آخرین مطالب

نگاهی به آثار «بنکسی» هنرمند میلیون‌دلاریِ بی‌نام و نشان!

نگاهی به آثار «بنکسی» هنرمند میلیون‌دلاریِ بی‌نام و نشان! فرهنگی - اجتماعی - زیبایی شناختی در هنر عکاسی - هنر و رویدادها - صدای مردم

نگاهی به آثار «بنکسی» هنرمند میلیون‌دلاریِ بی‌نام و نشان!

  بزرگنمایی:

کسی نامش را نمی‌داند و چهره‌اش را نمی‌شناسد یا شاید بهتر است بگوییم کمتر کسی با هویت واقعی‌ او آشنایی دارد؛ اما نقاشی‌هایش که روی دیوارهای شهرهای دنیا نقش می‌بندند شهرت جهانی و ارزش میلیون دلاری دارند. می‌گویند معنی واقعی گرافیتی در آثار او نمایان می‌شود. به زبان هنر اعتراض می‌کند و وسوسه درآمدهای میلیون دلاری او را از دیوارهای شهر دور نکرده است.

به گزارش صبح ملت  نیوز، «بنکسی» هنرمند گرافیتی‌کار بریتانیایی اهل بریستول است که به واسطه نقاشی‌های دیواری‌اش که سودهای میلیون دلاری به دنبال دارد، شهرت جهانی پیدا کرده است. اگرچه حدس و گمان‌ها درباره او بسیار است، اما هنوز هویت اصلی‌اش پنهان و مبهم است؛ البته کم نیستند تعداد علاقه‌مندان و رسانه‌هایی که دوست دارند بدانند خالق این نقاشی‌های دیواری که اغلب به مسائل سیاسی و اجتماعی می‌پردازد، چه کسی است! هنرمندی که سال‌هاست دیوارهای کهنه و رنگ و رو رفته را با هیچ بومی عوض نمی‌کند، از فروش‌های میلیون دلاری آثارش سود چندانی به جیب نمی‌زند و برای بسیاری از هنرمندان گرافیتی‌کار جهان یک الگوی تمام‌عیار است. 

«بنکسی» (Banksy) نام مستعاری است که برای امضای نقاشی‌هایش انتخاب کرده است؛ نقاشی‌هایی که حدودا از سال 1993 جایشان را روی دیوارهای کشور انگلیس باز و به مرور شروع به خودنمایی کردند. حالا دیگر امضایش ارزش شده است. کافی است اثر جدیدی خلق کند و آن را به واسطه انتشار در اینستاگرامش تایید کند تا خبرها، تحلیل‌ها و عکس‌های هنرنمایی جدیدش در رسانه‌های جهان منتشر و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شود. 

در این میان گاهی بخت یار افرادی می‌شود که دیوار خانه یا محل کارشان، دفتر نقاشی بنکسی می‌شود. حالا دیگر او صاحب اثر است و می‌تواند با فروش آن در یکی از حراجی‌های بزرگ و معتبر آثار هنری، ثروتمند شود. یکی از آثار «بنکسی» به نام «عشاق موبایل» روی در یک کلوب در بریستول نقش بسته بود. شورای شهر مدعی مالکیت اثر شد و دعوای بزرگی میان آن‌ها و صاحب کلوب شکل گرفت. گفته می‌شود که در نهایت «بنکسی» در این دعوا مداخله کرد، به کلوب نامه‌ای نوشت و ادعای مالکیت کلوب را درست دانست. «عشاق موبایل» برای صاحب کلوب دیگر فقط یک نقاشی مفهومی و اعتراضی نبود، برگ برنده‌ای بود که هزاران دلار می‌ارزید. 

به طور کلی به نظر می‌رسد که «بنکسی» بیش از این‌که برای خودش درآمدزا باشد یا حداقل دغدغه اصلی‌اش این باشد، برای دیگران سودآوری دارد. به عنوان مثال حدودا دو سال پیش بود که به گفته «بنکسی»، یک گالری در مسکو آثار این هنرمند را بدون اجازه او به نمایش عمومی گذاشت و بازدیدکنندگان برای دیدن آثار این هنرمند مبلغی برابر با 9 دلار و 7 سنت، پرداخت می‌کردند؛ این در حالی بود که «بنکسی» همواره آثارش را به صورت رایگان به نمایش عمومی می‌گذارد.

