آخرین مطالب

نمایندگان به‌ دنبال طرحی برای ممنوع‌الخروج کردن مسوولان جمهوری اسلامی هستند

نمایندگان به‌ دنبال طرحی برای ممنوع‌الخروج کردن مسوولان جمهوری اسلامی هستند اقتصادی - سیاسی - اجتماعی - صدای مردم

نمایندگان به‌ دنبال طرحی برای ممنوع‌الخروج کردن مسوولان جمهوری اسلامی هستند

  بزرگنمایی:

نمایندگان به‌ دنبال طرحی برای ممنوع‌الخروج کردن مسوولان جمهوری اسلامی هستند
یک روز از تصمیم دونالد ترامپ در قامت رییس‌جمهوری ایالات‌متحده امریکا گذشته بود، دقیقا یک روز. نوزدهم اردیبهشت‌ماه سال 97 بود و جلسه علنی مجلس رو به پایان بود. مجتبی ذوالنوری و یاران تندرواش در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که اقلیتی قدرتمند را تشکیل داده بودند، به جایگاه ناطقان مجلس رفته و در شرایطی متن توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام را به آتش کشیدند که اقدام دولت امریکا در خروج یک‌جانبه از این توافق برخلاف قوانین و حقوق بین‌المللی بود و با مخالفت روسیه و چین و کشورهای تروییکا روبه‌رو. قابل‌کتمان نیست که خواسته قلبی رییس فعلی کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم آن روزها خروج ایران از برجام و نابودی همیشگی این توافق بود اما با تصمیم سران جمهوری اسلامی این اتفاق رخ نداد و ایران در شرایطی تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده امریکا را تحمل کرد که مخالفان داخلی حسن روحانی و دولت تدبیر و امید بارها و بارها از مرگ برجام سخن به میان آوردند. برجامی که حالا و با تغییر دولت در واشنگتن و احتمال بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای، جانی تازه گرفته و در آستانه احیا قرار دارد و این یعنی ذوالنوری و دلواپسان دوباره فعال خواهند شد و از تریبون مجلس انتقاداتی تند و تیز را متوجه دولتمردان خواهند کرد؛ انتقاداتی که مطابق معمول کلیدواژه «عزت» جزیی جدانشدنی از آنهاست.

 قسم حضرت عباس!
پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا سبب شد تا بسیاری از مسوولان دولتی بار دیگر از لزوم استفاده از فرصت‌ها برای رفع شدیدترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ جهان بگویند. تحریم‌هایی که فروش نفت ایران را به میزانی قابل‌توجه کاهش داد و به علت قرارگیری در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، کشورهایی نظیر روسیه و چین را نیز معذور از همکاری با ایران کرد. بسیاری از پول‌های حاصل از صادرات مواد نفتی ایران در بانک‌های جهانی بلوکه شد و اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم در ایران به یکی از بحرانی‌ترین حالات خود رسید. در این میان ویروس کرونا نیز مزید بر علت شد تا اوضاع به مراتب بدتر از گذشته شود. در چنین شرایطی با اتکا به نوع نگاه مخالفان دولت روحانی به مسائل و مباحث در ارتباط با حوزه سیاست خارجی، طبیعی است که مجددا دوگانه مذاکره و مقاومت در ایران ایجاد شود؛ دوگانه‌ای که می‌تواند نقش بسزایی در سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 بگذارد و معادلات ذوالنوری و یارانش را به کلی برهم زند. شاید به همین دلیل بود که رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس که علاوه بر تلاش چندین و چند باره برای استیضاح و اثبات عدم کفایت رییس‌جمهوری، تهدید عالی‌ترین مقام انتخابی ایران به «اعدام» را نیز در کارنامه دارد، از موافقت تمامی نمایندگان مجلس با رفع تحریم‌ها سخن گفت.
نماینده نزدیک به جبهه پایداری قم در مجلس در همین راستا در شرایطی گفت «به حضرت عباس، به هرکسی که شما قبول دارید، هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید» که آنچه در سال‌های اخیر عیان شده، تعریف کلیدواژه عزت از دید این جریان سیاسی است. آنان سعید جلیلی را مذاکره‌کننده‌ای توانمند دانسته و اقدامات او تحت لوای مذاکره را موجب عزت ایران و ایرانی می‌پندارند؛ حال آنکه تجربه مذاکرات صورت گرفته توسط این چهره سیاسی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه فعلی ایران به‌خوبی می‌تواند تفاوت‌های میان آنان را آشکارکند. ذوالنوری البته طعنه‌های تند و تیز را فراموش نکرده و با بیان اینکه «برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتر برای مردم ایران»، عملا مخالفت خود با مذاکره و توافق هسته‌ای را اعلام کرد ولی همزمان به تندی از دولتی‌ها انتقاد کرد و گفت که «یعنی چه که دوروبری‌های شما هر کدام در تمجید امریکا حرف زده به بهانه اینکه می‌خواهیم تحریم‌ها را‌برداریم، تمام حملات‌شان به نیروهای منتقد داخلی است؟ شما در امتیازگیری از طرف مقابل متمرکز شوید نه اینکه مرتب فریاد ننه من غریبم سر دهید!»

