آخرین مطالب

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک )) بخش ویژه صبح ملت نیوز

کارنامه قبولی کبری              (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

  بزرگنمایی:

کارنامه قبولی کبری
به مناسبت روز جهانی کودککارنامهٔ قبولی کبری


تازه پا به سن ده سالگی می‌گذاشتم؛ شوخ و شنگول. بازی و جست‌وخیز کردن شاخصهٔ اصلی رفتارهای غیرمنتظره من در میان اعضای خانواده بود. مادر راه به راه مرا نصیحت می‌کرد و مرتب به ایما و اشاره، گاه با چشم غره، ابرو و لب‌گزک‌زدن هشدار می‌داد. چه بسیار به لبخند و تبسم مداومت و مراقب رفتارهای من بود. با تمام احوال و رفتارهایی که می‌شد از همچو منی به‌عنوان یک کودک شاد و قبراق سر بزند. از سر در پنکه فرو بردن و یک‌ریز صدای هووووو درآوردن و خواب نیم‌روز خانواده را برهم‌زدن تا ایستادن کنار در یخچال و آرام‌آرام‌بستن در آن که ببینم با بستن در یخچال چراغ خاموش می‌شود یا نه! آرام و قرار نداشتم.

 کبری ورپریده! بی‌محابا آینه تمام‌نمای رفتارهای غیرمنتظره سیمای وجود من کبری‌ دختر استاد علی ... بود. به پشتوانه پدر از هیچ رفتاری ابا نداشتم. اصلاً من دختر بابایی، حرکات و سکناتم، قوی‌ترین کاربردی و مؤثرترین اکسیر دفع خستگی از تن رنجور زحمت‌کشیده از کار پدر بودم. پدر نطق‌کردن‌هایم را شیرین‌ترین آواز هستی‌ بیان می‌کرد و در وقت حرف‌زدن تمام قرص صورت مردانه‌اش مستقیم بر چهره من سایه می‌انداخت. ذوق می‌کرد و با چهره بشاش نگاهش از دیدن من سیر نمی‌شد.
 من چقدر به پدر وابسته بودم.
 کلاس سوم ابتدایی تمام کرده و امروز شادشاد بودم؛ زیرا حاصل یک سال تلاش و دقت در درس‌خواندن را امروز می‌بایست دریافت می‌کردم. خودم که بر احوال خودم واقف بودم. می‌دانستم نتیجه کارنامه‌ام چه خواهد بود، اما دریافت برگهٔ قبولی آهنگی دیگر و پیچ‌وتابی خاص در عالم رؤیا داشت.
دوران کودکی دوران سرمستی است، خوشی، خرم و شاد، شوخ و نشاط، از هزاران دولت آزاد. اوقات رنگین کمانی زیبا و چه خوش دورانی با دوستان و هم‌کلاسی‌ها داشتیم! زندگی در جان و خَرَدِ خُرد ما معنا و مفهوم خودش را داشت. قدرش را ندانستیم و چه زود گذشت.‌

بلوز دامن نو خودم را پوشیدم. جوراب سفید ساقه بلند را ور‌کشیدم و چپ و راست موهای حریری به ارث‌رسیده از مادر را شانه زدم، و با گیره‌هایی مشکی چپ و راست فرم‌داده محکم کردم. تِلِ کِشی سفید رنگ را جلوی پیشانی، نقش و نگار  موهای لخت شده‌ام نشاندم. خیلی دقت کردم، چپ و راست صورتم را چند بار در آینه ورانداز کردم، نخ رهاشده از تِلِ توجه مرا به خود جلب کرد. به آرامی با قیچی بزرگ خیاطی مامان از بند تل جداش کردم و درحالی‌که میان انگشتان آن را گلوله کردم،  دور انداختم.

