آخرین مطالب

ابهامات باقیمانده در تخلفات آموزش پزشکی و سکوت ادامه‌دار مسئولان اینجا کسی پاسخگو نیست!

ابهامات باقیمانده در تخلفات آموزش پزشکی و سکوت ادامه‌دار مسئولان اینجا کسی پاسخگو نیست! فرهنگی - سیاسی - اجتماعی

ابهامات باقیمانده در تخلفات آموزش پزشکی و سکوت ادامه‌دار مسئولان اینجا کسی پاسخگو نیست!

  بزرگنمایی:

 اوایل شروع سال تحصیلی جدید انتشار خبری با عنوان "دستگیری دانشجوی قلابی" درمحافل رسانه‌ای، از یک تخلف بزرگ در دانشگاه‌های علوم پزشکی پرده برداشت. ماجرا از این قرار بود که دختر 23 ساله‌ای بدون طی مراحل قانونی پذیرش توانسته بود با دور زدن بیش از 637 هزار داوطلب متقاضی رشته‌های علوم پزشکی که شبانه‌روز خود را با کابوس کنکور سپری کرده بودند، به مدت یکسال(دوترم) در کلاس‌های درس رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حاضر شود و به عنوان دانشجوی نخبه و برتر علاوه بر تحصیل در رشته دندانپزشکی به تبلیغ برخی موسسات کنکور در برنامه‌های صدا و سیما هم بپردازد!

بعد از انتشار این خبر مسئولانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت بهداشت واکنش نشان داده و اعلام کردند این فرد هیچ ارتباط سیستماتیکی با دانشگاه نداشته و فقط با سوء استفاده از سهل‌انگاری پرسنل در محیط دانشگاه تردد می‌کرده است! در همین راستا "محسن دالبند" رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مصاحبه با سایت دانشگاه(و نه رسانه‌ها) علاوه بر اینکه هرگونه رابطه‌ دانشجوی قلابی اعم از رابطه آموزشی و مشابه آن با دانشکده دندانپزشکی را تکذیب کرد، اعلام کرد که فروش صندلی در دانشکده دندانپزشکی کذب محض است!

اما موضوع به این اظهارنظرها ختم نشد و فرد دانشجونما با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود از رواج پدیده‌ای با نام"فروش صندلی" در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد.

فرد متهم به تقلب با تاکید بر اینکه "نباید فکر کنید که در دانشگاه امتیاز صندلی خرید و فروش نمی‌شود چرا که مقامات و مسئولین دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی از چندین نفر چندین میلیارد پول بابت امتیاز صندلی دریافت کرده‌اند"، گفت: "مسئولان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی برای اینکه به شکلی از خود در برابر فروش امتیاز صندلی دفاع کنند با اخراج من تلاش کردند سرپوشی بر این موضوع گذاشته شود تا من قربانی این قضیه باشم".

وی در ادامه تاکید کرد:" من می‌دانم از مهر امسال دانشجویانی با عنوان دانشجوی انتقالی از کشورهای دیگر وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواهند شد و در کلاس‌های آموزش می‌نشینند. در حالی که بسیاری از این افراد حتی یک سفر خارجی نداشته و پاسپورت آنها حتی یک مهر خروج از کشور را ندارد اما باید دید چگونه با این عنوان در دانشگاه تحصیل می‌کنند. من اسامی همه اینها را دارم و این پرونده سازی‌هایی که برای نشان دادن انتقالی بودن عنوان می‌شود را می‌توانم آشکار کنم".

این متهم به تقلب دانشگاهی مدعی شد: "حداقل 20 تا 30 نفر از مهر امسال با عنوان دانشجوی انتقالی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌شوند و از این افراد هر ترم 50 میلیون هزینه دریافت می‌شود. این مبلغ در دوره تحصیلی رشته دندانپزشکی که حدوداً 12 تا 13 ترم به طول می‌کشد به مبلغ 600 تا 700 میلیون می‌رسد. من همه اطلاعات خود را در صورت نیاز به مردم نشان خواهم داد و اثبات می‌کنم که واقعا چه اتفاقاتی در دانشگاه می‌افتد".

