آخرین مطالب

مولانا شیخ داود بن محمد معروف به خادم الفقراء عارفی از تبار کمیلی مشربان

مولانا شیخ داود بن محمد معروف به خادم الفقراء عارفی از تبار کمیلی مشربان فرهنگی - اجتماعی - خوزستان - بخش ویژه صبح ملت نیوز - مقالات فرهنگی - تاریخ - دکتر عبدالامیر مقدم نیا - محمد باقر مقدم نیا

مولانا شیخ داود بن محمد معروف به خادم الفقراء  عارفی از تبار کمیلی مشربان

  بزرگنمایی:مولانا شیخ داود بن محمد معروف به خادم الفقراء

عارفی از تبار کمیلی مشربان

 

     در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، دهستان قیلاب، منطقه منگره(mongere) روستای شیخ، کیلومتر75 مقبره ای است در دامنه کوه چاوُنی(chavoni) که با سنگ و ملاط ساروج ساخته شده و پیرامون آن را درختان بلوط، انار و چنار فرا گرفته است. گنبد آن مخروطی شکل بوده که اکنون تخریب و فرو ریخته است. اندازه داخل مقبره 40/3 × 30/3 متر می باشد. آثار فیل پوش ها که وسیله ارتباط ساختمان با گنبد بوده بر قسمت فوقانی دیوارها باقی و نمایان است. درب ورودی مقبره شرقی است و مزار درون آن فاقد سنگ قبر می باشد. فقط تعدادی آجر انباشته با ارتفاع حدود 40 سانتی متر در میانه ساختمان با ابعاد حدود 70/1 × 1 متر نمودار و بیانگر مزاری است که صاحب آن قرن ها ناشناخته و مجهول القدر در این مکان آرمیده است. در قسمت شرقی مقبره گورستانی است که وجود قبور متروکه با سنگ هایی که به طور عمودی بر بالای آنها کار گذاشته شده، حکایت از قدمت و تاریخ کهن این مقبره دارد.

     این بقعه که نزد اهالی مردم منطقه به داود خادم مشهور است متعلق به مولانا شیخ محقق داود بن محمد معروف به خادم الفقراء از عرفای سلسله جلیلیه مبارکه علّیه محمدیه علویه است که از درخشان ترین چهره های عرفانی اسلامی شیعی سده های پنجم و ششم هجری قمری می باشد که در ترویج شریعت کوشیده و کسوت طریقت را از دست مبارک مولانا شیخ المشایخ ابوالعباس بن ادریس پوشیده است.

     اعجوبه ی الهی، دعامه ی نامتناهی، قبله ی اتقیا، شیخ اولیاء کمل اصفیاء، مولانا شیخ محقق داود بن محمد معروف به خادم الفقراء و مشهور به داود خادم، در خانواده ای زارع مشهور به پاکی و تقوی دیده به جهان گشود، پس از دوران طفولیت در آغاز ایام جوانی به تحصیل علوم رسمی آن زمان همت گماشت. فنون مختلفه آن عصر را نزد استادانش فرا گرفته، به عالی ترین مراتب علمی نایل آمد و در همین موقع دریافت که درد دلش را از این معجون ملوّن دوایی نیست بلکه جملگی حجاب بر حجاب است و شاهد مقصود را از نظر جان پاکش بیش از پیش پوشیده می دارد، واله و حیران ماند و در آن حیرت که راه به جایی نمی برد، نسیم الهی نفخه ای از آستان مولانا ابوالعباس بن ادریس را به مشامش رساند از سر پا ساخته سوی کوی جانان رهسپار شد. سر بر آستان پیر عشق نهاده دستور سلوک طلبید. حضرت شیخ بر او منت نهاده آن سوخته عشق و اشتیاق را پذیرفت و تحت تعلیم و تربیت خاص قرار گرفت. پس از ریاضات و اربعینات و مجاهدات به احوال عالیه و مقامات رفیعه از کشف و شهود و عیان نایل آمد. آگاهی بر مغیبات یافت. سیرش در ملکوت و پروازش در جبروت و وصلش به تجلیات و معرفتش بر اسماء و صفات و فنایش در ذات بود.

     مرشدی کامل مکمل شد که اولیاء مرشدین محققین از محضرش سیراب شدند. از دست پیر و مراد خود مولانا ابوالعباس بن ادریس خرقه ی ارشاد پوشیده، پس از صعود آن شهسوار ملک عرفان و یکه تاز ولایت جان بر سجاده ی ارشاد نشسته، به ارشاد طالبان و دستگیری عاشقان مشغول شد. فتوت و خدمت فقرا و اولیاء را شعار خویش قرار داد تا جایی که به خادم الفقراء مشهور شد.

     شیخ داود بن محمد سال ها در آن دیار روزگار گذرانید و اوقات فرخنده ساعات خود را به ترفیه احوال فقراء و مساکین مصروف گردانید و با فراست کامل و قناعت شامل و قدم راسخی که داشت همواره تخم شفقت بر دل های فقراء و ضعفا می کاشت و به صفت جود و کرم موصوف و به وفور غیرت و حمیت معروف بود. در غریب پروری و مهمان نوازی ممتاز و در اصناف فتوت و مروت بی انباز و شاید فرید زمان بود.

     عاقبت الامر این عارف کامل واصل پس از عمری که به دستگیری و ارشاد طالبان حق و سلوک طریق معرفت همت داشت، از این جهان فانی روی توجه به سرای جاودانی نهاد و پیکر مطهرش در ولایت مَانکرَّه (mankerre) لرستان مجاور خوزستان در دیهی به نام کِشمِن (keshmen) به خاک سپرده شد.

     انتساب معنوی مولانا شیخ داود بن محمد معروف به خادم الفقراء به مقام نبوت و ولایت و نحوه ی دریافت خرقه ارشاد و خلافت ایشان به شرح زیر بیان گردیده است.

     سیدنا و مولانا محمد رسول الله سیدنا و مولانا علی بن ابیطالب(ع) کمیل بن زیاد نخعی(صاحب سرّ مولانا امیرالمؤمنین علی علیه السلام)- شیخ عبدالواحدبن زید- شیخ ابویعقوب سوسی- شیخ ابویعقوب نهرجوری- شیخ عبدالله بن محمد بن عثمان(عمربن عثمان مکّی) شیخ ابویعقوب طبری- شیخ ابوالقاسم بن رمضان بلخی جوزی معروف به شاه ابوالقاسم(مدفون در روستای اسلام آباد از توابع دزفول)- شیخ ابوالعباس بن ادریس- شیخ محقق داود بن محمد معروف به خادم الفقراء(داود خادم)- شیخ محمد بن مانکیل- مولانا شیخ الوری اسماعیل قصری (مدفون در بازار قدیم دزفول)- شیخ شهید نجم الدین کبری(مدفون در جرجانیه خوارزم)......... حسین بدرالدین مشتاقعلی.

     لازم به توضیح است مقبره داود خادم که مربوط به دوران بعد از اسلام است در تاریخ 6 اسفند 1385 با شماره ثبت 17403 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. و با توجه به شرح و توضیحی که داده شد، جای هرگونه تردیدی در مورد محل مزار داود بن محمد معروف به خادم الفقراء بر طرف می گردد. جای آن است که ادارات و سازمان هایی که عهده دار احیاء و حفظ آثار ملی و میراث فرهنگی هستند، با بررسی های لازم، بنای مزبور را به طرز شایسته تعمیر و مرمت نمایند و مجموعه ای فرهنگی بر سر خاک او برافروزند تا منطقه باستانی و تاریخی مُنگِره نیز از برکت تربت کثیر الأنوار این عارف بی خویش و حقیقت اندیش روح و شادابی تازه ای یابد.

خاک پای خاکساران آستانه فقر

محمد حسین حکمت فر

30/9/91

 

منابع:

  • 1-سلسله الاولیاء حضرت نوربخش در جشن نامه هانری کربن
  • 2-روضات الجنان و جنات الجنان جلد2
  • 3-طرائق الحقایق جلد2
  • 4-عارفی از دزفول
  • 5-کمیلی مشربان
  • 6-مجموعه سخنرانی ها و مقاله ها درباره فلسفه و عرفان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تقدیر آدم ها

قالیباف: قفل‌هایی که به صنعت هسته‌ای زده شده بود باز خواهد شد

توسط هلال احمر؛ ارزیابی خسارت آبگرفتگی در سه شهرستان خوزستان در حال انجام است

پیکر شهید فخری زاده در حرم حضرت معصومه (س) طواف داده شد

وزیر ارتباطات: سامانه جامع تجارت عملیاتی شد

معاون پارلمانی رییس جمهور: منابع اجرای طرح الزام دولت به پرداخت یارانه قابل وصول و پایدار نیست

