آخرین مطالب

ویژگی `مهاجر پذیری` منحصر به فرد دزفول با این `غنای شهری`

دزفول `سرزمین فرصت های طلایی ` در محضر دزفول پژوه ارجمند دکترنجف هدایت فرهنگی - سیاسی - اجتماعی - خوزستان - بخش ویژه صبح ملت نیوز

دزفول  `سرزمین فرصت های طلایی ` در محضر دزفول پژوه ارجمند دکترنجف هدایت

  بزرگنمایی:

دزفول  "سرزمین فرصت های طلایی " در محضر دزفول پژوه ارجمند دکترنجف هدایت

ویژگی "مهاجر پذیری" منحصر به فرد دزفول با این "غنای شهری"

 

 

پیام فرهیخته ی ارجمند جناب دکتر نجف هدایت از انگلستان درارتباط با انتخابات مجلس شورای اسلامی  و "تمدن بزرگ" دزفول

درود بر همشهریان معزز دزفولی !

 

اکنون که در شرف انتخابات مجلس می باشید ، جسارتا وظیفه شهروندی این  احد کم مقدار  از آحاد جامعه "دزفول بزرگ " إیجاب‌ می نماید که مواردی چند را خاضعانه باستحضار مبارک برساند.

تمدن "دزفول بزرگ" ، در اقلیم گرم و خشک آن شکل گرفته و قوام یافته استاز این رهگذر ، حس نوع دوستی ، غریب نوازی و گشاده رویی در قبال مهمانان ، در زمره صفات بارز اسلاف دزفولی ما بوده است! همین ویژگی "مهاجر پذیری" منحصر بفرد باین "غنی شهر" در دامنه های جنوبی زاگرس مرکزی ، به درستی عنوان "سرزمین فرصت های طلایی " را داده است ! بهمین دلیل ، نخبگان حرف و پیشه های کارآفرین متعدد و متنوع را در طول تاریخ بخود جذب،  و شرایط را برای ریشه دواندن و قوام آنها در پهنه فرهنگی خود مساعد نموده است ! نخبگان اسکان یافته در شهر هم متقابلا تمام اهتمام خود را در بکار گماردن مهارت های حرفه ای خویش با هدف توسعه و شکوفایی موطن جدیدشان بکار گرفتند! همین تعامل دو جانبه در شکل گیری یک نظام کارآمد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در پهنه فرهنگی و تمدنی "دزفول زمین" تاثیر گذار بوده است!

از قضا همین ویژگیها ، دزفول را کاملا با دیگر جوامع شهری معاصر خود متمایز نموده است! بلطف ذکاوت و فراست اسلاف مان، اداره بلدیه در این شهر، قبل از خیلی از بلدان دیگر تاسیس گردید ! سامانه قنوات آبرسانی زیرزمینی آن بعنوان شاهکار معماری -مهندسی جهانی بر فرزانگان و خردمندان شهر و جهان پوشیده نیست! آسیاب های  آن بعنوان سازه های آبی بینظیر در شکوفایی شهر نقش آفرین بوده است! شرکت سهامی عام آبیاری قدیم آن در سال ١٣٢٤ توسط خیرین و مشارکت فراگیر فقیر و غنی شهر ، نمونه بارز همگرایی و همیاری در یک جامعه شهری پیشروی را نشان میدهد که قبل از اهواز  ، تهران و بسیاری از بلدان آباد دیگر ، آب لوله کشی را از کرانه رودخانه به إقصاء نقاط "قدیم شهر " و منازل شهروندان در "جدید شهر"  تلمبه نموده است ! در آنزمان تجهیزات تلمبه خانه را با همیاری  های مردمی از اروپا آوردند و خدماتشان هنوز هم از مردم دریغ نشده است! روند فزاینده احداث مدارس  و ساخت و ساز فضا های درمانی که شهروندان برای توسعه آن گوی سبقت را از همدیگر گرفته اند ، در سایه همین فرهنگ نوعدوستی و خدمت گذاری مردم شریف دزفول میباشد! أمور خیریه از سده های قبل ، همه توسط مردم نیک اندیش و توسعه خواه این دیار آباد ، هدایت و رهبری می شده است .

 لذا روند کنونی خیرخواهانه در دزفول ناشی از یک فرهنگ جا افتاده و نهادینه شده چند صد ساله است که هیچ بزرگواری در حاکمیت و خارج از آن نمیتواند مصادره به مطلوب نماید!

