آخرین مطالب

دست پنهان در پشت تلاش سازمان‌های جهانی برای محکومیت ایران

دست پنهان در پشت تلاش سازمان‌های جهانی برای محکومیت ایران سیاسی - بین الملل - بخش ویژه صبح ملت نیوز - عبدالصمد حسینی

دست پنهان در پشت تلاش سازمان‌های جهانی برای محکومیت ایران

  بزرگنمایی:

در حالیکه واکنش‌ها به قطع‌نامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران ادامه دارد و نتایج آن به‌عنوان عاملی برای نابودی کامل برجام مطرح می‌شود بعضی از کارشناسان معتقدند این تلاش های سازمان بین‌اللملی راهکاری برای مطالبات بیشتر از ایران است. 

در همین راستا نیز مایک پمپئو به نقل از پایگاه خبری وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شده است که ایران با سرپیچی از درخواست‌های آژانس در حال پنهان کردن چیزی است. همچنین پمپئو اضافه کرد پیگیر راهکارهای جامع و دیپلماتیک برای رفع نگران‌های هسته‌ای ایران هستند. از همین رو صبح ملت نیوز با حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل گفتگوی تر‌تیب داده است که به بررسی نظرات و احتمالات انتشار و  تصویب این  قطع‌نامه‌ می‌پردازد.


نظر شما درباره ادعای دبیرکل سازمان ملل درباره مشارکت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان چیست؟ آیا این بخشی از یک پازل حساب شده برای اجبار ایران و قبول مذاکره با آمریکا است؟ 


ببینید اصلا این جور سوالات طراحی‌شده تا ذهن مخاطب و ذهن سوال‌شونده را متمایل کند به سمتی که باور کند آدم و عالم در حال توطئه علیه ایران است و یک توسعه همه جانبه در سازمان ملل علیه ایران شکل گرفت است.


 در حالی که واقعا اینطور نیست بالاخره بحث این است که یک حمله‌ای به تاسیسات آرامکو انجام شده است مسئولیت این حمله را یمنی‌ها بر‌عهده گرفته‌اند. اینکه این سلاح‌ها را از کجا به دست اورده‌اند مشخصه که خود یمنی‌ها می‌گویند که ما فناوری ساخت موشک را داشتیم.


پس مبنای ادعای دبیر کل سازمان ملل چیست؟

حالا بحث این است که آیا در این فناوری ایران به یمن کمک کرده است یا نه.  میشه مطرح کرد قطعا ایران نمی توانسته موشک‌های به این بزرگی و با این برد را با این محاصره ای که یمن در آن قرار دارد، به یمن انتقال داده باشد. البته خود عربستانی‌ها مدعی بودند که این حملات از شمال عربستان انجام شده، نه از جنوب عربستان.


 در حالی‌که گزارش سازمان ملل  حامل این مطلب نیست که ایران این عمل را کرده است بلکه عنوان می‌کند از سلاح‌هایی که ساخت ایران بوده استفاده شده است. خب این جا باید این موضوع هم مطرح شود که این همه سلاح که از طرف کشورهای غربی در اختیار عربستان سعودی گذاشته می‌شود تا یمن را بمب‌باران کند و زن و بچه مردم را بکشد چیست.


یعنی این ناشی  از جریان طبیعی است؟

بیش از چهار سال است که قتل عام در یمن صورت می‌گیرد حالا یک کشوری به یمن کمک کرده که در مقابل این همه حملات عربستان سعودی واکنش مناسبی نشان دهد.  خوب اینجا واقعا اینکه اعلام کنند این موارد ناقض قطعنامه‌های تسلیحاتی یمنی‌ها است نمی‌توان آن را منطقی نامید.


به هر حال برای اینکه ریشه این نوع حملات و ناامنی خشک شود  باید ریشه تجاوز خشک شود. باید کشوری که متجاوز به یمن است، متقاعد شود که دست از تجاوزگری بردارد. این دولت عربستان است که اگر بخواهد امنیت را برای کشورش برقرار کند بهتر است دست از حملاتش به یمن بردارد. اگر ما بیاییم این را به آمریکا و سازمان ملل ربط دهیم که همه بر علیه ایران بسیج شدند بیشتر بازی های تبلیغاتی است به نظر من. 


عربستان به یمن تجاوز کرده است و بهای تجاوز به یمن این بوده که به تاسیسات آرامکو حمله شود مسئولیت حمله را نیز یمنی‌‌ها برعهده گرفتند و مدعی هستند که سلاح را نیز خودشان ساخته‌اند.  ولو اینکه فناوری آن را ایران در اختیار آنها گذاشته باشد در مقابل این همه سلاح بمب، موشک  و هواپیماهایی که غربی‌ها در اختیار عربستان سعودی قرار دادند، چیزی نیست.


آیا این نمی‌تواند مقدمه‌ای برای فشار چند جانبه به ایران برای قبول مذاکره با آمریکا شود؟

این که بخواهد چینی امری مقدمه‌ای برای مذاکره با آمریکا شود به نظر منطق درستی ندارد اصولاً مذاکره ایران و آمریکا موضوعی جدای از این مسئله است. ایران با آمریکا مشکلاتی دارند که در جاهای دیگر باید حل و فصل شود.به نظر شما قطعنامه اروپایی علیه ایران می‌تواند با موفقیت روبه‌رو شود؟ آیا می‌توان گفت هدف اصلی این اجماع تحت فشار قرار دادن شرکا و همراهان سیاسی ایران است تا در زمان خود امتیاز لازم گرفته شود؟


این هم از آن سوال‌هایی است که تئوری توطئه را دنبال می‌کند و معتقدند که همه آدم و عالم علیه ایران بسیج شده‌اند؛ ولی من این موضوع را جور دیگری می‌بینم.


اتحادیه اروپا در این قطعنامه‌ای که صادر کرده واقعیت‌های موجود در ایران را نادیده گرفته و سعی می‌کند که واقعیت‌ها را تعمیم دهد به مسئله‌ای که با صدور یک قطعنامه نمی‌شود آن را تغییر داد. یعنی من معتقدم با اینکه قطعنامه علیه ایران صادر شود و بر اساس این طرح ایران را برای اقدامات مجبور کنند چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.


همراهی چین و روسیه در این ماجرا چگونه و بر چه مبنایی است؟


 چین و روسیه به طور مبنایی در حال دفاع از ایران هستند. برای اینکه می‌بینند ایران نهایت همکاری را با آژانس کرده؛ پس چه این قطعنامه صادر شود و چه نشود بعید می‌دانم فرقی بکند. چین و روسیه تا مادامی که ایران با آژانس همکاری دارد، یعنی سیاست‌های شفافی دارد و همچنان تحت نظارت و کنترل آژانس است قطعا با  ایران همراه خواهند بود.


ولی اگر ایران همکاری خودش را با آژانس قطع کند به‌طور طبیعی چین و روسیه هم نیازی به معامله با غرب ندارند و حتما با کشورهای غربی هم‌سو می‌شوند. چنانچه قطعنامه‌های قبلی هم که صادر می‌شد به اتفاق آرا بود و چین و روسیه هم به آن رای می‌دادند.


پس مخالفت چین و روسیه با قطعنامه سیاسی نیست؟


امروز اگر چین و روسیه در واقع با قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا مخالفت می‌کنند به خاطر این است که ایران در چارچوب فعالیت آژانس و به‌صورت قانونی فعالیت صلح آمیز هسته‌ای  می‌کند. منطق کشورهای غربی هیچگاه نتوانسته  چین و روسیه را متقاعد کند که ایران انحرافی از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای داشته است؛ بنابراین در این زمینه نیز فکر می‌کنم که معامله‌ای صورت نمی‌گیرد مگر اینکه ایران همکاری‌هایش را با آژانس قطع کند اگر چنین چیزی انجام شود طبیعتا روسیه و چین نیز مسیرشان را از ایران جدا می کنند و احتمالا به سمت همکاری با غرب پیش می‌روند همین طور که قبلاً این سابقه رو داشتند.


آقای بهشتی‌پور به نظر شما چرا برای امریکای‌ها حفظ تحریم تسلیحاتی مهم است؟ آیا می‌توان گفت تمام این تلاشها وابسته به تحولات بازار خرید تسلیحات نظامی است؟ با این وجود آیا ایران مجبور است با بستن قرار‌داد خرید تسلیحات از شرکا به آنها امتیاز بیشتری دهد؟


 توجه داشته باشید تحریم تسلیحاتی ایران شامل  خرید و فروش است. یعنی ایران را به نحوی تحریم کرده بودند که نه بتواند سلاحی بفروشد و نه بتواند بخرد.  طبیعتاً دلیل مخالفت آمریکا با چنین موضوعی روشن است. آمریکایی‌ها مجهز شدن ایران را به سلاح‌های پیشرفته مخل امنیت خودشون و متحدانش در منطقه تحلیل می‌کنند و به همین دلیل مخالف قدرت‌گیری بیشتر ایران هستند و به‌دنبال این هستند که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود.


منتهی روسیه و چین خودشان جزو فروشندگان سلاح به ایران هستند از این خط مشی حمایت نمی‌کنند و در ادامه ایران را عامل ثبات در منطقه می‌دانند نه عامل بی‌ثباتی. چنانچه ایران به برقراری ثبات و مقابله با داعش  در منطقه  کمک کرده و خیلی اقدامات دیگری که ایران در جهت ثبات و امنیت منطقه انجام داده است. 


خبرنگار: عبدالصمد حسینی - صبح ملت نیوز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

جناب آقای مسئول ، معلولین را در یابید....

حادثه حین آموزش رانندگی

لزوم تغییر نگاه مدیران در حوزه مدیریت های شهری بر اساس سیاست تسهیل و تشویق

نظر معاون گردشگری درباره ویزافروشی و اردوهای اداری مردم با توپ و تفنگ که از آژانس تور نمی‌خرند

نوبخت اعلام کرد شرط چند برابر شدن یارانه معیشتی/ مطلقا چیزی را گران نمی کنیم

استاندار تهران تاکید کرد: فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت نارنجی مجاز است.

رییسی در جلسه پیگیری مصوبات سفر به استان‎ های البرز و یزد: زمین‌خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت در البرز حادتر است

پادکست صبح ملت نیوز به مناسبت روز جهانی معلولین ...باصدای ثنا صمصامی

سخنگوی ستاد بودجه اعلام کرد حقوق ورودی خودرو برای ترخیص دپوشده ها در گمرک است نه واردات جدید

انتشار برای نخستین بار بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند و بیمه ندارند

دیدار دکتر علیرضا ورناصری با رئیس سازمان دهیاری و شهرداری های کشور

دکتر واعظی در گفت و گو با وزیر جدید خزانه داری ترکیه: تلاش برای بازگشت روابط اقتصادی و تبادل کالایی به دوران قبل از کرونا

جزئیات پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا

دکتر روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان: حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است

ترامپ در یک فیلم 46 دقیقه‌ای شدیدا به سیستم انتخاباتی حمله کرد

بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان آغاز شد

وضعیت حضور کارکنان در ادارات منطبق با وضعیت زرد، نارنجی و یا قرمز شهرها

گرچه معلولم ولی اندیشه ام معلول نیست

پوتین: ارمنستان ناگزیر به تصمیمات دردناک درباره قره‌باغ شد

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از هفته آینده/اعلام جزئیات ثبت نام

تصویر پرستار ایرانی و مادر کرونایی‌اش جهانی شد.

تشریح نحوه تحویل کپسول اکسیژن به بیماران نیازمند توسط هلال‌احمر

فراخوان سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین به ایجاد اجماع جهانی در برابر اقدامات زورمدارانه

اطلاعیه سازمان حج و زیارت در خصوص واریز وجوه مازاد هزینه های حج تمتع 98

نخستین محموله صادراتی ایران از راه آهن هرات- خواف وارد افغانستان شد

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد

در حاشیه جلسه دولت اردکانیان: مشترکان کم مصرف آب مشمول تخفیف صددرصدی می شوند

سخنگوی دولت خبر داد شناسایی برخی عوامل ترور شهید فخری زاده توسط وزارت اطلاعات

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت: دولت با مصوبه مجلس موافق نیست و آن را برای روند فعالیت های دیپلماتیک مضر می داند

واکنش علوم پزشکی شیراز به خبر تولید داروی گیاهی کرونا

خشونت کلامی و بدنی، هردو بخاطر فقر مهارت در برقراری ارتباط

بار بادمجان حامل موادمخدر در شوش به مقصد نرسید

خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد

ذوق زده شدن نتانیاهو از ورود اولین هواپیمای تجاری اسرائیل به امارات

به سوالات کودکان درباره «خودکشی» چگونه پاسخ دهیم؟

هشدار فرماندار اهواز نسبت به آبگرفتگی مجدد محلات شهر

3 خوزستانی در فینال جشنواره داستان صوتی کیش

«هشت آذر داستانی است که برنده و بازنده آن را رها نمی‌کنند

هفته نامه رامهرمزنامه شماره 124 با مطالب و گزارش های خواندنی منتشر شد.

زیستگاه مصنوعی استراتژی طلایی در خلیج فارس

🔰حکیم و مریدان/ درسِ املاء !! به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی

ارتباط مردمی فرمانده انتظامی شهرستان دزفول

پکن: آمریکا تحریم‌ها را لغو کند / برای مذاکره با ناتو آماده‌ایم

سخنگوی دولت در نشست خبری: این ترور وحشیانه اگرچه یک پدر، یک دانشمندی و شهروندی افتخارآفرین را از ما گرفت اما هرگز نمی‌تواند به هدفی فراتر برسد/

اطلاعیه فرودگاه مهرآباد: پروازهای مهرآباد به شرط مساعد بودن هوا به موقع انجام می‌شود

خطیب زاده: نظرات وزارت خارجه در طرح اقدام راهبردی مجلس منعکس نشده است

دکتر روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: دولت تلاش می‌کند مانع نا امنی روانی و جلوگیری از بی‌ثباتی فضای اقتصادی کشور شود

شرایط ضمانت وام‌های دانشجویی اعلام شد