دکتر جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می کند

حرکت جنجالی کاپیتان النصر

یادی از نهم آذر، سالروز بازپس گیری جزایر سه گانه ایرانی در سال 1350

🔰حکیم و مریدان/این داستان: تاریخ تولد رُند !! ؛ به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی

شهادت جودوکار ایرانی محافظ شهید محسن فخری زاده

آن چه نباید درباره افسردگی باور کنید

ادعای بولتون برای توجیه جنایت ترور شهید فخری‌زاده

قالیباف: دشمن جنایتکار پشیمان نمی‌شود مگر با واکنشی قوی

مسافرت دانشجویان مبتلا به کرونا ممنوع شد/الزام دانشگاه ها به گرفتن تست PCR از دانشجویان

مستند روایت ایثار در دزفول ساخته شد.

بررسی واکنش های یک لغزش برزگ

در انتقاد به موضع‌گیری برخی کشورها دربرابر ترور شهید فخری‌زاده ظریف: پنهان شدن برخی پشت دعوت به "خویشتنداری" شرم‌آور است

اعلام جزئیات مراسم تشییع و تدفین پیکر شهید فخری زاده

تجمع مردم اهواز در محکومیت ترور شهید فخری زاده

حُبِه مَنا در یک روز بارانی

گفتگوی تلفنی علیرضا ورناصری با صداوسیمای استان

جدیدترین رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های آسیا اعلام شد

پیام وفاق دزفول بزرگ بمناسبت شهادت دانشمند ایران اسلامی دکتر محسن فخری زاده

4 فرآورده طبیعی با منشا گیاهی که مجوز گرفته اند، دارای مصوبه کمیته اخلاق در پژوهش هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛ خروج 87 شهر از وضعیت قرمز کرونا

اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال با اکثریت آرا اعضای مجمع تایید شد

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: تولید داخلی 97 درصد دارو‌های مورد نیاز کشور در شرایط تحریم، کاری مهم و ارزشمند است

🔰حکیم و مریدان/این داستان: تبعیض در جنسیت فرزند !! ؛ به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی

دستگیری سارق محتویات داخل خودرو در دزفول

جزئیات الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات اداری و حمل و نقل اعلام شد

واکنش خطیب‌زاده به اخبار منتشر شده درخصوص حکم 20 سال حبس برای دیپلمات ایرانی

استاندارقزوین : برگشت چک طی 10 روز آینده در بانک‌های قزوین ممنوع است

یادادشت استاد طالعی نیا در باب نقاشی قهوه خانه ای

تجمع طلاب و مردم قم در اعتراض به ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده تجمع طلاب و مردم قم در اعتراض به ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده

آلمان خواستار خویشتنداری طرف‌ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می‌کند

متل با اجرای زینب موسوی از شبکه تلویزیونی خوزستان پخش شد.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری

استاد دانشگاه آزاد دزفول در ردیف دانشمندان برجسته دنیا قرار گرفت

شماره 58 ماهنامه فرهنگ رامهرمز ویژه آبان ماه منتشر شد.

آماده‌باش نیرو‌های آمریکایی در پی ترور شهید فخری‌زاده

پیمانکاران از طرح تامین آب آشامیدنی سردشت دزفول استقبال نکردند

در نامه‌ روانچی به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت مطرح شد اخطار ایران به آمریکا و رژیم صهیونیستی

اعلام نتیجه کالبدشکافی مارادونا

معاون درمان ستاد کرونا تهران هشدار داد برخورد با بیمارستان‌ها و پزشکان خاطی در زایمان‌های تقویمی

رهبر انقلاب در پیام تسلیت برای شهید فخری‌زاده تاکید کردند عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده مجازات شوند

با توجه به بارش شدید پاییزی در اکثر نقاط کشور انجام شد: اطلاعیه فرودگاه مهرآباد در خصوص تاخیر یا لغو پروازها به دلیل بارندگی

دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا؛ ملت ایران و مسئولین کشور شجاع تر و غیور تر از آن هستند که اقدام جنایتکارانه ترور شهید فخری زاده را بی پاسخ گذارند

جزئیات فعالیت شعب و کارکنان بانک ها اعلام شد