از أمور خیریه حاج عباس خان اسد خان آصف (مهاجر از لرستان) بگیر تا زاد آ علی عماد، حاج آ سید شاهرکنی، حاج علینقی طالبیان، حاج حسین حاج ابولی(جد افشارین) ، آیت اله حاج سید اسداله نبوی، ظهراب خان سهرابی، حاج آ مجید حسینی ، حاج سالار صاحب محمدی، حاج عبدالحسین ملا مصطفی(صنیعی) ، حاج خدایار حاج الهیار (فیلی پور) ، حاج غریب نظری، حاج محمد علی نظری ، حاج صوفی و حاج عبدالرحیم توتونچی ، خاندان عصاره ، توسلی ، قطب السادات وخیل عظیمی از لشکریان خیر اسکان یافته شده در دزفول ، در زمره مهاجرانی بوده اند که بدلائل نخبگی ، مجذوب و مفتون فرهنگ جذاب و مدنیت منحصر بفرد  دزفول شده اند ! خاندان افشارین از زنجان، آصف ها از لرستان ، خاندان عماد ، آ رضا مستوفی ، داعی دزفولی ، بیگدلی و شاهرکنی اصالتا ترک تبار، خاندان سهرابی ، فیلی پور، صاحب محمدی و نظری، بختیاری تبار، حاج آ مجید حسینی و رشیدیان گرجستانی، و سادات معزز گوشه هم که در تولید اعاظم فرهنگی علمی سهم بسزایی داشته اند ، در زمره  مهاجران تاثیر گذاری بوده که موطن مبدأ آنها سرزمین بین النهرین (عراق کنونی ) بوده است ! مشاهیر اعظم انصاری ، عاملی، معزی و.....هم أیضا !

حقیر راقم این سطور هم در خانواده ای رشد نموده که جد بزرگش بیش از چهارصد سال پیش از أصفهان به گرمسیر تبعید  شده و با افتخار خود را منتسب به تبار بختیاری هفت لنگ میداند!

چه بزرگوارانی (خواه وکیل  ، سفیر و وزیر باشند و خواه سردار)را میرسد که این فرهنگ منسجم قوام گرفته از نوع "رنگین کمانی" در پهنه تمدنی و جغرافیایی دزفول بزرگ را با هدف سیاسی خدشه دارنمایند؟ نه کاندیدا های وکالت را میرسد که ساحت مقدسش را آماج حملات سیاسی خود قرار دهند و نه وزیر و صدرالاعظم را! آنچه زیبنده هر شهروند فرهیخته و فرزانه است ، حفظ یکپارچگی و انسجام و پیوند جامعه متکثر میباشد! تحقق این آرمان ، صرفا با ارج نهادن به کرامت انسانی تمام شهروندان ، خواه از تبار بزرگ عرب، لرستانی، قشقایی ، لک، بختیاری و ترک های مهاجر دیروزی و شهروندان معزز امروزی مقدور و میسور باشد!

این فرزند حقیر و کم مقدار دزفول ، بعنوان یک دانشجوی تلمذ کننده از محضر همه سروران و همشهریان بزرگوارم ، خاضعانه تمنا دارد که ضمن حفظ خویشتن داری در این ایام سرنوشت ساز ، به تمام بزرگوارانی که آماده خدمت گذاری بوطن میباشند ، با صعه صدر و عقلانیت ، اجازه رقابت سالم در انتخابات پیش رو را داده و بهر فردی که تمامیت "پیکره اجتماعی -فرهنگی" دزفول بزرگ را فارغ از تبعیض های عریان قوم گرایی و هتک حرمت دیگران نمایندگی مینماید  ،  برای نشاندن بکرسی نمایندگی در مجلس انتخاب فرمایند!

رجاء واثق دارد که  فرزانگی و فرهیختگی منتسب به مردم شریف، غیور و مهماندوست که متشکل از تمام اقوام معزز میباشد، کلیت فرهنگی-اجتماعی "دزفول بزرگ" را بعنوان الگوی همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز  بکشور معرفی خواهد نمود!  با همین درایت و عقلانیت که درهمشهریان سراغ دارم، آنها خواهند توانست ضمن رعایت أصول اخلاقی و  با متانت و ارج نهادن به کرامت  انسانی ، در نهادینه نمودن اندیشه تکثر گرایی و برتابیدن دیدگاه های دگر اندیشان ، مسیر  توسعه پایدار در دزفول و کشور را هموار نمایند!

 

مساعدت و همیاری تک تک آحاد جامعه ، فارغ از قومیت و پیشینه اقتصادی -اجتماعی آنها، بعد از انتخابات ، توسعه پایدار شهر وروستا در پهنه جغرافیایی دزفول بزرگ و کشور را تسریع و تضمین خواهد نمود!

در عصر پسا مدرن و پسا صنعتی متاثر از فناوری های دیجیتالی ، هیاهو های عوامگرایانه و شعار های صرف، نه برای  توسعه پایدار کارساز خواهد بود و نه گرهی از مشکلات معیشتی و تضمین آتی خیل عظیم لشکریان جوان دانش آموخته بیکار و مستاصل در اقوام رنگارنگ شهر و کشورمان راخواهد گشود!

چشم امید قاطبه جامعه متکثر  به فرزندان دلسوز ی است که با آرمان های تعالی بخش خود ، دزفول بزرگ را به رکن رکین سرزمین های جنوب ،و خوزستان را به ستون فقرات رونق و شکوفایی پهنه  تمدنی ایران زمین تبدیل نمایند!

پاینده باد اندیشه های اندیشمندان برتابنده تکثر گرایی و توسعه خواهی  دلاور مردان ودلاور زنان دزفول و ایران زمین!

 

ارادتمند و جان نثار دزفول پژوه - نجف هدایت / انگلستان

2/اسفند/98
اختصاصی پایگاه خبری صبح ملت 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مصاحبه با آقای دکتر سید نظام الدین امامی فر درباره المان یا نماد شهری دزفول کهن چگونه باید باشد

تصادف زنجیره‌ای درجاده شوش - اهواز با چهار مصدوم

ساعات کار مرکز شماره گذاری خودرو در دزفول ،تا ساعت 17 افزایش یافت

خواص دارویی و درمانی نعناع

روستای حصار تربت حیدریه خراسان رضوی

ایرانی‌ها روزانه 8 هزار کیلومتر سیگار مصرف می‌کنند

جواب تست کرونا دیاباته مشخص شد

راهی که رفته‌ایم اشتباه است/پاتوسی نیاید با استقلال بازی نمی‌کنیم

آتش در خانه خائیز و بی تفاوتی تماشاگران

اولین نطق مجلس یازدهم سهم نمایده شهر اولینها شد

زمان عصبانیت،استرس،اضطراب و خستگی شدید یک لیمو را برش زده و بو کنید !

داوود عزیزی رییس فدراسیون تنیس شد

پاسخ فرزندان ایران را چه خواهیم داد؟

برگزاری چهارمین جلسه شورای کشاورزی شهرستا ن ر امهرمز در سال زراعی 99-98 با محوریت کشت محصولات تابستانه

ساماندهی بقایای ستونهای سنگی آپادانای شوش

شهر کاستوریا (Kastoria) یکی از دورافتاده ترین مقصد های گردشگری یونان به شمار می رود

با دست خودمان کرونا را تبدیل به فاجعه نکنیم

معرفی کتاب 💢زلزله چیست؟ ✍🏻به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی برگرفته از کتاب شبنم خیس -تقدیم به 12 دانش آموزی که جان خود را در زلزله کرمانشاه از دست دادند🙏🏻🌹

ایران زیبا بندر دیر استان بوشهر

طبیعت باجان زاگرس کهن می میرد وکاری از دست مان برنمی آید

کوه خاییز هنوز می سوزد وفریادرسی این طبیعت بی دفاع ندارد (فیلم )

دزفول در آتش کرونا و خائیز در آتش بیخیالی میسوزد

22 رفتار طلائی با کودکان

*نامه ای انتقادی خطاب به ریاست شرکت توزیع برق استان*

داستان ما روایت عصر آدمی ها کرونایی است - پراز دلتنگ های کودکانه ومعصومانه

باشگاه پرسپولیس قرارداد مهاجم جنجالی‌اش را فسخ کرد

کوته‌نوشت‌های لاتینی ، فریده آرامیده (قسمت پنجم)

مخالفت  فدراسیون پزشکی ورزشی با برگزاری جایزه بزرگ دوچرخه‌سواری

داوید لوئیز جدایی‌اش از آرسنال را تایید کرد

✳ آتش در خاییز در آستانه کنترل کامل

آبشار زمرد حویق در استان گیلان شهر حویق در 40 کیلومتری شمال شهر تالش واقع شده است

عضو کمپین مردمی زاگرس مهربان برای اولین بار در تاریخ مبارزات محیط زیستی از دستگاه ها و مدیران سهل انگار در جنگل سوزی های اخیر در جغرافیای زاگرس مهربان شکایت می شود

مناطق مرزی باید به‌عنوان ویترین کشور از رونق بسیار خوبی برخوردار...

ضرورت همیاری نیروهای مسلح و مردمی برای اطفاء حریق جنگل‌ها و مهار آتش‌سوزی

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا: در مبارزه با کرونا همچنان از مردم، همراهی بیشتر و اجرای کامل دستورالعمل های بهداشتی را می خواهیم

دو خودروساز بزرگ کشور با صدور یک اطلاعیه مشترک، نکاتی را پیرامون فرآیند قرعه کشی طرح فروش فوق العاده خودرو تشریح کردند.

وزیر اقتصاد: مشکلات صدور مجوز را به 1866 اعلام کنید

ما با بازی شخصیت کودک را می سازیم

دروازه هند بمبئی در کشور هندوستان

یادداشت امین شکیبا -فاجعه واقعی کرونا در حال رخ‌دادن است به مردم دزفول کمک کنید

شوک قیمتی با عرضه ٣٠٠ هزار گوشی تلفن همراه در بازار

5 هکتار از گندمزارهای ایذه خاکستر شد

آتش به جان جنگلهای اندیکا افتاد

دزگیری طایفه ای در شهر الوان شوش

آی آدم‌ها کمک !حال مردم شهر و دیارم خوب نیست.

دکترحریرچی: اکنون دزفول شدیداً با افزایش مبتلایان روبروست/مردم به دزفول سفر نکنند

یادداشت علیرضا زمانی راد - بیمارستان تامین اجتماعی دزفول را تجهیز کنید.

جان تازه در کالبد بوکس؛ لیگ راه اندازی می‌شود

کرونا دزفول را خورد!

ایران زیبا غروب خاطره انگیز ساحل زیبای جزیره قشم