آخرین مطالب

افزایش آمار خشونت علیه زنان در ایام کرونا

افزایش آمار خشونت علیه زنان در ایام کرونا سیاسی - اجتماعی - ویژه بانوان

افزایش آمار خشونت علیه زنان در ایام کرونا

  بزرگنمایی:

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به موارد خشونت علیه زنان گفت: آمار دقیقی در مورد میزان واقعی خشونت علیه زنان در ایران وجود ندارد اما برخی اظهارنظرات مسئولین، نشان از آن دارد که آمار خشونت علیه زنان در ایران بخصوص در ایام کرونا، روند افزایشی داشته است.

به گزارش ایسنا، زهرا نژاد بهرام صبح امروز در نطق پیش از دستور خود  که به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان قرائت شد گفت: 25 نوامبر از سوی سازمان ملل متحد، روز منع خشونت علیه زنان نام گذاری شده است که هدف از این اقدام این بود تا افکار عمومی جهان بیش از پیش به نفی خشونت علیه زنان سوق یابد و همه ساله توجه دولت‌ها و مردم جهان، به این موضوع بسیار مهم معطوف گردد.

وی با بیان اینکه خشونت علیه زنان یکی از فراگیرترین موارد نقض حقوق بشر در دنیای امروز است که همه کشورها، اعم از پیشرفته و در حال توسعه بدان مبتلا هستند، افزود: خشونت علیه زنان در جوامع مختلف به اشکال گوناگون رخ می‌دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در هر 18 ثانیه یک زن مورد حمله یا بدرفتاری قرار می‌گیرد. برخی آمارها حکایت از آن دارد که در سراسر جهان از هر سه زن یک زن در طول عمر خود خشونت جنسی و جسمی را از کسی تجربه کرده است که می‌شناسد، دوست دارد و به وی اعتماد دارد،. نکته قابل توجه آنکه در این زمینه میان کشورهای به اصطلاح توسعه یافته و در حال توسعه، تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه با وجود این که در بیشتر کشورهای جهان قوانین منع خشونت به تصویب رسیده است اما آمارها حاکی از آن است که 35 درصد زنان خشونت را تجربه کرده‌اند، متاسفانه این رقم در برخی کشورها به 70 درصد نیز می‌رسد. گفت: رقم معنادار خشونت علیه زنان، مخصوصا در کشورهای پیشرفته، گویای آن است که پدیده خشونت به شکل سیستماتیک و در قالب یک الگوی مسلط در تمام جهان وجود دارد و فعالیت جنبشها و تحرکات زنان در کشورهای غربی مبنی بر پیشگیری از وقوع خشونت علیه انان در قالب های گوناگون حکایت از این مهم دارد. بنابراین این الگو صرفا به دلیل باورهای مذهبی و یا سنتی نیست، بلکه تحت تاثیرآموزش‌هایی است که به صورت جهان شمول علیه زنان از گذشته تا به امروز وجود داشته و دارد و از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شود.

نژادبهرام با تاکید بر اینکه هر چند آمار دقیقی در مورد میزان واقعی خشونت علیه زنان در ایران وجود ندارد و تعداد زنانی که به خود جرات شکایت علیه خشونت خانگی را می‌دهند، چندان قابل ملاحظه نیست،افزود: اما برخی اظهار نظرات مسئولین، نشان از آن دارد که آمار خشونت علیه زنان در ایران بخصوص در ایام کرونا، روند افزایشی داشته است. قتل‌های به اصطلاح ناموسی که در یک سال اخیر در جامعه ما به وقوع پیوست زنگ خطر را به صدا در آورده و این نکته را به ما یادآوری می‌کند که باید پدیده خشونت علیه زنان را جدی گرفته و تدابیر ویژه‌ای برای حل آن اندیشیده شود.

نژاد بهرام گفت: متأسفانه در ایران بسترهای قانونی لازم برای مقابله با پدیده خشونت فراهم نشده است. در بسیاری از کشورها، نهادهای مختلف فعال در حوزه زنان و سازمانهای مردم نهاد مرتبط، در این زمینه با دولت همکاری می‌کنند. اما در جامعه ما به علل مختلف، چنین سازمان‌هائی یا شکل نگرفته و یا در صورت وجود، توان لازم برای کنشگری و اقدام اثرگذار را ندارند؛ ضمن آنکه، زیرساخت های پشتیبانی از زنان قربانی انواع خشونت، در جامعه ما فراهم نیست. در بسیاری از جوامع پناهگاه‌هایی برای حمایت از زنان قربانی خشونت ایجاد شده و زنان می‌توانند در صورت لزوم به این اماکن پناه ببرند، همچنین پلیس به شدت در مورد مسأله خشونت‌های خانگی حساس است.

نژاد بهرام ادامه داد: متاسفانه زنان قربانی خشونت در ایران از چنین امکاناتی برخوردار نیستند و در بسیاری از موارد به دلیل عدم حمایت‌های قانونی، بسیاری از ایشان مجبور به تحمل خشونت‌های خانگی هستند. در عین حال، بسیاری از زنان و مردان در ایران، آموزش کافی در خصوص مواجهه با خشونت را ندیده‌اند و بسیاری از مصادیق خشونت‌های خانگی، جنسی و روانی در فرهنگ ایرانی تعریف شده نیست. بحران‌های فراگیر اجتماعی، عدم منابع کافی برای اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه‌ها در مورد مسأله خشونت، ناکارآمدی قوانین، سختگیری دولت ها در خصوص فعالیت سازمان‌های غیردولتی، در اولویت نبودن زنان قربانی خشونت، به همراه بسیاری از عوامل دیگر، موجب شده تا مبحث کاهش خشونت علیه زنان در ایران نتواند به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد و زمینه تدوین قوانین حمایتی را فراهم سازد. وقایع دردناک از اسید پاشی در شهر اصفهان ، کشته شدن رومینا در یکی از شهر های شمالی به دست پدرش و ..موضوعات فراموش شدنی نیستند.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: اصلاح دیدگاه و نگرش و افزایش سطح آگاهی نسبت به حقوق افراد، برای مردم عادی تا مدیران سطوح مختلف نظام و قانونگذاران نیاز مبرم کشور است. متأسفانه جنسیت غالب ساختارهای مدیریتی و تصمیم گیری حاکم بر جامعه ما مذکر تعریف شده است و ماحصل این ساختار، موجب شده زنان در عرصه اجتماع، سیاست، اقتصاد و خانواده از کمترین حاشیه امنیتی برخوردار باشند و به انحاء گوناگون مورد خشونت قرار گیرند.