 

اثر جدیدی از «بنکسی» در دوران کرونا که از مترو لندن سر درآورد

 

در تمام این سال‌ها بسیاری از رسانه‌های مهم تلاش کردند تا هویت این مرد نقاش انگلیسی را از روی نشانه‌ها و بر اساس گمانه‌زنی‌ها فاش کنند. سال 2007 بود که بی‌بی‌سی پرونده‌ای را به این موضوع اختصاص داد و با به نمایش گذاشتن تصویری، مدعی شد که این عکس بنکسی را به همراه دستیارش نشان می‌دهد که در حال کار کردن روی یک داربست هستند. در این تصویر بنکسی به عنوان «رابین گانینگهام» شناخته شد. گانینگهام در بریستول تحصیل کرده‌ است و حدودا سال 2000 به لندن مهاجرت کرد و در محله‌ای ساکن شد که تعدادی از مهم‌ترین کارهای بنکسی در حوالی همین مکان ظاهر شدند.

البته هنوز هیچ کدام از حدس‌ها و فرضیه‌ها اثبات نشده است و به همین خاطر هم گمانه‌زنی‌ها همچنان ادامه دارد. اما معروف‌ترین آن‌ها همان «رابین گانینگهام» است که بار دیگر در سال 2017 گروهی از محققان انگلیسی مدعی شدند با کمک یکسری مطالعات و بهره گرفتن از علوم ریاضی، جرم‌شناسی و بررسی جغرافیایی هویت «بنکسی» را شناخته‌اند و با توجه به الگوی توزیع آثار این هنرمند بسیار قاطع‌تر مدعی شده‌اند که شخصیت حقیقی او «رابین گانینگهام» است. البته با وجود تمام این شایعات، «بنکسی» همیشه پیوندهای مکرر با «گانینگهام» را تکذیب کرده است. 

اما در دنیای واقعی حتما افراد بسیاری هستند که او را از نزدیک می‌شناسند، با او دوست بوده و هستند، بزرگ شده‌، مدرسه رفته و حتی نقاشی کشیده‌ یا حداقل او را به هنگام نقاشی کشیدن دیده‌اند. شاید همان‌گونه که برخی از رسانه‌ها مدعی شده‌اند در پنهان نگه داشتن هویت «بنکسی» یک اراده جمعی وجود دارد که این راز در بریستول باقی بماند. 

نقاشی‌های دیواری «بنکسی» بیشتر به موضوع‌های روز همانند گرمای جهانی، جنگ، تبعیض‌های سیاسی و اجتماعی و شرایط سخت کاری می‌پردازد که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را تماشا کنید:

 

این اثر یکی از جنجالی‌ترین کارهای «بنکسی» است که تصویر استیو جابز، بنیانگذار شرکت اپل را روی دیوار کمپ پناهندگان فرانسه، نشان می‌دهد. این نقاشی که به نوعی به تبار سوری استیو جابز اشاره دارد، در اعتراض به سیاست‌های دولت‌های اروپایی در قبال مهاجران خلق شده است.

 

تصویر «دختری با بادکنک» از معروف‌ترین آثار «بنکسی» به شمار می‌رود

 

نقاشی «دختری با بادکنک» که با قیمت بیش از یک میلیون دلار در حراجی ساتبیز فروخته شد، به‌ محض ‌فروش از بین رفت!به‌ محض این‌که نقاشی «دختری با بادکنک» به یک خریدار تلفنی فروخته شد، بخشی از آن توسط یک وسیله مخفی که در قاب آن تعبیه شده بود، رشته رشته شد. البته کارشناسان آثار هنری در فضای مجازی اعلام‌ کرده‌اند که ارزش اثر «دختری با بادکنک» با این شوخی به شدت بالا خواهد رفت.

 

در این بخش ویدئویی از حراج و رشته رشته شدن تابلو دختری با بادکنک را مشاهده می‌کنید:

 

 

این اثر هنری که بر روی دو دیوار ساختمانی کشیده شده است، کودکی را به تصویر می‌کشد که ظاهرا برف‌بازی می‌کند در حالی که دانه‌های برف،‌ خاکستر ناشی از آتش سطل زباله هستند. شورای محلی «‌پورت تالبوت»‌ به منظور نگهداری مناسب این اثر هنری پیشنهاد داد تا هزینه جابه‌جایی نقاشی و ساخت پارکینگ جدید در ازای دیوار برداشته‌شده را به مالک این پارکینگ پرداخت کند. 
تعداد زیاد بازدیدکنندگان از این نقاشی خیابانی آن‌قدر زیاد بود که پلیس برای حفاظت از آن یک حصار دور آن و یک نیروی امنیتی را نیز مامور حفاظت از آن قرار داد.

