آخرین مطالب

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: برای غلبه بر مشکلات به اعتماد و امید مردم نیاز داریم

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: برای غلبه بر مشکلات به اعتماد و امید مردم نیاز داریم سیاسی - اجتماعی

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: برای غلبه بر مشکلات به اعتماد و امید مردم نیاز داریم

  بزرگنمایی:

جلسه دیدار روسای مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با معاون اول رییس‌جمهور عصر امروز (شنبه) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به شرایط فعلی کشور و محدودیت منابع گفت: در شرایط فعلی باید توسعه همه جانبه را از مسیر توسعه علمی دنبال کنیم و همه کشورهای پیشرفته نیز از مسیر توسعه علمی توانسته اند به توسعه همه جانبه دست یابند.


معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت گسترده و توانمندی پژوهشگاه های کشور در بخش های مختلف اظهار داشت: ظرفیت بالای ایجاد شده در این پژوهشگاه ها نتیجه کار و تلاش مستمر ظرف چند دهه گذشته است و امروز این پژوهشگاه ها به مراکزی تبدیل شده اند که می توانند راهکارهای مناسب برای برون رفت از بحران ها و مشکلات کشور ارائه دهند.


وی با تاکید بر ضرورت معرفی توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه های کشور به دستگاه های اجرایی تصریح کرد: باید ارتباط میان سیاست گذاران و دستگاه های اجرایی با پژوهشگاه های کشور ایجاد شود چرا که این پژوهشگاه ها هستند که می توانند بخش زیادی از نیازهای دستگاه های اجرایی، کارخانه ها و صنایع را مرتفع کنند.

دکتر جهانگیری افزود: امروز که در شرایط تحریم، برخی از صنایع بزرگ کشور برای تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود با مشکل مواجه شده اند، پژوهشگاه های کشور می توانند با استفاده از فناوری های نوین و طرح های دانش بنیان، بسیاری از نیازهای این صنایع را تامین کنند.


معاون اول رییس جمهور از ابتکار تشکیل مجمع ملی توسط پژوهشگاه های کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: با تشکیل مجمع ملی، توانمندی و ظرفیت های پژوهشگاه ها هم افزایی پیدا کرده و شاهد گام های بلندتری در راستای اهداف توسعه خواهیم بود.


وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با روسای 13 دانشگاه برتر کشور و تبادل نظر در خصوص مهمترین مسائل و چالش های پیش روی کشور خاطر نشان کرد: روسای این دانشگاه ها پس از تبادل نظر با دولت، کارگروه هایی را برای شناسایی راهکارهای برون رفت از مشکلات تشکیل دادند و نتایج تحقیقات و بررسی های خود را در اختیار دولت قرار دادند.


دکتر جهانگیری ادامه داد: مجمع پژوهشگاه های ملی کشور نیز می تواند این رویه را دنبال کرده و با تشکیل کارگروه هایی در زمینه های مختلف، تمرکز خود را بر مهمترین چالش ها و مسائل کشور معطوف سازد و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار دولت قرار دهد.


معاون اول رییس جمهور یکی از دغدغه های کشور را منفی شدن رشد سرمایه گذاری طی سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: کاهش سرمایه گذاری می تواند آینده توسعه کشور را به مخاطره بیندازد که در این زمینه پژوهشگاه ها می توانند نقش موثری در آسیب شناسی و حل این مشکل ایفا کنند.


وی با تاکید بر اینکه برای غلبه بر مشکلات کشور بیش از راهکارهای اقتصادی به راهکارهای اجتماعی و افزایش اعتماد و امید مردم نیاز داریم، گفت: نقش نخبگان در بالا بردن سرمایه اجتماعی بسیار پراهمیت است و پژوهشگاه ها می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند.


دکتر جهانگیری از پژوهشگاه های کشور به عنوان اتاق های فکر برای ارائه راهکار و مشورت به دولت یاد کرد و گفت: دولت هر چه در توان داشته باشد برای حمایت از پژوهشگاه ها به کار خواهد گرفت و نیازهای آنان را برطرف خواهد کرد.

