آخرین مطالب

دکتر جهانگیری در سومین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: رهبری نظام مایه استقرار و قوام و اقتدار کشور است و نباید تضعیف شود

دکتر جهانگیری در سومین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: رهبری نظام مایه استقرار و قوام و اقتدار کشور است و نباید تضعیف شود فرهنگی - سیاسی - اجتماعی

دکتر جهانگیری در سومین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: رهبری نظام مایه استقرار و قوام و اقتدار کشور است و نباید تضعیف شود

  بزرگنمایی:

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم حفظ همبستگی ، انسجام ملی و اجماع ملی بر پاسخگویی صریح به ابهامات جامعه، ترمیم اعتماد لطمه دیده مردم و جبران خطاهای مدیریتی و مسئولیت پذیری در شرایط خطیر و پیچیده کنونی تاکید کرد و گفت: باید مثل هاشمی به تعادل سیاسی فکر کنیم و مثل سلیمانی با مردم صادق باشیم، از تهدیدها فرصت بسازیم و بدانیم که جامعه اگر حس کند که صداقت داریم و به اشتباهات و خطاها توجه می‌کنیم به کمک ما می‌آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر جهانگیری صبح امروز (پنج شنبه) در مراسم سومین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به شرایط دشوار کنونی و حوادث غمباری که همه ایرانیان را ناراحت کرده است، تصریح کرد:‌ دی ماه امسال برای همه ایرانیان تا به امروز در غم، در دلهره، در نگرانی، در شنیدن خبرهای غیرمنتظره و در هراس از آینده گذشته است. از جمله 13 دیماه و خبر شهادت فرماندهی نام آور و فروتن – حاج قاسم سلیمانی – که به حق «سردار ملی» و «سرباز ایران و اسلام» لقب گرفت تا خبر تلخ جان باختن بیش از 60 نفر از هموطنان در مراسم تشییع باشکوه او در کرمان در روز سه شنبه 17 دیماه و خبر شوک‌آور سقوط هواپیمای اوکراینی و داغ مرگ هم‌میهنان ایرانی و مسافران خارجی در روز چهارشنبه 18 دیماه و حادثه مرگ مسافران اتوبوس سوادکوه در روز پنج‌شنبه 19 دیماه.
معاون اول رییس جمهور در عین حال از صحنه‌های باشکوه وداع مردم فهیم و قدردان ایران با فرزند قهرمان خویش در همه شهرها بویژه اهواز، مشهد، تهران و کرمان به عنوان حماسه بزرگ تشییع دوران یاد کرد و اظهار داشت: این حماسه دوست و دشمن را شگفت زده کرد. همین طور در شرایطی که آمریکای جنایتکار اعلام کرده بود در صورت عکس العمل ایران 52 نقطه دیگر را مورد تهاجم قرار خواهد داد برآوردن خواست ملت و انتظار رهبر معظم انقلاب در تحقق «انتقام سخت» با حمله موشکی به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» جزو لحظات شیرین و ماندگار بوده‌اند.
وی ادامه داد: حلاوت آن لحظه‌ها و روزهایی که در آنها تلخی‌های تفرقه و بی اعتمادی و چندپارگی و ناامیدی به لحظه‌های وحدت، ‌همبستگی، اعتماد و امید مبدل شد و فرزندان غیور سپاهی‌ ملت برای کشور "سرمایه اجتماعی" را ترمیم کردند و "اقتدار ملی" را به فعلیت رساندند از یاد نرفتنی است.
معاون اول رییس جمهور شوک جان باختن جمعی از نخبگان علمی کشور و افتخارآفرینان میدان دانش در اثر خطای محاسباتی را افسوس آور خواند و با اشاره به اینکه غلبه شرایط جنگی بر مدیریت امور و پنهان گذاشتن حادثه برای چند روز، این فرصت عظیم ملی را در معرض تهدید قرار داد،‌ گفت: چند روز پیش که برای عرض تسلیت به خانه چند تن از خانواده هایی که یک تا سه تن از عزیزان خود را در همین حادثه از دست داده اند، رفتم و اندوه حاکم بر خانواده های داغدار را دیدم، هر چه از غصه در وجودم بود، چند برابر شد، خود را لحظه‌ای در جای آنان و به جای هر ایرانی دیگر از جوان تا کهنسال از اینجا تا آن سوی مرزها گذاشتم و دیدم که چه حق بزرگی دارند برای غصه‌های سخت داشتن و برای گلایه و نقد و اعتراض داشتن.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه انصاف این است که باید ریشه‌ها، زمینه‌ها، ابعاد و پیامدهای اشتباهات و خطاها را به درستی شناخت و با سرعت اصلاح کرد و هزینه‌های آن را هم به موقع پرداخت،‌ گفت: در چنین شرایطی است که یاد بعضی شخصیت‌ها و مدیریت‌ها و حتی حسرت نبودن آنها زنده می‌شود، «مدیران بحران‌ها» و تجربه مدیریت‌های موفق در عبور از بحران‌ها.
