آخرین مطالب

انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس بین الملل - اجتماعی - علمی وفناوری

انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس

  بزرگنمایی:


 
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه تعداد مقالات منتشرشده دانشمندان ایرانی در سال 2019 در اسکوپوس، 59 هزار و 951 و در آی.اس.آی 50 هزار و 615 مقاله بوده است، درباره جایگاه علمی جهانی ایران گفت: در آی.اس.آی و اسکوپوس رتبه 16 علمی در جهان را داریم و 1.9 درصد تولید علم جهان با محققان ایرانی است. همچنین رتبه ایران در تولید مقالات یک درصد برتر 16 است.
به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند در این نشست خبری که ظهر امروز (دوشنبه، 18 آذر) در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، با تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری امسال اظهار کرد: برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری از همین هفته در دانشگاه‌های استان‌ها آغازشده و از هفته آینده نیز در دانشگاه‌های تهران آغاز می‌شود و از 23 تا 29 آذرماه به مدت یک هفته ادامه دارد.
وی با بیان اینکه هفته پژوهش و فناوری امسال با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» برگزار می‌شود، افزود: روز شنبه 23 آذرماه اولین روز از هفته پژوهش با عنوان «پژوهش و فناوری، مدرسه، دانشگاه و جامعه» نام‌گذاری شده و در این روز، زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم و آموزش‌وپرورش دریکی از دبیرستان‌های تهران نواخته می‌شود. در این مراسم از 28 دانش‌آموز برتر تقدیر شده و دانش آموزان میهمان مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری خواهند بود تا از نزدیک با عملکرد این مراکز آشنا شده تا انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل در سطوح عالی داشته باشند.
برومند در خصوص دومین روز هفته پژوهش گفت: روز یکشنبه 24 آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و توسعه ملی» و با رویکرد اجرای برنامه توسط دستگاه‌های اجرایی نام‌گذاری شده است.
وی افزود: روز دوشنبه 25 آذرماه با عنوان «گام دوم در پژوهش و فناوری» انتخاب‌شده و در این روز دستگاه‌های اجرایی با رویکرد بیانیه گام دوم برنامه‌های خود را اجرا می‌کنند و در این راستا نشستی در پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی برگزار می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: روز سه‌شنبه 26 آذرماه تحت عنوان پژوهش، فناوری و رونق تولید نام‌گذاری شده و در این روز بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار هم‌زمان با نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران افتتاح می‌شود و تا 30 آذرماه ادامه دارد.
برومند با اشاره به تجلیل از پژوهشگران، کارفرمایان و ایده‌های برتر در حاشیه این نمایشگاه گفت: روز چهارشنبه 27 آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» و روز پنجشنبه 28 آذرماه نیز با عنوان «پژوهش، فناوری و مشارکت ملی» نام گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به عملکرد سال 1397 در حوزه پژوهش و فناوری گفت: در سال گذشته حدود 7 هزار و 864 واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شدند و هزار و 625 واحد مجوز دانش‌بنیانی دریافت کردند. این شرکت‌ها برای 56 هزار نفر اشتغال ایجاد کردند که 80 درصد آن‌ها مدرک کارشناسی به بالا داشته و 27 درصد افراد مدرک دکتری و کارشناسی ارشد دارند.
وی با اشاره به تعداد ایده‌های تجاری شده در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد گفت: در سال 1397 تعداد ایده‌های تجاری شده 7708 بوده که نسبت به سال 1396 که 2888 مورد بوده است، رشد مناسبی را نشان می‌دهد.
برومند بابیان اینکه در سال 98 رقم بودجه پارک‌های علم و فناوری 75 تا 80 درصد افزایش یافت، افزود: در سال 1397 فروش شرکت‌های دانش‌بنیان به 9 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده و میزان صادرات این مراکز نیز 62 میلیون دلار بوده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم بابیان اینکه با توسعه پارک‌های علم و فناوری، سه پارک، بودجه مستقل از بودجه 98 دریافت کردند، گفت: در راستای توسعه پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌های هرمزگان، شیراز، بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین، علوم کشاورزی ساری و کاشان اراضی خود را در اختیار پارک‌ها قرار دادند و برخی از دانشگاه‌ها نیز در حال آماده‌سازی زمین برای استقرار پارک‌ها هستند.
وی درباره طرح رصد اشتغال دانش‌آموختگان که سال گذشته با همکاری موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی انجام شد، گفت: 80 دانشگاه در این طرح شرکت کردند و دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری در دستگاه‌ها بهتر جذب شده‌اند.
وی بابیان اینکه به دنبال راه‌کارهایی هستیم تا از بخش خصوصی هم در جذب بودجه پژوهشی استفاده کنیم، گفت: تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در پایان سال 97، 7هزار و 24 قرارداد بوده و مبلغ این قراردادها 1,773 میلیارد تومان بوده است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم 25 درصد پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی از طریق ارتباط با صنعت انجام شود و دانشجویان بتوانند از این طریق حق‌الزحمه دریافت کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور پژوهشگاه‌ها در پروژه‌های چالشی بزرگ مورد نیاز کشور و ورود فعال به حوزه فناوری از طریق ایجاد بستر مناسب برای تجاری‌سازی و توسعه شرکت‌های خصوصی گفت: در این راستا شرکت‌های مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران بیش از 10 برابر بودجه عمومی این سازمان فروش داشته‌اند.
برومند حضور پارک‌های علم و فناوری در پروژه‌های بزرگ مورد نیاز صنایع از طریق ایجاد کنسرسیوم از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و همچنین فعال‌تر شدن صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور در حمایت از واحدهای فناور را از فعالیت‌های مؤثر پژوهشی اعلام کرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی همچنین حضور بیش از گذشته و فعال دانشگاه‌ها در حوزه توسعه فناوری و نوآوری از طریق فعال‌کردن تیم‌های تخصصی در خوشه‌های تخصصی مورد نیاز کشور، ارتباط کامل با پارک‌های علم و فناوری و تأسیس مراکز رشد و نوآوری ذیل پارک‌ها جهت استفاده از مشوق‌های قانونی، واگذاری زمین و ساختمان به پارک‌های علم و فناوری و تشکیل تیم‌های مدیریتی مشترک، رصد اشتغال دانش‌آموختگان خود و اثرگذاری آن در جذب دانشجو و بالاخره توجه بیشتر وزارت علوم و مراکز آموزش عالی به کیفیت پژوهش و رعایت اخلاق پژوهشی را از دیگر اقدامات مؤثر در جهت پیشبرد امور پژوهش و فناوری کشور عنوان کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

کرونا_کتاب

دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز خود درخصوص تصمیم کارگروه اقدام مالی (FATF) در مورد کشورمان، بیانیه‌ای صادر کرد.

نابودی باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان با دهانشویه حساس به نور

ابداع برنامه رژیم غذایی هوشمند

تشخیص باکتری و تجویز آنتی بیوتیک توسط کیت جدید

تمایل گوگل به از سرگیری مراوده تجاری با هوآوی

تشخیص چهره افراد ماسک دار نیز میسر شد

دستیابی به راهکاری موثر برای درمان آسم

فراخوان مبارزه با کرونا

روزنگار تازه‌های علمی کرونا ویروس منتشر شد

زلزله 3.9 ریشتری قشم را لرزاند

آموزش از راه دور یک میلیون دانش‌آموز در شرایط شیوع کرونا/ جزئیات افتتاح دو سرای نوآوری

افزایش 2 برابری تعداد قراردادهای صنعتی دانشگاه‌ها/اجرای 8 هزار طرح صنعتی در مراکز آموزشی

گزارش نخستین نشست «مجلس مشورتی شهرستان دزفول»

گمانه زنی پیرامون بازیگردان اصلی بیتکوین

رگزاری اولین نمایشگاه بومی‌سازی صنایع پیشرفته

ضرورت ارائه گزارش عملکرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی/ورود به عرصه رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظفند کالا‌های اساسی را به فور تأمین کنند

طراحی و ساخت کوره خلاء صنعتی در کشور

معلمی که راه مبارزه با ویروس کرونا را می داند

طراحی مبدلی کاربردی با راندمان و کنترل‌پذیری بالا

کنترل و تنظیم مستمر فشار چشم در بیماران مبتلا به گلوکوم

آیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟

تبلیغ درمان کرونا در فیس‌بوک ممنوع شد

راه‌اندازی دو مرکز نوآوری و شتابدهی در جهاددانشگاهی همدان و مازندارن

داستان تولید ماسک‌های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید 15 میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

با بحران "کرونا" علمی و مستند برخورد شود/قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

نامه ی یک موکل مطالبه گر خطاب به وکیل الرعایای منتخب دزفول بزرگ

معاون وزیر صمت: تولید شوینده‌ها بر اساس دستور وزیر صمت 3 شیفته شده است

ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

شیوع کرونا و رونق بازار تبلت‌ در چین

نسخه جدید موبایل تاشوی هواوی رونمایی شد

کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی با فناوری نانو

به لطف این ربات‌ها با تصادف و ترافیک خداحافظی کنید

رویداد بین‌المللی استارتاپ ویکند صنعت برق در تبریز برگزار می شود

توانمندی مددجویان فناور و نوآور کمیته امداد شناسایی می‌شود

آغاز تولید انبوه رَم 16 گیگابایتی برای اسمارت‌ فون‌ها

برپایی جشنواره‌ای برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی

"درمان‌های اورژانسی" دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا جدی گرفته شود

عملکرد بهتر باتری خودرو با نانو ذرات محققان کشور

فراخوان شرکت در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری ایران/برگزاری رویداد در زمستان 99

چاپ کتاب استاد ایرانی در حوزه پلاسمونیک توسط انتشارات اشپرینگر

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت تست کرونا/تولید ماسک‌های نانوفیلتر در کشور

مراسم "هفته آگاهی از مغز" به سال آینده موکول شد

اصلاح 2 بند قانونی برای‌ رفع مشکلات تردد دانشجویان‌خارجی شاغل به تحصیل در ایران

دکتر روحانی پس از بازدید از منطقه یک آزادراه تهران-شمال: درآمد سالانه تردد در منطقه یک، برای تکمیل منطقه دو بکار می‌رود

لغو همایش مجوزدار دوچرخه سواری بانوان در قم

جایزه زنان راهبر پاکستان به نرگس آبیار رسید