آخرین مطالب

توانمندسازی کارآموزان حوزه ICT/شرایط جذب کارآموز و کارورز در پژوهشگاه بین الملل - اجتماعی - علمی وفناوری

توانمندسازی کارآموزان حوزه ICT/شرایط جذب کارآموز و کارورز در پژوهشگاه

  بزرگنمایی:

توانمندسازی کارآموزان حوزه ICT/شرایط جذب کارآموز و کارورز در پژوهشگاه
اینترنت
مدیر دفتر آموزش و همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از توانمندسازی کارآموزان حوزه ICT در این پژوهشگاه خبر داد و در رابطه با شرایط جذب کارآموز و کارورز در این پژوهشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر مریم طایفه محمودی در خصوص سابقه جذب کارآموز در پژوهشگاه ICT اظهار کرد: این پژوهشگاه از اوایل آغاز فعالیت خود با قدمت 50 ساله، یکی از محورها را بر مبنای فراهم شدن امکان ارتباط و تعامل دانشجویان با این مرکز تحقیقاتی قرار داد تا هدف ارتباط بین صنعت و دانشگاه محقق شود.

وی ادامه داد: از همین منظر، در سال‌های مختلف ظرفیت‌هایی به دانشگاه‌های مختلف تخصیص داده شد تا بتوان برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، دوره‌های کارآموزی برگزار کرد.

طایفه محمودی گفت: به دلیل سابقه و تخصص‌های موجود در پژوهشگاه ما موفق به جذب کارآموزان خوبی از مراکز و دانشگاه‌های مختلف شدیم.

وی ضمن یادآوری این مساله که شرایط جذب کارآموز در روزهای نخست، کمی دشوارتر و محدودتر بود، افزود: شرایطی مانند معدل‌های بالاتر و تخصص‌های خاص‌تر، فضا را برای ورود کارآموز با محدودیت مواجه می‌کرد؛ اما به مرور زمان با گسترش زمینه تحقیقاتی و محورهایی که در پژوهشگاه ICT به وجود آمد، بر میزان ظرفیت پذیرش کارآموزان هم افزوده شد.

وی خاطرنشان کرد: ما با برخورداری از چهار پژوهشکده فعال در حوزه‌های فناوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، سیاست‌پژوهی و امنیت فناوری اطلاعات می‌توانیم در هر یک از این حوزه‌ها کارآموزانی از دانشگاه‌های مختلف را جذب کنیم.

طایفه محمودی در خصوص فرآیند جذب کارآموزان نیز اظهار کرد: فرآیند کار به این شکل است که متقاضیان ابتدا از طریق سایت پژوهشگاه، با حوزه‌ها و تخصص‌های مورد نیاز و مرتبط با پژوهشگاه آشنا شده و سپس با وارد کردن اطلاعات خود و ارائه معرفی‌نامه‌ای از دانشگاه مرجع، مرحله مقدماتی را انجام می‌دهند.

مدیر دفتر آموزش و همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما در دفتر آموزش، بنا بر رشته تحصیلی متقاضیان، مانند مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات، مهندسی پزشکی و رشته‌هایی از این قبیل که با پژوهشگاه مرتبط است، مدارک را بررسی کرده و بعد از انجام مصاحبه با آنها، درباره رشته تخصصی، علاقه‌مندی و مهارت‌هایشان، آنها را به پژوهشکده مربوطه معرفی می‌کنیم. سپس فرد کارآموز، تحت نظر سرپرستی که رئیس یا معاون پژوهشکده تعیین کرده، کارآموزی خود را پشت سر می‌گذراند.

فصل تابستان، بازار گرمی برای کارآموزی است

وی افزود: معمولاً بسیاری از کارآموزان فصل تابستان را برای کارآموزی انتخاب می‌کنند؛ اما عده‌ای دیگر هم در طول سال تحصیلی به پژوهشگاه مراجعه می‌کنند.