خواستم از اتاق بیرون بیایم و رو به‌سوی مدرسه حرکت کنم. اما درنگ را جایز دانسته، برای آخرین بار عقب‌عقب برگشته و آخرین نگاه خود را بر سیمای مهتاب نشان کبری که در آینه به من زُل زده بود انداختم. چقدر مرتب و تمیز، به قول مامان یه پاچه خانم‌خانم‌ها شده! گُپ خانم معلم شده بودم، مثل فرشته‌ها. یه لحظه تصویر تو آینه به من تبسم انداخت! جا خوردم، مجدد نگاهش کردم، به چشمان درشت سیاهش خیره شدم، آرام‌آرام گونه‌هایش بالا آمد، گویی نقش تبسم روی برگ گل بکوبند. لبخندزده و لبان غنچه‌شده را بر من شکفت. مفرح و خُنُک، شیرین کشش داد، خورشید بر آینه چشمک می‌زد. دست راستم را بر کمرم انداختم و سر و گردنی خم و راست کردم و به بچه‌های ایستاده در کلاس ذهنم فرمان برجا دادم. قصد داشتم تکالیف شب گذشته دانش‌آموزان را ببینم؛ ناگهان مامان داد زد کبری کبری جلو آینه چه می‌کنی! بیا برو کارنامه‌ات را از مدرسه بگیر. از خیال شیرین وسط حیات پریدم‌ و در قالب کفش‌های سفید بند‌دار پنجه پا را نشاندم.
مامان یه دو ریالی کف دستم گذاشت تا هرچه دوست دارم بخرم. مامان می‌دانست من قبول شدم. مدام می‌گفت من دختری خوشگلم را تربیت کردم، می‌شناسم و  می‌دونم همیشه موفق‌ترین‌ها هستند.
 آن موقع رسم بود کارنامه را دست خودمان می‌دادند. یکی‌یکی اسامی دانش آموزان را می‌خواندند و کارنامه‌ها را بهشون می‌دادند. از در خونه تا مدرسه راه چندانی نبود. امروز هم عجب هوا لطیف به‌نظر می‌آمد. و من چه احساس خوبی داشتم. لِنگ لِنگ‌پران درحالی‌که آرام با کمی شدت در راه‌رفتن می‌دویدم و به پریدن‌های سبک گاه بر پای چپ و گاه بر پای راست می‌پریدم و جست‌وخیز می‌کردم وارد دبستان که شدم چند تا از بچه‌ها را ابتدای ورودی حیاط دیدم، تا مرا دیدن ذوق کرده کبری‌ کبری گفتن، گِردم جمع شدند. یه نم‌نمکی قدمم از سایر بچه‌ها بلندتر بود، البته من خودم اخلاقاً و ذاتاً با بچه‌های کلاس زود اُخت می‌شدم و بسیار صمیمی برخورد می‌کردم؛ و خصوصا هرکس درس‌خون بود دوسش داشتم. امروز اکثراً خوش‌حال وخندان. ثمره یک سال آمد و شد به مدرسه را از دست مدیر برداشت می‌کردیم. مدیر مدرسه خانم طاهره مقدم‌پورهنوز تصمیم به صدا‌کردن و دادن کارنامه‌ها را نداشت. از فرصت استفاده کرده وارد کلاس درس خودمان شدیم.
 روی نیمکت اولی نشستم و پای راستم را روی پای چپ اوریب انداختم. و با بچه‌ها بگو بخند داشتیم. وای خدای من ناگهان خانممعلم مقدم‌نیا وارد شد. هول شدم. اما امروز معلم ما حال و هوای دیگه ای داشت. بسیار صمیمی و خودمانی با ما رفتار کرد از داخل کیف دستی چرم مشکی رنگ که در وقت آمد و شد به مدرسه همیشه بر شانه می‌انداخت مقدار تنقلات در دستان ما ریخت و لبخند از چهره نازنینش هرگز پاک نمی شد. پیشتر از همه دستان پر مهرش را بر صورتم کشید و گفت کبری زیباترین آموزگار است که روزی برجسته‌ترین معلم ما شهر و دیار ما خواهد شد.

خانم مقدم‌پور صدایش طنین انداز شد.
سرشار از خوش‌حالی که قبول شده بودم در پوست خود نمی‌گنجیدم، و توی خیابان هی فریاد می‌زدم و بالا می‌پریدم از جوی‌های مسیر خونه‌ با خیز ازشون می‌پریدم. یکی از هم‌کلاسی‌هایم تجدید شده بود. در حالی‌که با گریه چشم‌های خود را می‌مالید. گفت چند نمره از نمره‌هایت را به من نمی‌دهی من هم قبول شوم. گفتم: اِهه اِهه! در آن عالم بچگی و بی‌خبری گفتم: من زحمت کشیدم تا این نمره‌ها را گرفتم نه که نمی‌دهم. تو هم می‌خواستی زحمت می‌کشیدی تا قبول بشی. او فکر می‌کرد و من هم فکر می‌کردم  که می‌شود به هم‌دیگر نمره بدهیم. به او گفتم نه برای چی نمره بهت بدم. می‌خواستید درس بخوانی. درحالی‌که مثل باران اشک می‌ریخت و گریه می‌کرد گفت: باهات قهرم و ول کرد و رفت. من هم جست‌وخیزکنان درحالی‌که فریاد می‌زدم قبولم‌قبولم به خانه رسیدم. وای که دنیای بچگی، دنیای صداقت و چه دنیای شیرینی است! دنیای بی‌شیله‌وپیله‌هاست. کاش دوباره بچه می‌شدیم. مهدی مقدم نیا
تصویر انتخاب شده تزیینی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

ترامپ: "نیویورک تایمز" را دیگر در کاخ سفید نبینم!

معترضان لبنانی مجددا مسیرهای شهرهای مختلف را بستند/ مدارس و بانک‌ها همچنان تعطیل هستند

پوتین در دیدار با اردوغان: وضعیت سوریه دشوار است

امکان آموزش پنج زبان دیگر در کنار انگلیسی

ترامپ با لحنی تمسخرآمیز گفت ::آنها (عربستانی ها) به جزء پول چیز دیگری ندارند

از محکومیت سنگین جعبه سیاه بابک زنجانی تا صدور حکم شهرام جزایری و سریال روح الله زم، در نشست خبری سخنگوی قوه ی قضاییه

قتل خواهر32 ساله به دست برادر

برانکو در خصوص مالیات و کارش گفت:

قرار مرگ دو دوست بخاطر یک دختر

پلوسی از دلایل مستحکم خود برای استیضاح ترامپ گفت

مشکل جدید رونالدو : اینبار با تطابق DNA

مدرسه ای آنسوی کوه٬ چهار دیواری ساده ی عشق (تقدیم به همه‌ی معلمان عاشق)

تارتار:شاهین بوشهر حریف خوبی بود

مرگ مشکوک دختر دانشجو در خانه دندانپزشک

علت بارانی که در اهواز 286 نفر را راهی بیمارستان کرد

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول

ترامپ:دمکرات ها حتما مرا استیضاح میکنند

ضرب‌الاجل جدید 35 ساعته ترکیه به کردها برای عقب‌نشینی

تایید سند اصلاحات حریری

اردوغان: وقتی پای سرزمین و ثبات ملت‌مان در میان است نیاز به اجازه هیچ کس نداریم

گمانه زنی درباره چند و چون گزینش شهردار جدید در شهر باستانی و مذهبی شوش

آبادان وخرمشهر سرزمین وعده ها

در آستانه مراسم انعقاد قرار داد داخلی سازی صنعت پتروشیمی مطرح شد ؛ نهضت ساخت داخل حلال مشکلات آینده صنعت کشور است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مرتضی بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شود

سخنگوی دولت در نشت خبری: همواره از محدود کردن‌ها ضربه خوردیم

ژن خوب: پدرم برایم پدری نکرد

یک دنیا حرف با عکس، اثری از عکس مشهور اوگور_گالنکوس‌، هنرمندِ اهل ترکیه

نرخ ارز واقعی مورخه29 مهرماه 1398

صالحی در دیدار با امام جمعه تبریز: فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ امور قرآنی به همگرایی بیشتر نیاز دارد

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن/ نیاز انبوه‌سازان به بودجه نقدی با بازارگاه الکترونیکی برطرف می‌شود

شیخ اسماعیل قصری / عارفی در دزفول

مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای: رکورد جابه‌جایی مسافر کشور در ایام اربعین امسال شکسته شد

به میزبانی وزارت میراث‌فرهنگی صورت گرفت؛ بازدید اینفلوئنسرهای چینی از جاذبه‌های گردشگری ایران

صالحی در جمع خبرنگاران تبریز: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز در اقتصاد نشر موثر است

33 معدن کوچک مقیاس فعال شد/ ارائه راهکار کلینیکی برای 210 معدن

سنخگوی وزارت خارجه در جمع خبرنگاران

مفقود شدن سرهنگ افشا گر فساد مالی تیتر یک اخبار و رسانه های امارات

چین دیگر لباس و پارچه مشکی به هنگ کنگ صادرات نمی کند

به دنبال اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) و اعتراضات مردم، خون خیابانهای بنگلادش را فزا گرفت

بازهم مسجدسلیمان لرزید

پنج قدم برای شکست پوکی استخوان

تفاوت‌های افسردگی مردانه و افسردگی زنانه

پاره شدن طناب دار 4 زن اعدامی در تهران

آمادگی 10 شهر استان کرمان برای میزبانی جشنواره موسیقی نواحی

مدیر هنرستان هنرهای زیبای اهواز منصوب شد .

جذب بیش از 2 هزار نیروی حق التدریسی در استان خوزستان

کردهای سوریه: از مرزها عقب‌نشینی می‌کنیم/ ترکیه: منطقه امن شامل تمام مناطق شرق فرات است

امروز را آغاز کن ، امروز را زندگی کن

نو آوری در صنعت گردشگری، تلاش کنید شما اولین های آن باشید

هفته نامه رامهرمز نامه شماره 84