آخرین مطالب

پلیس اینترپل در سایه بازی و ترور مقامات ایران محمد منگری

پلیس اینترپل در سایه بازی و ترور مقامات ایران

  بزرگنمایی:


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صبح ملت به نقل از منابع آگاه داخلی و خارجی، علی القاصی مهر، دادستان تهران اظهار کرد که برای 36 نفر از کسانی که  در  ترور سردار  قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند، ازجمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم جلب در ایران و " اعلان وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است."
سپس دفتر رسانه‌ای پلیس بین‌الملل در پاسخ به  رسانه های خارجی درباره این اظهار نظر گفت که بر اساس مقررات موجود، این سازمان "هیچ گونه دخالت یا فعالیتی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی ندارد."
پلیس بین‌الملل درباره اظهارات دادستان تهران گفت که اگر چنین درخواستی هم مطرح شود بر اساس قوانین این نهاد بررسی نخواهد شد.
دادستان تهران گفته بود 36 نفر که در ترور و مرگ سردار  قاسم سلیمانی "مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها" شناسایی شده‌اند.
 وی عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود در رأس این فهرست، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

 بعد از آن، برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفته‌های دادستان تهران را "ترفند تبلیغاتی" ایران توصیف کرده و گفته است که "هیچ کس آن را جدی نمی‌گیرد." 
شهید سردار  قاسم سلیمانی روز 13 دی سال 1398 در حمله تروریستی  پهپادی نیروهای آمریکایی در بغداد ، به همراه چند نفر دیگر به شهادت رسید.
در این مطلب سعی می شود تا با بررسی و ماهیت پلیس اینترپل ،به بحث جنجالی اخیر بپردازیم. 
سازمان اینترپل در سال 1923 در وین اتریش تاسیس گردید. این سازمان که ابتدا تحت عنوان 《کمیسیون بین المللی پلیس جنایی 》فعالیت می‌کرد، از سال 1956 با تصویب اساسنامه جدید خود به 《سازمان بین المللی پلیس جنایی》 تغییر نام داد و مقر فعلی آن لیون فرانسه است. مطابق ماده 2 اساسنامه اینترپل تامین و توسعه حداکثری همکاری های متقابل بین الملل نهادهای پلیس جنایی در محدوده قوانین داخلی کشورهای مختلف بر اساس روح اعلامیه جهانی حقوق بشر، در ایجاد و توسعه کلیه نهادها، قادر به ارائه کمک در زمینه پیشگیری و سرکوب جرایم عمومی و اهداف اصلی سازمان محسوب می‌شود. 
اما ماده 3 اساسنامه به منظور ایجاد محدودیت به اختیار اینترپل ،سازمان را از هر  نوع مداخله فعالیت با ماهیت های  سیاسی ،نظامی، مذهبی و یا نژادی منع کرده است  یا با پلیس کشورهای مربوطه همکاری نمی کند. 
طبق ماده 5 اساسنامه ارکان اینترپل عبارتند از :مجمع عمومی ،کمیته اجرایی ،دبیرکل دفاتر ملی مرکزی مشاوران و کمیسیون کنترل پرونده ها. 

یکی از ارکان اصلی اینترپل که نقش بسیار مهمی در اجرای همکاری متقابل پلیس و دستگاه قضایی ایفا می‌کند، دفاتر ملی مرکزی یا دفاتر کشورهای عضو است.
اینترپل به منظور تحقق اهداف خود، نیاز به همکاری مستمر و فعالانه کشورهای عضو دارد که باید تمام تلاش های خود را منطبق با قوانین داخلی خود برای مشارکت آگاهانه در این فعالیت‌ها به کار برد که به منظور تامین همکاری حرکت کشورهای عضو  به عنوان دفتر ملی مرکزی تعیین نماید. 
 در مواد 31 و 32 اساسنامه یکی از مهمترین اقدامات اینترپل، کمک های اطلاعاتی به کشورهای عضو و مبادله اطلاعات مهم مرتبط با جرایم ،از طریق صدور و انتشار اعلانهای بین المللی می باشد. دبیرخانه سازمان اینترپل رأسا و یا بنا به تقاضای کشورهای عضو اقدام به صدور اعلان ها می نماید و آن را برای تمامی اعضا می فرستد.
در این اعلان ها، اطلاعاتی در رابطه با هویت ،نوع جرم، آثار شناسایی، عکس و  افراد مجرم تحت تعقیب قید شده است. 

