آخرین مطالب

پوتین: به قانون اساسی جدید نیازی نداریم/ پنج قدرت هسته‌ای از وقوع جنگ جهانی جلوگیری کنند بین الملل

پوتین: به قانون اساسی جدید نیازی نداریم/ پنج قدرت هسته‌ای از وقوع جنگ جهانی جلوگیری کنند

  بزرگنمایی:

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه در مجمع فدرال کشورش تاکید کرد زمان آن فرا رسیده است که اصلاحات خاصی در قانون اساسی در نظر گرفته شود تا اولویت آن تضمین شود.

پوتین گفت، روسیه به تدوین قانون اساسی جدید نیازی ندارد. او افزود: می‌خواهم بگویم که لزومی بر تدوین یک قانون اساسی جدید نمی‌بینم و امید دارم قانون اساسی کنونی روسیه تا سال‌ها بتواند به عنوان یک مبنای مطمئن برای حفاظت از حقوق شهروندان این کشور مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال ارائه اصلاحاتی در قانون اساسی و رایزنی روی آن‌ها پیشنهاد می‌شود. پیشنهاد می‌کنم شماری از اصلاحات سازنده که از نظر من برای توسعه بیشتر روسیه منطقی و مهم هستند، مورد گفت‌وگو قرار بگیرند.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین گفت، شهروندان کشورش باید بتوانند به اصلاحات پیشنهادی در قانون اساسی رای دهند. به گفته پوتین، روسیه باید یک جمهوری ریاست جمهوری قدرتمند باقی بماند و رئیس‌جمهوری قادر باشد نخست‌وزیر و معاون‌های او را اخراج کند. ولادیمیر پوتین افزود، پارلمان روسیه باید اختیار انتصاب نخست‌وزیران را داشته باشد، نه اینکه فقط گزینه رئیس‌جمهوری را تایید کند.

اظهارات پوتین در راستای اینکه پارلمان اختیار انتخاب نخست‌وزیر روسیه و دیگر سمت‌های کلیدی را داشته باشد، تغییر مهمی در قانون اساسی این کشور است که ممکن است اشاره‌ای به آینده خود او باشد. سخنان پوتین گمانه‌زنی درباره طرح‌های پوتین در زمانی که دوره کنونی ریاست جمهوری خود او در 2024 پایان یابد، تشدید می‌کند.  

منتقدان، پوتین را به دسیسه‌چینی برای اعمال نفوذ در این کشور بزرگ جهان پس از کناره‌گیری متهم می‌کنند. پوتین همچنان در میان بسیاری از روس‌هایی که او را منبع ثبات می‌دانند، محبوبیت دارد. به گفته منتقدان، پوتین 67 ساله که از 1999 یا در سمت نخست‌وزیری یا ریاست جمهوری سکان هدایت روسیه را در دست داشته، طبق قانون اساسی کنونی نمی‌تواند پس از 2024 دوباره رئیس‌جمهور شود.

منتقدان معتقدند که او گزینه‌های بسیاری را برای تصدی قدرت در نظر دارد که شامل تغییر قدرت به سمت پارلمان و بعد تصدی نقش ارتقاء یافته نخست‌وزیری پس از کناره‌گیری در 2024 است. پوتین تاکنون چهار دوره رئیس‌جمهوری روسیه بوده است.

پوتین در بخش دیگری از سخنانش در مجمع فدرال گفت، قابلیت‌های دفاعی روسیه تا چندین سال پیش رو تضمین شده است. او گفت: روسیه برای تقویت امنیت ملی به موقع قدم برداشت. برای اولین بار در تاریخ سلاح‌های هسته‌ای، ما کسی را دنبال نمی‌کنیم. در مقابل، سایر کشورها هنوز برای تولید تسلیحاتی که روسیه در اختیار دارد، راهی در پیش دارند. قابلیت‌های دفاعی کشور برای سال‌های آینده تضمین شده است.

رئیس کشور روسیه همچنین گفت، قانونگذاران، نخست‌وزیران، فرمانداران و دیگر مقام‌های کلیدی باید از داشتن حق شهروندی و مجوز اقامت یک کشور خارجی منع شوند.  

ولادیمیر پوتین تاکید کرد: مطمئن هستم که کشور ما، با قلمرو عظیم خود، تشکیلات پیچیده ملی - سرزمینی و تنوع سنت‌های فرهنگی و تاریخی، نمی‌تواند به طور عادی توسعه یابد و به نظرم به عنوان یک جمهوری پارلمانی می‌تواند به شکلی باثبات وجود داشته باشد. روسیه باید یک جمهوری قدرتمند پارلمانی باقی بماند.

او افزود، رئیس‌جمهوری باید کنترل مستقیم بر نیروهای مسلح و تمام نهادهای اجرای قانون را حفظ کند.

در همین حال مایا گریشینا، دبیر کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه به اسپوتنیک گفت، رای‌گیری درباره اصلاحات در قانون اساسی که پوتین در سخنانش به آن اشاره کرد، ممکن است امسال (2020) انجام شود. گریشینا گفت: اگر همه مسائل به سرعت حل و فصل شود، ممکن است این اتفاق امسال بیفتد.

از سوی دیگر ولادیمیر پولتایف، معاون اول کمیته قانونگذاری شورای فدراسیون گفت، به اعتقاد او این رای‌گیری می‌تواند به طور هم‌زمان با انتخابات‌های 2021 دوما برگزار شود. این قانونگذار ارشد، ابتکارهای پوتین را به عنوان "مناسب" و "مایه توسعه بیشتر این کشور" ستود.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین در مجمع فدرال گفت، کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای که عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، باید روی رویکرد مشترکی با هدف جلوگیری از وقوع یک جنگ جهانی همکاری کنند.  

رئیس‌جمهوری روسیه گفت، پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه) باید "تدابیری برای خنثی‌سازی هرگونه شرایطی که منجر به وقوع یک جنگ جهانی شود، بیندیشند." پوتین همچنین تاکید کرد، برای اولین بار در تاریخ، روسیه در بحث قابلیت‌های دفاعی دنباله‌رو هیچکسی نیست بلکه دیگر کشورها برای تولید تسلیحات پیشرفته که روسیه اکنون در اختیار دارد،‌ رقابت می‌کنند.

پوتین در رابطه با تغییرات در قانون اساسی همچنین گفت، ممکن است از روس‌ها خواسته شود که درباره برخی تغییرات اساسی در قانون اساسی رأی دهند، از جمله تعیین برتری آن بر قوانین بین‌المللی و همچنین تشدید الزامات پیش‌زمینه برای نامزدهای ریاست جمهوری.

او گفت،‌ اصلاحات قانون اساسی می‌تواند به رای گذاشته شود تا "توسعه روسیه به عنوان یک کشور دارای رفاه و قانونمند" تضمین شود. یکی از مهمترین موضوعاتی که پوتین بیان کرد، این بود که روسیه فقط در صورت عدم تناقض با قانون اساسی خود باید از اقدامات بین‌المللی پیروی کند. او اظهار داشت که قانون اساسی مصوب 1993 باید به عنوان منبع اصلی "در فضای حقوقی ما" باشد.

به گفته پوتین، موافقت‌نامه‌ها و معاهدات بین‌المللی و همچنین تصمیمات نهادهای بین‌المللی ممکن است در روسیه اعمال شود "فقط به حدی که موجب محدودیت در حقوق و آزادی‌های مردم و شهروندان نشود و با قانون اساسی ما مغایرت نداشته باشد."

پوتین همچنین پیشنهاد داد تا فرایند تعیین نخست‌وزیر در دوما تغییر کند؛ بدین ترتیب این مجلس می‌تواند نامزدی را برای پست نخست‌وزیری تعیین کرده و بعد کل کابینه را بر پایه پیشنهادهای نخست‌وزیر منصوب کند. به گفته او، رئیس‌جمهوری باید آن‌ها را منصوب کند و حق نداشته باشد تا نامزدهای مورد نظر پارلمان را رد کند. او معتقد است چنین اقدامی نقش و اهمیت پارلمان این کشور، احزاب پارلمانی و مستقل و مسوولیت‌پذیری نخست‌وزیر و کل اعضای کابینه را افزایش می‌دهد.

او افزود، حق رئیس جمهوری روسیه مطمئناً باید در تعیین وظایف و اولویت‌های دولت و همچنین حق برکناری رئیس دولت، معاونان او و وزرای فدرال در صورت انجام نادرست انجام وظایف یا در صورت از دست رفتن اعتماد، حفظ شود.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

کرونا_کتاب

دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز خود درخصوص تصمیم کارگروه اقدام مالی (FATF) در مورد کشورمان، بیانیه‌ای صادر کرد.

نابودی باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان با دهانشویه حساس به نور

ابداع برنامه رژیم غذایی هوشمند

تشخیص باکتری و تجویز آنتی بیوتیک توسط کیت جدید

تمایل گوگل به از سرگیری مراوده تجاری با هوآوی

تشخیص چهره افراد ماسک دار نیز میسر شد

دستیابی به راهکاری موثر برای درمان آسم

فراخوان مبارزه با کرونا

روزنگار تازه‌های علمی کرونا ویروس منتشر شد

زلزله 3.9 ریشتری قشم را لرزاند

آموزش از راه دور یک میلیون دانش‌آموز در شرایط شیوع کرونا/ جزئیات افتتاح دو سرای نوآوری

افزایش 2 برابری تعداد قراردادهای صنعتی دانشگاه‌ها/اجرای 8 هزار طرح صنعتی در مراکز آموزشی

گزارش نخستین نشست «مجلس مشورتی شهرستان دزفول»

گمانه زنی پیرامون بازیگردان اصلی بیتکوین

رگزاری اولین نمایشگاه بومی‌سازی صنایع پیشرفته

ضرورت ارائه گزارش عملکرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی/ورود به عرصه رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظفند کالا‌های اساسی را به فور تأمین کنند

طراحی و ساخت کوره خلاء صنعتی در کشور

معلمی که راه مبارزه با ویروس کرونا را می داند

طراحی مبدلی کاربردی با راندمان و کنترل‌پذیری بالا

کنترل و تنظیم مستمر فشار چشم در بیماران مبتلا به گلوکوم

آیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟

تبلیغ درمان کرونا در فیس‌بوک ممنوع شد

راه‌اندازی دو مرکز نوآوری و شتابدهی در جهاددانشگاهی همدان و مازندارن

داستان تولید ماسک‌های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید 15 میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

با بحران "کرونا" علمی و مستند برخورد شود/قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

نامه ی یک موکل مطالبه گر خطاب به وکیل الرعایای منتخب دزفول بزرگ

معاون وزیر صمت: تولید شوینده‌ها بر اساس دستور وزیر صمت 3 شیفته شده است

ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

شیوع کرونا و رونق بازار تبلت‌ در چین

نسخه جدید موبایل تاشوی هواوی رونمایی شد

کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی با فناوری نانو

به لطف این ربات‌ها با تصادف و ترافیک خداحافظی کنید

رویداد بین‌المللی استارتاپ ویکند صنعت برق در تبریز برگزار می شود

توانمندی مددجویان فناور و نوآور کمیته امداد شناسایی می‌شود

آغاز تولید انبوه رَم 16 گیگابایتی برای اسمارت‌ فون‌ها

برپایی جشنواره‌ای برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی

"درمان‌های اورژانسی" دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا جدی گرفته شود

عملکرد بهتر باتری خودرو با نانو ذرات محققان کشور

فراخوان شرکت در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری ایران/برگزاری رویداد در زمستان 99

چاپ کتاب استاد ایرانی در حوزه پلاسمونیک توسط انتشارات اشپرینگر

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت تست کرونا/تولید ماسک‌های نانوفیلتر در کشور

مراسم "هفته آگاهی از مغز" به سال آینده موکول شد

اصلاح 2 بند قانونی برای‌ رفع مشکلات تردد دانشجویان‌خارجی شاغل به تحصیل در ایران

دکتر روحانی پس از بازدید از منطقه یک آزادراه تهران-شمال: درآمد سالانه تردد در منطقه یک، برای تکمیل منطقه دو بکار می‌رود

لغو همایش مجوزدار دوچرخه سواری بانوان در قم

جایزه زنان راهبر پاکستان به نرگس آبیار رسید