آخرین مطالب

چند توصیه یک نویسنده به زنان

نویسنده کتاب "زن توسعه یافته" ضمن تشریح شاخص های جسمی و روانشناختی توسعه یافتگی زنان گفت: در این کتاب قرار است شهامت یک زن چرخه معیوب عقب ماندگی را قیچی کند و ما را از محرومیت و فقر نجات دهد ویژه بانوان

  بزرگنمایی:

نشست خبری کتاب "زن توسعه یافته" با حضور آتنا ناصری، نویسنده کتاب و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

ناصری در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه می توان بحث توسعه را در مورد زن به کار گرفت، ضمن انتقاد از انحصار مفهوم توسعه در اقتصاد، گفت: ما باید با احترام، توسعه را از حوزه اقتصاد قرض بگیریم و بررسی کنیم حوزه های تخصصی دیگر چگونه می توانند توسعه را زیست کنند؟

وی با تاکید بر حفظ عزت نفس در سطح ملی ادامه داد:  اگر واقعیت را از روبرو ملاقات نکنیم از پشت از واقعیت خنجر می خوریم. لذا باید بگوییم که ما در زمینه هایی حتی در حال توسعه هم نیستیم. باید از خود بپرسیم آیا مسئله ما در بحران های فعلی کشور فقط اقتصادی است؟ درحالیکه تمام عناصری که چرخه اقتصاد را می گرداند از افراد تشکیل شده است.

این متخصص روانشناسی سلامت با بیان اینکه در کتاب زن توسعه یافته تلاش شده است تا توسعه در درون وجود یک زن دیده شود، اضافه کرد: شاخص های توسعه در این کتاب در نسبت رفتار یک زن با جسم و روانش طرح شده است. از نظرگاه تخصص من یعنی روانشناسی سلامت و یا روانشناسی پزشکی، تعامل جسم و روان مورد توجه قرار می گیرد بنابراین این کتاب در چارچوب یک حوزه تخصصی و میان رشته ای نگاشته شده است.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر حوزه سلامت به بازار مکاره ای بدل شده است که بدلیل اهمیتش مورد سو استفاده قرار می گیرد، گفت: در این کتاب، مسئله توسعه زن را  از دیدگاه روانشناسی سلامت مورد بررسی قرار داده ایم و عامدانه موانع و فاکتورهای اجتماعی را نادیده گرفته ایم. به عبارت دیگر بنده به عنوان نویسنده تصمیم گرفتم زن را بتنهایی در مقابل توسعه قرار دهم و موانع فردی را که سد راه توسعه یافتگی زنان بوده، پژوهش کنم. به عقیده بنده اگر بخواهیم جامعه را از بحران نجات دهیم باید از افراد شروع کنیم.

نویسنده کتاب زن توسعه یافته با تاکید بر افراد جامعه به عنوان عناصر تشکیل دهنده آن، افزود: ما در این کتاب توصیه هایی به زنان کرده ایم که برای کمک به توسعه پایدار باید به بیماری های جسمانی و روانشناختی خود حساس باشند، به عنوان مثال غربالگری را جدی بگیرند و عملکرد غدد را بررسی کنند، چرا که در این صورت این زن به کاهش هزینه های سربار سلامت کمک کرده است و اگر این ماجرا را دنبال کنیم می بینیم که دامنه اثرات این موضوع تا کاهش بودجه وزارت بهداشت نیز کشیده می شود.  

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه در این کتاب تلاش شده در کنار دقت علمی بیان همه فهم و عامیانه ای از مسائل ارائه شود تا عموم خوانندگان بتوانند از آن بهره ببرند، گفت: هم اکنون حیطه سلامت با مسائلی آلوده شده است که مورد سوء استفاده قرار میگیرد. ما باید اجازه دهیم متخصصین امر سلامت به مسائل مربوط به سلامت بپردازند و مراقب باشیم مسأله سلامت دستخوش تبلیغات و منافع منفعت طلبان نشود. در واقع باید جامعه عمومی راهکارهای مربوط به سلامت را فقط از متخصصین این امر بپذیرند.

ناصری در پاسخ به انتقادی مبنی بر عدم پرداختن به ابعاد اجتماعی مسائل زنان گفت: ما گاهی یک مسئله را آنقدر بزرگ جلوه می دهیم که پاسخی برای آن پیدا نمی کنیم و در آخر به جایی می رسیم که مجبور می شویم بگوییم راه حلی نداریم.  ما در واقع در بیشتر اوقات خودمان به بحران ها دامن می زنیم. اگر ما ادعا می کنیم که می خواهیم جامعه را نجات بدهیم باید رویکرد مثبتی داشته باشیم و گرنه با رویکرد های منفی فقط هزینه ها را زیاد کرده ایم. واقعیت این است که حل مسایل و بحران های ما مستلزم عزم فردی است. ما باید قبول کنیم که عضوی از جهان هستیم و فقط درباره خودمان اراده داریم و هرچقدر هم درباره سیستم ها اعتراض کنیم انرژی جامعه را صرف راهی کرده ایم که به نتیجه نمی رسد. بنابراین افراد در مشاغل و حوزه های مختلف باید توسعه را از فردیت خویش آغاز کنند.

وی ادامه داد: در این کتاب من این جسارت و شجاعت را ندارم که بگویم اولین فردی هستم که در این زمینه فعالیت و تحقیق می کنم اما پرداختن به شاخص های فردی توسعه یافتگی زنان در حوزه سلامت  تا به حال کمتر شایع بوده است.

این متخصص روانشناسی سلامت  با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی تعبیر دیگری از توسعه پایدار است و در سند چشم انداز هم به شاخص های جهانی سلامت اشاره شده، گفت: مخاطب من در این کتاب فرد و در واقع تک تک اندام فرد است چراکه معتقدم ما باید مسائلمان را آنقدر کوچک و مشخص کنیم تا بتوانیم برای آن علمیات داشته باشیم.

ناصری با اشاره به اینکه جهان سوم بیشتر انرژی خود را صرف حل بحران می کند، افزود: من خیلی سازمان ها را مقصر نمی دانم چرا که آنها خود عضوی از یک چرخه معیوب هستند ما باید مسائل را زیرساختی ببینیم، متاسفانه در بسیاری از مسائل دچار تراژدی شده ایم. تراژدی داستان غم انگیزی است که مقصر مشخصی ندارد.

وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سئوالی درباره نقش مرد در تکامل زن ابراز کرد: باید به بضاعت هر رویکرد علمی قناعت کنیم. البته زن موجودی نیست که مجرد باشد، من در این کتاب از مادر توسعه یافته و خواهر توسعه یافته نیز سخن گفته ام و واضح است اینها در نسبت با مرد سنجیده می شود. فیمینیست هایی که ژست روشنفکری میگیرند موفق نمی شوند زن را مجرد از مرد در نظر بگیرند و همانطور که خداوند اراده فرموده از کنار هم قرار گرفتن زن و مرد موجود دیگری بوجود می آید.

مولف در ادامه با تاکید بر اینکه در این کتاب قرار است شهامت یک زن چرخه معیوب عقب ماندگی را قیچی کند و ما را از عقب ماندگی و محرومیت و فقر نجات دهد، در پاسخ به سئوالی مبنی بر علت نپرداختن به رویکردهای کلان در این کتاب تصریح کرد: بنابر رویکرد روانشناسی سلامت، انسان موجودی است که  جنبه های زیستی، جسمی، روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی دارد ولی ما در این قرار گذاشته ایم و تصمیم گرفته ایم که به علت محدودیت بضاعت نوشتار و برای تاکید در اهمیت صرف اراده فردی  نقش موانع اجتماعی را نادیده بگیریم. این به این معنی نیست که ما از این موضوع غافل شده ایم بلکه به طور عامدانه آن را به مجال های دیگری واگذار کرده ایم.

وی با انتقاد شدید از رویکردهای فمنیستی نسبت به زنان، ضمن اعلام خبر راه اندازی پویش "مراقب زنان سرزمینمان باشیم" گفت: زن موجودی است که می تواند خاک را مشک ختن کند. زن با آشتی با زنانگی  درون خودش و به کمک صلح با مردانگی مرد بیرون  میتواند توسعه پیدا کند.

دکتر ناصری با تاکید بر اینکه مرد و زن باید در جهان با هم آشتی کنند، بیان کرد: فکر می کنم اگر صلحی عمیق میان زن و مرد رخ دهد ریشه بسیاری از جنگ ها برچیده می شود. اساسا نباید مسئله ای به نام زن و مرد وجود داشته باشد. هنجارها نشان می دهد زن و مرد همواره کنار هم هستند و این دو به گونه ای با هم عجین شده اند که نمی شود آنها را از هم جدا کرد.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون رابطه رویکرد فردگرایانه توسعه یافتگی زنان با نهادهای قدرت در حوزه سلامت گفت: ما نمی توانیم نهادهای قدرت را نادیده بگیریم. بنده با اینکه هیچ پست و سمتی در دولت ندارم و نخواهم داشت بدون چشمداشتی در زمینه ها و طرح های تحول مختلفی همکاری کرده ام و معتقدم باید در تعامل با سازمان ها و نهادهای حوزه سلامت باشیم. بنده قبلا در حوزه ورزش کشور برای اولین بار کمیته پیشگیری و ارتقاء سلامت ورزشکاران را ایجاد کرده و در زمینه سلامت و ورزش فعالیت کرده ام. ما نباید یک سازمان و یا یک مسئول خاص را سیبل کنیم. چرا که مسائل بر اثر عوامل مختلف و در طول زمان شکل گرفته اند و نباید و علمی نیست که  انگشت اتهام  را به سمت  مسئولی که مدت کوتاهی است کار را در دست گرفته نشان دهیم ضمن اینکه عوامل به وجود آورنده مشکل متعدد هستند و باهم رابطه حلقوی دارند و این سالم نیست که روابط را خطی و تک عاملی تبیین کنیم.

وی درباره مفید بودن این کتاب برای زنانی از طبقات محروم جامعه گفت: متخصصین هر حوزه باید بتوانند به زبان قابل فهم جامعه عمومی به جامعه خدمت کنند تا بتوانند مفید باشند. در این کتاب شاخص های جهانی سلامت و توسعه یافتگی به زبان ساده و قابل استفاده برای هر سطح سواد مطرح شده است.

ناصری در پایان ضمن بیان اینکه همواره پذیرای هرگونه نقدی درباب مباحث کتاب هستم و حتی حاضرم خودم هم امکان آن را فراهم کنم، یادآور شد: کتاب زن توسعه یافته روز جمعه رونمایی خواهد ش


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

لالی و هویزه همچنان شهرستان‌های بدون کرونای استان خوزستان

مصاحبه صبح ملّت نیوز با خیرالله محمدیان، پژوهشگر، شاعر و نویسنده بهبهانی گردآورنده لغت نامه بهبهانی (( قسمت دوم ))

*هواپیمای مسافربری مسیر زاهدان- مشهد لحظاتی پس از برخواستن از زمین دچار نقص فنی شد و دوباره به باند فرودگاه زاهدان بازگشت.*

هنیه از امکان دستیابی به توافقی برای تبادل اسیران با اسرائیل خبر داد

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا از نوامبر درباره کرونا هشدار داده بودند؛ ترامپ آن را نادیده گرفت

رئیس سازمان اطلاعات عراق مامور تشکیل کابینه شد/ الکاظمی: تحقق مطالبات مردم اولویت من است

*پخت نان رایگان درسطح شوش بمناسبت میلاد صاحب الزمان(ع)*

🔻مراقب باشید یارانه خود را به اشتباه حذف نکنید/اشتباه عجیب سازمان برنامه و بودجه

اظهار تأسف عمیق سخنگوی وزارت خارجه از تصمیم دولت مجارستان برای اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی

دلنوشته *رزمنده بی پلاک !!!*

❌فوری : مرگ دوازدهمین نفر بر اثر ابتلا به کرونا در دزفول / افزایش آمار مبتلایان به کرونا در دزفول

💢تورم 41 درصد؛ افزایش حقوق کارگران 15 درصد/نارضایتی نماینده کارگری از حقوق کارگری سال 99

تاثیرات مواد ضد عفونی بر انسان ها ومحیط زیست به قلم سرکار خانم فریبا محمد پنا - صبح ملت نیوز

با تصویب شورای عالی کار؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

رهبر انقلاب اسلامی: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

مخفی کاری جهانی ، خسارت جهانی

بیمار 89 ساله دزفولی کرونا راشکست داد

شیوه ارتباط همسران در قرنطینه

ژورنالیزم در عصر جدید پساکرونایی سیروس برزو

نتایج برگزیدگان جشنواره ملی آوای وسکه اعلام شد.

ساعت کار بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان فروردین اعلام شد

میانگین سنی فوتی‌های کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول 70 سال است

راننده و کمک راننده کامیونت باری در کانال شاه ولی دزفول غرق شدند

افزایش آمار کرونا در دزفول نشان از رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی است

هشتمین جشنواره لاله‌های کرج

درخواست برای محاکمه ترامپ در دادگاه لاهه به اتهام "جنایت بشری"

گروه‌های تروریستی از وضعیت فوق‌العاده کرونا سوءاستفاده می‌کنند

زنان فرانسوی خشونت همسرانشان را با رمز به داروخانه‌ اطلاع می‌دهند!

وزیر کشور در صحن علنی مجلس: باید مشارکت مردمی در جهت مقابله با ویروس کرونا ادامه یابد

معاون اول رییس جمهور: باید بدون اتکا به دیگران نیاز‌های کشور را تامین کنیم

ژاپن مراسم فارغ التحصیلی آنلاین را با کمک رباتها برگزار کرد!

افزایش قیمت مسکن در سال 99 و هشداری که باید جدی گرفت

بنوش باده به کام مرگ - نوشته تحلیلی سرکار خانم فریبا محمدپنا - اختصاصی صبح ملت نیوز

از تاریخچه قرنطینه تا واقعیت جامعه امروز ایرانی به قلم سرکارخانم فریبا محمدپنا- اختصاصی صبح ملت نیوز

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مغایرت طرح سه فوریت تعطیلی یک ماهه کشور با اصول قانون اساسی موافقت کردند و این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

«من و کرونا! »نوشته ای تامل برانگیز

سخنگوی دولت: این تصور که اولویت‌ها درحال تغییر است، درست نیست. بلکه اساس و اصل همه تلاش‌های دولت و ستاد مقابله با کرونا، حفظ سلامت مردم است.

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ شرکت‌های دانش‌بنیان 110 خدمت دریافت می‌کنند

رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت: بیش از 23 میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند

فعال اجتماعی عراقی : سهم من از مهار کورنا صیانت خانواده است .

وفاق، مجلس مشورتی و افق دزفول فردا از منظر تحلیلگر مسائل اجتماعی سیاسی دکتر چراغ چشم

آشنایی با برخی واژه های هندیجانی که بیانگر ویژگی های شخصیتی و خصوصیات اخلاقی و ظاهری افراد است (( قسمت اول ))

🔵 لزوم احیای صنعت نیل‌سازی دزفول

🔴بازدید رئیس اداره راه و ترابری شهرستان دزفول از سطح بخش چغامیش

نسل پنجم شبکه تلفن همراه می‌تواند سرطانزا و ضد باروری باشد

برخورد 4 خودرو در جاده دزفول . شمس آباد

سلیم گندمی : شورای شهر پیگیر حل مشکلات کارگران حمل زباله است .

*گام دوم فعالیت های گروه جهادی هیئت ناصرالحسین(ع) دزفول*

عصاره شفا بخش برای درمان فشار خون/ فراموشی را این گونه دور بزنید

چگونه از بروز انگ اجتماعی نسبت به مبتلایان به کرونا پیشگیری کنیم؟