آخرین مطالب

دستگاه‌های پوشیدنی، تحول غیرقابل انکار حوزه فناوری بین الملل - اجتماعی - علمی وفناوری

دستگاه‌های پوشیدنی، تحول غیرقابل انکار حوزه فناوری

  بزرگنمایی:


دستگاه‌های پوشیدنی، تحول غیرقابل انکار حوزه فناوری
پیشرفت ابزار پوشیدنی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که در آینده شاهد تحول چشمگیر این فناوری خواهیم بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، فناوری‌های پوشیدنی حوزه تناسب اندام در سال‌های اخیر، موج جدیدی را در جوامع ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل است که شاهد ظهور و گسترش ردیاب‌های تناسب اندام و یا ساعت‌های هوشمند هستیم. این گسترش نشان می‌دهد که جریان پیشرفت ابزارهای پوشیدنی در آینده کند نخواهد شد و روندی فزاینده خواهد داشت.

با افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای داشتن ابزار مخصوص بررسی سلامت، کاربرد فناوری پوشیدنی در چهار سال گذشته سه برابر شده است. بررسی‌ها حاکی از این هستند که بیش از 80 درصد مصرف‌کنندگان تمایل دارند از فناوری‌های پوشیدنی تناسب اندام استفاده کنند.

افزایش تقاضا برای فناوری‌های پوشیدنی، بازار را متحول کرده و در حال حاضر، بیمه‌گذاران و شرکت‌ها در حال بررسی نحوه تجهیز فناوری‌های پوشیدنی حوزه سلامت هستند تا کارآیی آنها برای مصرف‌کنندگان و مشتریان بیشتر باشد.

فناوری پوشیدنی حوزه سلامت

فناوری‌های پوشیدنی حوزه سلامت، ابزارهای الکترونیکی از جمله فیت‌بیت و ساعت هوشمند را در بر دارند که مصرف‌کننده می‌تواند آنها را بپوشد. این ابزار، برای گردآوری داده‌های مربوط به سلامت و ورزش کاربر طراحی شده‌اند. تعداد مصرف‌کنندگان فناوری‌های پوشیدنی از 9 درصد در سال 2014 به 33 درصد در سال 2018 رسیده است.

پیشرفت فناوری‌های پوشیدنی و تقاضای کنترل سلامت با کمک آنها، تاثیر بسزایی در صنعت پزشکی داشته و شرکت‌های سازنده این گونه فناوری‌ها را به ابداع ابزاری مانند فیت‌بیت و ساعت هوشمند سوق داده است.

ردیاب پوشیدنی تناسب اندام

برخی از ساده‌ترین و اصلی‌ترین فناوری‌های پوشیدنی، مچ‌بندهایی هستند که حسگرهایی برای ردیابی فعالیت فیزیکی و ضربان قلب کاربر دارند. این مچ‌بندها با اپلیکیشن‌های گوناگون تلفن همراه هماهنگ می‌شوند تا پیشنهاداتی برای سلامت و تناسب اندام او ارائه دهند.

فیت بیت مدل "فلکس"(Flex)، یکی از گزینه‌های ابتدایی و مشهور برای مصرف‌کنندگان فناوری پوشیدنی است. ظاهر براق و توانایی این فیت‌بیت در ردیابی گام‌هایی که کاربر طی روز برمی‌دارد، توجه بسیاری از مصرف‌کنندگان فناوری پوشیدنی را به خود جلب کرده است.ساعت هوشمند سلامت

ساعت‌های هوشمند که در ابتدا فقط برای محاسبه تعداد گام‌ها و نمایش زمان ارائه شدند، اکنون به ابزارهایی برای بررسی سلامت تبدیل شده‌اند. شرکت اپل در سال 2017، اپلیکیشنی موسوم به "Apple Heart Study" برای بررسی سلامت ارائه داد که ضربان قلب کاربران را بررسی می‌کرد و به افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هشدار می‌داد.این شرکت اخیرا اپلیکیشنی موسوم به "Movement Disorder API" را ارائه داد که به پژوهشگران کمک می‌کند تا داده‌های جدید مربوط به بیماری پارکینسون را گردآوری کنند.ساعت‌های هوشمند به کاربران امکان می‌دهند تا از عهده وظایفی مانند خواندن و ارسال پیام و همچنین برقراری تماس برآیند که معمولا با تلفن همراه انجام می‌شوند. ساعت‌های هوشمند علاوه بر انجام دادن این وظایف، به ردیابی ورزش، تناسب اندام و سلامت کاربر نیز می‌پردازند.

ابزار پوشیدنی بررسی نوار قلب

ابزار پوشیدنی که از عهده تست نوار قلب برمی‌آیند، پیشرفت قابل توجهی در حوزه تجهیزات الکترونیکی به شمار می‌روند و آنچه این ابزار را از ساعت‌های هوشمند متمایز می‌کند، توانایی آنها در انجام تست نوار قلب کاربر است.

