آخرین مطالب

پادکست مطالعات جهان صبح ملت نیوز - برداشتی از کتاب برگریزان اثر ویل دورانت در باب زنان

پادکست مطالعات جهان صبح ملت نیوز - برداشتی از کتاب برگریزان اثر ویل دورانت در باب زنان فرهنگی - اجتماعی - رادیو پادکست صبح ملت - صدای مردم

پادکست  مطالعات جهان صبح  ملت نیوز - برداشتی از  کتاب برگریزان اثر ویل دورانت در باب زنان

  بزرگنمایی:

اجازه بدهید قبل از مرگم سرودی در رثای زنان بخوانم. در کنارم آریل، که نخستین دلیل نوشتن این پیروزی‌نامه است، به وجد و شادیم می‌خندد. 
 همیشه غرق تماشای چیزهای زیبا و والا می شوم – ابرهای سفید در آسمان آبی، یا عطر عسلی سنبل شیرین، یا چهره شاداب جوانی که از کنارم رد می شود یا شکوه یک ناروَن بلند و قد علم کرده که شاخهایش را به گونه ای گسترانیده که گویی شاعری است که به فکر فرو رفته است. وقتی به این فکر می کنم که چه تعداد چیز زیبا باید روی این سیاره وجود داشته باشند، احساس می کنم که باید کلید جاودانگی را پیدا کنم تا بتوانم تمامشان را ببینم. اما به ندرت می توانم کسی را پیدا کنم که به اندازه خودم عاشق تشکر از خدایان به خاطر خلق یا تکامل زن باشد. 
من کتاب شوپنهاور درباره این موضوع خطرناک را خوانده ام و می دانم که بسیاری از همعصران من به این خون آشامهایی که زندگی ما را با افسون و کمند خود هدر داده اند، در کتابهای خود حمله کرده اند. البته بنده با این موافقم که در بسیاری از موارد زنان مقصر بوده اند. بسیاری از زنان زیاده طلب، حسود، خودخواه و مغرور هستند. آنها قادرند دوستی های بادوامی داشته باشند برای اینکه باید زمان زیادی را صرف به دست آورد، نگه داشتن و دادن عشق کنند. مقدار زیادی از زیبایی شان مصنوعی است و باید قبل از بازنشستگی کنار گذاشته شود. آنها قادرند شوهر یک زن دیگر را بدزدند، قلب ها را بشکنند و خانه ها را ویران کنند. تعداد کمی از آنها می توانند مانند برخی از مردها منطقی فکر کنند؛ آنها به ایده‌ها تا جایی علاقمند هستند که این ایده‌ها ناشی از مردان جذاب باشند؛ آنها اغلب آرزوها را با حقایق و تکرار را با بحث اشتباه می گیرند. در برخی موارد ظاهراً نیروی حیاتی آنها مغزشان را نادیده می گیرد و خود را در راه حفظ موهای مجللشان خسته می کند. آنها به خیاط هایی که جدید بودن را با زیبایی اشتباه می گیرند و از یک زن در مقابل پول احمق می سازند اجازه می دهند تا دستشان بیندازد و احمق جلوه شان دهد. آنها در مقایسه با مردان با اشتیاق بیشتری به رمالها گوش می کنند. برای اینکه نگرانی ها و اندوهشان را نمی توانند به سرعت فراموش کنند. آنها در مقایسه با مردان نوابغ و البته و احمق های کمتری دارند. نبوغ در مردان با رقابت اقتصادی یا تقلب سیاسی قویتر می شود؛ زنان نیاز چندانی به این ندارند چون ذاتاً باید مادر شوند، چیزی که غریزه در آن حرف اول را می زند؛ و معمولاً هر آنچه مردان با تفکر به دست می آورند را آنها با غریزه کسب می کنند. 

من تمام اشتباهات و تقصیرهای زن را کنار می گذارم چون او در حفظ نژاد انسان تحلیل می رود و به تعالی می رسد. شاید اصلاً نژاد را نباید حفظ کرد، اما این پرسش دیگری است. من ابتدا زن را به عنوان یک دختر نگاه می کنم، که زیبایی اش با عفت دوبرابر شده و کم و بیش می داند که به زودی شکار خواهد شد، بعد یک اسیر دست و پا بسته است و به ابزاری نژادی تبدیل می شود. او در گونه هایش رز طبیعی دارد، چون عاشق بازی و ورزش، دوچرخه سواری و اسب ها است؛ و وقتی روی زمین می نشیند و سر سگش را در دامن می گیرد و پاهای عریانش برای نفس کشیدن در هوا این سو و آن سود می روند، چشمان پیر را می نوازد. 

وقتی نوجوانی اش به پایان می رسد و مردان جوان را می بینم که دورش جمع می شوند، برای جلب نظر او عصبی می شوند و برای لمس کردن دستان، لبان او له له می زنند، قلبم می شکند، می توانم جاده ناهموار و باریکی که او باید غرق بین لاس زدن و کوته فکری، بین پیروزیهای خودویرانگر و تنهایی و انزوای دست نخورده تشخیص دهد را تجسم کنم.جای تعجب ندارد اگر به عنوان پاداش مبارزات بسیار، او به موجودی از خودراضی تبدیل شود که قابل مقایسه با موجودات نر متظاهر در فصل جفتگیری است. و در دوره ما چه باری بر دوش زنان است. انتخاب همسری که با تحسینش از او یک احمق نسازد، بلکه با پایداری، مقاومت و حس اقتصادیش نوید یک شوهر وفادار، یک نان آور شایسته و یک پدر خوب و مهربان برای فرزندانش را بدهد. چه مسئولیت بزرگی بر شانه های این مغز جوان و قلب لرزان وجود دارد!
حال او عروس شده،نجیب و مغرور، مانند قماربازی که تمام موجودیش را روی یک تاس شرط بسته است. من چنین حالت هایی داشته ام، اما برگردیم سراغ زنان آمریکایی ایرلندی انگلیسی فرانسوی اسپانیای ایتالیایی المانی اسکاندیناویایی، لهستانی، روسی ( آیا هرگز آنا پاولوا  anan pavlova   را دیده اید؟) یونانی ، هندی، مسلمان ( ایا تا کنون اشعار عاشقانه عربی یا فارسی را خوانده اید؟) چینی ژاپنی – همگی معجزه ای از فرم، رفتار و مهربانی هستند. 
تقریبا همه چیز درباره یک زن تحصیلکرده می تواند مرا سرمست کند. من از تماشای نرمی مخملین پوستش، نرمی خامه ای دستانش، احساس فوق العاده ای که وقتی صورتتان را نوازش می کند و کیف پولتان را سبک می کند سرمست می شوم. دوست دارم انگشتانم را میان موهایش بلغزانم، به شرط آنکه نظم مقدسشان به هم نریزد. جرئت نمی کنم به چشمانش نکاه کنم چون می ترسم مرا به اعماقی بکشانند که هیچ بازگشتی از آنها نیست. در صدایش نوای عشق نهفته است و وقتی بر میخیزد همچون نغمه ای می ماند که انگار خداوند هنگام کار کردن در کارگاه تکامل مشغول خواندن است. فکر می کنم معماری زن از هر زاویه ای که نگاه می کنیم فوق العاده است. اما من از میخ هایی که آنچه او به آنها کفش هایش می گوید را تجهیز می کنند متنفرم. ملاحت حرکاتش شعری است که به گوشت و پوست تبدیل شده است؛ من از تماشای راه رفتنش در اتاق مست می شوم، راه رفتنش چنان ساکت و نامرئی است که گویی باد صبا او را بی وزن خلق کرده است.

او مادر می شود. حالا بیست یا سی سال نگرانی و پروا برای بزرگ کردن آن کودک پیش روی اوست و بعد، سلامتی، نجابت و هوشو او فشار و استرس آن فرآیند را تحمل می کند و اندک اندک به الهه ای تبدیل می شود؛ اگر الوهیتی وجود داشته باشد، آن اینجاست. هیچ زیست شناسی نمی تواند خدا را غیر از موجودی مونث تصور کند، برای اینکه در دنیای حیات، مرد اغلب جانبی، حاشیه ای و گاهی اوقات زیادی است. کاتولیک ها حق دارند که اغلب مادر خداوند را دعا می کنند. سالها قبل، بعد از دیدن دردهای آریل هنگام به دنیا آوردن اِتِل بنونوتا، اتاق را با شرمساری از ناتوانی ترک کردم و با خود می نالیدم: " باید همیشه با زنان مهربان باشم."
باید بگذاریم که گناهان زن در سرش باقی بماند، برای اینکه او مادر بخشاینده همه ماست. 

یک مادر نباید بپرسد که آیا زندگی معنی دارد؛ وقتی که رشد جسمی و ذهنی فرزندانش را می بیند  می داند که او تقدیرش را راضی می کند و اینکه تقدیرش نیز او را راضی می کند. وقتی که فرزندانش از بیماری های کودکی سالم عبور می کنند و به مردان و زنانی با اولاد خود تبدیل می شوند، او به پاداش خود می رسد. او به خود می بالد که اینها همگی میوه های جسم و روح او هستند؛ و تنها یک ذهن بیمار است، که با دیدن عشق او به آنها و عشق آنها به او، می تواند بگوید که زندگی فاقد معنا است. 
اگر انسان با شرافت زندگی کند، این پاداشش خواهد بود و نیازی به هیچ چیز دیگری ندارد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هشتمی، بهترین نتیجه شطرنج‌بازان دختر ایران در مسابقات جوانان آسیا