 هدف این است که از این طریق، به کمک پلیس کشورهای عضو اقدام به دستگیری فرد مذکور نموده و این اعلان افراد تحت تعقیب برای ارتکاب جرایم شدید، اشخاص مفقود شده، اجساد شناسایی نشده ،مظنونین اقدامات تروریستی، تهدیدات  احتمالی و شیوه‌های مورد استفاده بزهکاران، ارتباط پیدا می‌کند و این امر به کشورهای عضو اینترپل کمک می کند تا بتواند با هماهنگی مراجع پلیس و قضایی ورود و خروج مجرم را به کشور خود کنترل نمایند. 
این اعلان ها در رابطه با مجرمین بوده و بسته به موضوع خود با رنگ های مختلف صادر می گردد که عبارتند از اعلان قرمز، افراد تحت تعقیب، اعلان آبی به منظور جمع آوری اطلاعات بیشتر در خصوص فرد تحت نظر، محل اقامت و فعالیتهای نامشروع وی مورد استفاده قرار میگیرد. 
 از اعلان سبز به منظور اخبار و ارسال اطلاعات پلیس در مورد افرادی که مرتکب جرائم شده اند است. اعلان سبز، پلیس کشورهای عضو را از نوع جرم ارتکابی، شگردها و دیگر اطلاعات مربوط به مجرمین مطلع مینماید. 
اعلان زرد در رابطه با افرادی صادر میشود که از کـشور محـل سـکونت خـود، مفقود گشته و هیچگونه اثری از آنها نیست. دبیرخانه اینترپل با صدور اعلان زرد، مراتب را به تمامی کشورهای عضو اعلام میکند.
اعلان مشکی برای جمع آوری اطلاعات در مورد افراد فوت شده که هنوز تشخیص هویت نشده اند استفاده میشود. پلیس کشوری که جسد در آن یافت شده مشخصات فرد مذکور را به دبیرخانه اینترپل اطلاع داده و از آن میخواهد در این خصوص اقدام به صدور اعلان مشکی نماید تا کلیه کشورهای عضو از آن مطلع گردند.

اعلان نارنجی برای هشدار به پلیس، مؤسسات امنیتی و دیگر سازمانهای بین المللی در خصوص تهدیدهای ممکن با سلاح های مخفی، بمبهای دست ساز و دیگـر مواد خطر زا و اعمال  وقایعی که میتوانند موجب تهدید برای امنیت عمومی گردند، صادر میشود. 
اعلان بنفش برای مجرمان وتبهکاران است.
 اعلان شورای امنیت، این اعلان اولین بار در سال 2005 و در پی قطعنامه 1617 شـورای امنیـت سـازمان ملل صادر گردید و بر ضرورت همکاری سازمان ملل و اینترپل در اجرای تحریمهای اعمال شده بر افراد و گروههای مرتبط با القاعده و طالبان تأکید میکند
سوالی که در ذهن خیلی از افراد چه در ایران و خارج هست این است که آیا اعلام جرم و حکم جلب ترامپ و افراد مرتبط با حادثه تروریستی با قوانین پلیس اینترپل همخوانی دارد؟جواب این است که بله زیرا به قتل رساندن  مقام رسمی یک کشور اقدام تروریستی است که حتی وقتی مظنونین به اقدامات تروریستی در پلیس جنایی اینترپل بازداشت می شوند، کسانی که فعل ترور آنها بارز و آشکار است چرا تعقیب نشوند؟مشخص است که پلیس اینترپل بجای اقدام شفاف و عاری از تاثیر از مقامات آمریکایی، با توسل به ماده 3 اساسنامه، اقدامات و اعلان قرمز (حکم جلب  )ایران را سیاسی می خواند.
مقامات آمریکایی همواره سعی دارند که مقامات نظامی ایران را تروریست خطاب کنند تا به این شیوه اقدامات تروریستی خود را بشر دوستانه و قانونی جلوه دهند. آنها در گذشته با شرکای خود در منطقه از تروریست ها حمایت آشکارا میکردند اما در کمال تعجب در اقدامی، خود دست به ترور مقام نظامی ایران زدند که نشان می دهد مقام های آمریکایی ماهیت اصلی خود را آشکار کرده اند.