در این جلسه که رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشتند، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سالهای اخیر تلاش شده است که مراکز پژوهشی کشور به صورت گسترده و جدی به مسائل جاری و مشکلات کشور ورود پیدا کنند، گفت: توانمندی و ظرفیت پژوهشگاه های کشور بسیار بالا است و می توانند بازوی فکری قوی در کنار بخش اجرایی کشور باشند.

در این نشست همچنین دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور گزارشی از دستاوردها و ظرفیت های 15 پژوهشگاه کشور ارائه کرد و گفت: در سال 97 تعداد اعضای هیات علمی این پژوهشگاهها 788 نفر، تعداد شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه آنها 106 عدد، تعداد طرح های فناورانه 179 طرح، تعداد قراردادهای جاری 341 عدد و تعداد مقالات علمی 3161 مورد بوده است.

در این جلسه روسای 15 پژوهشگاه کشور به معرفی حوزه فعالیت و دستاوردهای خود پرداختند و از آمادگی برای همکاری با دستگاههای اجرایی و صنایع کشور در جهت رفع نیازهای آنان خبر دادند.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به اعزام نخستین محقق از جمهوری اسلامی ایران به جنوبگان، این اتفاق را یکی از دستاوردهای این پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: پایش اسیدی شدن دریاهای کشور از برنامه های در دستور کار این پژوهشگاه است.

رییس پژوهشگاه رنگ نیز گزارشی از دستاوردهای این پژوهشگاه ارائه کرد و گفت: طرح ملی تولید سبز فرش دستباف به منظور افزایش صادرات از جمله برنامه های این پژوهشگاه است.

رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی هم با بیان اینکه این پژوهشگاه امکانات وسیعی در اختیار دارد گفت: این پژوهشگاه می تواندبه عنوان قطب تولید مواد شیمیایی کشور فعالیت کند.

در این جلسه رییس پژوهشگاه مواد و انرژی نیز با اشاره به ساخت نیروگاه خورشیدی به عنوان یکی از ماموریتهای این پژوهشگاه، تولید پکیج تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی را از جمله دستاوردهای این بخش عنوان کرد.

جداسازی دی اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق با استفاده از تکنولوژی غشایی، تولید نازل کامپوزیتی و تولید زخم پوش های مناسب برای انواع زخم نیز از جمله دستاوردهای پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بود که رییس این پژوهشگاه به تشریح آن پرداخت.

رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز از چشمه نور ایران به عنوان یکی از پروژه های بزرگ یاد کرد و گفت: این پروژه هم اکنون در دست اجراست و رصدخانه ملی ایران نیز از بزرگترین پروژه های این پژوهشگاه است که امیدواریم هرچه زودتر نهایی شود ضمن آنکه طرح همکاری این پژوهشگاه با آزمایشگاه سرن از دستاوردهای حاصل شده است.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هم در این جلسه حل مشکلات جامعه و ارتقاء سلامت را از جمله برنامه های این پژوهشگاه معرفی کرد و افزود: یکی از دستاوردهای ما تاسیس کلینیک ژنتیک پزشکی است که 400 نوع بیماری نادر ژنتیکی را پیش از تولد شناسایی می کنیم.

روسای پژوهشگاه ها زمین شناسی و مهندسی زلزله، علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مطالعات فرهنگی و اجتماعی و هوافضا نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در پژوهشگاه خود ارائه کردند و به تشریح دستاوردهای حاصل شده پرداختند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

حافظ روی کانال باستانی اونتاشناپیریشا

هشتمی، بهترین نتیجه شطرنج‌بازان دختر ایران در مسابقات جوانان آسیا

محسن چاوشی اجازه میکس موسیقی ای را برتصاویر منطقه حفاظت شده خائیز را داد

دکتر غلامعلی رجایی: علی لاریجانی یکی از گزینه‌های جدی ریاست جمهوری خواهد شد

درخواست جمعی از ایثارگران و رزمندگان در خصوص عدم لحاظ شدن شهرستان بهبهان بعنوان منطقه جنگی

