آخرین مطالب

با یکی از بزرگترین مربیان جهان در تیم ملی چه کردیم/مورینیو در آرزوی ایویچ شدن ورزشی - گفتگوی ویژه - زیبایی شناختی در هنر عکاسی

با یکی از بزرگترین مربیان جهان در تیم ملی چه کردیم/مورینیو در آرزوی ایویچ شدن

  بزرگنمایی:

«مربی خارجی»؛ واژه‌ای که هواداران فوتبال را هنوز بعد از گذشت یک سال به یاد دوقطبی «برانکو - کی‌روش» می‌اندازد؛ دو مربی‌ای که با حضور هم‌زمانشان در تیم‌های پرسپولیس و ملی ایران محبوبیت خاصی بین هواداران پیدا کردند. تیم ملی با کی‌روش دو دوره صعود به جام جهانی را تجربه کرد و همچنین مقابل رقبای قدرتمند خود تا ثانیه پایانی جنگید و عقب ننشست، برانکو نیز طی چهار سال توانست بار دیگر پرسپولیس را تبدیل به برندی باارزش و قدرتمند در فوتبال ایران کند؛ تیمی که یک نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا و نایب‌قهرمانی در این تورنمنت را جشن گرفت و طی این چهار سال توانست هفت جام قهرمانی را به تالار افتخاراتش اضافه کند.

بااین‌حال اما در فضای مجازی هنوز هواداران این دو منتظر هستند تا آتویی از دیگری بگیرند و گوی سبقت را در زدن رقیب از هم بربایند. اما نه برانکو، نه کی‌روش و نه «اوفارل»، مربی سابق تیم ملی ایران با سابقه نشستن روی نیمکت منچستریونایتد، بزرگ‌ترین مربی تاریخ فوتبال ایران نیستند؛ بزرگ‌ترین مربی‌ای که حتی رسانه‌ها نیز در حق او کم‌لطفی کردند کسی است که طبق نوشته مجله «فور فور تو» در جایگاه شصتم برترین مربیان تاریخ دنیای فوتبال قرار دارد: تومیسلاو ایویچ. پیرمرد خندان و دوست‌داشتنی که به قصد تحول فوتبال، وارد ایران شد تا برنامه‌اش را به صورت بنیادین آغاز کند، شاید تصور نمی‌کرد اخلاق ما ایرانی‌ها که همان «خوش‌استقبال و بدبدرقه» هستیم شامل حال او هم بشود.

با بزرگ‌ترین مربی‌ای که به ایران آمد‌ چه کردیم؟

همین یکی، دو روز گذشته بود که مجله معتبر «فور فور تو» به معرفی 100 مربی برتر تاریخ فوتبال پرداخت که در بین آنها یک چهره نام‌آشنا برای فوتبال ایران دیده می‌شد: ایویچ؛ او با ایستادن در رده شصتم دنیا نشان داد که ارزش‌های زیادی برای فوتبال به ارمغان آورده. هرچند که البته حضور تقریبا کوتاه‌مدتش در فوتبال ایران با کج‌سلیقگی‌هایی همراه شد و درِ خروج را نشانش دادند. ایویچ در بین مربیان برتر دنیا، تنها مربی‌ای است که سابقه حضور در فوتبال ایران را دارد. او البته تنها مرد کروات این فهرست 100 نفره هم هست.

حسرت نودوهشتی‌ها؛ اخراج زودهنگام ایویچ

در فاصله 9 ماه تا آغاز جام جهانی 1998، ایویچ هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت تا کار را آغاز کند. او در بدو ورود متوجه شد بازیکنان تیم ملی ایران بسیاری از مفاهیم و ساختارهای دفاعی را به اشتباه اجرا می‌کنند و همچنین آنها اصلا از لحاظ بدنی شرایط حضور در چنین تورنمنت بزرگی را ندارند. به همین دلیل او تصمیم گرفت «اردوی بروجرد» را با تمامی نفرات آغاز کند؛ بدن‌سازی سخت در کنار کارهای تمرینی برای بازیکنانی که پیش‌تر با چنین تمرین‌های طاقت‌فرسایی روبه‌رو نشده بودند. در فروردین 1377 تیم ملی ایران سه مسابقه تدارکاتی با سه باشگاه فرانسوی گنگان، نانت و مون‌پلیه برگزار کرد که سیروس دین‌محمدی ستاره آن سه مسابقه بود. 29 اردیبهشت 1377 اما شاید بدترین روز عمر ورزشی ایویچ و حتی تیم ملی فوتبال ایران باشد؛ روزی که به‌واقع می‌توانست نتایج جام جهانی را در آینده طور دیگری رقم بزند. در آن روز و در آستانه جام جهانی 98 فرانسه، تیم ملی ایران که در دوران بدن‌سازی سنگینی قرار داشت، دیداری تدارکاتی با آث رم برگزار کرد که با حساب 7 بر یک شکست خورد و فردای همان مسابقه، در عین ناباوری ایویچ از سمت خود برکنار شد و جلال طالبی جای او را گرفت.

بیژن ذوالفقارنسب، دستیار تومیسلاو ایویچ، پیش‌تر در گفت‌وگو با «شرق» در مورد حضور ایویچ در ایران و نحوه برکناری او گفته بود: «آقای ایویچ با آن شکست بازی می‌خواست یوگسلاوی و آمریکا را فریب دهد. البته یکی از تغییرات عمده ایویچ، اصلاح ساختار دفاعی تیم ملی ایران بود. ایویچ برای این کار، سیستم تیم ملی را از 2-5-3 به 2-4-4 تغییر داد و دو بازیکن باتجربه به نام‌های جواد زرینچه و نادر محمدخانی را به تیم ملی دعوت کرد، اما مسئولان وقت اجازه ندادند برنامه این مرد بزرگ به درستی اجرا شود و همین‌طور باید عرض کنم که دلایل اخراج ایویچ سیاسی بود».

در آن سال‌ها رسانه‌ها شکست سنگین با 7 گل مقابل آث رم را یک گناه نابخشودنی عنوان کردند و همین امر باعث شد تا برخی بازیکنان که از عدم حضور در جام جهانی نیز مطلع شده بودند علیه مربی گارد بگیرند و دودستگی نیز کار را بدتر کرد. تمامی این اتفاقات دست به دست هم داد تا یکی از بزرگ‌ترین مربیان تاریخ فوتبال که می‌توانست از پایه، فوتبال ایران را بسازد، پیش از جام جهانی از سمت خود برکنار شود.

جلال طالبی که مشاور امور فنی تیم ملی بود، جانشین ایویچ شد. ایران با هدایت طالبی توانست در بازی دوستانه بعدی آن اردو با حساب 4 بر یک از سد اینترمیلان عبور کند. نکته ناراحت‌کننده جایی بود که تصاویر تلویزیونی چهره ایویچ را در جمعیت نشان می‌داد که تیمی را از روی سکوها نظاره می‌کرد که قرار بود خودش حاصل دسترنجش را در جام جهانی ببیند، اما این اتفاق هیچ‌وقت رخ نداد.

تیمی که ایویچ می‌خواست آن را تبدیل به یکی از شگفتی‌های جام جهانی کند، بدون او راهی فرانسه شد تا در گروهی که یوگسلاوی و آلمان حضور داشتند بازی کند. ایران برابر هر دو تیم نمایش قابل‌قبولی داشت، ولی ستاره‌های آن روز فوتبال، نقش ایویچ در بازسازی تیم ملی را بی‌بدیل می‌دانستند. خداداد عزیزی در اکثر مصاحبه‌هایش که مربوط به جام جهانی 98 است، می‌گوید: «اگر بدن‌سازی ایویچ و اردوی بروجرد نبود، مقابل تیم ملی آلمان به‌طورقطع کیسه گل می‌شدیم».

اخراج ایویچ اما در دوره صفایی‌فراهانی رخ داد که هنوز هم خیلی‌ها از او به‌عنوان برترین رئیس فدراسیون فوتبال ایران یاد می‌کنند؛ اتفاقی عجیب که کارنامه صفایی‌فراهانی را زیر سؤال برد. بااین‌حال، تعدادی از بازیکنان آن دوره از جمله همین خداداد عزیزی معتقد بودند که فشارهای بیرونی باعث شد تا صفایی‌فراهانی آن تصمیم عجیب را بگیرد. خداداد در گفت‌وگو با مشرق، اختلاف درونی تیم با ایویچ را رد می‌کند و معتقد است صفایی‌فراهانی تحت فشار از بالا مجبور به برکناری ایویچ شده: «علی دایی قطعا در برکناری ایویچ دخیل نبوده، چون علی با او خیلی ارتباطش خوب بود. ارتباط من با ایویچ خیلی خوب بود. کریم هم خیلی بود. اما معتقدم صفایی‌فراهانی با میل خودش این تصمیم را نگرفت، چون اگر می‌خواست یک ماه قبل از جام جهانی ایویچ را برکنار کند و به او ضربه بزند، اصلا ایویچ را به ایران نمی‌آورد».

مربی‌ای که در سال 1987 بهترین سرمربی سال فیفا لقب گرفته بود، همچنین از نگاه نشریه «فرانس‌فوتبال» مربی سابق تیم ملی ایران در بین 50 مربی برتر دنیا قرار گرفته بود و حالا از نگاه مجله معتبر «فور فور تو» نیز شصتمین مربی برتر تاریخ فوتبال دنیاست، می‌توانست برای تیم ملی افتخارآفرینی کند، ولی می‌توان این‌طور نوشت که یکی از برترین مربیان تاریخ، به ایران آمد، اما اجازه ندادند پروسه‌اش با موفقیت به پایان برسد. همان رسم همیشگی؛ خوش‌استقبال در فرودگاه حتی به قیمت سقوط از پله‌های برقی، بدبدرقه به اندازه‌ای که چنین مربی‌ای به این شکل برکنار ‌شود. مربی‌ای که به قصد تاریخ‌سازی آمد، تبدیل شد به حسرت فوتبالی‌هایی که حالا فقط با ذوق می‌توانند بگویند یکی از برترین مربیان تاریخ فوتبال دنیا، روزی روی نیمکت تیم ملی ایران نشست؛ البته بی‌نتیجه در سرزمین عجایب!

مورینیو آرزوی «ایویچ‌شدن» داشت

حالا شاید این سؤال مطرح شود که چرا این مرد بلوک شرق اروپا بهترین و باکیفیت‌ترین مربی خارجی است که به ایران آمده؟ این تحلیل‌ها بر اساس چه متر و معیاری صورت گرفته است؟ کافی است نقل‌قول و آرزوی بزرگ ژوزه مورینیو که در مجله معتبر فور فور تو مطرح شده یکبار دیگر مرور شود: «ایویچ بزرگ‌ترین مربی تاریخ دنیای فوتبال است و یکی از آرزوهایم این است که بتوانم به اندازه‌ او جام قهرمانی کسب کنم». مربی مغرور پرتغالی که خیلی کم پیش می‌آید از کسی تعریف و تمجید کند و اصولا صحبت‌هایش همراه با نیش‌وکنایه است، در برابر بزرگی و افتخارات کسب‌شده توسط ایویچ، تعظیم کرد. ایویچ با سابقه مربیگری در تیم‌های بزرگی مانند آژاکس، اتلتیکو مادرید، پاری‌سن‌ژرمن، بنفیکا، پورتو و تجربه‌ مربیگری در 14 کشور مختلف و کسب جام‌های قهرمانی متعدد وارد ایران شد تا تیم ملی را در جام جهانی 1998 هدایت کند. تصور تمامی فوتبال‌دوستان این بود که با ایویچ، تیم ملی می‌تواند مقابل آلمان ایستادگی کند و با شکست‌دادن آمریکا و یوگسلاوی، تیمی که ایویچ آن را به خوبی می‌شناخت، می‌توانست به دور بعد صعود کند.یکی از برترین مربیان تاریخ فوتبال دنیا و بزرگ‌ترین مربی فوتبالی که به ایران آمده بود، تیرماه 1390 در 77 سالگی و به دلیل عارضه قلبی درگذشت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سخنان مهم رئیسی در اولین نشست خبری؛ از ارتباط با آمریکا تا شاخص‌های انتخاب اعضای کابینه

درخواست پرتابگر خوزستانی از استاندار پیش از اعزام به پارالمپیک

توضیح فرماندار اهواز در خصوص روند تجمیع آرای انتخابات شورای شهر

محسنی اژه‌ای: مردم در این انتخابات به شخص رأی ندادند

نشست خبری رییس جمهوری منتخب آغاز شد

طرح تکریم با ارباب رجوع

قالیباف: رهبری صحنه‌گردان مشارکت بالای مردم در انتخابات بودند/ مشکلات مردم را فراموش نمی‌کنیم

در گفت‌وگو با شبکه NHK ژاپن عراقچی: رئیسی واقع بین و منطقی است/ بعد از انتقال دولت موضع ایران تغییر نمی‌کند

رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران: دولت بعدی باید با نفت خداحافظی کند

انهدام سامانه پاتریوت پایگاه عین الاسد در جریان حمله پهپادی اخیر

ادعای سفارت روسیه در تهران در مورد اهداف برخی از شهروندان ایرانی از سفر به این کشور

عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده‌ایم اما ادامه راه آسان نیست

نتایج نهایی و رسمی انتخابات شورای شهر دزفول

اولین گمانه زنی ها در باره کابینه رییسی

برگزاری نشست علمی تحت حمایت پایگاه خبری تجهیز نیوز با رویداد فناوری هوش مصنوعی در صنایع مبتنی بر پیامدها و دستاوردها

روستای لیوس ؛ کهن دیاری ناشناخته

*برنده قطعی این انتخابات ملتی است که به باید و نباید های خود رجوع کرد.*

شریعتی در ترازوی نقد

ریاست مرد در خانواده تنها فرماندهی و دستور دادن نیست

پیش بینی بازی پرسپولیس تراکتور

اولین مرکز جمع آوری پسماندهای خشک افتتاح شد.

واقعیت‌های تلخ از فرار دختران از خانه

با اعلام وزیر کشور رئیسی رئیس جمهور ایران شد

پیام رهبر انقلاب خطاب به مردم؛ پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

پیام قدردانی مسئولان ارشد شهرستان دزفول از حضور حماسی مردم در انتخابات 1400

نمایه آمار مشارکت در استان‌های مختلف کشور

یک تفکر چه خوب و چه بد می تواند خود را تکثیر کند.

خدا کند برنده انتخابات تاکید کند که رییس جمهور تمام مردم ایران است.

کیم جونگ اون: پیونگ یانگ هم آماده گفتگو و هم تقابل با آمریکاست

با پذیرش و دریافت اعتبار مالی از اتحادیه‌ اروپا دنبال می‌شود پروژه‌ بین‌المللی سازی مؤسسات آموزش عالی ایران

حمله تروریست ها برای سرقت صندوق رای انتخابات 1400

انتخاب من اثرش می ماند پس رای می دهم

خبر بد روزنامه عربستانی برای استقلال

رادیو خبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشر شد

جمهوری خواهان آمریکا: بایدن باید آزمون‌های ادراکی بدهد

رادیوخبری خوزستان منتشر شد

دختر فوتبالیست ایران ارزشمندترین بازیکن کافا شد

قالیباف: انتخابات فرصت بزرگی برای مردم است تا چهره مدیریت کشور را تغییر دهند

تاکید رییس جمهور بر حفظ سلامت و رای مردم از سوی مجریان انتخابات

/انتخابات 1400/ رهبر انقلاب: روز انتخابات روز ملت ایران است

حکیم و مریدان /این داستان:آرایش تبلیغاتی

شهر زیر آواری از کاغذ

بیانیه وفاق دزفول بزرگ بمناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران

زمان حضور رهبر انقلاب در پای صندوق رای

منتظر ظهور انسان-ویروس باشید: ژن‌های ویروس کرونا با DNA انسان‌ها ادغام می‌شود؟

عزیمت «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه برای حضور در اجلاس «مجمع دیپلماسی آنتالیا»

بیانیه مشارکت حداکثری جامعه کار و تلاش در انتخابات 28 خرداد 1400

اولین بیمار در جهان داروی جدید آلزایمر را دریافت کرد

دعوت به حضور پای صندوق رای،توسط صندوق بیمه امور عشایر و روستائیان شوش

ستاد انتخابات کشور درباره کاندیداهای انصرافی اطلاعیه‌ای صادر کرد.