آخرین مطالب

لزوم دو برابر شدن بودجه پژوهشی فرهنگی - اقتصادی - بین الملل - اجتماعی - علمی وفناوری

لزوم دو برابر شدن بودجه پژوهشی

  بزرگنمایی:


 
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه به طور معمول 15 تا 20 درصد بودجه دانشگاه‌ها باید به حوزه‌های پژوهشی اختصاص یابد، گفت: بودجه پژوهشی کشور که دانشگاه‌ها نیز بخشی از آن محسوب می‌شوند باید به حدود یک و نیم درصد تولید ناخالص ملی برسد که در حال حاضر این رقم کمتر از نصف این مقدار است.
به گزارش ایسنا، سی و چهارمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ کشور، با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان و مدیران پژوهشی این دانشگاه‌ها، به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد.
دکترمسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در این نشست با تاکید بر برگزاری مستمر و منظم جلسات معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه بزرگ، به آثار مثبت این نشست‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت: معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های بزرگ با حضور در این جلسات برنامه‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند و تصمیم‌گیری‌های مهمی نیز در این حوزه صورت می‌گیرد.
وی بررسی چالش های گوناگون حوزه فناوری و پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف در رابطه با توسعه آن را از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این نشست عنوان کرد و افزود: با استفاده از مکانیزم‌های مشخص از فناوران و نوآوران کشور در رابطه با موضوع تجاری‌سازی پشتیبانی می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به کمبود بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و لزوم ایفای نقش دانشگاه‌ها در توسعه علمی، فناوری و نوآوری، گفت: در این خصوص نشست‌های مشترکی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار شده تا برای رفع این مشکل اقدامات لازم صورت پذیرد.
برومند با تاکید بر پشتیبانی از پارک‌های علم و فناوری توسط وزارت علوم و اولویت قائل شدن دانشگاه‌ها برای حوزه فناوری و توسعه آن گفت: در نقاط گوناگون کشور پارک‌های علم و فناوری ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گرفته‌اند که در سال جاری بالاترین نرخ رشد بودجه در کشور مربوط به این پارک‌ها است.
وی با اشاره به بهبود میزان مشارکت صنایع و دانشگاه‌ها نسبت به گذشته، افزود: بحث اصلی امروز این است که چگونه می‌توانیم ارتباطات و تعاملات خودمان را با بخش مختلف جامعه و صنعت افزایش دهیم تا دانشگاه‌ها از منابع آنها در راستای نیازهای فناورانه استفاده کنند.
برومند با تاکید بر فعال بودن کنسرسیوم دانشگاه‌های بزرگ در حوزه محیط زیست، تصریح کرد: این شکل همکاری با وزارتخانه‌های مختلف مانند صنایع، نفت و وزارت نیرو شکل منسجمی گرفته و برنامه‌ریزی‌های مناسبی نیز برای آینده صورت گرفته است.
وی همچنین با تاکید بر جایگاه بالای ایران در توسعه علمی جهانی، گفت: یکی از راهبردهای اساسی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص دارد، حضور و مشارکت دانشمندان ایرانی در پژوهش‌های علمی بزرگ همچون مرکز پژوهش‌های هسته‌ای اروپا (CERN) است.
دکترسیدمهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست، با بیان اهداف کلان برنامه تحول این دانشگاه در افق 10ساله، گفت: تبلیغات، اطلاع‌رسانی و شبکه سازی، افزایش فعالیت‌های آموزشی بین المللی و جذب دانشجویان خارجی، ارتقا دانشگاه در شاخص های مربوط به رتبه بندی های بین المللی، جذب اعتبارات بین المللی از طریق گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی مشترک و گسترش همکاری های بین المللی در حوزه انتقال فناوری از جمله مهم‌ترین پروژه های پیش روی این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری است.
وی قبول ظرفیت کافی دانشگاه برای حل مسائل گوناگون از طرف صنایع را یکی از مهم‌ترین موضوعات حال حاضر برای جلب اعتماد صنعت و دانشگاه نسبت به یکدیگر دانست و افزود: با توجه به ظرفیت بسیار بالای دانشگاه در بخش های گوناگون، اگر صنعت مسائلش را مطرح کند به پاسخ‌های خوبی خواهد رسید که مشکلات را اساساً حل خواهد کرد.
ابطحی بررسی موضوع "پویش دانش‌بنیان برای حل مسائل صنعت و حمایت از تولید داخلی" را یکی از مهمترین موضوعات سی و چهارمین نشست معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه های بزرگ و برتر کشور عنوان کرد و گفت: وظیفه دانشگاه در شرایط تحریمی این است که به صنعت کمک کند و دانشگاه نیز همین مسیر را ادامه خواهد داد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، سی و چهارمین نشست معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه بزرگ، با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران و مشاوران این وزارتخانه و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، تهران، علم و صنعت ایران، علامه طباطبایی، خواجه نصیرالدین طوسی، شهیدبهشتی، تبریز، اصفهان، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و شیراز در مجتمع آموزشی و فرهنگی اردیبهشت دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حمید بهداروندی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند

روایت دوربین صبح ملت نیوز از نمایشنامه خوانی مادرخانه به کار گردانی :حمید عبدالحسینی

رودخانه کرخه زیر سلطه متخلفان صید غیرمجاز

اخبار تکمیلی از حادثه ریزش معدن گیلانغرب/١ کشته و 6 مصدوم

تیراندازی و درگیری مسلحانه در دزفول و آسیب به خودروهای عبوری

کیم جونگ اون از کنترل کامل و از بین رفتن کووید 19 خبر داد

منم رعنا

دزفول یک قرن پیش را بهتر ببینید

اینفودمی یا اپیدمی اطلاعات غلط بدتر از کرونا است

‏ژاوی پیشنهاد سرمربیگری بارسلونا را پذیرفت

‏پسر بد والیبال راهی لیگ یونان شد

‏برگزاری المپیک قطعی نیست

‏روی امتیاز بازی با تراکتور حساب کرده‌ایم

‏میلیچ: استقلالی‌ها حق دارند

‏فکر کردم راموس از مسی تقلید می‌کند

نامه جمعی از وکلا برای عدم بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال + نامه

دعای مطربان ​

ریزش معدن در گیلانغرب کرمانشاه

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور: نوآوری برای اجرای طرح‌های عمرانی مناطق شهری و روستایی مورد توجه باشد

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با توجه به ضرورت تداوم خدمات دولت به مردم ، موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحرانی نیستیم

وزیر دفاع در دیدار با خانواده شهید سرلشکر نامجو: راهبرد شهید سرلشکر نامجو، تفکر مقاومت فعال، انقلابی و ایستادگی در برابر نظام سلطه بود

در جلسه رئیس جمهور با استانداران اعلام شد برنامه های جدید دولت برای تحقق شعار جهش تولید

دستور قاضی آمریکایی برای مصادره نفتکش های ارسالی ایران به ونزوئلا

آسیاب های آبی شوشتر

نگاهی به کتاب «امام رضا(ع)، مأمون و موضوع ولایتعهدی»

مورینیو: یک نفر در یک اتاق فوتبال را اداره می‌کند!

لیونل مسی در آستانه ترک بارسلونا

ای خوشا موسم میلاد رضا

حمیدیه صادرکننده سرطان میشود

تداوم قدرت پوتین تا2036 ممکن شد

دفاعیات تاجگردون در قبال گفته های زاکانی

‏بازگشت بازیکن جنجالی به فوتبال ایران؟

‏رکورد رونالدو شکسته شد

افزایش 121 درصدی قیمت مسکن در تهران طی 20 ماه اخیر

‏اجاره هواپیمای اختصاصی برای انتقال سرمربی جدیدتیم ملی امارات

شربت کرونا با طعم تلخ فقر اجتماعی

تسلیت علی دایی در پی درگذشت سیروس گرجستانی

بیانیه جدید باشگاه پرسپولیس درباره اسپانسر این تیم

سند مالکیت 2 مجموعه ورزشی به استقلال و پرسپولیس واگذار می‌شود

لیونل مسی بهترین بازیکن لالیگا شد

آغاز زندگی مشترک زوج خوزستانی با تمسک به شهید حاج قاسم سلیمانی

آتش سوزی در ارتفاعات بخش زیدون سردشت بهبهان مهار شد

برق در اندیکا قطع می‌شود

تخریب دو باغ ویلای غیرمجاز در شوشتر

پیوستن بازیکن سابق فولاد به نفت مسجدسلیمان

جنجال عسب‌سواری در کوچه و خیابان‌های دزفول (قسمت دوم)

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 99/04/12

به بهانه ی روز جهانی محیط بان

نکاتی که هر زائری باید بداند . از زبان حضرت آیت ا... موحد کرمانی به مناسبت روز ولادت حضرت رضا (ع)

کشاورزان دزفول و چالش‌های بی‌پایان