بعد از انتشار اخبار مربوط به فروش با قیمت نجومی صندلی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی دکتر ضیایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادعای مطرح شده مبنی بر فروش صندلی به برخی افراد با عنوان دانشجویان انتقالی خارج از کشور را رد کرد و به خبرگزاری ایسنا گفت: "جذب این دانشجویان سازوکار و روند خاص خود را دارد. بعد از طی مراحل قانونی در وزارت بهداشت، نامه‌ای برای حضور این دانشجویان در دانشگاه‌ها صادر می‌شود، بنابراین خارج از این چارچوب هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یا هر دانشگاه دیگری نمی‌تواند حضور داشته باشد یا امتیاز صندلی خریداری کند. اگر کسی اسامی این افراد را اعلام کند من همان روز استعفا خواهم داد".

وی در ادامه تاکید کرد: " تاکنون هیچ مورد تخلفی در این زمینه به حوزه معاونت آموزشی گزارش نشده است. دانشگاه از طریق آزمون سراسری کنکور که سازمان سنجش کشور برگزار می‌کند دانشجویان پزشکی را جذب می‌کند. دانشگاه نیز بعد از ثبت‌نام، دانشجو را برای صدور شماره و کارت دانشجویی به معاونت آموزشی و دانشجویی دانشکده معرفی می‌کند.

به گفته ضیایی،‌" بعد از آنکه همه مراحل قانونی جذب دانشجو بعد از کنکور سراسری طی شد مجدداً تمام این مراحل برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها از سوی وزارت بهداشت چک می‌شود. علاوه بر این دانشجویان پذیرفته شده در سال دوم آموزش علوم پزشکی، در آزمون علوم پایه وزارت بهداشت شرکت می‌کنند. در واقع  دانشجویان ورودی دانشگاه علوم پزشکی بعد از ورود به دانشگاه چهار مرتبه دیگر نیز در آزمون‌های وزارت بهداشت شرکت می‌کنند، بطوریکه بعد از آزمون علوم پایه مجدداً آزمون دیگری از آنها گرفته می‌شود و قبل از فارغ‌التحصیلی نیز در آزمون جامع شرکت می‌کنند و در نهایت آزمون دیگری برای اخذ شماره نظام پزشکی از دانشجویان پزشکی گرفته می‌شود و مراحل پذیرش‌شان مجدداً چک می‌شود".

پدیده فروش صندلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حالی از سوی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تکذیب شد که دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت با تایید این پدیده در حساب توئیتری خود نوشت: "سه ماه قبل پس از مقابله با اخلال گران در حوزه دارو، دستور برخورد با جریان‌های فساد در کنکور پزشکی و فروش صندلی دانشگاه را هم صادر کردم. عوامل قدرت و فساد در هر سطح و جایگاه بدانند ما تا آخر این راه خواهیم رفت".

در همین رابطه دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آماری از تخلفات مرتبط با فروش صندلی در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت ارائه داد و گفت: "در پی گزارش‌هایی مبنی بر بروز برخی تخلفات در مسیر انتقال دانشجویان به داخل و پیگیری معاونت آموزشی وزارت بهداشت، چند ماه قبل، با دستور وزیر بهداشت، معاونت آموزشی با  همکاری مرکز حراست وزارت متبوع، بررسی جوانب موضوع، احصاء و شناسایی موارد تخلف و متخلفین احتمالی و آسیب های موجود در فرآیند انتقال و پذیرش که زمینه ساز بروز تخلف می تواند باشد را در دستور کار خود قرارداد و با مجوز دستگاه قضایی و همکاری ضابطین قضایی و بازجویی از مظنونین، تاکنون 211 نفر افراد در حال انتقال یا پذیرفته شده که با عناوین مختلف از جمله ارایه مدارک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی جعلی، جعل مدارک ورود و خروج از کشور، جابجایی در ترتیب و ترتب پذیرش و ... با همکاری حداقل 5 مدرسه و دبیرستان متخلف، یک آژانس مسافرتی متخلف، واسطه ها و متخلفین دیگری که با این افراد همراهی داشته‌اند، شناسایی شده و ضمن توقف روند پذیرش یا ادامه تحصیل آن ها، جهت برخورد قانونی به دستگاه قضایی معرفی شده اند".