 جدال انتخاباتی
همه این مباحث و اظهارات کنار هم حاکی از آن است که احتمالا اظهارات مطرح شده ازسوی ذوالنوری در قامت رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس به انتخابات مربوط است و تلاش اصولگرایان برای جلوگیری از استفاده دوباره دولت روحانی از بلیت رفع تحریم‌های ایران. پیش از ذوالنوری نیز حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه صراحتا اعلام کرده بود که موضوع مذاکره جمهوری اسلامی با ایالات‌متحده امریکا نه خط قرمز است و نه امری لاینحل، منتهی مذاکره‌کننده باید اصولگرا باشد. این اظهارنظر صراحتا بدان معناست که اصولگرایان نهایت تلاش خود را خواهند کرد که در فاصله چندماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و پایان دولت دوازدهم، ایران و امریکا به تفاهمی برای لغو تحریم‌ها دست پیدا نکنند؛ اقدامی که می‌تواند دوباره فضای سیاسی ایران را تند کرده و دوقطبی تمام‌عیاری را در کشور ایجاد کند. فضایی که انگار سعید جلیلی چندان به ایجادش بی‌میل نیست؛ چنان‌که در توییترش با طعنه نوشت: «می‌گفتند آمده‌ایم تحریم‌ها را‌برداریم. امروز افتخارشان این است که تحریم‌ها در دولت ما بی‌سابقه است! بعد می‌گویند باز برویم امتیاز بدهیم! معلوم است که این سیاست غلط است!»

 پارلمان و تناقض‌های کرونایی
ذوالنوری و حملاتش به دولت دوازدهم اگرچه تازگی نداشت ولی تنها حاشیه جلسه روز گذشته مجلس یازدهم نبود. یکی از نکاتی که با آغاز جلسه علنی مجلس جلب‌توجه می‌کرد، فاصله 3 متری درنظر گرفته شده میان نمایندگان بود و جمعیت کمتری که در صحن علنی حاضر شده بود. پیش از این هیات رییسه مجلس اعلام کرده بود که این مساله برای اجرای دستورات ستاد ملی مقابله با کروناست ولی از قرار معلوم نمایندگان چندان دل خوشی از آن ندارند؛ چنان‌که محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در اظهاراتی از تصمیمات اتخاذ شده برای تعطیلی و کاهش ساعت تردد در ایران برای کنترل کرونا انتقاد کرد. او راهکاری جایگزین برای این مسائل ارایه نداد ولی «آرامش معنوی» و «طب سنتی» را تلویحا راهکار خلاصی از ویروس کرونا اعلام کرد و در شرایطی گفت «امروز مسجد و معنویت جلوی کرونا و بیماری‌ها را می‌گیرد» که در موج نخست شیوع این ویروس در ایران، مساجد و اماکن متبرکه با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و البته موافقت عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی برای جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل شد؛ تعطیلی که البته به مزاج تندروها خوش نیامد و جالب آنکه این گروه نیز در مجلس یازدهم نماینده دارند ولی خبری از اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان نیست که نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جزییات اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

دکتر داودرضا کاظمی کرونا مثبت شد

جلیقه آبی ها

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه ها

آقای نماینده! شهامت این است که از سرباز سیلی خورده عذرخواهی کنی،نه اینکه بر سر منتقدان فریاد بکشی

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

یک فرد در ایالت میشیگان آمریکا برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی «مگا میلیونز» شد.

آسمان‌خراشی که با وزش باد می‌چرخد

مرمت بناهای تاریخی با خمیر باکتری!

مرگ چهار بازیکن برزیلی به خاطر سقوط هواپیما

هاشمی طبا: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت‌هاست

آخرین وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان/سینماها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدند

روبالشتی جایزه قهرمانان دوومیدانی ایران!

خطیب‌زاده: موضوع توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی فنی است

با حضور مونسان انجام شد اعطای گواهینامه 4ستاره شهر مقصد گردشگری به یزد

سارق مسلح و قاتل فرزند دکتر غیبی به دار مجازات آویخته شد

کشکول دراویش و فضای مجازی

سلام زندگی

معامله خودرو

رژیم صهیونیستی رسما سفارتش در امارات را افتتاح کرد

وارونه نمایی یک رویداد

باران پلاستیکی هم به بازار آمد

هیات رئیسه اصناف دزفول انتخاب شدند

محمدمهدی طباطبایی نژاد در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران: سینمای کوتاه سینمای آینده است/ موفقیت فیلم کوتاه از سطح باورها فراتر رفته است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت نفت و گاز: بخش نفت و گاز تحریم‌ها و انحصار‌های خارجی را بی اثر کرد

معضل دکل های مخابراتی در مدارس و سوالاتی بی جواب

کشف 117 دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان "دزفول"

اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

رییس سازمان سینمایی کشور: مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت پنجم (پایان)

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان: یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم را در فولاد هرمزگان انجام دادیم

مرزهای عراق به روی ایرانی‌ها باز شده است؟

از امروز تا سه شنبه انجام می شود پیش فروش 7 محصول ایران‌خودرو برای تحویل آبان‌ تا دی 1400

رئیس آموزش پرورش :اولویت کاری ما رسیدگی به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول بوده است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان تا 5 بهمن 99

هافینگتن پست در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

از امروز تراکنش‌های بدون کد یا شناسه ملی پذیرش نمی‌شوند

وزیر بهداشت اعلام کرد ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی / از عادی انگاری‌ها نگرانم

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

رییسی: اجرای بخش عمده‌ سند تحول قضایی، نیازمند اصلاح قوانین است

چرا عنابستانی از خط ویژه می‌رفت؟

رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی 3 دانش‌آموز و 3 معلم

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تغییر کفایت سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت هواپیمایی از 100 میلیون دلار به 800 میلیارد تومان خبر داد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: زیست‌بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده‌تر می‌شود

تغییر رییس بهزیستی دزفول

نگرانی‌ از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی

شورای نگهبان ورود نمی کند؟

ساعت مچی بایدن جنجالی شد

رئیس اتحادیه قنادان اهواز عنوان کرد اخراج پرسنل قنادی‌ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادی