرضا ورناصری

یکم الی هفتم بهمن ماه پویش ملی مبارزه با سرطان

آیا مردم در جشنواره فیلم فجر شرکت خواهند کرد؟

شرکت دانش بنیان خوزستانی رتبه برتر کشور را کسب کرد

🔺تلاش فرماندار شهرستان شوش برای خانه‌دار کردن خبرنگاران شوشی

ابتلای نیمی از رانندگان اتوبوس‌های شهری اهواز به کرونا

نخستین محموله گاز بیو‌دی‌اکسیدکربن خوزستان به عراق صادر شد

نقلدونی در تزئینات معماری

ضرورت گسترش همکاری‌ها در حوزه فناوری‌های نوین/انتقال تجربیات پارک‌های فناوری به سوریه

کمک 100 میلیون پوندی به دانشگاه آکسفورد برای نجات جان انسان‌ها

هفته نامه رامهرمز شماره 131

کشف سیاره‌ای که 10 برابر سبک‌تر از مشتری است

رونمایی از 12 محصول فناورانه در کارخانه نوآوری "های‌وی"

عرضه فن‌های تهویه هوای تونل متروها از سوی دانش بنیان‌ها

ابراز امیدواری برای راه‌اندازی کرسی یونسکو در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

با یک مچ‌بند از حال کارمندان در هنگام دورکاری باخبر شوید+فیلم

پژوهش‌های بین‌المللی و بین‌رشته‌ای در اولویت دانشگاه تهران

وضعیت حقوق مادی طرح‌های برتر برنامه نانو استارتاپ

محصولات آنتی باکتریال برای حفظ سلامت پا و درمان خارپاشنه

همکاری انجمن های علمی در حوزه مدیریت بحران بیماری های غیرواگیر

موفقیت در ساخت پیچیده‌ترین قسمت قطارملی در جهاددانشگاهی/نیاز به 10 هزار واگن با گسترش خطوط مترو

کاربرد فناوری‌های محافظت در برابر حریق برای ساختمان‌ها اجباری شد

چاپ 3بعدی بتن با الهام از پوسته خرچنگ دریایی

همایش ملی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان

عرضه ماسک‌های پارچه‌ای ضد ویروس با قابلیت 100بار شست‌وشو به بازار کشور

تولید 715 محصول دانش بنیان نانویی/ایران پنجمین کشور با بیشترین اثرگذاری در بروز نانو فناوری

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دستیاری فوق تخصصی

سخنگوی دولت در نشست خبری: اظهارات کلی و شعاری مشکلی از بودجه و مردم حل نمی‌کند

دکتر روحانی: شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت از تمام ابزارها وظرفیت خوداستفاده نماید

صاعقه، کلاس درس کانکسی را در سردشت دزفول به آتش کشید

تذکر سید احمد آوایی به رئیس‌جمهور به دلیل عدم نصب تابلوی دزفول

ملانیا خداحافظی کرد

🔺لپ تاپ سرقت شده نانسی پلوسی کجاست؟

از شکست ترامپ زخم خورده اید!

یادداشت کوتاهی درباره ی روزنامه نگاری که خود را کُشت!

یادادشت علیرضا زمانی راد،فاجعه ای به نام خصوصی سازی !!