آخرین مطالب

نهادی برای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم معرفی شود/تعریف عمده فعالیت‌های موزه بصورت مجازی علمی وفناوری

نهادی برای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم معرفی شود/تعریف عمده فعالیت‌های موزه بصورت مجازی

  بزرگنمایی:


نهادی برای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم معرفی شود/تعریف عمده فعالیت‌های موزه بصورت مجازی

قائم مقام موزه ملی علوم و فناوری ایران درباره لزوم وجود نهادی به عنوان متولی ترویج علم در کشور گفت: وجود یک نهاد هماهنگ‌کننده برای بسترسازی در راستای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم نیاز است اما اگر این نهاد نقش نظارت و محدودکنندگی فعالیت‌های ترویجی را ایفا کند، ممکن است برخی تصور کنند محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود و در نتیجه از فعالیت‌های ترویج علم استقبال نکنند. فکر می‌کنم در میان نهادهای مروج علم هیچ کدام به اندازه انجمن ترویج علم شرایط انجام چنین کاری را ندارد چون انجمنی مستقل از دولت است و تجربه من نشان می‌دهد افراد متمایلند با نهادهای غیردولتی فعالیت کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر نعمت‌الله ارشدی در نشست شامگاه سه‌شنبه انجمن ترویج علم ایران درباره موزه ملی علوم و فناوری گفت: موزه ملی علوم و فناوری ایران، نهادی زیر مجموعه معاونت پژوهش‌وفناوری وزارت علوم است که در 10 سال گذشته تلاش کرده است در زمینه‌های ترویج علم، حفظ و معرفی دستاوردهای دانشمندان تاریخ ایران و اسلام، آموزش غیررسمی و ایجاد فضایی متفاوت با فضایی غیررسمی فعالیت‌های خود را سامان دهد.

وی با بیان این که «تلاش موزه علوم و فناوری این است که نقش خود را به عنوان نهادی برای ترویج علم ایفا کند» گفت: در جامعه‌ی کنونی نیازهای شهروندان کاملا مشخص است و موزه باید در راستای رفع این نیازها و آموزش عمومی تلاش کند. موزه ساختاری متفاوت با ساختار وزارت علوم دارد. در موزه ملی علوم و فناوری ایران، سه معاونت پژوهشی، نمایشگاهی و مالی و اداری وجود دارد. معاونت پژوهشی و معاونت نمایشگاهی در کنار گروه پژوهشی‌ای که شامل برخی اعضای هیئت علمی هستند فعالیت‌های موزه را به سرانجام می‌رسانند.

قائم مقام موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که «از صفر تا صد فعالیت‌های موزه در داخل کشور انجام می‌شود» خاطرنشان کرد: مطالعات و طراحی تک‌تک گالری‌های موزه در داخل انجام می‌شود. اخیرا توانسته‌ایم فضای قابل توجهی را در اختیار بگیریم و امیدوارم طی پنج تا 10 سال آینده اهداف موزه را محقق کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی مخاطبان موزه ملی علوم و فناوری بیان کرد: یکی از چالش‌های مهم موزه، تعیین مخاطبان و جامعه هدف است. عموما در مراکز علمی دنیا  دانش‌آموزان و بخشی از جوانان مخاطب به شمار می‌آیند اما قطعا افراد بازه‌های سنی دیگری نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. ما در موزه ملی علوم و فناوری ایران، عمده‌ی فعالیت‌های خود را بر مبنای دانش‌آموزان گذاشته‌ایم و در برخی فعالیت‌ها خانواده‌ها را نیز مرکز توجه قرار دادیم. در حال حاضر  فاز مطالعاتی یک پژوهش را در خصوص جامعه هدف آغاز کرده‌ایم و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم دقیق‌تر مخاطبان خود را مشخص کنیم، اما بر اساس آن چه در اساسنامه‌ی ما آمده است، ما باید بتوانیم کل جامعه را در بر بگیریم. چنین چیزی روندی دشوار دارد و نیازمند نیروی انسانی و امکانات بیشتری است. امیدواریم به مرور زمان بتوانیم طیف گسترده‌تری از مخاطبان را در نظر بگیریم.