 

این تصویر یکی از آخرین کارهای «بنکسی» است که در ستایش کادر درمان در روزگار کرونا خلق شده است. او این اثر را به یکی از بیمارستان‌های بریتانیا اهدا کرد. در کنار این کودک، سبدی که عروسک قهرمانانی همچون «مرد عنکبوتی» و «بت‌من» در آن رها شده‌اند به چشم می‌خورد.


 


این اثر هنری دخترکی را در حال بازی با یک لاستیک دوچرخه نشان می‌دهد که در کنار یک دوچرخه واقعی که فقط یک لاستیک دارد قرار دارد. شورای شهر «ناتینگهام» برای مراقبت از این اثر از یک پوشش پلاستیکی موقتی استفاده کرده و از مردم شهر خواسته به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در محل این اثر هنری تجمع نکنند. 

 

 

 

 

انتهای پیام 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تقدیر دکتر علیرضا ورناصری از خانواده اهدا کننده اعضای بدن

جزییات اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

دکتر داودرضا کاظمی کرونا مثبت شد

جلیقه آبی ها

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره هدفمندی یارانه ها

آقای نماینده! شهامت این است که از سرباز سیلی خورده عذرخواهی کنی،نه اینکه بر سر منتقدان فریاد بکشی

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

یک فرد در ایالت میشیگان آمریکا برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی «مگا میلیونز» شد.

آسمان‌خراشی که با وزش باد می‌چرخد

مرمت بناهای تاریخی با خمیر باکتری!

مرگ چهار بازیکن برزیلی به خاطر سقوط هواپیما

هاشمی طبا: ترسیم «مدینه فاضله» دلیل ناکارآمدی دولت‌هاست

آخرین وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان/سینماها ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شدند

روبالشتی جایزه قهرمانان دوومیدانی ایران!

خطیب‌زاده: موضوع توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی فنی است

با حضور مونسان انجام شد اعطای گواهینامه 4ستاره شهر مقصد گردشگری به یزد

سارق مسلح و قاتل فرزند دکتر غیبی به دار مجازات آویخته شد

کشکول دراویش و فضای مجازی

سلام زندگی

معامله خودرو

رژیم صهیونیستی رسما سفارتش در امارات را افتتاح کرد

وارونه نمایی یک رویداد

باران پلاستیکی هم به بازار آمد

هیات رئیسه اصناف دزفول انتخاب شدند

محمدمهدی طباطبایی نژاد در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران: سینمای کوتاه سینمای آینده است/ موفقیت فیلم کوتاه از سطح باورها فراتر رفته است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت نفت و گاز: بخش نفت و گاز تحریم‌ها و انحصار‌های خارجی را بی اثر کرد

معضل دکل های مخابراتی در مدارس و سوالاتی بی جواب

کشف 117 دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان "دزفول"

اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

رییس سازمان سینمایی کشور: مهم‌ترین فیلمسازان ما از سینمای کوتاه معرفی شده‌اند

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت پنجم (پایان)

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان: یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم را در فولاد هرمزگان انجام دادیم

مرزهای عراق به روی ایرانی‌ها باز شده است؟

از امروز تا سه شنبه انجام می شود پیش فروش 7 محصول ایران‌خودرو برای تحویل آبان‌ تا دی 1400

رئیس آموزش پرورش :اولویت کاری ما رسیدگی به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول بوده است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان تا 5 بهمن 99

هافینگتن پست در گزارشی نوشت تلاش‌ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

از امروز تراکنش‌های بدون کد یا شناسه ملی پذیرش نمی‌شوند

وزیر بهداشت اعلام کرد ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی / از عادی انگاری‌ها نگرانم

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

رییسی: اجرای بخش عمده‌ سند تحول قضایی، نیازمند اصلاح قوانین است

چرا عنابستانی از خط ویژه می‌رفت؟

رییس بیمارستان طالقانی اهواز عنوان کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی 3 دانش‌آموز و 3 معلم

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تغییر کفایت سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت هواپیمایی از 100 میلیون دلار به 800 میلیارد تومان خبر داد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: زیست‌بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده‌تر می‌شود

تغییر رییس بهزیستی دزفول

نگرانی‌ از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی

شورای نگهبان ورود نمی کند؟

ساعت مچی بایدن جنجالی شد