وی با اشاره به ویژگی های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و ضرورت بازخوانی میراث و نقش و مشی وی ، ادامه داد: در گذشت دور از انتظار و خسارت بار هاشمی را که جای خالی او در این سال‌ها و ماه‌ها و حتی روزها هر لحظه بیش از پیش به چشم می‌آید، باید در شمار همان حوادث پرحسرت و غم «دی ماهی» دانست. حوادثی که به اندازه سالیان و قرون تاریخ می‌سازند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه به عنوان یک درس آموخته مکتب مبارزه، توسعه و مدیریت او احساس می‌کنم به چند وجه از سرمایه و میراث هاشمی و کاربرد آنها در این دوران خطیر ایران نیاز داریم،‌ گفت: آنچه می‌گویم روایت کسی است که دیروز به دلیل «همشهری بودن» زودتر و بیشتر با نام و بینش و منش هاشمی رفسنجانی آشنا شد و زودتر زیر چتر حمایت و مدیریت او قرار گرفت و از آغاز جوانی قدم به قدم در این مسیر طی طریق کرد و امروز هم همین افتخار و توفیق را داشت که به همین دلایل از فیض رفاقت و همدری و هم سخنی با شهید سپهبد سلیمانی عزیز برخودار باشد و اشتراکات و ضرورت‌های این دو زمانه و الزامات و درس آموخته‌های آنها را در یک آینه ببیند.
دکتر جهانگیری خاطرنشان ساخت: آیت‌الله هاشمی مبارزی توسعه‌گرا و آینده‌نگر بود که در همه عرصه‌هایی که برای خدمت مجال پیدا کرد خوش درخشید و در عبور از بحران‌ها و مدیریت آنها میراثی گرانقدر بجا گذاشت. او علی‌رغم همه جفاها و بی‌مهری‌هایی که شنید و دید به خاطر علاقمندی به ایران، فهم روزآمد از اسلام، پایبندی به انقلاب و حفاظت از نظام جمهوری اسلامی و احساس مسئولیت نسبت به مردم، انعطاف در برابر تنگناها و مشکلات را برای پیشبرد مصالح ملی و تأمین منافع کشور ضروری می‌دانست و تا آخرین لحظات عمر پربارش این راه را ادامه داد.
وی با بیان اینکه هاشمی، روحانی خستگی‌ناپذیری بود که استقلال کشور را در سازندگی و آبادانی آن می‌دانست یاد آور شد: اگر آرمان‌های اقتصادی او با جدیت و همراه با بهبود همگانی شاخص‌های زندگی تداوم می‌یافت، جامعه امروز ما، از لحاظ رشد اقتصادی و برابری اجتماعی کارنامه مطلوبی داشت.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: آیت‌الله هاشمی می‌خواست عقب‌ماندگی تاریخی ایران را با فرهنگ کار و تلاش و تولید به جامعه‌ای اسلامی، مستقل، مؤمن و متعادل ارتقاء دهد. او سال‌ها در خطبه‌های نماز جمعه پشتوانه‌های قرآنی و روایی این رویکرد را برای مردم تشریح می‌کرد. او بسیاری نهادهای توسعه‌ای در حوزه آموزش، صنعت، اقتصاد و زیربنایی را بنا نهاد که یکی از مهمترین بخش های آن احداث سدهایی بود که چه در دوره خود او و یا سالهای پس از آن به بهره برداری رسید و نقش مهمی در حفظ منابع آب و خاک و جلوگیری از خسارت های زیان بار انسانی و مادی در سیل های اخیر در خوزستان داشت.
دکتر جهانگیری گفت: او عملاً حکمت، عزت و مصلحت را که قطب‌نمای سیاست خارجی از منظر رهبر انقلاب بود را مبنای مناسبات با کشورهای منطقه و فرامنطقه قرار داد و در این فرآیند چه بسیار گره‌های کوری را حل کرد.
وی راز موفقیت آیت‌الله هاشمی را شناخت کافی در همه حوزه ها، اتخاذ‌ تصمیمات عاقلانه و خیرخواهانه‌ دانست با تاکید بر اینکه این موضوع نیاز امروز همه مسئولان برای تصمیم گیری مناسب و صحیح است، گفت: حقیقتاً فهم این مسئله به آسانی گفتنش نیست که آیت‌الله هاشمی این همه جفا دید اما جز وفا چیزی از خود به یادگار نگذاشت و این درس بسیار بزرگی است که همه ما و همه کسانی که خود را دلسوز انقلاب و نظام و ایران می‌دانند باید بیاموزند که در برابر کم‌لطفی‌ها و حتی جفاها به سادگی صحنه را خالی نکنند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امروز که کشور بیش از هر زمانی، درگیر مشکلاتی شده و شرایط زندگی و معیشت و رفاه مردم آسیب دیده، اگر آیت‌الله هاشمی زنده و در میان ما بود و کشور با این مشکلات مواجه بود، فقط زبان به نقد و گلایه نمی‌گشود و صرفاً دیگران را شماتت نمی‌کرد، بلکه با عقل و دوراندیشی و تدبیری که داشت برای نجات مردم، حفظ نظام و کشور به چاره‌جویی مدبرانه و مسئولانه می‌پرداخت.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه اکنون کشور در شرایط بسیار حساس و خطیری قرار گرفته است و شاید در طول چهل سال گذشته هیچوقت اینچنین با چالش‌های مهم و پیچیده همزمان مواجه نبوده‌ است، اظهار داشت: اکنون هم با صورت‌های جدیدی از ترویسم دولتی مواجه هستیم، تروریسمی که مستقیماً توسط دولت آمریکا انجام می‌شود، هم با تحریم های بسیار شدیدی که نه تنها در تاریخ انقلاب بلکه در تاریخ روابط بین‌الملل هم کمتر سابقه داشته است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه برای اولین بار با این موضوع روبرو شده ایم که دولت آمریکا و رییس جمهور این کشور مسئولیت ترور یکی از بزرگترین سرداران و فرماندهان نظامی ایران را که در یک کشور میهمان بوده بر عهده گرفته است که اتفاقی ساده نیست و به دنبال خود پیامدهایی خواهد داشت.
معاون اول رییس جمهور افزود: تاکنون سابقه نداشته که آمریکایی ها به دنبال یک کشتی که حامل نفت ایران است راه بیفتند تا ببینند که به کجا می رود و چگونه می توانند آن را متوقف کنند. حتی به این راه متوسل شدند که به کاپیتال کشتی پیشنهاد پرداخت پول بدهند و از او بخواهند که محموله نفت را به مکان مورد نظر آنها هدایت کند.
وی با بیان اینکه منطقه ما در این مقطع از تاریخ گرفتاری های عجیبی دارد خاطر نشان کرد: جنگ هایی که در عراق،‌ سوریه،‌ یمن، افغانستان و لیبی رخ داده است منطقه را بسیار متشنج کرده که اگر دقت نشود و درایت به خرج داده نشود هر آن این شعله ها می تواند به سمت ایران سرازیر گردد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه امروز در شرایطی هستیم که سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی ملت تنزل پیدا کرده است گفت: بپذیریم که شوک ناشی از سقوط هواپیما و مرگ جانگداز مجموعه مسافران فرهیخته آن همه جامعه را در همه سطوح تکان داده است و امنیت روانی ـ‌ ذهنی و اجتماعی مردم را دچار مخاطره کرده است. به جامعه حق و اجازه داغ دیدگی و انتقاد بدهیم و بزرگی مصیبت را با همدردی و هم رأیی و همکاری ملی کم کنیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: درسی که از بینش و روش و منش هاشمی رفسنجانی و اخلاق و سلوک سردار سلیمانی در مواجهه با شرایط پیش رو آموخته‌ام و همه صاحب نظران و دردمندان کشور می‌توانند بر آن بیفزایند این است که باید با خطاهای پیش آمده به جدّ مقابله کرد، اما مهمتر از خطاکاران که باید همچنان که رییس محترم جمهور و رییس محترم قوه قضاییه اعلام کرده‌اند با صراحت و صداقت و سنجیدگی در محاکم قضایی در پی گرفته شود، توجه و اصلاح به روندهایی است که منجر به خطا شده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به واکنش رهبر معظم انقلاب به حادثه سقوط هواپیما، افزود: نباید حتی در میان عمیق‌ترین انتقادات از موضع انصاف خارج شد و به تضعیف نهادهایی که موجبات ثبات و امنیت کشور به ویژه در شرایط مخاطره‌آمیز است، رضایت داد. رهبری این نظام مایه استقرار، قوام و اقتدار کشور در این شرایط است و نباید تضعیف شود.
دکتر جهانگیری با تاکید بر ضرورت حراست و صیانت از جایگاه رهبری خاطر نشان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره در جلسات و ملاقات های خود در خلوت و آشکار به دوستان خود تاکید می کرد که باید از جایگاه رهبری حفاظت و حراست کنیم.
وی افزود: در حادثه هواپیمای مسافربری اوکراینی رهبر معظم انقلاب به محض دریافت گزارش حادثه چند دستور صادر کردند که ادامه پیگیری ها بر مبنای این دستورها دنبال شد.
معاون اول رییس جمهور افزود: نخستین دستور ایشان این بود که باید با مردم صادق باشیم و همه مسائل را صادقانه بیان کنیم. دستور دیگر این بود که دستگاه قضایی کشور باید این حادثه را بررسی و کسانی که در این زمینه قصور و کوتاهی داشتند مورد رسیدگی قرار گیرد و دستور سوم نیز این بود که تمامی این امور باید از طریق شورای عالی امنیت ملی کشور دنبال و پیگیری شود.
دکتر جهانگیری گفت: باید پاسخ گویی سریع به ابهامات داشته باشیم و برای جبران خطاهای مدیریتی مسئولیت پذیر باشیم و قبول کنیم که در این شرایط پیچیده با مسئولیت پذیری و گفت و گوی صادقانه با مردم بخش زیادی از مشکلات کشور قابل حل است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: حوادث اخیر این موضوع را به مسئولین فهماند که افکار عمومی داخل و خارج از کشور چیزی نیست که بتوانیم در مقابل آن بایستیم، وقتی که خطایی رخ می دهد باید شجاعت پذیرش مسئولیت را داشته باشیم. من سردار حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه را تحسین می کنم که مسئولیت حادثه را پذیرفت و گفت گردنم از مو باریک تر است.
وی با تاکید بر اینکه باید با مردم صادق باشیم تصریح کرد: نباید پنهان کاری شود چرا که دروغ گفتن به مردم خسارت زیادی دارد.
معاون اول رییس جمهور انتخابات پیش رو را بسیار مهم و سرنوشت ساز توصیف کرد و گفت: این انتخابات می تواند بخش زیادی از اعتماد از دست رفته جامعه را بازگرداند. باید با سعه صدر به دنبال راهکارهایی باشیم که این انتخابات هر چه پر شورتر برگزار شود.
وی با اشاره به اخباری که در خصوص رد صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر شده افزود: خبرها درباره رد صلاحیت ها و نیز گزارشی که در دولت در این خصوص ارائه شد بیانگر آن است که رقابت جدی در اکثر حوزه های انتخابیه وجود ندارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: شورای نگهبان فرصت خوبی در اختیار دارد. باید با شورای نگهبان گفت و گو کرد و از امکان مقام معظم رهبری استفاده شود تا هیچ جریان سیاسی بخصوص جریاناتی که می خواهند در چارچوب نظام فعالیت کنند احساس نکند که کاندیدای مورد نظرش در صحنه انتخابات حضور ندارد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: از دوستان عزیز اصلاح طلب خواهش می کنم با حوصله، صبر و بردباری پیگیری کنند و من نیز آنچه در توان داشته باشم برای این موضوع مهم به صحنه خواهم آورد تا جمع زیادی از دوستان به صحنه انتخابات برگردند و انتخابات گرمی برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه ایران از ظرفیت ها و فرصت های بسیار فراوانی برخوردار است خاطر نشان کرد: ایران سرمایه های نمادین بزرگی دارد که از احزاب تاثیرگذار ترند. نخبگان دانشگاهی ایران می توانند به حل مشکلات کشور کمک کنند.
دکتر جهانگیری با بیان این که بیایید به خاطر خدا و به خاطر مردم با هم باشیم، افزود: سردار سلیمانی یک فرمانده نظامی بزرگ و استراتژیست بود که همه او را به شجاعت می شناختند. مقام معظم رهبری درباره او گفت که سردار سلیمانی نه با این جناح بود و نه علیه جناح دیگری بود. با همه نیروهای انقلاب کار می کرد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید به آینده ایران به صورت جدی بیندیشیم و آینده کشور را فدای مسائل مقطعی نکنیم، اظهار داشت: در آخرین جلسه ای که با سردار سلیمانی داشتم و یک مقام عالی رتبه امنیتی کشور نیز در آن جلسه حضور داشت، موضوع حل یک مسئله سیاسی مهم کشور مطرح بود.
وی افزود: در آن جلسه به راهکارها و تفاهم هایی رسیدیم و قرار شد که این راهکارها را دنبال کنیم که متاسفانه این اتفاق ناگوار رخ داد و شهید سلیمانی از بین ما رفت.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه همه باید ‌همبستگی ملی را قدر بدانیم و به فکر احیای جامعه داغدیده و نگران باشیم،‌ گفت: مثل هاشمی به تعادل سیاسی فکر کنیم و مثل سلیمانی با مردم صادق باشیم، از تهدیدها فرصت بسازیم و بدانیم که جامعه اگر حس کند که صداقت داریم و به اشتباهات و خطاها توجه می‌کنیم به کمک ما می‌آیند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

کرونا_کتاب

دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز خود درخصوص تصمیم کارگروه اقدام مالی (FATF) در مورد کشورمان، بیانیه‌ای صادر کرد.

نابودی باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان با دهانشویه حساس به نور

ابداع برنامه رژیم غذایی هوشمند

تشخیص باکتری و تجویز آنتی بیوتیک توسط کیت جدید

تمایل گوگل به از سرگیری مراوده تجاری با هوآوی

تشخیص چهره افراد ماسک دار نیز میسر شد

دستیابی به راهکاری موثر برای درمان آسم

فراخوان مبارزه با کرونا

روزنگار تازه‌های علمی کرونا ویروس منتشر شد

زلزله 3.9 ریشتری قشم را لرزاند

آموزش از راه دور یک میلیون دانش‌آموز در شرایط شیوع کرونا/ جزئیات افتتاح دو سرای نوآوری

افزایش 2 برابری تعداد قراردادهای صنعتی دانشگاه‌ها/اجرای 8 هزار طرح صنعتی در مراکز آموزشی

گزارش نخستین نشست «مجلس مشورتی شهرستان دزفول»

گمانه زنی پیرامون بازیگردان اصلی بیتکوین

رگزاری اولین نمایشگاه بومی‌سازی صنایع پیشرفته

ضرورت ارائه گزارش عملکرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی/ورود به عرصه رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظفند کالا‌های اساسی را به فور تأمین کنند

طراحی و ساخت کوره خلاء صنعتی در کشور

معلمی که راه مبارزه با ویروس کرونا را می داند

طراحی مبدلی کاربردی با راندمان و کنترل‌پذیری بالا

کنترل و تنظیم مستمر فشار چشم در بیماران مبتلا به گلوکوم

آیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟

تبلیغ درمان کرونا در فیس‌بوک ممنوع شد

راه‌اندازی دو مرکز نوآوری و شتابدهی در جهاددانشگاهی همدان و مازندارن

داستان تولید ماسک‌های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید 15 میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

با بحران "کرونا" علمی و مستند برخورد شود/قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

نامه ی یک موکل مطالبه گر خطاب به وکیل الرعایای منتخب دزفول بزرگ

معاون وزیر صمت: تولید شوینده‌ها بر اساس دستور وزیر صمت 3 شیفته شده است

ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

شیوع کرونا و رونق بازار تبلت‌ در چین

نسخه جدید موبایل تاشوی هواوی رونمایی شد

کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی با فناوری نانو

به لطف این ربات‌ها با تصادف و ترافیک خداحافظی کنید

رویداد بین‌المللی استارتاپ ویکند صنعت برق در تبریز برگزار می شود

توانمندی مددجویان فناور و نوآور کمیته امداد شناسایی می‌شود

آغاز تولید انبوه رَم 16 گیگابایتی برای اسمارت‌ فون‌ها

برپایی جشنواره‌ای برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی

"درمان‌های اورژانسی" دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا جدی گرفته شود

عملکرد بهتر باتری خودرو با نانو ذرات محققان کشور

فراخوان شرکت در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری ایران/برگزاری رویداد در زمستان 99

چاپ کتاب استاد ایرانی در حوزه پلاسمونیک توسط انتشارات اشپرینگر

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت تست کرونا/تولید ماسک‌های نانوفیلتر در کشور

مراسم "هفته آگاهی از مغز" به سال آینده موکول شد

اصلاح 2 بند قانونی برای‌ رفع مشکلات تردد دانشجویان‌خارجی شاغل به تحصیل در ایران

دکتر روحانی پس از بازدید از منطقه یک آزادراه تهران-شمال: درآمد سالانه تردد در منطقه یک، برای تکمیل منطقه دو بکار می‌رود

لغو همایش مجوزدار دوچرخه سواری بانوان در قم

جایزه زنان راهبر پاکستان به نرگس آبیار رسید