در سالی که گذشته، شاهد رونمایی از بهترین انواع ابزار پوشیدنی بودیم که یکی از آنها، ساعت هوشمند موسوم به "Move ECG" است.Move ECG می‌تواند نوار قلب کاربر خود را ثبت کند و آن را به پزشک او بفرستد و حتی به تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی نیز کمک کند. این ساعت هوشمند هنگام قدم زدن، دویدن، شنا کردن و دوچرخه‌سواری کاربر، مواردی از جمله سرعت، مسافت و ارتفاع را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ابزار پوشیدنی بررسی فشار خون

شرکت ژاپنی "اُمرُن"(Omron) در سال گذشته، از یک ساعت هوشمند رونمایی کرد که به بررسی فشار خون کاربر می‌پردازد. شاید این ساعت هوشمند موسوم به "هارت‌گاید"(HeartGuide) مانند یک ساعت هوشمند معمولی به نظر برسد اما در اصل، یک ابزار بررسی فشار خون است که می‌تواند علاوه بر فشار خون، فعالیت‌های روزانه کاربر، تعداد گامهای او، مسافت طی شده و کالری‌های سوزانده شده را مورد بررسی قرار دهد.هارت‌گاید می‌تواند همه سنجش‌های ثبت شده را در حافظه خود حفظ کند و آنها را به یک اپلیکیشن تلفن همراه موسوم به "هارت ادوایزر"(HeartAdvisor) انتقال دهد. بدین ترتیب، کاربر می‌تواند داده‌های مربوط به سلامتی خود را ردیابی و ذخیره کند و آنها را در اختیار پزشک قرار دهد.

حسگرهای زیستی

حسگرهای زیستی، ابزاری در حال پیشرفت هستند که به کلی با مچ‌بندهای تناسب اندام و ساعت‌های هوشمند تفاوت دارند. شرکت "فیلیپس"(Philips)، یک حسگر زیستی پوشیدنی ارائه داده است که مانند یک برچسب است و به بیماران امکان می‌دهد تا هنگام حرکت کردن، داده‌های مربوط به ضربان قلب، تنفس و دمای بدن خود را گردآوری کنند.

پژوهش مرکز پزشکی "دانشگاه آگوستا"(Augusta University) نشان می‌دهد که این ابزار پوشیدنی، تا 89 درصد به کاهش ایست قلبی و تنفسی کمک کرده است. این نتیجه، توانایی ابزار پوشیدنی را در بهبود سلامت بیمار و کاهش بار کاری پزشکان نشان می‌دهد.

پیشرفت‌ها و آینده ابزار پوشیدنی حوزه پزشکی

بازار فناوری‌های پوشیدنی حوزه سلامت، رو به رشد است و پیشرفت آن موجب می‌شود که فناوری‌های پوشیدنی بیشتری در اختیار مشتریان و افراد فعال در حوزه تجارت قرار بگیرد.

گسترش رو به رشد فناوری‌های پوشیدنی حوزه تناسب اندام، تصمیم‌گیری بیمه‌گذاران، ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد تا بتوانند از مزایای ابزار پوشیدنی حوزه سلامت بهره‌مند شوند.

بیمه‌گذاران می‌توانند با استفاده از ابزار پوشیدنی، هزینه‌های مربوط به بیماران را کاهش دهند و به افزایش ارزش زندگی آنها کمک کنند. فناوری‌های پوشیدنی می‌توانند تعداد دفعات مراجعه به بیمارستان و بستری شدن را کاهش دهند. 75 درصد کاربران این ابزار باور دارند که ابزار پوشیدنی به آنها کمک می‌کنند تا بیشتر در حفظ سلامت خود نقش داشته باشند.

شرکت‌ها نیز از مزایای ابزار پوشیدنی حوزه سلامت بهره‌مند می‌شوند و آنها را برای کارمندان خود پیشنهاد می‌کنند تا کیفیت کار آنها بهبود یابد.

میزان مصرف ابزار پوشیدنی طی چهار سال اخیر، نشان می‌دهد که کاربرد این فناوری در آینده، بسیار متداول‌تر خواهد بود و ابزار پوشیدنی، به یک فناوری عادی تبدیل خواهد شد. قابلیت اتصال ابزار به اینترنت با ابداع حسگرهای دقیق‌تر، گسترش خواهد یافت و امکان داشتن یک سبک سالم زندگی را برای مردم فراهم خواهد کرد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نیویورک تایمز: پنتاگون طرح نابودی کتائب حزب‌الله عراق را تهیه می‌کند

انتقاد هفته‌نامه پزشکی لنست از عملکرد دولت بریتانیا در خصوص کرونا

💢 دزفول برای هفتمین سال متوالی در برنامه جهانی ساعت زمین مشارکت خواهد کرد

نامه صدها تشکل های غیردولتی و مردم نهاد سراسر کشور به دبدبیرکل سازمان مللیرکل سازمان ملل: جلوی تحریم های غیرانسانی امریکا را در شرایط کرونا بگیرید

خبری خوش برای همشهریان اهوازی

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا: پایه‌های نظام سلامت کشور برای مقابله با کرونا مستحکم است

معاون اول رییس جمهور پس از بازدید از بخش کرونا و عفونی بیمارستان امام حسین (ع): اقدامات جامعه پزشکی و درمانی در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد

درآمد میلیاردی صدا و سیما از تبلیغات سریال پایتخت

تعدادی از زندانیان سقز متواری شدند .

علی ربیعی/ دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت کرونا در میدان جامعه سیاست‌زده

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: برای مقابله با کرونا راهی جز رعایت فاصله اجتماعی و در خانه ماندن مردم نداریم

عبدالناصر همتی/ رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه تلاش‌ها برای آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی

دکتر روحانی در تماس‌های جداگانه با وزیران بهداشت، نفت و کشور تاکید کرد: پرهیز از اقدام سهل‌گیرانه یا سخت‌گیرانه در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

با همکاری دفتر موسیقی و شهرداری تهران؛ پخش کنسرت‌های آنلاین برای روزهای قرنطیه خانگی

آخرین آمار حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص بیماری کرونا جمعه 8/1/99 ساعت 14:30

🔴3 میلیون و پانصد هزار خوزستانی در طرح غربالگری وزارت بهداشت شرکت کردند

راهکارهای مقابله با فوبیای ناشی از کرونا در کودکان و بزرگسالان

تقدیر وزیرکشور از همراهی مردم و زحمات دستگاه ها در اجرای طرح جداسازی اجتماعی و مقابله با کرونا

جریمه نیم میلیونی رانندگان متخلف طرح فاصله اجتماعی/ نحوه عبور خودروی مسافران غیرتهرانی از تهران

در پیامی به مناسبت روز پاسدار سرلشکر باقری: اقتدار و تاثیرگذاری راهبردی سپاه عامل عصبانیت، تحقیر و انزوای آمریکا است

در صورت ابتلا به کرونا چه اقداماتی باید انجام دهید؟

چرخش با‌صلابت سانتریفیوژهای مجتمع غنی‌سازی نطنز در سال جدید

پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبرداد:شیب افزایشی پایین ابتلا به کرونا ویروس در شهرهای شمال خوزستان

آمارتردد ماشین های غیر بومی در سطح شهر دزفول تا پایان روز سه شنبه 5 فروردین

دزفول برای هفتمین سال متوالی در برنامه جهانی ساعت زمین مشارکت خواهد کرد

📸🔹نشست همفکری مهندس امید بن عباس فرماندار شهرستان دزفول با بزرگان؛معتمدین و سران جهت مقابله با ویروس کرونا در شهر میانرود_دزفول

تعطیلی بعضی از واحدهای صنفی شهرستان تا نیمه اول فروردین

هرچند طبیعت زیباست و راهها بسته اند

بررسی مجدد مشمولان کمک معیشت در خرداد 99

🔹هشدارها و راهنمائی های رئیس اداره غله و بازرگانی دزفول برای پیشگیری از کرونا و عبور از این مقطع حساس🔹

اعلام ساعت کاری بانک‌های خصوصی در ایام نوروز

معرفی سایتی برای نشان دادن موارد مرگ و میر و بهبودی به کویید 19 به تفکیک کشورها

پایتخت ، طنزی که عقب نشینی کرد

💢 عشایر دزفول از حاشیه رودخانه‌ها فاصله بگیرند

🔹بازگشت شگفت‌آور حیوانات به شهر‌ها پس از قرنطینه انسان‌ها

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تصمیم ستاد مقابله با کرونا: محدودیت‌های بیشتر از فردا اعمال می‌شود

سخنگوی دولت عنوان کرد: ادارات و فعالیت‌های اقتصادی تا 15 فروردین تعطیل می‌شود

💢 *قابلیت جدید اینستاگرام برای کاربران قرنطینه شده*

🔹ششم فروردین در ایران باستان روز امید نامگذاری شده است. 🔹

رصد روزانه ی باغ ویلاهای دزفول

توضیحی درباره اعلام رتبه نخست ابتلا به کرونا در خرمشهر

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن بیانیه ای منتشر و این تجاوز را محکوم کرد.

در نامه‌ای به رییس مجلس حسین‌زاده: مجلس سه فوریت طرح تعطیلی یک‌ماهه کشور را تصویب کند

آخرین آمار بیماران کرونا در شهرستان شوش دانیال

دعوت گوترش به "آتش‌بس جهانی" و "جنگ فراگیر" علیه کرونا

در یک عزم عمومی پوشش غربالگری شوش روز گذشته از مرز 67 % گذشت.

سردار پاکپور خبر داد آغاز رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی شهدای مدافع سلامت نیروی زمینی سپاه از فردا

💥مرخصی در دوران ویروس کرونا برای کارمندان دولت استحقاقی محسوب نمی شود

سخنان استاندار خوزستان با مردم با موضوع وضعیت کروناویروس در استان:

ادارات و دستگاههای اجرایی چند شهر خوزستان فردا تعطیل اعلام شد