طایفه محمودی در خصوص انتخاب موضوعات پروژه‌ها برای کارآموزی نیز گفت: محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و موضوعات، در تعامل میان کارآموز با سرپرست کارآموزی و استاد کارآموزی در دانشگاه مرجع تعیین می‌شود. حتی در صورت نرسیدن به توافق در رابطه با یک موضوع، امکان تغییر موضوع و تغییر سرپرست کارآموزی نیز وجود دارد تا نتیجه مطلوب و باکیفیت از هر پروژه کارآموزی به دست آید.

وی اظهار کرد: در نهایت، در پایان دوره کارآموزی، نمرات کسب شده توسط کارآموز همراه با گزارش کارآموزی ایشان در قالب فرم‌های پژوهشگاه، توسط کارآموز برای دانشگاه ارسال می‌شود.

تاملی بر فواید و ویژگی‌های جذب کارآموز توسط پژوهشگاه

مدیر دفتر آموزش و همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهارات خود به نتایجی که از کارآموزی‌ها می‌توان به دست آورد، اشاره و عنوان کرد: تعاملی که دانشجویان طی مدت کارآموزی با پژوهشگاه دارند، به یک تجربه خوب و ایده آل منتهی می‌شود؛ زیرا علاوه بر لمس محیط پژوهشی و کاری از نزدیک، آشنایی با پروژه‌های تخصصی و آموزش نحوه ارائه آنها، با نظم و ترتیب یک محیط کار رسمی در فضای رسمی آشنا می‌شوند.

طایفه محمودی درباره این که چقدر از خروجی‌ها بعد از فارغ التحصیلی جذب می‌شوند، گفت: ما دو موضوع را در دفتر علمی و همکاری‌های بین‌المللی دنبال می‌کنیم؛ یکی از آنها بحث کارآموزی برای دانشجویان مقاطع لیسانس است که یا جذب بازار کار می‌شوند یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می‌شوند. البته لازم به ذکر است که ما در پروژه‌ها اغلب فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی را به کار می‌گیریم، مگر اینکه فردی در مقطع لیسانس، از مهارت ویژه‌ای جهت پیاده‌سازی پروژه‌ها برخوردار باشد. موضوع دوم، بحث کارورزی است که قصد داریم زمینه همکاری فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی را برای دوره‌های 3 تا 6 ماهه جهت کسب مهارت و توانایی‌های مورد نیاز برای ورود به بازار کار رسمی فراهم کنیم تا مانند دوره کارآموزی، ایشان نیز مشغول فعالیت‌های پژوهشی و توسعه‌ای شده و تجربه کار در محیط پژوهشی را به دست آورند. پر واضح است که چنانچه فردی به لحاظ علمی و شخصیتی توانمند بوده و تیمی که در پژوهشگاه با ایشان همکاری داشتند نیز از هر نظر راضی باشند، امکان جذب در پروژه‌های پژوهشگاه بصورت همکار پروژه را خواهند یافت.

اشتغال‌زایی؛ آینده روشن یک کارورز

وی همچنین به اهمیت موضوع کارورزی که با جدیت بیشتری در حال پیگیری است، اشاره و خاطرنشان کرد: در این حوزه ما دنبال به کار گرفتن کارورزان از مقاطع تحصیلات تکمیلی هستیم؛ زیرا این افراد می‌توانند تجربه جدید در یک محیط کاری و پژوهشی کسب کرده و با ارتباطاتی که در کار با سایر نهادها پیدا می‌کنند، به دنبال آینده شغلی مناسب باشند. لذا این موقعیت می‌تواند برای آنها جنبه اشتغال‌زایی داشته باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیر دفتر آموزش و همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان در قالب توصیه‌ای به دانشگاه‌ها گفت: اگر ما بتوانیم ارتباط وسیع‌تری در سطح تهران و شهرستان‌ها داشته باشیم، می‌توانیم به جذب افراد بیشتری در مقاطع بالاتر برسیم. ناگفته نماند که این مرکز تحقیقاتی امکان جذب کارآموز و کارورز تا سقف 150 نفر به طور سالیانه را دارد و البته این آمار در سال گذشته نیز رقم خورد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حمید بهداروندی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند

روایت دوربین صبح ملت نیوز از نمایشنامه خوانی مادرخانه به کار گردانی :حمید عبدالحسینی

رودخانه کرخه زیر سلطه متخلفان صید غیرمجاز

اخبار تکمیلی از حادثه ریزش معدن گیلانغرب/١ کشته و 6 مصدوم

تیراندازی و درگیری مسلحانه در دزفول و آسیب به خودروهای عبوری

کیم جونگ اون از کنترل کامل و از بین رفتن کووید 19 خبر داد

منم رعنا

دزفول یک قرن پیش را بهتر ببینید

اینفودمی یا اپیدمی اطلاعات غلط بدتر از کرونا است

‏ژاوی پیشنهاد سرمربیگری بارسلونا را پذیرفت

‏پسر بد والیبال راهی لیگ یونان شد

‏برگزاری المپیک قطعی نیست

‏روی امتیاز بازی با تراکتور حساب کرده‌ایم

‏میلیچ: استقلالی‌ها حق دارند

‏فکر کردم راموس از مسی تقلید می‌کند

نامه جمعی از وکلا برای عدم بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال + نامه

دعای مطربان ​

ریزش معدن در گیلانغرب کرمانشاه

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور: نوآوری برای اجرای طرح‌های عمرانی مناطق شهری و روستایی مورد توجه باشد

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با توجه به ضرورت تداوم خدمات دولت به مردم ، موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحرانی نیستیم

وزیر دفاع در دیدار با خانواده شهید سرلشکر نامجو: راهبرد شهید سرلشکر نامجو، تفکر مقاومت فعال، انقلابی و ایستادگی در برابر نظام سلطه بود

در جلسه رئیس جمهور با استانداران اعلام شد برنامه های جدید دولت برای تحقق شعار جهش تولید

دستور قاضی آمریکایی برای مصادره نفتکش های ارسالی ایران به ونزوئلا

آسیاب های آبی شوشتر

نگاهی به کتاب «امام رضا(ع)، مأمون و موضوع ولایتعهدی»

مورینیو: یک نفر در یک اتاق فوتبال را اداره می‌کند!

لیونل مسی در آستانه ترک بارسلونا

ای خوشا موسم میلاد رضا

حمیدیه صادرکننده سرطان میشود

تداوم قدرت پوتین تا2036 ممکن شد

دفاعیات تاجگردون در قبال گفته های زاکانی

‏بازگشت بازیکن جنجالی به فوتبال ایران؟

‏رکورد رونالدو شکسته شد

افزایش 121 درصدی قیمت مسکن در تهران طی 20 ماه اخیر

‏اجاره هواپیمای اختصاصی برای انتقال سرمربی جدیدتیم ملی امارات

شربت کرونا با طعم تلخ فقر اجتماعی

تسلیت علی دایی در پی درگذشت سیروس گرجستانی

بیانیه جدید باشگاه پرسپولیس درباره اسپانسر این تیم

سند مالکیت 2 مجموعه ورزشی به استقلال و پرسپولیس واگذار می‌شود

لیونل مسی بهترین بازیکن لالیگا شد

آغاز زندگی مشترک زوج خوزستانی با تمسک به شهید حاج قاسم سلیمانی

آتش سوزی در ارتفاعات بخش زیدون سردشت بهبهان مهار شد

برق در اندیکا قطع می‌شود

تخریب دو باغ ویلای غیرمجاز در شوشتر

پیوستن بازیکن سابق فولاد به نفت مسجدسلیمان

جنجال عسب‌سواری در کوچه و خیابان‌های دزفول (قسمت دوم)

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 99/04/12

به بهانه ی روز جهانی محیط بان

نکاتی که هر زائری باید بداند . از زبان حضرت آیت ا... موحد کرمانی به مناسبت روز ولادت حضرت رضا (ع)

کشاورزان دزفول و چالش‌های بی‌پایان