ارشدی با بیان این که «سعی کرده‌ایم ارتباط نزدیکی را با آموزش و پرورش برقرار کنیم» درباره همکاری‌های مشترک موزه ملی علوم و فناوری و آموزش‌وپرورش گفت: تقریبا در بسیاری از قسمت‌ها با آموزش و پرورش در تماس بوده‌ایم و بازدیدهای سازماندهی‌شده از مدارس وجود داشته است. خبرنامه‌ها و برنامه‌های موزه، از سال‌ها پیش در پرتال وزارت آموزش و پرورش انعکاس می‌یابد.

ایجاد اتاق فکر ویژه کودک‌ونوجوان در موزه

وی با اشاره به برگزاری جشنواره علم برای همه در موزه علوم و فناوری خاطرنشان کرد: جشنواره علم برای همه یک جشنواره ملی قلمداد می‌شود. برای این جشنواره، آثاری از سراسر کشور ارسال شد و آموزش و پرورش در این زمینه با ما همکاری بسیاری داشته است. همچنین، در نشست‌های علمی از آموزش‌و پرورش سخنرانی‌های بسیاری داشتیم. ما اتاق فکری ویژه کودک و نوجوان در موزه تشکیل دادیم و از دوستان باسابقه آموزش و پرورش دعوت کردیم که از تجربیات آن‌ها استفاده کنیم. البته، فعلا وارد سامانه شاد نشده‌ایم. امیدواریم هنگامی که فعالیت‌های مجازی ما به ثبات رسید در سامانه شاد هم فعالیت داشته باشیم.

تعریف عمده فعالیتهای موزه در فضای مجازی/معرفی 20برگزیده در جشنواره علم برای همه

قائم مقام موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت‌های موزه در دوران شیوع کرونا گفت: سال گذشته و در هفته دوم اسفند ماه که شیوع کرونا به صورت جدی‌ در کشور مطرح شد، چشم‌انداز پیش رو برای ما روشن نبود. با تصمیمی که ریاست موزه گرفتند، تهدید کرونا را به فرصتی برای عرضه‌ی فعالیت‌هایمان در فضای مجازی تبدیل کردیم. ما بی‌درنگ موزه را تعطیل کردیم و منتظر تصمیم‌گیری‌های سطح کلان نماندیم و تصمیم گرفتیم فعالیت‌های سال 1399 را به صورت دورکاری تعریف کنیم. ما عمده‌ی برنامه‌های سال 1399 را اساسا برای حضور در فضای مجازی تعریف کردیم. ممکن است نمره‌ی خوبی به عملکرد موزه ندهیم اما همکاران ما بسیار تلاش کردند به خصوص در جشنواره‌ی علم برای همه که اوج فعالیت‌های ما بود و از تاریخ 20 تا 30 آبان برگزار شد.

به گفته‌ی وی، 174 اثر در زمینه داستان‌های علمی تخیلی به جشنواره علم برای همه رسید که حدود 70 اثر در وب‌سایت فعلی موزه بارگذاری شد و 20 نفر نیز برگزیده این بخش از جشنواره شدند.

آماده شدن سایت جدید موزه تا پایان آذر

ارشدی ادامه داد: سایت جدید موزه که با نگاهی کاملا متفاوت و مخاطب محوری تا پایان آذر ماه آماده می‌شود و امیدواریم محتوایی که در مجموعه فراهم می‌شود مورد قبول مردم باشد. ما در موزه مشاوری ویژه‌ی فضای مجازی برای بررسی فعالیت‌های مجازی و تسهیل ارتباط با مخاطب داریم. از نظر فنی، این دوستان همه‌ی ابعاد را بررسی کرده‌اند و امیدواریم با آماده شدن وب‌سایت موزه، مردم از مطالب آن به صورت آنلاین و آفلاین استفاده کنند.

ایجاد شبکه‌ای از مروجین در جشنواره علم برای همه

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره‌ی جایگاه مروجان علم در جشنواره علم برای همه گفت: در جشنواره، بخشی به عنوان همراه با مروجان وجود دارد. هدف از ایجاد این بخش به وجود آوردن یک دورهمی با کسانی بود که در عرصه ترویج علم فعالیت می‌کنند تا بتوانند با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در این فضای  مجازی، هم شبکه‌ای از مروجین به وجود بیاوریم هم با مروجان علم تعامل کنیم. چون این بخش نوپاست تاکنون استقبال زیاد نبوده است و امیدوارم کسانی که از این تریبون صدایم را می‌شنوند کمک کنند که این بخش رونق بگیرد.

قائم‌مقام موزه ملی علوم و فناوری اظهار کرد: یکی از سیاست‌های کلانی که موزه تاکنون دنبال کرده است این بوده که از تجربیات مروجان علم در فعالیت‌های خود استفاده کند. ما نشست‌های علمی با حضور مروجان علم برگزار کردیم اما امتداد پیدا نکرده است. امیدواریم با فضای گسترده‌ای که در آینده موزه تحویل می‌گیرد، محلی برای گردهمایی ترویجگران علم باشیم.

ارشدی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم وجود نهادی به عنوان متولی ترویج علم در کشور گفت: وجود یک نهاد هماهنگ‌کننده برای بسترسازی در راستای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم نیاز است اما اگر این نهاد نقش نظارت و محدودکنندگی فعالیت‌های ترویجی را ایفا کند، ممکن است برخی تصور کنند محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود و در نتیجه از فعالیت‌های ترویج علم استقبال نکنند. فکر می‌کنم در میان نهادهای مروج علم هیچ کدام به اندازه انجمن ترویج علم شرایط انجام چنین کاری را ندارد چون انجمنی مستقل از دولت است و تجربه من نشان می‌دهد افراد متمایلند با نهادهای غیردولتی فعالیت کنند.

تاسیس موزه علوم و فناوری در دانشگاه محقق اردبیلی

وی در ادامه با بیان این که «در اساسنامه‌ی موزه در راستای گسترش نهادهایی مانند موزه مطرح شده است که باید کمک شود شعبی مانند موزه در شهرستان‌ها با کمک نهادهای دیگر همچون دانشگاه‌ها، فرمانداری‌ها و ... ایجاد شود» گفت: تاکنون نیز در برخی شهرستان‌ها فعالیت‌هایی آغاز شده است مثلا موزه‌ی علوم و فناوری در دانشگاه محقق اردبیلی تاسیس شده است. تعهدی که ما در قبال شعبات داریم به تربیت نیروی انسانی و آماده‌سازی محتوا مربوط است اما فضای موزه و بودجه‌ی لازم برای احداث آن را خود مجموعه با همکاری خیرین بر عهده می‌گیرد.

نقش موزه‌های علوم در آموزش عمومی

قائم‌مقام موزه ملی علوم و فناوری درباره اهمیت وجود موزه‌های علوم و فناوری بیان کرد: کارشناسانی که در زمینه‌ی موزه‌های علوم و فناوری فعالیت می‌کنند، معتقدند نقشی که این موزه‌ها می‌توانند در آموزش عمومی غیررسمی، ترویج علم و ارتقای سطح دانش شهروندان داشته باشند اگر بیشتر از دانشگاه‌ها نباشد معادل آن‌هاست. در صورتی که بستر لازم فراهم شود، موزه‌ها می‌توانند به جایگاه خود دست یابند.

نحوه تعامل با موزه‌های خارجی

ارشدی درباره جایگاه موزه‌های علوم و فناوری در کشورهای همسایه گفت: در کشورهای همسایه نیز موزه‌های علوم و فناوری وجود دارد و برخی از آن‌ها ممکن است به قطب‌های گردشگری تبدیل شده باشند. گالری‌ها و نمایشگاه‌های این موزه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ بین‌المللی تجهیز شده است اما ما به دلیل محدودیت‌هایی که در تعاملات اقتصادی و بین‌المللی داشته‌ایم، تجهیزات را خودمان در داخل ساخته‌ایم.