وی در ادامه اظهار داشت: "در این رابطه تا امروز، حداقل 5 نفر کار چاق کن خارج از مجموعه وزارت بهداشت و 38 نفر از همین دانشجویان که به نوعی به دلالی و واسطه گری در این رابطه مشغول بودند و همچنین 3 نفر از کارکنان متخلف وزارت بهداشت، یک آژانس مسافرتی و 5 مدرسه و دبیرستان متخلف، شناسایی شده‌اند که همگی جهت برخورد قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند".

وی در ادامه گفت:" هیچ دانشگاهی حق دریافت وجه بابت پذیرش افراد معرفی شده از سوی وزارت بهداشت که شرایط انتقال به داخل را داشته و موافقت کمیسیون را اخذ کرده اند و تقدم در پذیرش آنها را نداشته، همچنین افرادی که به نوعی به اعمال نظر و یا دلالی در پذیرش دانشجویان واحد شرایط در برخی دانشگاه ها بپردازند، شناسایی شده و مطابق مقررات تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار خواهند گرفت و این موارد هم از زمره مصادیق صندلی فروشی قلمداد خواهد شد". 

اظهارنظرهایی در خصوص فروش صندلی در وزارت بهداشت در حالی به یکی از موضوعات جنجالی در آموزش پزشکی تبدیل شده است که مسئولان معاونت آموزشی وزارت بهداشت تنها به صدور بیانیه‌ای اکتفا کرده و از ارائه پاسخ‌های شفاف و دقیق در این زمینه خودداری می‌کنند و دکتر لاریجانی که از سال 1393  در راس این معاونت قرار دارد نیز تنها به برگزاری یک یا دونشست خبری در سال بسنده می‌کند و در موارد خاص که جریانی در حوزه آموزش پزشکی رخ می‌دهد و کمیت و یا کیفیت این نوع آموزش را تحت الشعاع قرار می‌دهد، از گفتگو با رسانه‌ها خودداری کرده و صرفاً به بیانیه‌ای اکتفا می‌کند! در حالیکه در چنین شرایطی پاسخگویی مسئول مستقیم می‌تواند در کاهش بار روانی اتفاق رخداده موثر باشد و از بروز شایعات و اخبار نادرست جلوگیری کند.

دکتر جهانپور در گفت‌وگویی دیگر به تشریح آخرین وضعیت پیگیری‌های پرونده دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پرداخت و به ایسنا گفت: "براساس بررسی‌های انجام شده هویت این دانشجو کاملا جعلی بوده و هیچ گونه ارتباط ارگانی با دانشگاه تحت عنوان دانشجو نداشته است و سابقه آموزشی، علمی و دانشجویی نیز ندارد و  در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از فردی که با هویت قلابی به عنوان دانشجو وارد شده بود به قوه قضاییه شکایت کرده است. امیدواریم در بررسی‌هایی که در آینده انجام خواهد شد در خلال این پرونده موضوع ارتباط این فرد با سایر افرادی که در این چهره‌سازی و وانمایی کاذب نقش داشتند، مشخص شود."

به گفته وی، "در واقع شکایت اولیه دانشگاه علیه فرد متخلف موجب تحویل این فرد به نیروی انتظامی شد و دانشگاه مجدداً برای روشن شدن موضوع به قوه قضاییه شکایت کرده است و دانشگاه بیشتر از این صلاحیت پیگیری متخلف ندارد و این امر بر عهده سایر نهادها است."

