آخرین مطالب

گفتگویی شنیدنی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری

اختصاصی صبح ملت / گفتگویی شنیدنی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی فرهنگی - اجتماعی - خوزستان

اختصاصی صبح ملت / گفتگویی شنیدنی  با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی

  بزرگنمایی:

صبح ملت  در گفتگویی شنیدنی  با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری 

آقای خاجونی هنرمند فعال و پیشکسوت  دزفولی و بازیگر و کارگردان آیتم طنز رادیویی شکر و شکری  در گفتگو با صبح ملت از چگونگی خلق این برنامه ی طنز ، صداپیشه گان و اهداف آینده ی فعالیت های هنری خود می گوید .

 

جناب آقای خاجونی ضمن تشکر از پذیرش دعوت صبح ملت برای این گفتگو در ابتدا تقاضا دارم

 

س/ شمه ای در معرفی خودو فعالیت های هنری  تان  برای خوانندگان توضیح فرمایید .

بنده، علی خاجونی متولد شهرستان دزفول، کارهای هنری خودمو از مدرسه شروع کردم ابتدا باخوانندگی درگروههای سرود وارد دنیای هنر شدم، که البته هنوز هم ازدور دستی برآتش گرم موسیقی دارم، تا بعد از انقلاب هم در گروه سرود اداره ارشاد دزفول به خواندن ادامه دادم. ولی با دیدن گروههای نمایشی که در ارشاد فعالیت های خوبی داشتن، جذب این رشته شدم واز سال 63 شروع بکار کردم که همچنان نیز ادامه میدهم،در این زمینه هیچگونه تحصیلات دانشگاهی نداشتم وبا استعداد فردی وبصورت تجربی وتلاشهای خودم توانسته ام به این مرحله برسم.

س / آقای خاجونی  ازفعالیت های نمایشی نام بردید کارهای نمایشی حیطه های بسیاری را در بر می گیرد می شه نوع این فعالیتها  را ذکر نمایید. 

حیطه ی کاری بنده در هنر نمایشی  بیشتردرزمینه ی بازیگری ،  بوده ولی کار نویسندگی و کارگردانی هم داشته ام . درخصوص کارهایی که تا کنون انجام داده ام باید عرض کنم بنده در ژانرهای مختلف، کمدی، کودک ونوجوان، آئینی دینی، وجشنواره ایی فعالیت داشته ودارم، که دربیشتر کارها بازیگر بوده ام .

س/ آقای خاجونی حتما حوانندگان ما علاقمند هستند که  در مورد فعالیت های نمایشی که تا کنون انجام داده اید اطلاعاتی داشته باشند .

کارهای بنده در حوزه ی کار کودک  ونوجوان شامل:: دالی موشه ، خروس پرحنایی، دُرّدیده( منظور از در، مرواریدیا اشک چشم است، است.)، ضامن آهو، یوسف کنعان، درخت تنها، مونسا،  نمایشهای آئینی

و در حوزه ی مذهبی  شامل: ریشه درغدیر، هدیه های کوچک زینب( نویسنده بودم)، پرسه در طف، و در حوزه ی نمایشهای کمدی شامل: سیاه بازی مسافرخانه، جنگ شادی، دایه چه سرم اومه، ولته شوسه، برگ انگیر، صفرتاس، قرزلنگ.ن

ودر حوزه ی نمایشهای جدی وجشنواره ایی شامل: بهار دیده، خارودل، افسانه، طلوعی درغروب( نویسنده بوده ام ) وسریال شب دهم که در ایام دهه فجر از شبکه استانی خوزستان در 15 قسمت پخش شد.

س / چه چیز شما را به  انتخاب این رشته ، و این مسیر هنری در زندگیتان کشاند ؟

اول دوست داشتن قلبی خودم بوده، ودوم اینکه خوشحال دیدن و نیز شادکردن عزیزان وهمشهریان وهموطنانم، و سوم چون نقشهای مختلفی رو ‌که بازی می کنم مدت ها با اون شخصیت  و یا  اون  تیپ زندگی می کنم  این مساله باعث شده  تجار ب بسیار مفیدی در زندگی نصیبم گردد.

س/ با توجه به این که بیش از سه ده است که به فعالیتهای هنری اشتغال دارید می شه سوال کنم دغدغه ی تان دراین رابطه چیست .

دغدغه من تربیت وآموزش افراد بااستعداد وجوانی است که بتوانند مسیری رو که سال ها بنده ودوستان دیگری همچون من آن را هموار کرده اند حفظ کنند ودر این مسیر به درستی گام بردارند ،

س / سطح فعالیت های هنری را درشهر دزفول  چگونه می بینید ؟

باید عرض کنم امور فرهنگی گستره بسیار وسیعی دارد   و بنده اشراف کامل وجامعی نسبت به همه آنها ندارم، اما در زمینه نمایشی متاسفانه  باید بگویم  خیلی رضایتبخش نیست،

س / برای ارتقا سطح فعالیت های فرهنگی و هنری در شهر دزفول چه پیشنهاداتی دارید و در این زمینه از مسئولین و متولیان فرهنگی شهر چه انتظاری دارید ؟

فعالیتها وراهکارهای فرهنگی و هنری که بنده مد نظر دارم  متاسفانه امکان اجرایی شدن در شهر دزفول را ندارد واما  برای ارتقاء سطح فرهنگی شهر باید متولیان ومسؤلین این حوزه خودشان فرهنگی هنری باشند و دستی بر آتش هنر داشته باشند .

ونیز این که مسئولین وصاحب نظران وصاحب منصبان عرصه هنر، بستر فعالیت وآموزش وارائه هنرهای نمایشی را به گونه ایی برای عزیزان علاقمند و با استعداد این شهر مهیا کنند که بتوانند با خون دل خوردن کمتری در این راه قدم بردارند تا فرزندان این شهر عزیز، درکشور جایگاه خودشون را بدست بیاورند .

 س / آقای خاجونی می رسیم به کار ویژه و اختصاصی  حضرتعالی یعنی  « ماجرا های شکر و شکری » واین که نقش تان در این کار چیست ؟

در شکر وشکری همه امور از نویسندگی کارگردانی وصدا پیشگی به عهده من وهمکارم آقای مولا یکتا مهر می باشد.

س ) چه شد که ماجراهای شکر وشکری بوجود آمد....؟

مدتها مد نظرمان بود تا برای آن دسته از عزیزان دزفولی که بنا به دلایل مختلفی همچون ساکن نبودن در دزفول، ویا کهولت سن ویا بیماری و..... امکان آمدن به سالن های  نمایش را ندارند، تدبیر وچاره ایی بیندیشیم. پس از بررسی وتبادل نظر با دوست وهمکارخوبم، آقای مولا یکتا مهر به این نتیجه رسیدیم که خودمان وارد سبد زندگی مردم بشویم و باعث شد که این دوشخصیت « شکر وشکری  » را خلق کنیم واین طور شد که ما هم با شکروشکری ازطریق رادیو دزفول وارد سبد خانوارها شدیم، که الحمدا... این برنامه توانسته رضایت مخاطبین درتمام سنین رو به خودش جلب کنه. و  تفاوت شکر وشکری با همه کارهایی که تاکنون هم خودم وهم سایرعزیزان انجام داده اند دراین است که همیشه مخاطب باید برای دیدن وشنیدن نمایش های طنز به سالن بیایند ولی ما کاری کردیم  که این نمایش خود وارد خانه های مردم شود ودرسبد همه خانواده ها جا بگیرد.

آقای خاجونی: هدف تان از این آیتم طنز وخلق دو شخصیت ( شکروشکری) چه بود ؟

ما با ارائه ی این برنامه چند هدف را دنبال می کنیم

اول ) ارائه راهکار مناسب برای حل  مشکلات جامعه

دوم  ) پاسداری از گویش و  ضرب المثل ها دزفولی  و آموزش آن به نسل جوان

سوم ) حفظ هویت شهری خودمان و ایجاد حس نوستالژی فرح بخش بین مردم

چهارم ) ایجاد نشاط و شادی و آفریدن لحظات مفرح برای مردم

  هدف اصلی ارائه راهکارهای اخلاقی ، فرهنگی و اجتماعی به شکل غیر مستقیم از زبان  این دو شخصیت در مورد  مشکلات  جامعه است .

