آخرین مطالب

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری فرهنگی - اجتماعی

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری

  بزرگنمایی:

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران عرصه کتابداری، اطلاع‌رسانی، علوم آرشیوی و اسنادی، مطالعات ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی و نسخه‌پژوهی در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فاطمه جان‌احمدی معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اعلام این خبر گفت: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران به عنوان یک ضرورت ملی در این دوره از جشنواره پژوهش و فناوری سازمان مطرح است تا با تحقق این مهم و پویا کردن شبکه‌های نخبگانی درعرصه پژوهش بخش‌هایی از خلاءهای موجود در این عرصه ساماندهی شود.

وی ادامه داد: نخستین دوره جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال 1389 برگزار شد و در طول یک دهه که از عمر این رویداد پژوهشی می‌گذرد، جایگاه خود را پیدا کرده است و اکنون در آستانه برگزاری یازدهمین دوره قرار دارد که امید است بتوان به اهداف پیش‌بینی شده دست یافت و دستاوردهای خوبی برای جامعه علمی و خانواده بزرگ سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به ارمغان آورد. 

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان سناد و کتابخانه ملی ایران گفت: همچنین در این دوره از جشنواره مقام اندیشمندان و پژوهشگران عرصه پژوهش و فناوری در حوزه‌های مختلف کتابداری، اطلاع‌رسانی، علوم آرشیوی و اسنادی، مطالعات ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی و نسخه‌های خطی به عنوان میراث غنی ملی مورد تکریم قرار می‌گیرند.

جان‌احمدی اظهار داشت: شناسایی و معرفی پژوهشگران، فناوران و نوآوران جوان و همچنین چهره‌های شناخته شده در حوزه‌های مختلف از جمله کتابداری، اطلاع رسانی، علوم آرشیوی و اسنادی، مطالعات ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی یکی دیگر از اهداف این دوره از جشنواره است که موجب کشف استعدادهای برتر در حوزه‌های مختلف می‌شود.

وی متذکر شد: ایجاد انگیزه در پژوهشگران به ویژه در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا از دیگر اهداف این دوره از جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: گسترش تجربه‌های علمی، ایجاد تعامل یا همکاری علمی بین پژوهشگران از دیگر اهداف که فضایی پرشور و رقابتی میان اندیشمندان، دانش‌پژوهان، محققان و نوآوران در شرایط فعلی ایجاد می کند.

وی گفت: یکی از محورهایی که مخاطب خاص خود را در میان محققان و علاقمندان دارد؛ حوزه مربوط به مطالعات اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی و همچنین نسخه‌پژوهی است و البته این موضوع درباره نسخ خطی نمود بیشتری دارد. در همین راستا آن دسته از محققانی که خارج از ایران زندگی می‌کنند و درباره نسخه‌های خطی ایرانی و اسلام‌شناسی پژوهش کرده‌اند به دایره محققان این جشنواره اضافه می‌شوند.

جان‌احمدی درباره مخاطبان یازدهمین دوره از جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: با توجه به فراخوان منتشر شده، در نگاهی کلی مخاطبان این جشنواره جامعه علمی کشور هستند و در ادامه پژوهشگران و فارغ‌التحصیلانی که با توجه به محورهای مطرح شده برای جشنواره، آثاری دارند.

جان‌احمدی افزود: برپایی نشست‌های تخصصی به صورت مجازی برای این دوره از جشنواره نیز در نظر گرفته شده است که می‌توان به نشست‌های تخصصی ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی، نسخه‌پژوهی، علم اطلاعات، علوم داده و کتابداری دیجیتال اشاره کرد. همچنین شناسایی و مطرح کردن پژوهش‌ها و در اختیار قرار دادن تریبون علمی به پژوهشگرانی که پژوهش‌های نوآورانه ارائه کرده‌اند، در دوره یازدهم جشنواره مورد توجه است. ضمن اینکه امکان چاپ آثار برجسته علمی در حوزه پایان‌نامه و رساله‌های دکتری در مرکز نشر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز وجود دارد.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطر نشان کرد: یکی از محورهای جشنواره حفاظت از میراث ملی است. از همین رو محققان و پژوهشگرانی که در این زمینه پژوهش‌های مستند و کارآمد دارند می‌توانند دراین جشنواره ملی شرکت کنند. 