محسن چاوشی اجازه میکس موسیقی ای را برتصاویر منطقه حفاظت شده خائیز را داد

دکتر غلامعلی رجایی: علی لاریجانی یکی از گزینه‌های جدی ریاست جمهوری خواهد شد

درخواست جمعی از ایثارگران و رزمندگان در خصوص عدم لحاظ شدن شهرستان بهبهان بعنوان منطقه جنگی

طبیعت زیبای دیلمان- آبشار لونک کجاست؟

دکتر علی بختیاری ریس بیمارستان برزگ دزفول (گنجویان ): مردم اصول بهداشتی را رعایت نمایند . کادر درمان تا شکست کرونا در کنار مردم خواهد بود

میزان مصرف برق شهرستان دزفول،هفت درصد افزایش یافته است

تشریح جزییات حادثه قتل 2 جوان در باغ ویلای دزفول

مرگ 5 نفر دیگر بر اثر کرونا در دزفول

مدیر انجمن محیط زیست شهرستان حمیدیه: عدم اجرای تعهدات نهادهای مسئول شهرسازی ، زمینه سازی بیماری پوستی در این منطقه مسکونی می شود

اختلال هذیانی و اختلال روانپریشی مشترک

پیام وزیر کشور به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی به مسجد وزیر اکبرخان کابل را محکوم کرد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد: تحریم‌های آمریکا به مرز جنایت علیه بشریت رسیده‌ است

صالحی همزمان با سالگرد ارتحال امام راحل مطرح کرد: اندیشه توحیدی امام خمینی(ره) نفی دوگانه نگری‌ها بود

متن کامل سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی ایران به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) با ملت ایران

آیا دارید به سمت پیری میروید؟

ازسرگیری ادامه انتخابی جام جهانی در ماه اکتبر

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد

نظر دو مخاطب در پاسخ به یک تماس مردمی

به مناسبت رحلت معمار کبیر انقلاب

بیانیه دادستانی بهبهان در خصوص حادثه خائیز / جمع آوری کمک های مردمی غیر قانونی است و پیگیرد دارد

اندیکا خاکستر شد

کشف محموله 20 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در بهبهان

وزیر آموزش و پرورش در نشست با گروه های جهادی مدرسه ساز؛ 12 درصد مدارس به نوسازی و 18 درصد مدارس کشور به مقاوم سازی نیاز دارند

📗📕 پیام وفاق دزفول بزرگ بمناسبت ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و قیام خونین 15 خرداد

قتل دو نفر در یکی از باغ ویلاهای دزفول

می خواهند مرا به قتل برسانند

کرونایی بودن کسبه خراطان کذب است؛/ تره بارمان با این شایعه روی دستمان ماند

هفته نامه رامهرمز شماره 101

سارقان منازل شناسایی شدند

دکتر روحانی در گفت و گو با رئیس جمهور فنلاند: برجام دستاورد خوبی در زمینه چند جانبه‌گرایی بود

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: شرکت های سرمایه گذاری استانی به طور منظم به دارندگان سهام گزارش دهند

وزیر امور خارجه از پرواز هواپیمای حامل دکتر سیروس عسکری از آمریکا به مقصد ایران خبر داد.

جذب و استخدام در نیرو انتظامی

از ویتامینA(آ) بیشتر بدانیم+خواص ومنابع آن

ایران زیبا-قلعه ناصری ایرانشهر

کول چپ جاذبه گردشگری زیبا و معروف استان لرستان

جلسه روسای فدراسیون فوتبال با وزیر ورزش/ بررسی روند اصلاح اساسنامه

جلسه روسای فدراسیون فوتبال با وزیر ورزش/ بررسی روند اصلاح اساسنامه

نمایشگاه خوشنویسی مجازی هنرمندان شهرستان دزفول / ویژه ارتحال حضرت امام ره و قیام 15 خرداد

اهدای مدال آسیایی تیم بسکتبال نفت به بیمارستان طالقانی آبادان

آخرین وضعیت پرونده تعلیق جودوی ایران در CAS

دریغ از یک شاخه گل برای مرحوم فتحی!

آبشار زرد لیمه اردل

علت تغییر اخلاق نادرشاه در پایان سلطنتش /علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ

جلسه فوق العاده هیات رییسه "بوکس شطرنج" برگزار شد

علت اصلی نا بسامانی در بافت تاریخی وکهن دزفول به قلم جناب آقای سید کاظم قاضی زاده

هشدار محیط زیست درباره آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا

دیدار ایران و کره، میان 5 بازی جذاب والیبال جهان