عقیده داریم  تربیت در کنار پند واندرز زبانی دیگر طلب می کند که مستقیم و تحکم آمیز نباشد و قادر باشد تا  اثر خودش را بر جا بگذارد لذا برای  این که ما نیز بتوانیم رسالت هنری خودمان که همانا کم کردن آلام مردم و دمیدن روح نشاط و  کسب فضایل اخلاقی در جامعه است را  به جا آوریم  در قالب طنز به خلق ماجراهای شکر و شکری پرداختیم.  تا تلنگری باشد به آن دسته از افرادی که در بعضی ازخانواده ها وجامعه ناهنجاری هایی بوجود می آورند،

ما شکروشکری را برای شادکردن دل آن مادر زمین گیر افتاده در پستوی خانه  به منزل او بردیم،  و برای کودکان نسل امروز که از داشتن مادر بزرگ وپدر بزرگ باحوصله وصبورکه قصه گویشان باشند، محروم هستند  قصه گفتیم  و برایشان شیرین کاری کردیم تا واژگان سقیل دزفولی که تا به حال نشنیده بودند برایشان سؤال شود تا از والدین خود جویا شوند، وجالب اینکه بعضن پدرو مادرهای نسل جدید نیز خودشان معنا و مفهوم آن واژگان را نمی دانستند.

س/ آقای خاجونی برای انتخاب سوژهای این برنامه بر چه اساسی عمل می کنید ؟

انتخاب سوژها بر اساس اتفاقات ومسائل روزمره اجتماع تهیه واجرا می شوند ، ازحقوق زنان، عدالت اجتماعی، حق وحقوق فرزندان درخانواده، آداب معاشرت درخانواده وجامعه، و دیگر مسایل اجتماعی . که  تمام سوژه های این برنامه از ابتدا تا کنون توسط خودم و همکارو دوست عزیزم مولا یکتامهر تهیه واجرا شده به جز یکی دو سوژه که بعضی از همشهریان عزیر آن ها را برای مان تعریف کرده ویا در حد یک پاراگراف برای مان موضوع کلی را گفته اند وما به آن موضوع بار نمایشی وطنز داده ایم..

س / استقبال مردم از این برنامه چگونه بوده و چه بازخورد اجتماعی تا کنون داشته است ؟

می توانم به جرأت این را بگویم که تمام مخاطبین این دوشخصیت را دربین اعضاء خانواده خودشان پذیرفته وبا آنها زندگی می کنند.

این برنامه توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند و در تمام سنین و مشاغل گوناگون طرفداران پروپاقرصی داشته باشد . بازخورد این برنامه تا بدین جا بوده که شکروشکری باعث شد که زن وشوهری که سالهاست درکانادا زندگی می کنند، وگویش دزفولی که هیچ، فارسی هم کمترصحبت می کنند ولی بخاطرتأثیرپذیری بیش ازحداین اثر همدیگر رادرخانه بنام شکروشکری صدا بزنند.

در تماس طیف های مختلف مردم و اساتید فرهنگ وهنر وسایر عزیزان با بنده عنوان می کنند  آیتم طنز شکر و شکری توانسته  با بکار گیری واژه ها و حتی نوع و لحن گویش غلیظ دزفولی،  جانی نو و پرطراوت به تن بی جان فرهنگ برباد رفته ی این دیار مظلوم ببخشد و نقطه ی عطف و انگیزه ی وافری  برای شروع بسیاری از کارهای فرهنگی در دزفول باشد.

س ) مقبولیت این برنامه را در چه می دانید ؟

برخی از اساتید که با ما صحبت می کنند شخصیت پردازی و خلق پرسوناژهایی از جنس مردم و با زبان و گویش مردم  را آن هم در قالب طنز کاری بسیار هوشمندانه دانسته و   همین عامل را دقیقا  همان چیزی می دانند که باعث مقبولیت این برنامه شده است.

س /دراجرای آیتم شکر و شکری  چه کسانی با شما همکاری می کنند؟

غیر صدای شکری که خودم صداپیشه آن هستم، آقای مولا یکتامهر نیز صداپیشه شکراست وصداهای دیگر همچون میرزا، وحسن را هم  آقای مولایکتامهر  به عهده دارند، ایشان تحصیل کرده ی رشته ی بازیگری و کارگردانی از دانشگاه هستند وصدای پیرزن که نامش اخترخانم است، وهمینطور نوه شکر و شکری، ویکی دو تا ازصداهای مردان در قسمتهای قبلی توسط بنده اجرا شده بود، البته از بازیگران خانم وآقا که درگروه نمایش خودمان فعالیت دارند نیز استفاده کرده ائیم.

س )آیا این آیتم مفرح و پر طرفدار ادامه خواهد داشت ؟ 

   با توجه به استقبال بی نظیر عزیزان همشهری دزفولی درتمام نقاط کشور و حتی خارج از کشور ، که ازطریق فضای مجازی به این برنامه دسترسی پیدا می کنند، قطعن ادامه می دهیم و از عزیزان صاحب نظر واهل ذوق برای بهبود هرچه بیشتر این برنامه کمک خواهیم گرفت واز همفکری وهمیاریشان بهره خواهیم برد.

س ) آیا  انتقادات  براین برنامه  از سوی شنوندگان به شما رسیده است ؟

   خوب مثل هر برنامه ی فرهنگی و هنری انتقاداتی از سوی شنوندگان به ما منتقل شده است که البته والحق ووالانصاف به میزان کمی بوده و بیشتر شاهد تشویقات و تاییدات عزیزان شنونده بوده ایم .

با همه ی این ها بدیهی است که اختلاف نظر و دیدگاههای بسیار زیادی می تواند  نسبت به این برنامه وجود داشته باشد و در یک کار فرهنگی واقعا سخت است که همه ی سلایق را بتوان راضی کرد و برنامه ای تهیه کرد که در بردارنده ی تمامی دیدگاه ها  باشد اگرچه سعی ما براین است که احترام به همه ی سلایق را خط مشی خودمان قرار دهیم .

همچنین بارها از طریق رادیو وفضای مجازی اعلام کرده ائیم که اگر عزیزان همشهری، سوژه، اتفاق ویا طرحی دارند به ما برسونن تا ما از آنها نمایش تهیه کنیم.

س /  شنوندگان رادیو دزفول و سایر کسانی که در فضای مجازی کار شما را دنبال می کنند امیدوار باشند که با سری جدیدی از آیتم طنز شکر و شکری به رادیو باز خواهید گشت .

البته ما مشغول تهیه ی دور جدید این برنامه هستیم تا انشاا... بعد از ایام محرم و صفر نسبت به پخش آن اقدام شود.

س ) آیا پیشنهاد نشده در کنار شکروشکری کاری دیگر در رادیو داشته باشید

 تاکنون پیشنهاد ازجانب رادیو ویا تهیه کننده ایی نشده ولی گروه خودمان برنامه های جالب توجه دیگه ایی در دست تهیه دارد  که پس از بررسی ها وکارشناسی های لازم وتأئید وتصویب اجرائیش خواهیم نمود.

در پایان جناب آقای حاجونی  اگر سخنی ناگفته مانده است که مایلید با خوانندگان در میان بگذارید  بفرمایید.
جا دارد در این جا تشکر ویژه داشته باشم از  دوستان زحمت کش و فرهیخته ی رادیو دزفول  که اگر همکاری وتلاش این عزیزان نبود  شکر وشکری به این جایگاه نمی رسید . این که ما توانستیم باعث شاد نمودن مردم باشیم حاصل تلاش و همیاری دوستان عزیز رادیویی  بود در حقیقت این دوستان شادی را به خانواده ها کشاندند و دلهای بسیاری را بدین وسیله خوشحال کردند که از همه گی این عزیزان تشکر و قدردانی می کنم .

 ضمن تشکر مجدد از حضورتان در این گفتگو برای حضرتعالی و سایر همکاران تان و به ویژه جناب آقای یکتا مهر آرزوی موفقیت و سربلندی داریم و امیدواریم که مثل همیشه در عرصه ی فرهنگ و هنر این دیار بدرخشید .

گفتگو : مریم مفتوح

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی اطفای حریق در پایگاه میراث جهانی شوش

اولین کارگروه مقابله با بحران در پایگاه میراث جهانی شوش برگزار شد

حکایتی از سفر یک استاد دانشگاه روسی در زمان جنگ سرد به انگلستان

به بهانه پاسداشت بیست وهفتم شهریور ماه روز شعر وادب فارسی

معاون گردشگری خبر داد: آغاز پروژه تدوین ظوابط ارزیابی تاسیسات گردشگری کشور

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌ای به استاندار کردستان، مراتب ثبت شش اثر منقول فرهنگی‌‌تاریخی را ابلاغ کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری: دولت تدبیر‌ و امید توجه ویژه و خاص به روستاها دارد

وزیر صمت در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید: به دنبال تسهیل‌گری در تولید هستیم

نخستین جلسه شورای توسعه سواحل مکران پیش از ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

«پایتخت 6» آبان ماه کلید می‌خورد/ جدیدترین تصاویر از «خوابزده»

اعلام برنامه‌های شبکه سه در نیمه دوم سال/ از پخش «عصر جدید» تا «فوق‌لیسانسه‌ها» و طنز 90 شبی

علی مصفا بازیگر «لامینور» شد

روز گذشته فیلمبرداری فیلم سینمایی «عنکبوت» آغاز شد.

اسامی بازیگران نوجوان «سبز سفید قرمز» اعلام شد

«سرزمین آبی» برای انجام مراحل فنی به اروپا رفت.

هزینه بالای تولید عده‌ای از فعالان سینما را حذف کرده است

اولین آموزش پرورش دنیا در ایران ، شوش باستان

پیش‌تولید سری جدید «کودک شو» از آذر آغاز می‌شود

محمدرضا علیمردانی مجری شبکه نسیم شد

فیلم های مذهبی کیفیت کارهای سینمایی را افزایش می‌دهد.

فرزند پرویز پرستویی هم بازیگر شد

هشدار پلیس به پرسه‌زنان در اطراف مدارس/ دستگیری 408 تن از اراذل و اوباش پایتخت

مسئولان یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد

یک نفر سوخت یک ملت بیدار شد

رئیس اورژانس تهران جان باختن یک پسربچه 8 ساله را بر اثر برق گرفتگی را در ورزشگاه آزادی تهران تایید کرد.

رحمانی فضلی: نوع اطلاع رسانی نواقص بخش های تولیدی باید اصلاح شود

روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه تاکید کردند؛ حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش منطقه را تشدید می کند

دکتر روحانی در نشست مطبوعاتی: اهداف آمریکا از حضور و مداخله در امور سوریه خطرناک است

اسامی زنان و مردان در دیار دزفول از گذشته تا حال / قسمت دوم : اسامی مردان تحقیق و گرد آوری محمدحسن روانبخش انصاری

گفتگو با محمد حسن روانبخش انصاری و کتابش کیمیای عهد قدیم

جایزه بهترین فیلم جشنواره «سماع» سوئد برای برادران محمودی

موج پیش بینی های نامعقول و اشتباه در مورد قیمت بیتکوین

دکتر روحانی در دیدار رئیس جمهور ترکیه: روابط و همکاری‌های تهران-آنکارا رو به گسترش است

زنگنه: برداشت روزانه ایران از پارس جنوبی از قطر پیشی می گیرد

"میوه تلخ" نوشته: محمد ماشین‌چیان

منابع به رویترز: بازگشت عربستان به سطح عادی تولید نفت ماه‌ها طول می‌کشد

انصارالله خطاب به عربستان: دستان ما به هر مکانی که بخواهیم می‌رسند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: دولت کمترین تردیدی برای استمرار طرح تحول سلامت ندارد

‍ بلومبرگ نوشت : حمله به تاسیسات نفتی عربستان و تغییر قواعد بازی مذاکره بین ایران و آمریکا

جاسمی: برکناری بولتون تاثیر خاصی بر ایران نخواهد داشت.

این جت ها از شهری به نام دزفول می آید

فولادگر:رسیدگی به لایحه تجارت 15 سال زمان برد | ادعای بررسی عجولانه لایحه پذیرفتنی نیست.

دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی + جزییات

رکورد «شهرزاد»توسط «هیولا» شکسته شد.

فیلم‌هایی که برای سی و هشتمین جشنواره فجر آماده می‌شوند

«مافیا» به دنبال کارگردان می گردد

«طناب کُشی» اواخر مهر کلید می‌خورد

جشنواره فیلم‌های دفاع مقدسی در قاب شبکه پنج

«ترور خاموش» از شبکه تماشا بازپخش می شود

تهیه‌کننده «ستایش» به گریم جنجالی بازیگر زن سریالش پاسخ داد