نژاد بهرام افزود: در سال جاری بر اساس رنکینگ موسسه بین المللی لگاتوم، رتبه ایران با دو پله سقوط به 119 در بین 167 کشور جهان رسیده است. شاخص‌های لگاتوم به ما می‌گوید مرفه‌ترین کشورها آنهایی نیستند که تولید ناخالص داخلی بالایی دارند، بلکه کشورهایی هستند که شهروندانشان شاد، سالم و آزاد هستند؛ شهروندانی که احساس رضایت از زندگی و خوشبختی دارند. بی تردید زنان به عنوان مادران شاد، همسران با نشاط، دختران موفق و... در این رنکینگ نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، با شعار برنامه‌ریزی انسان‌محورانه و عدالت محور وارد عرصه مدیریتی پایتخت شدیم. هرچند من به عنوان یکی از اعضای این شورا، دغدغه تمامی شهروندان اعم از کودکان، سالمندان، معلولان و... را دارم، اما امروز به مناسبت یاد شده، تمرکز سخنانم روی مشکلات زنان است، چرا که بر این باورم زمین را زنان نجات خواهند داد؛ با عشق، با مادرانگی و با فرزندان. امروز روز جهانی منع خشونت علیه زنان است و مدیریت شهری نیز به سهم خود باید در این خصوص پاسخگو باشد، گفت: باید پاسخ دهیم که تا چه اندازه از ظرفیت‌های مدیریت شهری تهران از قبیل فرهنگسراها، سرای محلات، بیلبردهای شهری و تبلیغات محیطی در راستای فرهنگ‌سازی برای رفع انواع خشونت علیه زنان بهره برده‌ایم؟ باید پاسخ دهیم تا چه اندازه در سطح اجتماع توانسته‌ایم احساس امنیت را برای زنانمان به ارمغان آوریم؟ باید پاسخگو باشیم که تا چه اندازه رنگ و بوی شهرمان مناسب با ذائقه زنانه است؟
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: هرچند گام هایی بلند برای رسیدن به وضع مطلوب وجود دارد اما به برخی اقدامات مهم مجموعه مدیریت شهری برای نفی خشونت علیه اقشار آسیب پذیر در طول سه سال گذشته اشاره ای گذرا میکنم چراکه شناسایی و رفع 143 نقطه جرم خیز و فضای بی‌دفاع شهری در منطقه 10 با هدف ارتقاء کیفیت فضاها و عرصه‌های شهری به منظور افزایش حضور زنان در شهر و تقویت احساس امنیت آنان،  شناسایی قریب به 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع شناسایی شده در سطح شهر تهران که از مجموع آن، حدود 1300 نقطه بی دفاع توسط شهرداران مناطق 22 گانه رفع شده است.

وی ادامه داد: حمایت از فعالیت اقتصادی بانوان در قالب طرح‌های چون سامان‌دهی دستفروشان در ایام کرونا، معرفی زنان متقاضی کار به کارفرمایان مورد تأیید، پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار در قالب بسته های حمایتی، بسترسازی حضور پررنگ زنان سرپرست خانوار در مراکز رشد و کوثر ذیل شهرداری تهران و... با هدف ایجاد امنیت اقتصادی و حمایت از کارآفرینی زنان بخشی از این مهم است و مناسب سازی و بهسازی فضاهای عمومی شهر اعم از معابر، ایستگاهها و بوستان ها که گروههای مختلفی را همزمان پوشش می دهد و بستری برای حرکت امن زنان در جهت کاهش اسیب های فیزیکی احتمالی به زنان باردار ، مادران کودک در اغوش گرفته ، به مادران کالسکه به دست و .... است.

رییس کمیته شهر سازی شورا گفت: نهایتا یادآور میشوم درطول کمتر از یکسال باقی مانده با همراهی سایر اعضای شورای اسلامی شهر تهران تلاش خواهیم کرد اقدامات آغاز شده در جهت تقویت احساس امنیت شهروندان از طریق رفع فضاهای بی دفاع شهری، بهسازی و مناسب سازی فضاهای عمومی اعم از معابر و حمل ونقل عمومی، پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی بانوان در مراکز رشد و کوثر و .... را به سرانجام مطلوب برسانیم.  همچنین با توجه به ضرورت حضور و نقش آفرینی همه دستگاهها وارگان های مرتبط در راستای ارتقای امنیت اجتماعی، لازم است همکاری گسترده میان شهر داری و سازمان بهزیستی جهت ایجاد فرصت های لازم برای اطلاع رسانی جهت نفی خشونت علیه زنان تا پایان سال در قالب بسته های نوشتاری و تصویری فراهم شود و همچنین خانه های امن برای زنان خشونت دیده با دراختیار گذاشتن امکانات لازم برای تشکلهای تخصصی این حوزه و سازمان بهزیستی بسترسازی گردد. در آخر به عنوان یک زن که همدرد شما خواهرانم در شهر است تعهد می کنم  همه تلاشم را برای تحقق شهر ایمن به کار گیرم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حاجی دلیگانی:وام ازدواج بدون ضامن می‌شود

اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته ای ایران

تماس ایران با دولت بایدن تکذیب شد

لیگ هلند/ هتریک ١٢دقیقه ای لژیونر ایرانی

دهدز و ایذه سردترین نقاط استان

قاتل فراری در دام پلیس مسجدسلیمان

وزیر آموزش و پرورش دستور رسیدگی فوری به وضعیت معلمان دزفولی را صادر کرد

قمش سازه ی منحصر بفرد بشری در دزفول

العین حریف فولاد در پلی‌آف آسیا

واژگونی مرگبار 206 در منطقه گلستان اهواز

قاتل فراری در دام پلیس مسجدسلیمان

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی - قسمت سوم

سیدبندی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد

دستگیری تروریست عامل شهادت افسر راهنمایی و رانندگی در روانسر

امان از سوگندی که خوردم

علیرضا ورناصری از مراکز درمانی و ورزشی و برخی روستاهای شهرستان لالی بازدید کرد

وزیر خزانه‌داری بایدن: تنها در صورت پایبندی ایران به برجام، تحریم‌ها لغو می‌شوند

آیا روابط و عشق های دیجیتالی موفق است؟

رادیوصبح ملت ویژه استان خوزستان منتشر شد

جزئیات شکایت از وزیر ارتباطات اعلام شد

ظریف: آمریکا مانع پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل شد

بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی آغاز به‌کار کرد

رادیو شوش منتشر شد

برنامه روز سوم از سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران کدام فیلم‌ها در روز سوم از جشنواره سی و هفتم اکران می‌شود؟

واکنش ربیعی به توهین صدا و سیما به رئیس جمهور

رادیو صبح ملت نیوز ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

مراسم چهل برون در دزفول از باستان تابه امروز( بهمراه کلیپ اختصاصی صبح ملت)

عروسک محلی دزفول، هندیجان و ماهشهر با نام "بِیگَک" به ثبت ملی رسید.

مرگ چترباز جوان در مراسم شهدای پلاسکو

واکسن موجود در ایران نسبت به کرونای انگلیسی مقاوم است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران : برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران نویدبخش تداوم زندگی است

نجات راننده محبوس در خودرو توسط آتش نشانی شوش

دستگیری 7 سارق لوازم منزل در آبادان

آمریکای بایدن در آستانه فروپاشی است

بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه با دستور رئیس‌جمهور بهره‌برداری شد

مجموعه مصاحبه های با موضوع گویش دزفولی قسمت دوم

عوامل تیراندازی شهر سماله گتوند دستگیر شدند

افتتاح بازارچه صنایع‌دستی خرمشهر تا پایان بهمن‌‌ماه

73 هزار نفر در آموزش‌وپرورش استخدام می‌شوند

اولین دستورات بایدن؛ بازگشت به سازمان بهداشت جهانی و توافق پاریس

رییس جامعه هتلداران خبر داد شکایت به دیوان عدالت و تعطیلی بیشتر هتل‌های مشهد

کمیسیون تلفیق تصویب کرد؛ افزایش 25 درصدی حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال آینده

مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت: 15 میلیون یورو الیاف از کشور صادر شد

چهاردهمین پویش ره سلامت با حضور مسئولین در استان هرمزگان

معرفی برترین‌های دو و میدانی کارگری بانوان کشور در اهواز

توسعه پالایشگاه گاز بیدبلند بهبهان نیازمند یک میلیارد دلار

رئیس هیات بسکتبال استان: نباید از تیم خانه بسکتبال خوزستان انتظار قهرمانی داشت / پیشکسوتان یاری نکردند

رئیس علوم پزشکی اهواز مطرح کرد جزئیات جدید از ابتلا به هپاتیت A در روستای "لالب" باغملک

2 سیارک عظیم‌الجثه در حال نزدیک شدن به زمین هستند

رونالدو بهترین گلزن تاریخ فوتبال شد