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت:" تاکنون محرز نشده است که دانشجوی قلابی ارتباط خاصی با افراد و بدنه دانشگاه برقرار کرده باشد جز اینکه این فرد با روپوش سفید در برخی از مکان‌های دانشگاه و حتی سر کلاس‌ها حاضر شده است."

این اظهارنظرها در حالی از سوی وزارت بهداشت مطرح شد که سخنگوی قوه قضاییه در آخرین اظهارنظر خود درباره دستگیری 211 دانشجوی متخلف علوم پزشکی گفت: "بنده مکرر تاکید کردم که همه کسانی که مصاحبه و اطلاع رسانی می‌کنند در گفته‌هایشان دقت داشته باشند؛ الان بر سر موضوعاتی که بر اساس بی‌دقتی اعلام شده صحبت می‌کنیم. اول مسئولین وزارت بهداشت گفتند متخلفین را به قوه قضاییه معرفی کردیم، بعد گفتند معرفی خواهیم کرد و بعد گفتند جلوی ورود آنان را گرفته‌ایم. مسئولین وزارت بهداشت حرف‌های متناقضی زدند. به ما گزارشی ارائه نشده است. ما اطلاع دقیقی نداریم. بدیهی است وقتی اسامی را اعلام کنند پیگیری می‌کنیم".

به گزارش ایسنا، اگر چه پدیده دانشجوی قلابی و همچنین فروش صندلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی طی روزهای اخیر به عنوان یکی از پر بحث‌ترین اخبار حوزه دانشگاهی نگرانی خانواده‌ها به خصوص متقاضیان ورود به این رشته‌های پرطرفدار پزشکی را به همراه داشته است! اما متولیان اصلی آموزش پزشکی به جای شفاف‌سازی و موشکافی دقیق این موضوع برای افکار عمومی، طبق رویه معمول و عادت مألوف، سیاست سکوت را در پیش گرفته و به جز انتشار یک بیانیه کلی که البته در آن تخلف در جذب دانشجویان انتقالی از خارج را تایید کرده بودند، حاضر به شفاف‌سازی و تشریح جزئیات این پدیده به رسانه‌ها و افکار عمومی نشدند و هنوز با گذشت حدود دو هفته، ابعاد این موضوع در هاله‌ای از ابهام مانده است و این در حالی است که اگر چنین فسادی در سیستم آموزشی هر کشوری اتفاق می‌افتاد استعفای مسئولین مرتبط اولین واکنش به منظور جلب اعتماد افکار عمومی به شمار می‌رفت. بنابراین افکار عمومی به خصوص جامعه دانشگاهی خواستار روشن‌تر شدن ابعاد این دو تخلف هستند و سئوالاتی از قبیل اینکه بالاخره وضعیت دانشجوی متخلف به کجا رسید؟ و آیا این تخلف از نظر حقوق پیگیری می‌شود؟ چه فرد یا افرادی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در موضوع دانشجوی قلابی متخلف شناخته شدند؟ چرا باید پدیده‌ای به نام فروش امتیاز صندلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی آن هم در تاب‌ترین رشته‌ها اتفاق بیفتد؟ چرا در مورد شیوه‌های تخلف 211 دانشجویی که مدعی انتقال از خارج شده بودند شفاف‌سازی نشده‌است؟ تکلیف این متخلفان به کجا رسید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

ترامپ: "نیویورک تایمز" را دیگر در کاخ سفید نبینم!

معترضان لبنانی مجددا مسیرهای شهرهای مختلف را بستند/ مدارس و بانک‌ها همچنان تعطیل هستند

پوتین در دیدار با اردوغان: وضعیت سوریه دشوار است

امکان آموزش پنج زبان دیگر در کنار انگلیسی

ترامپ با لحنی تمسخرآمیز گفت ::آنها (عربستانی ها) به جزء پول چیز دیگری ندارند

از محکومیت سنگین جعبه سیاه بابک زنجانی تا صدور حکم شهرام جزایری و سریال روح الله زم، در نشست خبری سخنگوی قوه ی قضاییه

قتل خواهر32 ساله به دست برادر

برانکو در خصوص مالیات و کارش گفت:

قرار مرگ دو دوست بخاطر یک دختر

پلوسی از دلایل مستحکم خود برای استیضاح ترامپ گفت

مشکل جدید رونالدو : اینبار با تطابق DNA

مدرسه ای آنسوی کوه٬ چهار دیواری ساده ی عشق (تقدیم به همه‌ی معلمان عاشق)

تارتار:شاهین بوشهر حریف خوبی بود

مرگ مشکوک دختر دانشجو در خانه دندانپزشک

علت بارانی که در اهواز 286 نفر را راهی بیمارستان کرد

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول

ترامپ:دمکرات ها حتما مرا استیضاح میکنند

ضرب‌الاجل جدید 35 ساعته ترکیه به کردها برای عقب‌نشینی

تایید سند اصلاحات حریری

اردوغان: وقتی پای سرزمین و ثبات ملت‌مان در میان است نیاز به اجازه هیچ کس نداریم

گمانه زنی درباره چند و چون گزینش شهردار جدید در شهر باستانی و مذهبی شوش

آبادان وخرمشهر سرزمین وعده ها

در آستانه مراسم انعقاد قرار داد داخلی سازی صنعت پتروشیمی مطرح شد ؛ نهضت ساخت داخل حلال مشکلات آینده صنعت کشور است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مرتضی بانک: معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شود

سخنگوی دولت در نشت خبری: همواره از محدود کردن‌ها ضربه خوردیم

ژن خوب: پدرم برایم پدری نکرد

یک دنیا حرف با عکس، اثری از عکس مشهور اوگور_گالنکوس‌، هنرمندِ اهل ترکیه

نرخ ارز واقعی مورخه29 مهرماه 1398

صالحی در دیدار با امام جمعه تبریز: فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ امور قرآنی به همگرایی بیشتر نیاز دارد

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن/ نیاز انبوه‌سازان به بودجه نقدی با بازارگاه الکترونیکی برطرف می‌شود

شیخ اسماعیل قصری / عارفی در دزفول

مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای: رکورد جابه‌جایی مسافر کشور در ایام اربعین امسال شکسته شد

به میزبانی وزارت میراث‌فرهنگی صورت گرفت؛ بازدید اینفلوئنسرهای چینی از جاذبه‌های گردشگری ایران

صالحی در جمع خبرنگاران تبریز: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز در اقتصاد نشر موثر است

33 معدن کوچک مقیاس فعال شد/ ارائه راهکار کلینیکی برای 210 معدن

سنخگوی وزارت خارجه در جمع خبرنگاران

مفقود شدن سرهنگ افشا گر فساد مالی تیتر یک اخبار و رسانه های امارات

چین دیگر لباس و پارچه مشکی به هنگ کنگ صادرات نمی کند

به دنبال اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) و اعتراضات مردم، خون خیابانهای بنگلادش را فزا گرفت

بازهم مسجدسلیمان لرزید

پنج قدم برای شکست پوکی استخوان

تفاوت‌های افسردگی مردانه و افسردگی زنانه

پاره شدن طناب دار 4 زن اعدامی در تهران

آمادگی 10 شهر استان کرمان برای میزبانی جشنواره موسیقی نواحی

مدیر هنرستان هنرهای زیبای اهواز منصوب شد .

جذب بیش از 2 هزار نیروی حق التدریسی در استان خوزستان

کردهای سوریه: از مرزها عقب‌نشینی می‌کنیم/ ترکیه: منطقه امن شامل تمام مناطق شرق فرات است

امروز را آغاز کن ، امروز را زندگی کن

نو آوری در صنعت گردشگری، تلاش کنید شما اولین های آن باشید

هفته نامه رامهرمز نامه شماره 84