آخرین مطالب

جزئیات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز علمی وفناوری

جزئیات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز

  بزرگنمایی:

  

دکتر حجت‌الله عباس زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه آموزش مجازی به شکل سازمان یافته از اواخر بهمن و از همان روزهای اول شیوع کرونا در این دانشگاه آغاز شد، گفت: البته زیرساخت‌های آموزش مجازی تا حدودی وجود داشت ولی کامل نبود و با شیوع کرونا به دلیل ضرورت کار سرعت بیشتری گرفت.

وی درخصوص راه‌اندازی سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) در دانشکده پزشکی، اظهار داشت: سیستم های مدیریت یادگیری یا LMS زیرساخت کلیدی و ضروری برای استقرار و توسعه یادگیری الکترونیکی محسوب می‌شوند . این سیستم‌های نرم افزاری امور مربوط به ثبت نام، مدیریت، پیگیری، ارزشیابی، ارائه برنامه‌ها و نیز برقراری تعامل بین فراگیران، اساتید و محتوای برنامه‌ها را انجام می‌دهند و از آنجاکه یکی از الزامات توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی راه‌اندازی LMS بود با مساعدت دانشگاه و وزارتخانه سامانه‌ای تحت عنوان "نوید" راه‌اندازی و فعالیت‌ آن در دانشکده پزشکی از اسفند 98 با تعریف کلمه کاربری و رمز عبور برای اساتید و دانشجویان و امکان دسترسی به دروس، محتواهای آموزشی و منابع بارگذاری شده آغاز شد.

راه‌اندازی سامانه نوید با قابلیت بارگذاری فایل Pdf،  صوتی و تصویری

وی با بیان اینکه در سامانه نوید قابلیت بارگذاری فایل در قالب‌های مختلف Pdf،  صوتی و تصویری وجود دارد، گفت: در سامانه نوید نرم افزارهای مختلفی پیش بینی شده که استفاده و اتصال  به ادوب کانکت با امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین و تعاملی برای دانشجویان و اساتید برخی از آنهاست.

مسئول آموزش مجازی دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص حل مشکلات و مسائل به وجود آمده حین کار با سامانه بیان نمود: ما یک تیم پشتیبانی برای کاربران در سامانه نوید ایجاد کردیم که مقر اصلی آن در دانشکده آموزش دانشگاه است و ادمین‌هایی دارد که به صورت 24 ساعت فعالیت‌های سامانه را رصد و اصلاح می‌کنند. علاوه بر آن یک سری گروه‌های واتساپی تشکیل شد که به صورت 24 ساعته تمام مشکلات ایجاد شده برای دانشجویان و اساتید حین کار با سامانه را دریافت کرده و به ادمین‌ها اطلاع می‌داد تا اقدامات اصلاحی انجام شود. خود سامانه نوید نیز دوبار به روز رسانی و خیلی از باگ‌های آن رفع شد.

برگزاری کلاس‌ها به صورت پاورپوینت‌های صدادار و مولتی مدیا

عباس‌زاده با بیان اینکه در دانشکده پزشکی فازهای مختلف آموزشی از جمله علوم پایه، فیزیوپات، استیجری و اینترنی وجود دارد، گفت: دروس تئوری علوم پایه و فیزیوپات از همان ابتدا به صورت مجازی بارگذاری شد و دروس تئوری فاز استیجری نیز به صورت مجازی و برخی کلاس‌های عملی در بیمارستان‌ها ارایه شد، در همین راستا برخی دروس به صورت پاورپوینت‌های صدادار و سایر ابزار مولتی مدیا در سامانه بارگذاری می‌شود.

مسئول آموزش مجازی دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در برخی دروس علوم پزشکی نیازمند برگزاری کلاس‌های عملی حضوری هستیم، گفت: شرایط برگزاری این کلاس‌ها نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برای دانشجویان فراهم شده است، به عبارت دیگر به استثنای بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، آموزش‌ها در سایر بیمارستان‌ها و بخش‌ها با گروه بندی دانشجویان ادامه دارد. ر مورد انترن ها، رزیدنت ها و دستیاران با توجه به اینکه این گروه خدمات درمانی ارائه می دهند لازم است در بیمارستان ها حضور کامل داشته باشند.

ارتقای رتبه دانشگاه در حوزه آموزش مجازی

دکتر عباس‌زاده با اشاره به ارتقای رتبه دانشگاه در حوزه آموزش مجازی، عنوان کرد: بر اساس آمار،  در اسفند ماه تعداد کل دانشجویان فعال در دروس مختلف 1855 بود که این رقم در تیرماه به 42451 نفر، تعداد کل دروس فعال در اسفندماه 471 و در تیرماه به 1772، تعداد محتوا و منابع شامل کتاب و مولتی مدیا در اسفندماه 741 و در تیرماه به 13593، تعداد تکلیف در اسفندماه 128 و در تیرماه به 4370 مورد افزایش پیدا کرده است. 

وی ادامه داد: همچنین تعداد بازخوردهای ارسالی برای هر تکلیف از 74 عدد در اسفند ماه به 24079 عدد در تیرماه، تعداد آزمون‌های بین ترمی از 18 مورد در اسفند به 312 در تیر، تعداد گفت‌وگوها از 19 مورد در اسفند 780 در تیر ماه، تعداد نظرات دانشجویان از 12 به 4257 عدد در تیر ماه، تعداد پیام‌های دریافتی نشان دهنده تعامل بین دانشجویان و اساتید از صفر مورد در اسفند ماه به 8413 پیام در تیر ماه افزایش یافت.

این مقام مسئول با اشاره به تعداد بالای دانشجویان دانشکده پزشکی و به تبع آن فعالیت‌های بالای مجازی در این حوزه، عنوان کرد: بر این اساس 327 درس، 2534 محتوا و منابع  بارگذاری شده، 792 تکلیف، 2625 بازخورد ارسالی، 32 آزمون، 98 گفتگو و 382 نظرات دانشجویان در بخش‌های علوم پایه، فیزیوپات و استیجری نشان دهنده فعایت‌های گسترده دانشکده در طول ترم گذشته بوده است.

جزییات برنامه های آموزشی دانشگاه در ترم پاییز

دکتر عباس‌زاده با اشاره به برنامه های آموزشی دانشگاه در ترم پاییز، اظهار کرد: برای ترم پاییز دو گروه دانشجو شامل دانشجویان قبلی دانشگاه و دانشجویان جدیدالورود را داریم که برنامه‌های متنوع آموزشی برای آنان تدارک دیده شده است. به عنوان نمونه با همکاری دانشکده آموزش مجازی و دانشکده‌های مختلف، جهت آشنایی دانشجویان جدیدالورود با قسمت‌های مختلف دانشگاه، تورهای مجازی برگزار می‌شود، همچنین راهنما و دستورالعمل‌هایی جهت استفاده از امکانات مجازی و نرم افزارهای مورد نیاز در سایت دانشکده بارگذاری شده است.

ارتقای آموزش‌های عملی دانشجویان

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه جهت ارتقای آموزش‌های عملی دانشجویان تمهیدات خاصی اندیشیده شده است، گفت: به عنوان مثال دروس آناتومی و تشریح به صورت ویدئو برای دانشجویان آماده شده و در سایت دانشکده و سامانه نوید قابل دسترسی است. در همین راستا ضمن برقراری ارتباط با نمایندگان دانشجویان در ورودی مختلف اطلاعات لازم در اختیار دانشجویان قرار گرفته و بازخوردها نیز دریافت می‌شود. البته در صورت بهتر شدن شرایط کرونا، برخی کلاس‌های عملی به صورت حضوری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری دانشکده آموزش پزشکی جهت اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ژورنال کلاب مجازی و وبینارهای جهت آشنایی بیشتر و تقویت آموزش‌های مجازی انجام گرفت.

رفع مشکلات دانشجویانی که به اینترنت و امکانات دسترسی ندارند

مسئول آموزش مجازی دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از مشکلات دانشجویان در آموزش مجازی را عدم آشنایی کامل با سامانه و به دنبال آن عدم دسترسی دانشجویان به اینترنت و کلاس‌های آنلاین عنوان کرد و گفت:  برای رفع این مشکل راهکارهایی در نظر گرفته شده، به عنوان نمونه تسهیلاتی برای حضور دانشجویانی که به اینترنت و سایر امکانات دسترسی نداشتند، با رعایت پروتکل‌ها در دانشکده فراهم شد، همچنین در زمان امتحانات اگر مشکل قطعی اینترنت برای دانشجویان ایجاد می‌شد، با بررسی مشکل، فرصت مجدد در امتحان برای فرد درنظر گرفته می‌شد تا به دلیل قطعی اینترنت و مشکلاتی از این قبیل در تحصیل دانشجو اخلالی ایجاد نشود.

وی همچنین در رابطه با عدم دسترسی برخی دانشجویان به خصوص دانشجویان جدیدالورود به امکانات آموزش مجازی از قبیل کامپیوتر، لپ تاپ یا اینترنت، اظهار کرد: تعاملی با وزارت ارتباطات انجام شده و سهم مشخصی از اینترنت به اساتید اختصاص داده شده تا بتوانند فایل‌های خود را در سامانه بارگذاری کنند، احتمالا این سهم برای دانشجویان نیز در نظر گرفته شده است. البته طبق روال ترم گذشته اگر دانشجویی به امکانات دسترسی نداشته باشد، امکان استفاده از امکانات با رعایت کامل پروتکل ها در دانشکده فراهم شده است. 

جزییات آموزش نودانشجویان

وی با بیان اینکه ترم تحصیلی نودانشجویان از آبان شروع شده است، گفت: تمام مراحل پیش ثبت‌نام و ثبت نام به صورت اینترنتی انجام شده و از آنجا که کلیه دروس ترم اول به صورت علوم پایه است، کلیه دروس در سامانه نوید وارد شده و در اختیار دانشجویان قرار دارد.

زمان و نحوه برگزاری آزمون‌های پایان ترم

عباس‌زاده با اشاره به نحوه برگزاری آزمون‌ها نیز، تصریح کرد: بر اساس طرح آموزشی ریفورم آزمون هر دستگاه و ارگان بدن، پس از اتمام آموزش آن بخش در طول ترم برگزار می‌شود و برای استیجرها هم با پایان هر بخش با هماهنگی اداره آموزش و مدیر گروه، زمان امتحان مشخصی تعیین شده و از طریق سامانه مجازی آزمون، برگزار خواهد شد، در همین راستا امتحانات پایان ترم نیز در بهمن ماه صورت می‌گیرد.

مسئول آموزش مجازی دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص برگزاری امتحانات مجازی خاطرنشان کرد: در مبحث امتحانات، یک سری پیش آزمون در سامانه نوید تعریف شده بود که اساتید می توانستند برای امتحانات میان ترم از آنها استفاده کنند . برای امتحانات پایان ترم، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه فرادید را با همکاری مرکز انفورماتیک دانشکده راه‌اندازی کردیم که سامانه‌ای تخصصی برای امتحانات است و برای درک و تفهیم بیشتر، فایل ویدیویی تهیه شد و طی آن دانشجویان و اساتید می‌توانستند فضای فرادید را ببینند و برای امتحانات نهایی از آن استفاده کنند.

وی افزود: یک سری امتحانات آزمایشی را قبل از آغاز امتحانات نهایی دانشجویان در سامانه فرادید تعریف کردیم که دانشجویان می‌توانند قبل از شروع امتحانات اصلی، خود را تست کنند و با فضای سامانه و چگونگی برگزاری امتحانات آشنا شوند. علاوه بر این برای سامانه فرادید پشتیبان در نظر گرفته شد که در زمان برگزاری امتحانات موارد یا اتفاقاتی که احتیاج بود استاد یا دانشجو همان موقع در جریان آن قرار گیرد را اطلاع دهد و محل پشتیبانی در مرکز انفورماتیک دانشکده پزشکی است.

دکتر عباس‌زاده در پایان ضمن تشکر از همکاری و مساعدت مسوولان آموزشی دانشگاه و دانشکده با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از نظر رنکینگ آموزشی جزو دانشگاه‌های برتر است، گفت:  اساتید به صورت ماهانه و ترم به ترم فایل‌های درسی را آپدیت می‌کنند و بهترین اتفاقی که در حال حاضر در مورد آموزش مجازی صورت گرفته این است که اطلاع رسانی لازم برای این نوع آموزش انجام شده و روز به روز پیشرفته‌تر خواهد شد و پیش بینی می‌شود در ترم پیش رو خدمات مناسب‌تری در حوزه ارزشیابی آموزش ارائه شود.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جزییات اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

دکتر داودرضا کاظمی کرونا مثبت شد

جلیقه آبی ها

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه ها

آقای نماینده! شهامت این است که از سرباز سیلی خورده عذرخواهی کنی،نه اینکه بر سر منتقدان فریاد بکشی

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

یک فرد در ایالت میشیگان آمریکا برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی «مگا میلیونز» شد.

آسمان‌خراشی که با وزش باد می‌چرخد

مرمت بناهای تاریخی با خمیر باکتری!

مرگ چهار بازیکن برزیلی به خاطر سقوط هواپیما

هاشمی طبا: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت‌هاست

آخرین وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان/سینماها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدند

روبالشتی جایزه قهرمانان دوومیدانی ایران!

خطیب‌زاده: موضوع توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی فنی است

با حضور مونسان انجام شد اعطای گواهینامه 4ستاره شهر مقصد گردشگری به یزد

سارق مسلح و قاتل فرزند دکتر غیبی به دار مجازات آویخته شد

کشکول دراویش و فضای مجازی

سلام زندگی

معامله خودرو

رژیم صهیونیستی رسما سفارتش در امارات را افتتاح کرد

وارونه نمایی یک رویداد

باران پلاستیکی هم به بازار آمد

هیات رئیسه اصناف دزفول انتخاب شدند

محمدمهدی طباطبایی نژاد در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران: سینمای کوتاه سینمای آینده است/ موفقیت فیلم کوتاه از سطح باورها فراتر رفته است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت نفت و گاز: بخش نفت و گاز تحریم‌ها و انحصار‌های خارجی را بی اثر کرد

معضل دکل های مخابراتی در مدارس و سوالاتی بی جواب

کشف 117 دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان "دزفول"

اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

رییس سازمان سینمایی کشور: مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت پنجم (پایان)

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان: یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم را در فولاد هرمزگان انجام دادیم

مرزهای عراق به روی ایرانی‌ها باز شده است؟

از امروز تا سه شنبه انجام می شود پیش فروش 7 محصول ایران‌خودرو برای تحویل آبان‌ تا دی 1400

رئیس آموزش پرورش :اولویت کاری ما رسیدگی به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول بوده است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان تا 5 بهمن 99

هافینگتن پست در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

از امروز تراکنش‌های بدون کد یا شناسه ملی پذیرش نمی‌شوند

وزیر بهداشت اعلام کرد ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی / از عادی انگاری‌ها نگرانم

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

رییسی: اجرای بخش عمده‌ سند تحول قضایی، نیازمند اصلاح قوانین است

چرا عنابستانی از خط ویژه می‌رفت؟

رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی 3 دانش‌آموز و 3 معلم

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تغییر کفایت سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت هواپیمایی از 100 میلیون دلار به 800 میلیارد تومان خبر داد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: زیست‌بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده‌تر می‌شود

تغییر رییس بهزیستی دزفول

نگرانی‌ از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی

شورای نگهبان ورود نمی کند؟

ساعت مچی بایدن جنجالی شد

رئیس اتحادیه قنادان اهواز عنوان کرد اخراج پرسنل قنادی‌ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادی