آخرین مطالب

ریس جمهور :با شعار نمی‌توان مقابل سیل ایستاد

ریس جمهور :با شعار نمی‌توان مقابل سیل ایستاد فرهنگی - سیاسی - اجتماعی

ریس جمهور  :با شعار نمی‌توان مقابل سیل ایستاد

  بزرگنمایی:

 «باید مقابل سیل بایستیم»، «باید دفاع کنیم»، «باید ایثارگر باشیم» و بایدها و شعارهایی از این نوع، دست‌کم از بهار سال جاری در تریبون‌های مختلف همراه با هجمه به دولت تکرار می‌شود؛ بی‌آنکه تریبون داران آداب ایستادن در برابر مشکلات را دانسته و یا راهکار مناسبی برای این ایستادگی ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، تداوم رفتارها و گفتارهای سیاسی با انگیزه تضعیف دولت همچنان رویه برخی رقبای انتخاباتی رییس جمهوری است. دولتی که بیش از هفت ماه در خط مقدم مبارزه با جنگ اقتصادی و ویروس کروناست از سوی چهره‌های اغلب ناشناخته در عرصه سیاست و اجرا، متهم به عافیت‌اندیشی و ترس از جان می‌شود. آنچه عرصه سیاست ایران این روزها تجربه می‌کند به گفته محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری عجیب است. رقم زنندگان این رویدادهای عجیب مدعی ایستادن در برابر سیل مشکلات هستند اما در کارنامه آن‌ها دستکم تاکنون چیزی جز شعار دیده نمی‌شود.

اتفاق عجیب این روزها

تحریم مالی تمام قد ایران از سوی آمریکا، افزایش تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بیماری کرونا، گرچه از رویدادهای سخت و عجیب این روزهای کشور هستند اما نوع رفتاری که این روزها با قوه مجریه و رییس آن، صورت می‌گیرد هم به همان میزان عجیب است. شاید به همین دلیل است که واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه اتفاق‌های عجیبی در حال رخ دادن است، می گوید: «در هر دوره از مجلس 2، 3 یا 5 نماینده اظهار نظرهای تندی داشتند و از الفاظی و مفاهیمی استفاده می‌کردند که در شان نماینده نبود. اما در مجلس یازدهم تعداد این افراد زیاد شده و این سبب اختلاف، ناامیدی و تفرقه می‌شود.» با مرور آنچه در جلسه رای اعتماد به وزیر صمت گذشت یا آنچه در بازدیدهای سرزده و به اصطلاح میدانی می‌گذرد، می‌توان منظور واعظی را بهتر درک کرد.  

نمایندگان مجلس در روز رای اعتماد وزیر معرفی شده از سوی دولت در تریبون عمومی انواع طعنه و لعن و تهدید علیه دولت استفاده می‌کنند، به بهانه‌های مختلف و البته واهی در شبکه های مجازی و تریبون‌های حقیقی علیه رییس قوه مجریه می‌تازند و انواع توهین‌ها را به وی و دولت روا می‌دارند. رقبای انتخاباتی رییس جمهوری در نوعی لجبازی سیاسی و علیرغم تمام هشدارهای ستاد مقابله با کرونا، بخش ویژه بیماران کرونایی را به صحنه رقابت‌ تبدیل کرده، از عقل معاد سخن می‌گویند و به رییس جمهوری که پروتکل‌های کرونایی را رعایت می‌کند طعنه و کنایه می‌زنند. آنچه این نوع رفتارها و گفتارها را در شرایط بسیار دشوار کنونی عجیب‌تر می‌نماید، موضوع وظیفه و مسوولیت اصلی این افراد است. مخالفان دولت در حالی حضور در بیمارستان کرونا را حداقل کار ممکن در بحبوحه شیوع این بیماری اعلام می‌کنند، که وظیفه و مسوولیت آن‌ها در شرایط کنونی بازدیدهای سرزده نیست. گرچه نه همه مردم اما نزدیک به 40درصد جامعه ایران در اسفند ماه سال گذشته 290 نماینده را راهی بهارستان کردند به این امید که بخشی از شعارهای آن روزهای خود را به واقیعت نزدیک کنند. مهرماه امسال و با گذشت هفت ماه از آن موعد، مصوبه، طرح و لایحه ای که بتواند باری از دوش مشکلات کشور بردارد، هنوز به مرحله قانون نرسیده است و می‌توان به صراحت گفت که نمایندگانی که این روزها به مهم‌ترین تریبون داران حمله به دولت تبدیل شده‌اند جز مقدار معتنابهی از حاشیه، انتقاد و توییت علیه دولت و تعدادی مصوبه ای که یا مغایر با قانون است یا شرع، دستاورد دیگری در آستین ندارند.

لوایح ارائه شده از سوی دولت هم در هیاهوی دریافت واکسن آنفلوآنزا و اتوموبیل شاسی بلند، معطل مانده‌اند تا واعظی با اشاره به آن‌ها تصریح کند: «پیش از این دولت لوایحی داده بود ولی مجلس به جای پرداختن به آنها طرح‌های جدیدی ارائه می‌دهد،  به نظر می‌رسد برای حل مشکل مردم، ‌ باید شعار و تبلیغات و اینکه در آینده چه فردی می‌خواهد رییس جمهور شود را باید کنار بگذارند و به مشکلات مردم رسیدگی کرد. زیرا با شعار دادن و افزایش انتظار مردم نمی‌توان کاری انجام داد.»

واقیعت آن است که دولت دوازدهم به ویژه از سال 97 و پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، نه در شعارهای تبلیغاتی و بازدیدهای انتخاباتی بلکه در میدان عمل و عرصه اداره کشور در برابر سیل‌های متنوعی ایستادگی و کشوری را که رگ حیات آن یعنی فروش نفت، در حال قطع شدن است، اداره کرده است. فهمیدن این موضوع کار چندان دشواری نخواهد بود اگر طعنه زنندگان به دولت نگاهی به آمار فروش نفت در دولت محبوب خود انداخته و آن را با سال 99 مقایسه کنند. دولت از اسفند 98 هم درگیر سیل تازه و البته ناشناخته و پیچیده‌ای شده که اقتصادهای پیشرفته جهان را هم به زانو درآورده است و ایستادن در برابر این سیل را وظیفه خود دانسته و با آن نمایش تبلیغاتی اجرا نمی‌کند. چه بسا اگر اندک گریزهای حجت الاسلام «حسن روحانی» در سخنرانی‌های خود به دستاوردهای این سال‌های اخیر نباشد کسی نخواهد فهمید که دولت تنها در بحران کرونا تا چه اندازه آسیب مالی دیده است. ایستادن در برابر هر سیل و مشکل و چالشی آداب دارد و شاید مهم‌ترین آن فراموش کردند تضادها، اختلافات سیاسی و کینه‌های انتخاباتی است. اگر در بحبوحه بحران و سیل، آن زمان که دولت با دستان تقریبا خالی در برابر آن بی‌هیاهو ایستاده است؛ منافع فردی و جناحی را در نمایش‌های انتخاباتی پیاده و به نام حمایت از کادر درمان در بوق و کرنا شد، شعار همدلی و صمیمیت دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت.

گر تو بهتر می‌زنی بستان بزن

در تحلیل دلایل و ریشه‌های رویکرد مخالفان دولت، دیدگاه‌های مختلفی منتشر می‌شود. برخی بستر این نوع تاختن به دولت را همان لجبازی‌های سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی می‌دانند و برخی هم معتقدند که از منظر مخالفان آنچه ناصواب است نه تصمیمات و اقدامات بلکه اتخاذ آن از سوی جریان تدبیر و امید است. «علی مطهری» نایب رییس مجلس دهم درباره دیدگاه این گروه معتقد است: «شاید در این شرایط سختی که ما داریم صلاح باشد که یکی از خودشان بیاید. خودشان برمی‌گردند به برجام و حتی رابطه با آمریکا را درست می‌کنند و اینها ممکن است به نفع کشور باشد. ولی اگر غیر از خودشان باشد مثل دوره‌ ریاست جمهوری آقای روحانی، کارشکنی ادامه می‌یابد و مردم ضرر می‌کنند. مگر اینکه شخص قدرتمندی بر سر کار بیاید که اجازه دخالت به کسی ندهد.»

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» نماینده پیشین مجلس هم دیدگاهی مشابه مطهری مطرح کرده و گفته است: «اجازه بدهیم گزینه جبهه پایداری رییس‌جمهور شود چون او می‌تواند رابطه با آمریکا و اف ای تی اف را درست کند آن وقت تمام مشکلات کشور حل خواهد شد و هیچ کس هم او را جاسوس، خائن و وطن فروش نمی‌نامد. یعنی نه تنها فحش نمی‌خورد بلکه همین پایداریها او را قهرمان ملی خطاب می‌کنند.»

اگر فرض را بر درستی چنین دیدگاهی قرار دهیم بازهم برای شروع ستاندن دولت و زدن ساز بهتر برای اداره کشور زود است اما اگر در آینده‌ای نه چندان دور تلاش‌های انتخاباتی گروه‌های مخالف دولت به ثمر رسید و سرانجام  پس از دوره‌ها تقلا به پاستور راه یافتند و اگر در اداره کشور راهی جز اقدامات کنونی دولت (که منتقد سرسخت آن هستند) در پیش گرفتند؛ چگونه پاسخگوی این میزان و این مدت تخریب و هجمه علیه دولت‌های تدبیر و امید خواهند بود؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تجمع طلاب و مردم قم در اعتراض به ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده تجمع طلاب و مردم قم در اعتراض به ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده

آلمان خواستار خویشتنداری طرف‌ها پس از ترور دانشمند ایرانی شد

ربیعی: متجاوز قطعا تنبیه خواهد شد، اما نه در زمین بازی که او تعریف می‌کند

متل با اجرای زینب موسوی از شبکه تلویزیونی خوزستان پخش شد.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد: راه‌اندازی شبکه محققان و پژوهشگران در یازدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری

استاد دانشگاه آزاد دزفول در ردیف دانشمندان برجسته دنیا قرار گرفت

شماره 58 ماهنامه فرهنگ رامهرمز ویژه آبان ماه منتشر شد.

پیمانکاران از طرح تامین آب آشامیدنی سردشت دزفول استقبال نکردند

در نامه‌ روانچی به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت مطرح شد اخطار ایران به آمریکا و رژیم صهیونیستی

اعلام نتیجه کالبدشکافی مارادونا

معاون درمان ستاد کرونا تهران هشدار داد برخورد با بیمارستان‌ها و پزشکان خاطی در زایمان‌های تقویمی

رهبر انقلاب در پیام تسلیت برای شهید فخری‌زاده تاکید کردند عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده مجازات شوند

با توجه به بارش شدید پاییزی در اکثر نقاط کشور انجام شد: اطلاعیه فرودگاه مهرآباد در خصوص تاخیر یا لغو پروازها به دلیل بارندگی

دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا؛ ملت ایران و مسئولین کشور شجاع تر و غیور تر از آن هستند که اقدام جنایتکارانه ترور شهید فخری زاده را بی پاسخ گذارند

جزئیات فعالیت شعب و کارکنان بانک ها اعلام شد

میزان بارندگی در شهرهای خوزستان /بیشترین میزان بارش خوزستان در دزفول ثبت شد

🔰حکیم و مریدان/نفقه و شوهر بخیل !! به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی

حال همه‌ی ما خوب است؛ امّا تو باور نکن!

بهره‌مندی شرکت‌های تولیدکننده شیشه‌های ضد انعکاسی از دستگاه ایرانی لایه‌نشانی

بهره‌مندی 80 شهر از سامانه‎‌های پایش و حفاظت از تجهیزات مخابراتی

رئیس پارک فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب شد

تجهیز آزمایشگاه رباتیک دانشگاه تهران به ابزار تحقیقاتی سیستم بینایی

اعتبار ویژه تبدیل ایده به کسب و کار برای برگزیدگان جشنواره دانشمندان جوان/اعلام زمان جشنواره

همکاری‌های پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با صنعت نفت توسعه می‌یابد

کاهش فرسایش خاک با پسماندهای شالیکاری و صنعتی/رشد بذر علوفه‌ای بعد از 6 ماه مالچ پاشی

بیش از 3 هزار شرکت دانش‌بنیان تولیدی شدند

یک سبد انجیر (ادبیات) 7

نانوهایی که توانسته‌اند در یک دهه سرعت تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند

در چالش "حفاظت از داده‌ها" مشارکت کنید و حمایت شوید

آموزه‌های اسلام آنقدر غنی است که به سند 2030 نیاز نداریم

صدور ضمانت‌نامه برای دانش‌بنیان‌های حوزه سلامت

ارتقای توان و کیفیت صادراتی و کنترل کالاهای وارداتی با تجهیزات ساخت داخل

فراخوانی برای حمایت از طرح‌های فناورانه حوزه علوم زیستی

ایجاد تراکنش‌های ایمن و مطمئن با سرویس‌های دانش‌بنیان داخلی

تدوین برنامه 10 ساله فناوری و فرآوری گیاهان دارویی در کشور

تشریح ریشه‌یابی واژگان ریاضی از سوی یکی از پیشکسوتان ریاضی ایران

هشتمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت مجازی شد

سهم کنکور در پذیرش دانشجو 40 درصد شد

وقوع ماه‌گرفتگی در آسمان 10 آذر/جزئیات مناطق تحت پوشش خسوف نیمسایه

با روانشناسی شبه‌علمی مشکلات پس از مدت کوتاهی از نو شروع می‌شوند

نهادی برای هم‌افزایی فعالیت‌های ترویج علم معرفی شود/تعریف عمده فعالیت‌های موزه بصورت مجازی

بررسی نواقص صنعت بالگردسازی در اسفندماه

پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو از سوی ایران به ایزو

شناسایی و ایزوله سریع مبتلایان رهاورد تست‌های تشخیص سریع کرونا

گسترش همکاری علمی دو دانشگاه علامه و بین المللی D-8

راهکاری برای توسعه ربات‌های با قابلیت تشخیص حالت چهره انسان

هفدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت نیز مجازی شد

معیار 19گانه ارزیابی ماشین آلات و قطعات شرکت‌های دانش بنیان تدوین شد

معرفی 3 تیم برتر دانشگاهی در چالش ساخت سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز

موفقیت محققان کشور در ساخت منبع تغذیه واحدهای گازی