جان‌احمدی تاکید کرد: با توجه به گسترش تجربه‌های علمی می‌توان تعاملات میان پژوهشگران در عرصه ملی و بین‌الملل را ارتقا داد و اگر اعتقاد داشته باشیم بسیاری از محققان و پژوهشگران در کانون‌های متعدد دنیا به صورت پراکنده فعالیت می‌کنند، می‌توانند در جشنواره پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شرکت کنند. زیرا این جشنواره می‌تواند به عنوان حلقه واسط در ایجاد انگیزه برای تولید علم عمل کند.

وی گفت: به اعتقاد من باید شرایطی فراهم شود تا افرادی که ایرانی هستند و در جغرافیای این سرزمین زندگی نمی‌کنند، اما در سرزمین‌های دیگر به نشر فرهنگ سرزمین‌مان همت می‌کنند نیز بتوانند از مخاطبان جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باشند و از ارائه طرح‌هایی که در زمینه محورهای جشنواره دارند استقبال می‌کنیم.   

لازم به توضیح است اختتامیه یازدهمین جشنواره پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی با پیام «آینده روشن با پژوهش اثر بخش» درتاریخ 24 دی‌ماه  برگزار می‌شود و مطابق فراخوان اعلام شده متقاضیان حضور در این دوره از جشنواره پژوهشی می‌توانند تا 30 آذر‌ماه آثار خود را به آدرس: www.nlai.ir/research-festival ارسال کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جزییات اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

دکتر داودرضا کاظمی کرونا مثبت شد

جلیقه آبی ها

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه ها

آقای نماینده! شهامت این است که از سرباز سیلی خورده عذرخواهی کنی،نه اینکه بر سر منتقدان فریاد بکشی

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

یک فرد در ایالت میشیگان آمریکا برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی «مگا میلیونز» شد.

آسمان‌خراشی که با وزش باد می‌چرخد

مرمت بناهای تاریخی با خمیر باکتری!

مرگ چهار بازیکن برزیلی به خاطر سقوط هواپیما

هاشمی طبا: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت‌هاست

آخرین وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان/سینماها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدند

روبالشتی جایزه قهرمانان دوومیدانی ایران!

خطیب‌زاده: موضوع توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی فنی است

با حضور مونسان انجام شد اعطای گواهینامه 4ستاره شهر مقصد گردشگری به یزد

سارق مسلح و قاتل فرزند دکتر غیبی به دار مجازات آویخته شد

کشکول دراویش و فضای مجازی

سلام زندگی

معامله خودرو

رژیم صهیونیستی رسما سفارتش در امارات را افتتاح کرد

وارونه نمایی یک رویداد

باران پلاستیکی هم به بازار آمد

هیات رئیسه اصناف دزفول انتخاب شدند

محمدمهدی طباطبایی نژاد در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران: سینمای کوتاه سینمای آینده است/ موفقیت فیلم کوتاه از سطح باورها فراتر رفته است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت نفت و گاز: بخش نفت و گاز تحریم‌ها و انحصار‌های خارجی را بی اثر کرد

معضل دکل های مخابراتی در مدارس و سوالاتی بی جواب

کشف 117 دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان "دزفول"

اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

رییس سازمان سینمایی کشور: مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت پنجم (پایان)

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان: یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم را در فولاد هرمزگان انجام دادیم

مرزهای عراق به روی ایرانی‌ها باز شده است؟

از امروز تا سه شنبه انجام می شود پیش فروش 7 محصول ایران‌خودرو برای تحویل آبان‌ تا دی 1400

رئیس آموزش پرورش :اولویت کاری ما رسیدگی به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول بوده است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان تا 5 بهمن 99

هافینگتن پست در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

از امروز تراکنش‌های بدون کد یا شناسه ملی پذیرش نمی‌شوند

وزیر بهداشت اعلام کرد ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی / از عادی انگاری‌ها نگرانم

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

رییسی: اجرای بخش عمده‌ سند تحول قضایی، نیازمند اصلاح قوانین است

چرا عنابستانی از خط ویژه می‌رفت؟

رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی 3 دانش‌آموز و 3 معلم

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تغییر کفایت سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت هواپیمایی از 100 میلیون دلار به 800 میلیارد تومان خبر داد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: زیست‌بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده‌تر می‌شود

تغییر رییس بهزیستی دزفول

نگرانی‌ از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی

شورای نگهبان ورود نمی کند؟

ساعت مچی بایدن جنجالی شد

رئیس اتحادیه قنادان اهواز عنوان کرد اخراج پرسنل قنادی‌ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادی