آخرین مطالب

باغ ویلاهای که امن منابع طبیعی دزفول را بریدند اقتصادی - اجتماعی - خوزستان

باغ ویلاهای که امن منابع طبیعی دزفول را بریدند

  بزرگنمایی:

خرید باغ ویلا با توجه به قیمتی که دارد برای بسیاری از مردم جامعه ممکن نیست، از این رو بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که با خرید باغ و تغییر کاربری آن، صاحب باغ ویلا شوند که این کار ساده نبوده و انجام امور اداری برای این کار از واجبات است که باید برای این کار  مدت زمان طولانی صرف شود. 

خرید و ساخت ویلا یا باغ ویلا مراحلی دارد که مالک زمین و باغ ویلا باید آن‌ها را طی نماید، چراکه وجود استخر‌های بزرگ از مشخصه‌های اصلی یک ویلا است که به دلیل مصرف زیاد آب، می‌تواند به منابع آبی آن منطقه و حتی کشور لطمه بزنند.

این روزها، احداث باغ ویلا‌ها در استان خوزستان و شهرستان دزفول که دارای انبوهی از باغ‌های میوه است، به اوج خود رسیده است، به این صورت که افراد اقدام به خرید باغ و باغچه کرده و با احداث خانه در دل آن ها، باغ ویلایی با صفا برای خود می‌سازند که اگر چه برای آن‌ها لذت بخش است، اما محیط زیست، منابع طبیعی و منابع آبی را به خطر می‌اندازند.

به منظور بررسی این موضوع، سری به باغ ویلا‌های دزفول زدیم و در این زمینه با مسئولان مربوطه، باغداران و صاحبان باغ ویلا‌ها گفت و گو کردیم.

احمد زارعی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول درخصوص تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی زراعی و باغی این شهرستان گفت: خوشبختانه تاکنون به کمک دستگاه‌های ذی ربط بخصوص مراجع قضایی، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و امور اراضی شهرستان دزفول به شدت از اراضی دولتی و ملی صیانت کرده ایم.

او با بیان اینکه تاکنون اجازه نداده ایم تغییر کاربری غیرمجاز در این اراضی صورت بگیرد، افزود: متاسفانه برخی از سودجویان با سرازیر شدن سرمایه‌های سرگردان در برخی از باغات و املاک خصوصی اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری داده اند که با هماهنگی دستگاه قضایی با این پدیده ناپسند به شدت برخورد می‌کنیم.

زارعی اظهار داشت: با همکاری دستگاه‌های مذکور، تاکنون موفق شدیم با استفاده از تبصره 2 ماده با هماهنگی دستگاه قضایی، 12 مورد قلع و قمع انجام دهیم و 11 مورد عملیات ساخت و ساز را متوقف نماییم.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین بیش از 40 مورد از باغ ویلا‌ها با ساخت و ساز‌های غیرمجاز پلمب شده اند تا تکلیف آن‌ها مشخص شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول هشدارداد؛ افرادی که بصورت غیرمجاز در اراضی زراعی و باغات درحال تغییر کاربری هستند، برخورد جدی با آن‌ها خواهد شد و با مساعدت دستگاه قضایی قلع و قمع می‌شوند.

احمد زراعی توصیه کرد؛ پیش از صرف هزینه‌های کلان برای تغییر کاربری و احداث ویلا در اراضی زراعی و باغی، با دستگاه‌های اجرایی بخصوص مراکز خدمات کشاورزی، جهاد کشاورزی، امور اراضی و منابع طبیعی شهرستان دزفول مشورت کرده و بدون مجوز اقدام به تغییر کاربری نکنند، چراکه در غیراینصورت با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.

یکی از متقاضیان تغییر کاربری گفت: 4 سال است برای دریافت مجوز تغییر کاربری برای ساخت اتاق 40 متری برای سکونت نگهبان در باغ خصوصی که 3 هکتار مساحت دارد درحال پیگیری هستم و تاکنون موفق به دریافت مجوز نشده ام.

او افزود: اما برخی افراد به راحتی و در کم‌ترین زمان مجوز احداث ویلا در دل باغ‌های دزفول با امکانات بسیار خوب از جمله، آب، برق، گاز، تلفن و ... دریافت می‌کنند که این سرعت دریافت مجوز برای من و سایر افراد پرسشی بدون پاسخ مانده است.

یکی از باغداران شهرستان دزفول اظهار داشت: احداث باغ ویلا‌ها در باغات میوه با استخر‌های بزرگ که آب زیادی برای پر کردن آن‌ها مصرف می‌شود، سبب شده در تامین آب برای مزارع کشاورزی دچار مشکلاتی شویم.

او ادامه داد: متاسفانه هجوم افراد مالک یا حتی افرادی که این باغ ویلا‌ها را برای مدت کوتاه و تفریح اجاره می‌کنند در ایام محرم، صفر و ایام فاطمیه و حرمت شکنی این ایام و استفاده از موسیقی با صدای بلند، باعث آزار و اذیت همسایه می‌شود.

این باغدار تصریح کرد: تخریب منابع طبیعی و آسیب زدن به فضای سبز، آتش زدن چوب و هیزم برای تهیه غذا و برگزاری دورهمی کنار آتش در فصول سرد سال موجب آلوده شدن محیط زیست و حتی آتش سوزی‌های وسیع خواهد شد.

او بیان داشت: احداث باغ ویلا‌ها بخصوص با تغییر کاربری‌های غیرمجاز معضلی است که نه تنها بر سرمایه‌های ملی و آبی اثر منفی دارد، بلکه باغ‌های مجاور را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این باغدار از مسئولان مربوطه و متولیان امر خواست هرچه سریعتر با این مسائل که بسیاری از باغداران را دچار مشکل کرده است، برخورد کرده و به این معضلات پایان دهند.

اگرچه باغ ویلا‌ها برای صاحبان و مالکان آن‌ها از نظر مادی و روحی مکانی مطبوع و باصفا محسوب می‌شود، اما بی توجهی به خطراتی است که محیط زیست، منابع طبیعی و حق و حقوق سایر باغداران را به مخاطره می‌اندازد، پایان دادن به این خطرات توجه و اقدام جدی دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و ... را می‌طلبد. به امید روزی که شاهد رضایتمندی باغداران دزفول باشیم.

گزارش از ملیحه گریزی نسب


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مصاحبه با آقای دکتر سید نظام الدین امامی فر درباره المان یا نماد شهری دزفول کهن چگونه باید باشد

تصادف زنجیره‌ای درجاده شوش - اهواز با چهار مصدوم

ساعات کار مرکز شماره گذاری خودرو در دزفول ،تا ساعت 17 افزایش یافت

خواص دارویی و درمانی نعناع

روستای حصار تربت حیدریه خراسان رضوی

ایرانی‌ها روزانه 8 هزار کیلومتر سیگار مصرف می‌کنند

جواب تست کرونا دیاباته مشخص شد

راهی که رفته‌ایم اشتباه است/پاتوسی نیاید با استقلال بازی نمی‌کنیم

آتش در خانه خائیز و بی تفاوتی تماشاگران

اولین نطق مجلس یازدهم سهم نمایده شهر اولینها شد

زمان عصبانیت،استرس،اضطراب و خستگی شدید یک لیمو را برش زده و بو کنید !

داوود عزیزی رییس فدراسیون تنیس شد

پاسخ فرزندان ایران را چه خواهیم داد؟

برگزاری چهارمین جلسه شورای کشاورزی شهرستا ن ر امهرمز در سال زراعی 99-98 با محوریت کشت محصولات تابستانه

ساماندهی بقایای ستونهای سنگی آپادانای شوش

شهر کاستوریا (Kastoria) یکی از دورافتاده ترین مقصد های گردشگری یونان به شمار می رود

با دست خودمان کرونا را تبدیل به فاجعه نکنیم

معرفی کتاب 💢زلزله چیست؟ ✍🏻به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی برگرفته از کتاب شبنم خیس -تقدیم به 12 دانش آموزی که جان خود را در زلزله کرمانشاه از دست دادند🙏🏻🌹

ایران زیبا بندر دیر استان بوشهر

طبیعت باجان زاگرس کهن می میرد وکاری از دست مان برنمی آید

کوه خاییز هنوز می سوزد وفریادرسی این طبیعت بی دفاع ندارد (فیلم )

دزفول در آتش کرونا و خائیز در آتش بیخیالی میسوزد

22 رفتار طلائی با کودکان

*نامه ای انتقادی خطاب به ریاست شرکت توزیع برق استان*

داستان ما روایت عصر آدمی ها کرونایی است - پراز دلتنگ های کودکانه ومعصومانه

باشگاه پرسپولیس قرارداد مهاجم جنجالی‌اش را فسخ کرد

کوته‌نوشت‌های لاتینی ، فریده آرامیده (قسمت پنجم)

مخالفت  فدراسیون پزشکی ورزشی با برگزاری جایزه بزرگ دوچرخه‌سواری

داوید لوئیز جدایی‌اش از آرسنال را تایید کرد

✳ آتش در خاییز در آستانه کنترل کامل

آبشار زمرد حویق در استان گیلان شهر حویق در 40 کیلومتری شمال شهر تالش واقع شده است

عضو کمپین مردمی زاگرس مهربان برای اولین بار در تاریخ مبارزات محیط زیستی از دستگاه ها و مدیران سهل انگار در جنگل سوزی های اخیر در جغرافیای زاگرس مهربان شکایت می شود

مناطق مرزی باید به‌عنوان ویترین کشور از رونق بسیار خوبی برخوردار...

ضرورت همیاری نیروهای مسلح و مردمی برای اطفاء حریق جنگل‌ها و مهار آتش‌سوزی

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا: در مبارزه با کرونا همچنان از مردم، همراهی بیشتر و اجرای کامل دستورالعمل های بهداشتی را می خواهیم

دو خودروساز بزرگ کشور با صدور یک اطلاعیه مشترک، نکاتی را پیرامون فرآیند قرعه کشی طرح فروش فوق العاده خودرو تشریح کردند.

وزیر اقتصاد: مشکلات صدور مجوز را به 1866 اعلام کنید

ما با بازی شخصیت کودک را می سازیم

دروازه هند بمبئی در کشور هندوستان

یادداشت امین شکیبا -فاجعه واقعی کرونا در حال رخ‌دادن است به مردم دزفول کمک کنید

شوک قیمتی با عرضه ٣٠٠ هزار گوشی تلفن همراه در بازار

5 هکتار از گندمزارهای ایذه خاکستر شد

آتش به جان جنگلهای اندیکا افتاد

دزگیری طایفه ای در شهر الوان شوش

آی آدم‌ها کمک !حال مردم شهر و دیارم خوب نیست.

دکترحریرچی: اکنون دزفول شدیداً با افزایش مبتلایان روبروست/مردم به دزفول سفر نکنند

یادداشت علیرضا زمانی راد - بیمارستان تامین اجتماعی دزفول را تجهیز کنید.

جان تازه در کالبد بوکس؛ لیگ راه اندازی می‌شود

کرونا دزفول را خورد!

ایران زیبا غروب خاطره انگیز ساحل زیبای جزیره قشم