 خبرنگار محمد منگری


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نفقه دروازه ورود به طلاق

ظریف: آمریکا و اروپا باید به تعهداتشان در قبال برجام پایبند باشند

دکتر روحانی در گفتگو با رئیس جمهور ترکیه: ترور دانشمند ایرانی نشان از عجز و ناتوانی دشمنان قسم خورده ایران بود

برای پیوستن دوباره به برجام تلاش می‌کنیم

🔶 مدیر شبکه بهداشت و درمان شوش اعلام کرد: 🔶 در این هفته 21 واحد صنفی تهدید کننده سلامت مردم پلمپ وشماری دیگر به مراجع قضایی معرفی شدند

تصادف زنجیره‌ای در جاده مسجد سلیمان – لالی 30 مصدوم برجا گذاشت

بایدن: پیش چشم همه واکسن می‌زنم و فائوچی را نگه می‌دارم

رادیو شوش منتشر شد با صدای زینب مولایی

اوپک‌پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت

داستان غم انگیز به گل نشسته‌ها؛ خودکشی نهنگ‌ها و دست خالی ما برای ابزار تحقیقاتی

قالیباف: در طرح اخیر مجلس به دنبال خروج از برجام نیستیم/ما نباید در اجرا دخالت کنیم

واکنش بایدن به ترور شهید فخری‌زاده

به بخش خبری رادیو صبح ملت ویژه ی شهرستان دزفول،خوش آمدید

روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

جناب آقای مسئول ، معلولین را در یابید....

حادثه حین آموزش رانندگی

لزوم تغییر نگاه مدیران در حوزه مدیریت های شهری بر اساس سیاست تسهیل و تشویق

نظر معاون گردشگری درباره ویزافروشی و اردوهای اداری مردم با توپ و تفنگ که از آژانس تور نمی‌خرند

نوبخت اعلام کرد شرط چند برابر شدن یارانه معیشتی/ مطلقا چیزی را گران نمی کنیم

استاندار تهران تاکید کرد: فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت نارنجی مجاز است.

رییسی در جلسه پیگیری مصوبات سفر به استان‎ های البرز و یزد: زمین‌خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت در البرز حادتر است

پادکست صبح ملت نیوز به مناسبت روز جهانی معلولین ...باصدای ثنا صمصامی

سخنگوی ستاد بودجه اعلام کرد حقوق ورودی خودرو برای ترخیص دپوشده ها در گمرک است نه واردات جدید

انتشار برای نخستین بار بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند و بیمه ندارند

دیدار دکتر علیرضا ورناصری با رئیس سازمان دهیاری و شهرداری های کشور

دکتر واعظی در گفت و گو با وزیر جدید خزانه داری ترکیه: تلاش برای بازگشت روابط اقتصادی و تبادل کالایی به دوران قبل از کرونا

جزئیات پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا

دکتر روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان: حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است

ترامپ در یک فیلم 46 دقیقه‌ای شدیدا به سیستم انتخاباتی حمله کرد

بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان آغاز شد

وضعیت حضور کارکنان در ادارات منطبق با وضعیت زرد، نارنجی و یا قرمز شهرها

گرچه معلولم ولی اندیشه ام معلول نیست

پوتین: ارمنستان ناگزیر به تصمیمات دردناک درباره قره‌باغ شد

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از هفته آینده/اعلام جزئیات ثبت نام

تصویر پرستار ایرانی و مادر کرونایی‌اش جهانی شد.

تشریح نحوه تحویل کپسول اکسیژن به بیماران نیازمند توسط هلال‌احمر

فراخوان سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین به ایجاد اجماع جهانی در برابر اقدامات زورمدارانه

اطلاعیه سازمان حج و زیارت در خصوص واریز وجوه مازاد هزینه های حج تمتع 98

نخستین محموله صادراتی ایران از راه آهن هرات- خواف وارد افغانستان شد

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد

در حاشیه جلسه دولت اردکانیان: مشترکان کم مصرف آب مشمول تخفیف صددرصدی می شوند

سخنگوی دولت خبر داد شناسایی برخی عوامل ترور شهید فخری زاده توسط وزارت اطلاعات

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت: دولت با مصوبه مجلس موافق نیست و آن را برای روند فعالیت های دیپلماتیک مضر می داند

واکنش علوم پزشکی شیراز به خبر تولید داروی گیاهی کرونا

خشونت کلامی و بدنی، هردو بخاطر فقر مهارت در برقراری ارتباط

بار بادمجان حامل موادمخدر در شوش به مقصد نرسید

خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد

ذوق زده شدن نتانیاهو از ورود اولین هواپیمای تجاری اسرائیل به امارات

به سوالات کودکان درباره «خودکشی» چگونه پاسخ دهیم؟