وی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط موزه ملی علوم و فناوری ایران با موزه‌های خارجی گفت: موزه‌های علوم در دنیا به عنوان نهادی زیرمجموعه ایکوم با یکدیگر ارتباط دارند، بنابراین می‌توان گفت ارتباط بین‌المللی و سیستماتیکی زیر نظر شورای موزه‌ها با همه‌ی موزه‌های علم و فناوری دنیا داریم، ولی به صورت جداگانه خیر. قرار بود در سپتامبر سال جاری میزبان چهل‌وهشتمین کنفرانس سالانه موزه‌ها و مراکز علم(سیموست) باشیم که به دلیل شیوع کرونا ممکن نشد. امیدواریم در سال آینده چنین رویدادی برگزار شود.  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مهم‌ترین سند کشور

دکترعلیرضا ورناصری با برگزاری جلسه هم اندیشی نخبگان بختیاری میزبان نایب رئیس مجلس و رئیس مجمع نمایندگان مجلس شد

چامسکی: آمریکا یک کشور پیشرو در تروریسم بین‌المللی است

تنظیمات مهم برای استفاده از سیگنال یا تلگرام

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی‌های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری‌زاده

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه خبر داد شناسایی یک باند اخذ «رای تضمینی» با عنوان «فرشته نجات»

تقدیر دکتر علیرضا ورناصری از خانواده اهدا کننده اعضای بدن

جزییات اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

دکتر داودرضا کاظمی کرونا مثبت شد

جلیقه آبی ها

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه ها

آقای نماینده! شهامت این است که از سرباز سیلی خورده عذرخواهی کنی،نه اینکه بر سر منتقدان فریاد بکشی

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

یک فرد در ایالت میشیگان آمریکا برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی «مگا میلیونز» شد.

آسمان‌خراشی که با وزش باد می‌چرخد

مرمت بناهای تاریخی با خمیر باکتری!

مرگ چهار بازیکن برزیلی به خاطر سقوط هواپیما

هاشمی طبا: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت‌هاست

آخرین وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان/سینماها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدند

روبالشتی جایزه قهرمانان دوومیدانی ایران!

خطیب‌زاده: موضوع توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی فنی است

با حضور مونسان انجام شد اعطای گواهینامه 4ستاره شهر مقصد گردشگری به یزد

سارق مسلح و قاتل فرزند دکتر غیبی به دار مجازات آویخته شد

کشکول دراویش و فضای مجازی

سلام زندگی

معامله خودرو

رژیم صهیونیستی رسما سفارتش در امارات را افتتاح کرد

وارونه نمایی یک رویداد

باران پلاستیکی هم به بازار آمد

هیات رئیسه اصناف دزفول انتخاب شدند

محمدمهدی طباطبایی نژاد در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران: سینمای کوتاه سینمای آینده است/ موفقیت فیلم کوتاه از سطح باورها فراتر رفته است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت نفت و گاز: بخش نفت و گاز تحریم‌ها و انحصار‌های خارجی را بی اثر کرد

معضل دکل های مخابراتی در مدارس و سوالاتی بی جواب

کشف 117 دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان "دزفول"

اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

رییس سازمان سینمایی کشور: مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت پنجم (پایان)

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان: یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم را در فولاد هرمزگان انجام دادیم

مرزهای عراق به روی ایرانی‌ها باز شده است؟

از امروز تا سه شنبه انجام می شود پیش فروش 7 محصول ایران‌خودرو برای تحویل آبان‌ تا دی 1400

رئیس آموزش پرورش :اولویت کاری ما رسیدگی به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول بوده است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان تا 5 بهمن 99

هافینگتن پست در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

از امروز تراکنش‌های بدون کد یا شناسه ملی پذیرش نمی‌شوند

وزیر بهداشت اعلام کرد ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی / از عادی انگاری‌ها نگرانم

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

رییسی: اجرای بخش عمده‌ سند تحول قضایی، نیازمند اصلاح قوانین است

چرا عنابستانی از خط ویژه می‌رفت؟

رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی 3 دانش‌آموز و 3 معلم