طبیعت زیبای دیلمان- آبشار لونک کجاست؟

دکتر علی بختیاری ریس بیمارستان برزگ دزفول (گنجویان ): مردم اصول بهداشتی را رعایت نمایند . کادر درمان تا شکست کرونا در کنار مردم خواهد بود

میزان مصرف برق شهرستان دزفول،هفت درصد افزایش یافته است

تشریح جزییات حادثه قتل 2 جوان در باغ ویلای دزفول

مرگ 5 نفر دیگر بر اثر کرونا در دزفول

مدیر انجمن محیط زیست شهرستان حمیدیه: عدم اجرای تعهدات نهادهای مسئول شهرسازی ، زمینه سازی بیماری پوستی در این منطقه مسکونی می شود

اختلال هذیانی و اختلال روانپریشی مشترک

پیام وزیر کشور به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی به مسجد وزیر اکبرخان کابل را محکوم کرد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد: تحریم‌های آمریکا به مرز جنایت علیه بشریت رسیده‌ است

صالحی همزمان با سالگرد ارتحال امام راحل مطرح کرد: اندیشه توحیدی امام خمینی(ره) نفی دوگانه نگری‌ها بود

متن کامل سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی ایران به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) با ملت ایران

آیا دارید به سمت پیری میروید؟

ازسرگیری ادامه انتخابی جام جهانی در ماه اکتبر

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد

نظر دو مخاطب در پاسخ به یک تماس مردمی

به مناسبت رحلت معمار کبیر انقلاب

بیانیه دادستانی بهبهان در خصوص حادثه خائیز / جمع آوری کمک های مردمی غیر قانونی است و پیگیرد دارد

اندیکا خاکستر شد

کشف محموله 20 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در بهبهان

وزیر آموزش و پرورش در نشست با گروه های جهادی مدرسه ساز؛ 12 درصد مدارس به نوسازی و 18 درصد مدارس کشور به مقاوم سازی نیاز دارند

📗📕 پیام وفاق دزفول بزرگ بمناسبت ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و قیام خونین 15 خرداد

قتل دو نفر در یکی از باغ ویلاهای دزفول

می خواهند مرا به قتل برسانند

کرونایی بودن کسبه خراطان کذب است؛/ تره بارمان با این شایعه روی دستمان ماند

هفته نامه رامهرمز شماره 101

سارقان منازل شناسایی شدند

دکتر روحانی در گفت و گو با رئیس جمهور فنلاند: برجام دستاورد خوبی در زمینه چند جانبه‌گرایی بود

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: شرکت های سرمایه گذاری استانی به طور منظم به دارندگان سهام گزارش دهند

وزیر امور خارجه از پرواز هواپیمای حامل دکتر سیروس عسکری از آمریکا به مقصد ایران خبر داد.

جذب و استخدام در نیرو انتظامی

از ویتامینA(آ) بیشتر بدانیم+خواص ومنابع آن

ایران زیبا-قلعه ناصری ایرانشهر

کول چپ جاذبه گردشگری زیبا و معروف استان لرستان

جلسه روسای فدراسیون فوتبال با وزیر ورزش/ بررسی روند اصلاح اساسنامه

جلسه روسای فدراسیون فوتبال با وزیر ورزش/ بررسی روند اصلاح اساسنامه

نمایشگاه خوشنویسی مجازی هنرمندان شهرستان دزفول / ویژه ارتحال حضرت امام ره و قیام 15 خرداد

اهدای مدال آسیایی تیم بسکتبال نفت به بیمارستان طالقانی آبادان

آخرین وضعیت پرونده تعلیق جودوی ایران در CAS

دریغ از یک شاخه گل برای مرحوم فتحی!

آبشار زرد لیمه اردل

علت تغییر اخلاق نادرشاه در پایان سلطنتش /علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ

جلسه فوق العاده هیات رییسه "بوکس شطرنج" برگزار شد

علت اصلی نا بسامانی در بافت تاریخی وکهن دزفول به قلم جناب آقای سید کاظم قاضی زاده

هشدار محیط زیست درباره آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا